Sponzorováno

Meningokoková meningitida – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.79/5 (14)

  • Meningokoková meningitida je vzácná, ale závažná bakteriální infekce. Způsobuje zanícení membrán, které obklopují mozek a míchu.
  • Bakterie Neisseria meningitidis, nazývaná také meningokok, způsobuje meningokokovou meningitidu. U dětí a dospívajících je meningokok nejčastější příčinou bakteriální meningitidy. U dospělých je to druhá nejčastější příčina.
  • Meningokoková meningitida může být fatální nebo může způsobit velké poškození těla bez okamžité léčby - až jeden z pěti lidí, kteří se nakazí infekcí, má velmi vážné komplikace.
  • Podle dostupných údajů zůstává asi 15% těch, kteří přežili, nějaká forma postižení, jako jsou hluchota, poškození mozku, nutná amputace nohou a neurologické problémy.
  • Meningokoková meningitida se léčí antibiotiky.

Červené či fialové kožní vyrážky se vyskytují přibližně u poloviny všech jedinců s meningokokovou meningitidou.

Červené či fialové kožní vyrážky se vyskytují přibližně u poloviny všech jedinců s meningokokovou meningitidou. Někdy mohou být i veliké.

Meningokoková meningitida je forma meningitidy způsobená specifickou bakterií známou jako Neisseria meningitidis. Infikuje jen člověka, neexistují žádné jiné přirozené rezervoáry. Meningitida je charakterizována zánětem membrán (meningů) kolem mozku nebo míchy. Tento zánět může začít náhle (akutní) nebo se může postupně vyvíjet (subakutní). Příznaky mohou být horečka, únava, bolesti hlavy a ztuhlý krk, někdy s bolavými svaly. Může se také objevit nevolnost, zvracení a jiné příznaky. Kožní vyrážky se vyskytují přibližně u poloviny všech jedinců s meningokokovou meningitidou. Meningokoková meningitida je stále spojena s vysokou úmrtností a přetrvávajícími neurologickými defekty, zejména u kojenců a malých dětí. Meningokoková meningitida bez antibiotické terapie je často fatální (smrtelná).

Příznaky meningokokové meningitidy

Meningokoková meningitida je jedním ze tří nejčastějších typů bakteriální meningitidy. Inkubační doba je v průměru 3–4 dny (rozmezí 1–10 dní). Postupuje rychleji než jakákoli jiná akutní forma bakteriální meningitidy. Meningokoková meningitida zasahuje centrální nervový systém. U dospělých i dětí mu často předchází respirační onemocnění nebo bolest v krku. Ve své akutní formě je porucha charakterizována horečkou, bolestmi hlavy, ztuhlým krkem, nevolností, zvracením a změnou duševního stavu, jako je zmatenost nebo kóma. Dospělí mohou onemocnět i během několika hodin. U dětí může být průběh infekce ještě kratší.

Meningokoková meningitida se vyvíjí, když bakterie, Neisseria meningitidis (N. meningitidis) postupuje od počátečního přilnutí k nosohltanové (nosní a krční) sliznici k invazi hlubších slizničních vrstev (submukózy). Tyto bakterie se rychle rozmnožují a mohou vést k mírné (subklinické) infekci. V přibližně 10–20% případů však N. meningitidis vstupuje do krevního řečiště (meningokokcemie). Tato systémová forma nemoci, meningokokcemie, obvykle předchází rozvoji meningokokové meningitidy do 24–48 hodin.

Meningokokcemie je charakterizována těžkým, rozšířeným vaskulárním poškozením, se známkou cirkulačního kolapsu a diseminované intravaskulární koagulace (DIC). Kožní vyrážky se vyskytují přibližně u poloviny všech jedinců s meningokokovou meningitidou. Vyrážka je petechiální (malé i střední fialově načervenalé léze, které jsou výsledkem intravaskulárního krvácení).

Může se také objevit otok nebo zánět mozku (mozkový edém nebo ventrikulitida) nebo hydrocefalus (hromadění tekutin v mozkové dutině). Další příznaky mohou být zimnice, pocení, velká slabost, ztráta chuti k jídlu, bolest svalů (myalgie) dolní části zad nebo nohou, neschopnost tolerovat jasné světlo (tj. fotofobie).

Dehydratace se také často vyskytuje u jedinců s meningokokovou meningitidou. V některých případech může kolaps krevních cév vést k šoku (Waterhouse-Friderichsenův syndrom), když se bakterie meningokoků šíří do krve (nastává septikémie). Pozdějšími příznaky mohou být paralýza jedné strany těla (hemiparéza), ztráta sluchu nebo další neurologické abnormality.

Průběh meningokokové meningitidy je u kojenců ve věku od 3 měsíců do 2 let méně předvídatelný. Obvykle se vyskytuje horečka, odmítnutí krmení, zvracení, podrážděnost a křeče. Může se také objevit velký výkřik a vyklenutá fontanela na temeni hlavy (kde se části lebky stále ještě nespojily). Protože výskyt většiny typů meningitidy je nejvyšší v této věkové skupině, je třeba pečlivě sledovat jakoukoli nevysvětlitelnou horečku. Mozková tekutina se může hromadit těsně uvnitř tvrdé vnější membrány pokrývající mozek (subdurální výpotky) po několika dnech. Varovné příznaky mohou zahrnovat záchvaty, přetrvávající horečku a zvětšující se velikost hlavy. Může se také vyskytnout mozkový absces nebo subdurální hromadění hnisu. Možnými důsledky meningitidy jsou akumulace vody v mozku (hydrocefalus), hluchota a zpomalený duševní a fyzický vývoj.

Obecně tedy příznaky této nemoci jsou:

Sponzorováno

  • Obecně to, když se cítíte hodně špatně
  • Náhlá vysoká horečka
  • Těžká, přetrvávající bolest hlavy
  • Tuhost krku
  • Nevolnost nebo zvracení
  • Nepohodlí, které pociťujete na jasném světle
  • Ospalost nebo obtížné probuzení
  • Bolest kloubů
  • Zmatek nebo jiné mentální změny
  • Červenavá nebo fialová kůže vyrážka je velmi důležitým znakem, který je třeba sledovat. Pokud vyrážka nezbělá, když na ni přitisknete sklenici, může být vyrážka známkou bakterémie nebo bakteriální infekce v krevním řečišti. Toto je vyžaduje lékaře a okamžitě volejte pohotovost.

Příčiny meningokokové meningitidy

Meningokoková meningitida je způsobena bakterií známou jako Neisseria meningitidis. Existuje několik typů (séroskupin) bakterie Neisseria meningitidis. Nejběžnější z těchto séroskupin jsou A, B, C, D, X, Y, 29E a W135. Séroskupiny A, B, C a Y jsou zodpovědné za většinu meningokokových onemocnění.

Bakterie se šíří kapičkami ve vzduchu nebo při těsném kontaktu s infikovanou osobou. Shromažďuje se například v nosohltanu, který spojuje nosní dutiny s hrdlem. Bakterie je krví transportována do membrán (meningů) kolem mozku nebo míchy. Obvykle se šíří z blízkých infikovaných oblastí, jako jsou nosní dutiny nebo z mozkomíšního moku.

Meningokokové bakterie mohou způsobit infekci v jakékoliv části těla – například na kůži, gastrointestinálním traktu nebo dýchacích cestách. Z neznámých důvodů se bakterie mohou šířit krví do nervového systému. Když se tam dostane, způsobí meningokokovou meningitidu. Bakterie mohou také vstoupit do nervového systému bezprostředně po těžkém traumatu hlavy, chirurgickém zákroku nebo infekci.

Kojenci, děti a dospívající jsou touto nemocí nejvíce ohroženi.

Diagnóza

Při diagnostice meningokokové meningitidy může pomoci zobrazovací technika, jako je CT skenování nebo magnetická rezonance (MRI). Další vyšetření může zahrnovat vyšetření krve a / nebo kůže. Diagnóza se provádí laboratorním vyšetřením mozkomíšního moku, které často odhaluje přítomnost bakteriální meningitidy.

Očkování

Existuje 5 podtypů N. meningitidis. V současné době existují očkovací látky pro prevenci na 4 z 5 podtypů. Vakcíny se nazývají Menveo, Menactra a Nimerix. Vakcíny s úzkým pokrytím byly použity proti séroskupině B a vakcína se širokým pokrytím je v pozdním stadiu vývoje.

Obecně lékaři doporučují, aby například vysokoškolští studenti absolvovali očkování na meningokokovou meningitidu. Riziko by mělo být zejména u těch, kteří žijí na kolejích, kteří často navštěvují bary nebo konzumují alkohol, kouří nebo pravidelně kouří – ti by měli zvážit očkování. Studenti s určitými chronickými stavy (např. měli odstraněnou slezinu) by měli být očkováni. I lidé cestující do vysoce rizikových oblastí světa (např. do subsaharské Afriky) by měli zvážit očkování.

Jak jste jistě pochopili, meningokoková meningitida je závažné onemocnění – a to i při léčbě. Proto je prevence mnohem lepším přístupem. Očkování může zabránit meningitidě. Používají se tři typy meningokokových vakcín:

  1. Meningokoková konjugovaná vakcína (MCV4) – Jedna z těchto vakcín, Menactra, je schválena pro lidi ve věku od 9 měsíců do 55 let. Druhá vakcína, Menveo, se používá ve věku 2 až 55 let.
  2. Meningokoková polysacharidová vakcína (MPSV4) – Tato vakcína byla schválena v 70. letech 20. století a chrání před většinou forem meningokokového onemocnění. Tato vakcína je určena pro lidi ve věku 9 měsíců a starší než 55 let.
  3. Séroskupina B meningokok B (MenB) – Existují dvě vakcíny MenB. Trumenba (MenB-FHbp) a Bexsero (MenB-4C). Obě mají licenci pro věkové skupiny 10–24 let, ale lze je použít u starších pacientů.

Ačkoli nemohou zabránit všem typům meningokokového onemocnění, vakcíny mohou zabránit mnoha typům onemocnění.

Lékaři doporučují dávku MCV4, která je podávána jako jedna dávka, pro děti ve věku 11 let a poté posilovací dávku ve věku 16 let. Pokud je vynechána první dávka, lze MCV4 podávat ve věku mezi 13 a 15 lety, následuje posilovací dávka mezi 16 a 18 lety.

Léčba meningokokové meningitidy

Meningokoková meningitida je obvykle léčena antibiotiky podávanými intravenózně proti bakteriím způsobujícím infekci. Počáteční léčba by měla vždy zahrnovat podání cefalosporinů (s vankomycinem nebo bez něj) plus dexamethason, pokud pacient již není ve specifickém antibiotickém režimu.

Včasné intravenózní podání dexamethasonu se v současné době doporučuje jako adjuvantní terapie ve snaze snížit rychlost trvalých neurologických následků. Antibiotická léčba je modifikována na základě studií kultury a studií citlivosti na antibiotika.

Členové rodiny infikovaných mohou být preventivně léčeni Rifampinem. Pro těhotné ženy se však doporučuje ceftriaxon.

Co si dále přečíst o meningokokovi?

VIDEO: Meningokoková sepse – příběh Charlotte

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva