Sponzorováno

Rajčata jezte co nejvíce. Pomohou vašemu zdraví 4.82/5 (33)

Rajčata jsou zdravá, přečtěte si proč.

Rajčata jsou zdravá, přečtěte si proč.

Jelikož doba sklizně rajčat pomalu ale jistě vrcholí, je nejvyšší čas říci, proč byste právě tuto zeleninu měli i vy zařadit do svého jídelníčku. Pokud jste se rajčatům vyhýbali, potom věřte, že to byla poměrně velká chyba. Stále není pozdě to napravit a rajčata do svého jídelníčku zařadit. A proč vlastně? Na to se podíváme společně, důvodů je více než dost. Rajčata jsou pro vaše zdraví prostě perfektní.

Ideální na hubnutí

Když se snažíte redukovat váhu, je doporučováno do jídelníčku zařadit dostatek ovoce a zeleniny. A jsou to právě rajčata, kterým se zaručeně nevyhýbejte. Proč? Jelikož vás při hubnutí rozhodně potěší tím, že mají nízkou kalorickou hodnotu. Konkrétně je to lehce přes 90 kJ neboli lehce přes 22 kcal. Jedná se o hodnotu o klasických českých čerstvých rajčat. Je možné, že jiné druhy budou mít více, nebo méně. To ale není žádným problémem, jelikož se stále jedná o hodnotu poměrně malou. A to znamená, že když rajče zařadíte do svého dietního jídelníčku, celkem dobře se najíte a přitom budete moci i nadále hubnout. A to platí jak o konzumaci syrových rajčat, jak v rámci tepelné úpravy.

Široká škála vitamínů a dalších látek

Rajčata jsou dobrou volbou i v případě, kdy je vaším cílem být zdraví. Obsahují totiž poměrně dost vitamínů i minerálů. Ty v tělu nemusíte nutně dodávat pomocí výživových doplňků, jelikož je vždy vhodná spíše přírodní cesta. A rajčata vás v daném směru zaručeně nezklamou. Když se podíváme na to, jaké hlavní vitamíny obsahují, zmíníme trojici nejzajímavějších a pro tělo důležitých:

Dále nesmíme zapomínat třeba také na vitamin A, stejně jako na různé látky, jako je niacin, nebo třeba biotin. To vše jasně ukazuje, že rajčata jsou dokonalou volbou, pokud chcete svému tělu dodávat vše, co potřebuje.

Skvělý antioxidant

Zapomínat nelze ani na antioxidační účinky rajčat. Pokud bude vaším cílem tělo dokonale vyčistit, je ideální volbou právě rajče. Primárně proto, že obsahuje látku zvanou lykopen. Ta je dnes považována za jeden z nejúčinnějších antioxidantů, a pokud je součástí lidské stravy, je to rozhodně plus. Výrazně napomáhá tomu, aby se z lidského těla odstraňovaly volné radikály, různé toxiny a další nežádoucí látky. To se v době podzimního období poměrně hodí, jelikož právě v tento čas jsou detoxikace pravidelně doporučovány.

Sponzorováno

Budete mít dobrou náladu

Myslíte si, že strava nemůže ovlivnit to, jak se cítíte? Je to velký omyl. A právě rajče je toho dokonalým příkladem. Je prokázáno, že pravidelná konzumace rajčat totiž dokáže velmi dobře ovlivnit i vaši náladu. Jednoduše lze říci, že pokud budete rajčata pravidelně konzumovat, tak budete dlouhodobě veselí. A neplatí to jenom o ženách, ale platí to i o mužích. Tím hlavním důvodem, proč mohou rajčata přinášet dobrou náladu, není nic jiného, než látka označovaná jako tyramin. A nyní pozor. Je obsažena ve všech rajčatech, ale čím jsou zralejší, tím množství této látky stoupá. Pokud bude vaším cílem dlouhodobě dobrá nálada, sklízejte a kupujte jenom dostatečně zralé plody.

Na řešení mnoha zdravotních komplikací

Důležité je říci také to, že pravidelná konzumace rajčat může výrazně napomoci také vašemu zdraví. Jak konkrétně? Dokáže řešit mnoho různých problémů, které mohou ve vašem životě nastat. Trojice hlavních důvodů, které jsou spojeny doslova s nutností jejich konzumace, jsou tyto:

 1. Eliminace následků cholesterolu
 2. Úprava hladiny krevního cukru
 3. Zvyšování zásaditosti krve

Dále nezapomínejte také na své partnery, jelikož i jim je vhodné rajčata také do jejich jídelníčku pravidelně zařazovat. A to z důvodu, že mají velmi dobrý vliv na funkci prostaty, kde dokonce dokážou bojovat proti různým problémům, včetně případného karcinomu. I to je jasná ukázka toho, že z hlediska zdraví nešlápnete vedle.

Nezapomínejme na draslík

Látka, která zde ještě v souvislosti s rajčetem nebyla zmíněna, to je draslík. Proč je pro vaše tělo také tolik důležitý? Je to proto, že má velký vliv na zadržování vody v těle, a také na její správné vylučování. Pokud tedy chcete docílit toho, že i z tohoto pohledu bude ve vašem těle vše v pořádku, rozhodně rajčata do svého jídelníčku přidejte.

Dobrá volba i pro duševní zdraví

Není to jenom fyzické zdraví, jelikož zapomínat nelze ani na to psychické. I zde by měla být konzumace rajčat jasnou volbou. O vlivu na vaši náladu jsme již psali, a tak se nyní podíváme ještě na další oblasti. A těmi je to, že rajče a jeho konzumace dokáže velmi dobře bojovat proti depresím, stejně jako nelze zapomínat i na to, že rajčata jsou dobrou volbou, i když trpíte nespavostí. I ta je totiž spojena s psychickými problémy. Proto nezapomínejte na to, že stačí třeba i jenom jedno rajče denně a při pravidelné konzumaci problémy výrazně odezní.

Jezte rajčata po celý rok, nejlepší jsou ty naše

A kdy je nejlepší rajčata konzumovat? Je pochopitelné, že ideální je zařadit je do svého jídelníčku skutečně doslova po celý rok. Důvod je jasný – celých 365 dní budete zdraví. Pořídit je v obchodě dnes není žádným problémem, jelikož jsou zde na pultech každý den. Jak poroto, že jsou pěstována u nás, tak i díky možnosti celkem dobrého dovozu.

Sponzorováno

Ale víme to všichni, nejlepší rajčata jsou v létě, z naší zahrádky, nebo když si zajdete na místní trh. Tato čerstvá rajčata chutnají o mnoho lépe, než rajčata dovezená přes celou Evropu. Ty jsou tak trošku bez chuti. Proto se na konzumaci rajčat zaměřte hlavně v létě.

Co ještě si o rajčatech a jejich vlivu na zdraví přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva