Sponzorováno

Kečup a zdraví – je pro naše zdraví dobrý, nebo ne? Recept na domácí kečup 4.8/5 (10)

Zkuste si udělat kečup i doma

Zkuste si udělat kečup i doma

Kečup je u nás tak běžné „dochucovadlo“, že je zbytečné ho nějak představovat. Kečup používáme pro ochucení všeho – od těstovin (to někteří lidé, třeba Italové, neradi slyší), přes párků v rohlíku, až po hranolky. Nebo bývá i v hamburgerech, používá se třeba i u míchaných vajíček. I když byste mohli považovat za nejvýznamnější výhodu kečupu jeho schopnost zlepšit chuť, tak nám kečup poskytuje řadu dalších výhod. Ale musí jít o kvalitní kečup, na to fakt nezapomínejte. Vždy čtěte jeho složení. Měl by být vyroben z drtivé většiny z rajčat, které by tak měly být primární složkou kečupu.

Pokud si vyberete opravdu kvalitní kečup, je to opravdu skvělé ochucovadlo. Podívejme se na jeho výhody, pokud ho v jídle použijete.

Kečup má málo kalorií

Dobrá věc na kečupu je, že má mnohem méně kalorií než některá jiná ochucovadla, například majonéza. Obsahuje také mnohem méně tuku než majonéza a obsahuje lykopen, antioxidant, který pomáhá předcházet mnoha zdravotním problémům (o tom ještě později). Bohužel v případě kečupu to špatné většinou hodně převažuje nad tím dobrým. V kečupu je často velká spousta cukru, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy a solí.

Ale zpět ke kaloriím. 1 polévková lžíce kečupu má pouze 15 kalorií, což je méně než 1 procento denního doporučeného příjmu (cca 2 000). To je mnohem méně kalorií, než mají jiná ochucovadla, například již zmíněná majonéza, která má cca 100 kalorií na 1 polévkovou lžíci. Pokud přepnete z konzumace 2 polévkových lžic majonézy denně na 2 polévkové lžíce kečupu, ušetříte 1 190 kalorií týdně. To je už dost. Při konzumaci kečupu však sledujte velikost své porce – konzumace více než jedné porce může negativně ovlivnit třeba snahu o zhubnutí.

Kečup má málo tuku

Kečup neobsahuje prakticky žádný tuk, méně než 0,1 gramu v každé 1 polévkové lžíci. Neobsahuje ani nasycený tuk – škodlivý tuku, který přispívá ke kardiovaskulárním onemocněním. Kečup tedy obsahuje mnohem méně tuku, než některé jiné dochucující omáčky – 1 polévková lžíce majonézy obsahuje 11 gramů tuku. Potraviny s vysokým obsahem tuků mohou být zvláště škodlivé, když bojujete se svojí hmotností, protože nemají jen vysoký obsah kalorií, ale podporují nižší míru spalování kalorií, uvádí výzkum z časopisu International Journal of Obesity and Related Metabolic – vydání z května 2001.

Kečup má i málo sacharidů (uhlohydrátů)

Kečup má nízký obsah sacharidů – méně než 4 gramy v každé porci. Díky tomu je kečup vhodnější pro diety s nízkým obsahem sacharidů, než jiné omáčky, jako je například barbecue omáčka, která obsahuje asi 9 gramů sacharidů v každé 1 polévkové lžíci, nebo stále skloňovaná majonéza. Sacharidy v kečupu jsou však tvořeny jednoduchými cukry, které mají nízkou nutriční hodnotu.

Obsahuje hodně lykopenu

Jednou z výhod kečupu je jeho vysoký obsah lykopenu. Lykopen je antioxidant, což znamená, že chrání buňky vašeho těla před poškozením volnými radikály. Lykopen může také přispět k podpoře zdravé hladiny cholesterolu a ke snížení rizika určitých druhů rakoviny, jako například:

Kečup má vysoký obsah vitamínu A

Kečup je také bohatým zdrojem vitaminu A. Ačkoli je tento vitamin běžně spojován se zdravýma očima, vytváří také strukturu kůže, sliznic, zubů a kostí.

Sponzorováno

Rajčatové omáčky, jako je kečup, mohou pomoci bojovat proti rakovině

Dle některých studií (třeba této) vařené rajčatové omáčky, jako je třeba kečup, mohou pomoci obraně vašeho těla proti rakovině. Vědci zjistili, že rajčatová omáčka zvyšuje hladinu zdravých bakterií přítomných ve střevech.

Rajčata mají dokonce mnohem lepší probiotický účinek, když jsou v omáčce (tedy byla tepelně upravena), než když jsou syrová. Bylo zjištěno, že vařená rajčatová omáčka je lepší než syrová rajčata, protože při vaření se zachovává chemická látka zvaná lykopen, která zvyšuje probiotický účinek a podporuje růst zdravých bakterií ve střevech. Ve studii vědci zkoumali účinky celých rajčatových extraktů na rakovinu žaludku. Výsledky ukázaly, že zpomalily schopnost šíření rakovinných buněk a nakonec vedly k smrti buňky.

Pamatujte, že jsme zde psali o zdravotních výhodách kvalitního kečupu. Ne nějaké jeho náhrady.

RECEPT: Domácí kečup

Zkuste si určitě doma udělat domácí kečup. Ten je nejlepší – jednoduše víte, co v něm je. A to je přeci k nezaplacení. Nachystejte si tyto ingredience:

  • 180 ml (gramů) rajčatové pasty
  • 1/3 šálku medu
  • 1/2 šálku bílého octa
  • 1/4 šálku vody
  • 1 lžička cukru
  • 3/4 lžičky soli
  • 1/4 lžičky nakrájené cibule (nebo cibulového prášku)
  • 1/8 lžičky česnekového prášku (nebo na jemno nakrájeného česneku)

A jak na přípravu:

  1. Zkombinujte všechny ingredience v hrnci na mírném ohni.
  2. Rozšleháme ingredience pěkně dohladka.
  3. Když dojde k varu, snižte oheň na mírný plamen a nechte směs 20 minut vařit, často míchejte.
  4. Odstraňte z plotny a směs nechte zakrytou, dokud nevychladne.
  5. Skladujte chlazené v ledničce.

Jak a kde kečup používat?

Dobře, tato část článku je tak trochu nadbytečná, protože vím, že jsme všichni odborníci na to, jak používat kečup. Mrkněte ale na pár našich návrhů:

  • Jedním z mých nejoblíbenějších způsobů, jak jíst tento kečup, jsou domácí křupavé hranolky. Oškrábat brambory a dát je pěkně do trouby péct, a to je jeden z mých absolutně oblíbených způsobů, jak jíst kečup.
  • Jako příloha k tacos
  • Do domácího hamburgeru domácí kečup? Určitě!

A jak jíte kečup vy? Budeme rádi za vaše tipy v komentářích.

A pár slov o kečupu na závěr

Kečup je běžné ochucovadlo, které my Češi rádi používáme do párků párků v rohlíku, nebo k hranolkům. Zatímco kečup může být i zdravý, je často používán k mastným jídlům, jako jsou třeba hamburgery nebo hranolky, takže vždy zvažte nutriční hodnotu celého jídla.

Kečup neobsahuje prakticky žádný tuk, s méně než 0,1 gramu v každé 1 polévkové lžíci. Obsahuje navíc lykopen, což je je antioxidant – to znamená, že chrání buňky vašeho těla před poškozením volnými radikály. Dejte si nějaký kvalitní (nebo domácí) kečup. Jen z těchto kečupů plynou zdravotní výhody.

A co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: Domácí kečup – Zdravě a bez éček

Sponzorováno

Zdroje článku a relevantní studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva