Sponzorováno

Snažíte se snížit krevní tlak? Pití rajčatové šťávy vám může pomoci 4.75/5 (8)

Rajčatová šťáva je zdravá. Dejte si ji.

Rajčatová šťáva je zdravá. Dejte si ji.

Nový výzkum podporuje pití sklenice nesolené šťávy z rajčat na denní bázi. Proč? Je to prý jednoduchý způsob, jak snížit krevní tlak a snížit riziko srdečních onemocnění.

Ano, je to tak jednoduché, stačí si vychutnat sklenici nesolené rajčatové šťávy každý den. V nové studii z Food Food & Nutrition, japonští vědci odhalili, že celoroční studie ukázala, že někteří účastníci, kteří pili průměrně jeden šálek nesolené rajčatové šťávy denně, snížili svůj krevní tlak během 12 měsíců. U této vybrané skupiny účastníků se také snížil LDL cholesterol – druh cholesterolu, který je obvykle spojován s onemocněním srdce a tvorbou plaků v tepnách.

Oba tyto výsledky by mohly snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, která jsou hlavní příčinou smrti u Evropanů i Američanů. Kardiovaskulární onemocnění mají podíl na smrti 1 člověka z každých 4 úmrtí. To je důvod, proč výzkumníci vždy hledají alternativní terapie, které by mohly pomoci pacientům s těmito problémy. Hledají se třeba relativně snadné cesty v oblasti zdravé výživy, jako je právě pití rajčatové šťávy.

Proběhla studie a výsledky byly velmi pozitivní

Výzkumníci rekrutovali 184 mužů a 297 žen, aby se zúčastnili studie. Účastníkům bylo dovoleno pít tolik nesolené rajčatové šťávy, kolik jen v průběhu roku chtěli. Tito dobrovolníci byli pouze požádáni o to, aby zaznamenávali, kolik šťávy pili, a pak aby posílali tyto protokoly výzkumníkům každé tři měsíce. Na konci studie vědci zjistili, že 94 účastníků, kteří na začátku studie neléčili svoji prehypertenzi nebo hypertenzi, zaznamenalo pokles krevního tlaku. Průměrný systolický krevní tlak (to vyšší číslo) se snížil z 141,2 na 137,0 mmHg a průměrný diastolický krevní tlak (to nižší číslo) se snížil z 83,3 na 80,9 mmHg.

To nemusí vypadat jako hodně, ale stačilo to, aby se změnilo stádium hypertenze na lehčí. Průměrná první čísla by přiřadila osobu na hranici 2. stupně hypertenze. S těmito jemnými posuny směrem dolů se osoba přesune na stupeň 1. Což je fajn.

Tato stejná menší skupina účastníků studie také vykázala pokles v celkovém počtu cholesterolu, a to z hodnoty 155,0 na začátku studie na 149,9 mg / dL na konci studie.

Důležitá poznámka k tomuto výzkumu

Ale než se začnete shánět po balení rajčatové šťávy, tato studie přichází také s některými důležitými upozorněními. Pojďme se na ně psolu podívat.

Za prvé, výzkumníci byli financováni společností Kikkoman Corporation, která je známá výrobou různých omáček ze sóje. V Asii mají také všechna exkluzivní marketingová práva pro Del Monte, značku, která mimo jiné vyrábí nesolenou rajčatovou šťávu. To je jen vhodné vědět. Kikkoman také zaplatila za studii v roce 2015 od téže skupiny vědců. Tato zpráva zjistila, že nesolená rajčatová šťáva pomáhala ženám středního věku v průběhu osmitýdenní studie snížit hladiny triglyceridů, typu tuku v krvi. Shodou okolností tato celoroční studie neprokázala žádnou změnu v triglyceridech ani v HDL (dobrém) cholesterolu, a to ani mezi účastníky studie, kteří měli na počátku studie zvýšená čísla triglyceridů.

Sponzorováno

Výzkumníci také neučinili žádnou dietní analýzu účastníků studie. Je to rozumný předpoklad, že dospělí, kteří věděli, že jsou mají problémy s krevním tlakem, mohli v průběhu roku podniknout kroky k ovlivnění svého zdraví k lepšímu. Bez analýzy jídelníčku je těžké určit, zda byly změny způsobeny úpravou šťávy nebo jinou prospěšnou změnou jídelníčku.

Výzkumníci dokončili studium bez obdržení dotazníku o životním stylu od více než poloviny účastníků studie. I zde by změny během celoročního studia mohly poukázat na další potenciální faktory, které by mohly ovlivnit výsledky, které vědci zjistili. Bez těchto informací je obtížné provést řádné posouzení.

Navíc výzkumníci neměli srovnávací studii. Je možné, že další skupina jednotlivců, kteří nepijí rajčatovou šťávu, by také měli podobné výsledky. Bez vedlejší studie není možné znát skutečný dopad šťávy.

Jste na vážkách? Rajčata mají spoustu dalších zdravých výhod

Rajčata jsou chutné v hamburgeru, do salátu, nebo jednoduše nakrájené a podávané s čerstvým sýrem mozzarella (v salátu Caprese). Ať už skutečně snižují hladinu cholesterolu a krevního tlaku – pro potvrzení tedy budou zapotřebí rozsáhlejší studie – mají mnoho výhod, které jsou podporovány desetiletími výzkumu.

Stejně jako u mnoha druhů zeleniny je rajčatová šťáva bohatá na vitamíny a minerály. Má vysoký obsah vitamínů C a B a draslíku.

Rajčata jsou bohaté na antioxidanty

Rajčata jsou bohatá na bioaktivní sloučeniny zvané karotenoidy, u kterých bylo prokázáno, že mají mnoho zdravých výhod. Předpokládá se, že lykopen, typ karotenoidu, má silnou antioxidační aktivitu, která by mohla pomoci předcházet rakovině.

Může zlepšit rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění

Draslík je minerál spojený se snížením krevního tlaku a zlepšením kardiovaskulárního zdraví. Koncentrace vitamínů a minerálních látek je vyšší ve šťávě vzhledem k velkému množství rajčat, které je třeba odšťavnit, aby vzniklo dost nápoje pro pití.“

Může pozitivně působit na plodnost

Denně konzumovaná rajčatová šťáva může pomoci mužům podpořit jejich plodnost. Jedna studie srovnávající muže, kteří pili rajčatovou šťávu denně po dobu 12 týdnů oproti těm, co brali doplněk antioxidantů, ukázala lepší parametry plodnosti u těch co pili šťávu. To může být způsobeno vysokou koncentrací antioxidačního lykopenu, který se přirozeně nachází v rajčatové šťávě.

A pár slov o rajčatové šťávě na závěr

Pokud chcete popíjet rajčatovou šťávu v naději, že to pomůže zdraví vašeho srdce, není důvod, proč to nedělat. Jen se ujistěte, že pijete kvalitní a nesolenou rajčatovou šťávu.

Také zvážit přidání další zdravé složky: olivového oleje. Směs olivového oleje a rajčatové šťávy je chutná a moc zdravá. Proč? Potraviny bohaté na fytonutrienty jsou nejlépe absorbovány se zdravými tuky, jako je olivový olej. A to je přeci super.

Co si dále o rajčatech přečíst?

VIDEO: Rajčatové pyré, zpracování přebytku rajčat, rajčatová šťáva

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva