Sponzorováno

Správná výživa, aneb jezte co vám chutná – to je klíč 4.8/5 (25)

Ano. I pizzu si můžete udělat doma tak, že bude zdravá a výborná.

Ano. I pizzu si můžete udělat doma tak, že bude zdravá a výborná.

Zdravá výživa – dieta – omezení. Mnoho lidí to tak vnímá. Jsou ti, co drží zdravou výživu nebo diety, protože mají pocit, že je to dobré pro zdraví a drží to částečně proti svojí vůli. Anebo musí. A také sem tam selhávají a sem tam si to omlouvají.

Lidé mají i své problémy. S nadváhou, s chatrným zdravím, diabetici, různá omezení, zákazy, co by se mělo a co se nesmí. Není divu, že se do těchto omezení a zákazů spousta lidí pouští s nechutí a se snahou o disciplínu, která velmi často selhává.

Jeden můj známý dostal teď nedávno diagnózu Crohnovy choroby. Je to velmi mladý muž, má svůj pohodový život, svůj pohled na svět a teď tohle. Taková rána pod pás od života. Konec toho, že může jíst cokoliv a jen nějaké mlhavé dietní omezování na celý život. To musí být k vzteku. Možná je to i váš případ, trpíte nadváhou nebo přímo obezitou, máte cukrovku, máte podlomené zdraví, sotva vyšlápnete schody a vy všichni víte, že s tím musíte něco dělat anebo bude hůř a nebo vysloveně nejhůř. Co s tím k vzteku?

Je potřeba se na věci dívat jinak

Nejde jen o optimismus a motivace, ano ty jsou vždy velmi důležité a velmi pomohou, ale změnit pohled na věc. Na správnou výživu, kterou byste měli s radostí držet. S radostí? Když je to tak těžké, když nebudu moci jíst, co mi chutná?

Ano v tom to je: jezte co vám chutná! Nemusí to být zas tak složité, ukážeme si jak na to.

Udělejte si seznam jídel, která vám chutnají a která zároveň můžete

Nesmyslně to často dělají někteří kulturisté nebo fitnesky. To je k obědu rybí neochucené filé vařené ve vodě a neochucená rýže. Je to ultra zdravé, prý. Ale člověk si moc nepochutná.

Nebo různí dietáři. Strava, kterou si chystají je často podle “zdravých pravidel”. Proto také řádně nedobrá. Jak kdyby slovo dieta mělo znamenat nutnost jíst nějaké hodně zdravé a nedobré jídlo.

Napište si seznam jídel, která vám chutnají z toho, co podle pravidel vaší diety nebo zdravé výživy můžete. Nemusí to být ze začátku úplně snadné. Je potřeba hledat. Odprostit se od starých zvyků a pokusit se najít něco dobrého a zajímavého. Experimentovat. A pokaždé, když najdete něco, co je dobré, tak si to napište ať to nezapomenete. Postupně bude seznam narůstat, a čím bude větší, tím víc budete mít pocit, že nejste vlastně až tak omezováni, že je toho hodně chutného na světě – pro vás. Když budete vědět, co je dobré a co zároveň můžete, bude správná výživa skoro hračkou.

Najděte si zdravější alternativy jídel

A co moje oblíbená pizza, moje oblíbené knedlo-vepřo nebo čokoláda? Nebo chci být vegetarián, ale nevím jak dokážu být bez masa? Odpověď je: zkuste zjistit, zda by se vaše oblíbené (a nezdravé jídlo) dalo nahradit nějakou chutnou a zdravější alternativou. Napište i to potom do svého seznamu. Může se ale stát, že nějaká alternativa bude pro vás zdravější, ale přesto kaloričtěji náročnější. U takových jídel raději méně, svátečně, jednou za čas.

Dáme si pár vysloveně nezdravých příkladů:

Sponzorováno

Knedlo-vepřo-zelo

Oblíbená to pochoutka českých gurmánů. Jasně, že taky děsivě nezdravá. Zkuste nahradit vepřové krůtím stehnem (část z lýtka), přidejte zelí, uvidíte, jak vám to super dokáže uspokojit chutě po tomto klasickém jídle. Nebo si toto krůtí stehno vyvařte v zeleninové polévce, máte moc chutnou polévku a zároveň maso s hořčicí a křenem jako náhradu na způsob ovaru.

Pizza

Pizza je jasně kalorické jídlo, takže i tak v menší porci a jen občas. A jak? Udělejte si pizzu domácí. Pokud máte dobrou pečící troubu, bude jak z nejlepší pizzerie doma s láskou dělaná. Těsto nedělejte kynuté nebo to bude dlouho – těžko stravitelné. Připravte zdravější druhy mouky tím, že je zamísíte se sodou bikarbonou nebo obyčejnou sodovkou. Na pizzu dáte např. zelené pesto (to je směs olivového oleje, bazalky, parmezánu atd.), krůtí šunku, sýr mozzarella a třebas olivy. Mňam.

Mléčná čokoláda

Nejlepší alternativa by byla: zkuste kvalitní hořkou čokoládu. Ale hodně procentní (od 70 procent výš). Možná namítnete, že vám hořká čokoláda moc nechutná. Ale zkoušeli jste opravdu zajímavé a kvalitní druhy? Některé mají kávovou chuť, jiné mají příchuť pomeranče a svou lahodností určitě potěší každého čokoholika. Anebo zkuste 65procentní mléčnou čokoládu! Dobré a kvalitní čokolády jsou sice dražší, ale protože je to kaloričtější dobrota, tak si ji o to více vychutnejte a dejte si ji méně. Já miluju čokoládu! A dávám si jen hořkou.

a další

Byla to jen stručná ukázka třech velmi nezdravých jídel, a že se k nim přesto dají sehnat chutné alternativy. Tahle se dá zkusit přistupovat ke všemu. Běžný olej na pečení nahradíte olivovým olejem (jsou i jemné olivové oleje, co neovlivní chuť jídla nebo do sladkých pokrmů dejte olej sójový nebo trochu másla). Nezdravé pečivo nahradíte pečivem zdravým (hmm, když budete hledat narazíte určitě na opravdu chutné pečivo). Místo klasických řízků uděláte maso přírodní a moc chutně ho nakořeníte. Důležité ale je: nahradit nezdravá jídla zdravou alternativou, která vám bude chutnat. Nenuťte se do ničeho proti vám.

Zkuste změnit postoj ke stravování

Ano, možná, že mi dáváte za pravdu, že výše uvedené texty mají něco do sebe, ale přesto “vy si nechcete odpustit nic z toho nezdravého, nechcete hledat něco jiného”. Zkrátka a dobře: změňte postoj. Máte ale na vybranou. Budete jíst nezdravě a špatně, zdraví půjde z kopce, užijete si mnoho zdravotních potíží. Na stará kolena to může být přímo neveselé. Versus to, že se trochu posnažíte, najdete si, to co vám chutná a budete zdravější, šťastnější, budete vnímat krásné nebe nad hlavou a slunko v tváři. A nebudete se trápit tím, že vy jste omezovaní něčím, protože vy jste si našli svou cestu dlážděnou chutným a správným jídlem.

Sponzorováno

Nezapomeňte: jste to, co jíte. To platí do puntíku. Jezte chutně a zdravě, bude vás to pak bavit.

A co si ještě přečíst na toto téma?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva