Sponzorováno

Káva (kofein) a krevní tlak – jak to je? Zvyšuje ho, nebo ne? 4.8/5 (10)

  • Reakce na kávu a její vliv na krevní tlak mohou být individuální a závisí na několika faktorech, včetně genetiky, dávky kofeinu a pravidelnosti konzumace kávy.
  • Krátkodobý nárůst tlaku: Konzumace kávy může způsobit krátkodobý nárůst krevního tlaku u některých jedinců. To je způsobeno stimulačními účinky kofeinu, který může způsobit dočasný zvýšený srdeční rytmus a mírný nárůst tlaku.
  • Tolerance: Pravidelní konzumenti kávy mohou vyvinout určitou míru tolerance vůči kofeinu, což znamená, že káva u nich nemusí mít tak výrazný vliv na krevní tlak.
  • Dlouhodobý vliv: Vědecké důkazy naznačují, že pravidelná konzumace kávy nemusí mít dlouhodobě negativní vliv na krevní tlak. Některé studie dokonce ukázaly, že mírná konzumace kávy může být spojena s nižším rizikem vysokého krevního tlaku.
  • Individuální reakce: Každý jedinec může reagovat na kofein odlišně. Někteří lidé mohou pociťovat nárůst krevního tlaku po konzumaci kávy, zatímco u jiných nemusí mít takový efekt.
  • Pokud máte vysoký krevní tlak nebo jste citliví na kofein, může být vhodné omezit příjem kávy a jiných kofeinových nápojů. Konzultace s lékařem je vždy dobrým krokem, pokud máte obavy ohledně vašeho krevního tlaku a konzumace kávy. Důležité je také dodržovat vyváženou stravu a zdravý životní styl pro udržení zdravého krevního tlaku.

Jak káva či kofein ovlivňuje krevní tlak?

Jak káva či kofein ovlivňuje krevní tlak?

Miliony lidí nemohou začít svůj den bez šálku dobré kávy a není se čemu divit. Kofein v kávě nás umí pěkně nakopnout. A začít den rituálem, na který jste zvyklí, vám také pomůže dostat se do dění nového dne.

I když kofein má své výhody, existují také určité obavy ohledně jeho souvislosti s hypertenzí a kardiovaskulárními chorobami. Mnoho lidí přemýšlelo, zda kofein může zvýšit krevní tlak nebo zhoršit hypertenzi.

Výzkumy týkající se kávy a krevního tlaku jsou celkem rozporuplné. Zdá se však, že to, jak často člověk kávu pije, by mohlo ovlivnit její vliv na krevní tlak.

V tomto článku se detailněji podíváme na to, jak káva ovlivňuje krevní tlak a co říkají odborné studie. Podíváme se také na to, kdy už navštívit lékaře a navrhneme i nějaké alternativy kávy.

Jak káva (kofein) zvyšuje krevní tlak?

Kofein je vazokonstriktor, což znamená, že snižuje velikost krevních cév a může zvyšovat krevní tlak. Kofein způsobuje své účinky interakcí s různými receptory v mozku.

Kofein způsobuje dočasné zvýšení krevního tlaku kvůli svému krátkému vazokonstrikčnímu účinku. To znamená, že při konzumaci kofeinu se krevní cévy stáhnou (zúží) a krevní tlak se po určitou dobu zvýší.

Kofein také zvyšuje krevní tlak tím, že účinkuje na vaše nadledvinky, aby vylučovaly adrenalin. Adrenalin způsobuje, že vaše srdce bije rychleji a vaše cévy se také zužují, což ve finále vede ke zvýšení krevního tlaku.

Většina lidí zaznamená prudký nárůst krevního tlaku během 30 minut až hodiny po konzumaci nápojů s kofeinem. Změna krevního tlaku je dočasná a obvykle se vrátí k normálu po 3-4 hodinách.

Odborníci se ale rovněž domnívají, že další sloučeniny v kávě, jako jsou antioxidanty, mají ochranný zase účinek na cévy.

Výhody a rizika pití kávy tak proto zůstávají poněkud kontroverzní – dosavadní výzkum je prostě neprůkazný.

Dlouhodobé účinky pití kávy

Podle studie z roku 2017 je zvýšená spotřeba kávy spojena s malým poklesem hypertenze. Výzkumníci zjistili o 9 % snížené riziko při pití 7 šálků denně, přičemž u každého dalšího šálku denně se riziko snížilo o 1 %.

Stejná studie naznačila, že prospěšné sloučeniny v kávě, jako jsou fenoly, mohou mít ochranný účinek. Vědci také poznamenali, že genetické variace mezi jednotlivci by mohly ovlivnit, jak metabolizují kofein.

Měli by se lidé s vysokým tlakem (hypertenzí) vyhýbat kávě?

Studie z roku 2017 dospěla k závěru, že lidé s vysokým krevním tlakem by měli být při pití kávy opatrní, ale nemusí se jí úplně vyhýbat.

Studie zjistila, že ačkoli existovaly starší zprávy o souvislosti mezi pitím kávy a hypertenzí, novější studie naznačovaly, že 3–4 šálky denně měly buď neutrální, nebo příznivý účinek.

Studie na 40 zdravých pravidelných pijácích kávy z roku 2016 zjistila, že všechny druhy kávy jemně zvyšují krevní tlak, ale že hladiny zůstávají ve zdravých mezích.

Zvýšení krevního tlaku bylo dočasné, ale stále měřitelné 3 hodiny po konzumaci.

Některé výzkumy naznačují, že množství kávy, které někdo vypije, určuje její účinky na krevní tlak.

Studie z roku 2015 naznačila zvýšení systolického krevního tlaku pouze u lidí, kteří nekonzumovali kávu často. Další recenze zjistila, že obvyklá konzumace kávy více než 3 šálky denně nezvyšuje riziko hypertenze. Bylo však mírně zvýšené riziko spojené s 1–3 šálky denně.

Výzkum ukazuje, že konzumace 2-4 šálků kávy (200-300 mg kofeinu) způsobí průměrné zvýšení systolického krevního tlaku o 8,1 mmHg a diastolického krevního tlaku o 5,7 mmHg. Změny krevního tlaku jsou dočasné a vše se vrátí do normálu za 3-4 hodiny. Přesto, pokud máte v anamnéze hypertenzi nebo nepravidelný srdeční tep, je moudré hlídat si celkový příjem kofeinu.

Zvyšuje káva bez kofeinu krevní tlak?

Protože káva kromě kofeinu obsahuje mnoho různých sloučenin, mohou být za její účinky na krevní tlak zodpovědné i jiné sloučeniny.

Můžete zkusit přejít na kávu bez kofeinu, abyste zjistili, zda se váš krevní tlak sníží.

Sponzorováno

Kdy přestat pít kávu

Někteří lidé zjistili, že pití kávy u nich způsobuje nespavost, úzkost nebo třes. Jiní mohou zaznamenat reflux a pálení žáhy. Každý, kdo pociťuje tyto příznaky kvůli kávě, by se měl vyhnout jejímu pití.

Podle výzkumníků mohou pravidelní pijáci kávy pociťovat abstinenční příznaky, jako jsou bolesti hlavy a špatná nálada, pokud ji náhle přestanou konzumovat. Pokud tedy chtějí snížit spotřebu, měli by počet šálků snižovat postupně.

Autoři recenze v JACC: Clinical Electrophysiology poznamenávají, že někteří lékaři doporučují, aby se lidé s fibrilací síní nebo jinými stavy zahrnujícími třeba nepravidelný srdeční tep vyhýbali kávě.

Došli však k závěru, že pravidelný příjem až 300 miligramů kofeinu denně se zdá být bezpečný a může dokonce chránit před poruchami srdečního rytmu.

Vědci však varovali, že pokud existuje jasná souvislost mezi epizodami arytmie a kofeinem, člověk by neměl pít kávu.

Alternativy ke kávě

Některé alternativy kávy také obsahují kofein, zatímco jiné jsou přirozeně bez kofeinu. Lidé mohou vyzkoušet tyto nápoje:

  • čekanková káva
  • káva z kořene pampelišky
  • čaj rooibos
  • yerba mate
  • obilné nápoje, třeba Caro
  • Ženšenový čaj: Ženšen nejen doplňuje vaši energii, ale také může zbystřit vaši mysl a udržet vás ve střehu, což z něj dělá skvělou alternativu ke kofeinu. Ženšen však může způsobit nežádoucí účinky a zhoršit chronické zdravotní stavy, proto se před použitím poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče.
  • Mátový čaj: Tento osvěžující čaj může po ránu zvýšit vaši energii a připravit vás na nový den.
  • Zlaté mléko: Tento indický nápoj se vyrábí z kurkumy a nemléčného mléka v kombinaci s aromatickým kořením, jako je skořice a zázvor. Teplý uklidňující šálek zlatavého mléka nejen skvěle chutná, ale také může pomoci snížit zánět a podrážděný žaludek.

TIP: Čaje snižující krevní tlak – které to jsou?

Kdy navštívit lékaře

Pokud někdo pociťuje související příznaky při pití kávy, měl by si promluvit s lékařem. Ti, kteří zaznamenají zvýšení krevního tlaku, by měli vyhledat lékařskou pomoc.

Zajímá vás, zda nápoje s kofeinem ovlivňují váš krevní tlak?

Zkontrolujte svůj krevní tlak předtím, než budete pít kávu s kofeinem, abyste získali základní číslo, a poté jej zkontrolujte znovu o 30-90 minut později. Zvýšení krevního tlaku dokonce o 5-10 bodů může znamenat, že kofein má vliv na hladinu vašeho krevního tlaku. Krevní tlak však způsobuje zdravotní problémy pouze tehdy, když zůstává trvale vysoký po mnoho týdnů, takže dočasné mírné zvýšení krevního tlaku obvykle nezpůsobí žádná zdravotní rizika, pokud je váš krevní tlak obecně normální.

Nejlepší je také minimalizovat nebo se vyhnout kávě, energetickým nápojům a dalším kofeinovým nápojům, pokud jste těhotná, snažíte se otěhotnět nebo užíváte nějaké léky, které by mohly interagovat s kofeinem (včetně některých antibiotik, antidepresiv nebo léků na astma).

Kofein je také spojován se zvýšenou úrovní úzkosti, takže pokud máte úzkost, snižte příjem kávy a dalších nápojů s kofeinem.

Kolik kofeinu je příliš mnoho?

Dospělí, kteří pijí kávu a jiné nápojem s kofeinem, by neměli překročit dávku 300-400 mg / den. To by znamenalo přibližně čtyři šálky kávy, což je pro průměrného dospělého obecně dost. Vypít o něco více než toto by nemělo způsobit žádné problémy, ale třeba pití více než 1000-1200 mg kofeinu může mít za následek vážné vedlejší účinky včetně záchvatů.

Tak na to pozor.

Souhrn

Výzkumy naznačují, že lidé s vysokým krevním tlakem mohou pít kávu, pokud jsou opatrní.

Pravidelní pijáci kávy si mohou vybudovat toleranci k fyziologickým účinkům kávy, zatímco ti, kteří ji pijí méně často, mohou zaznamenat zvýšení krevního tlaku.

Káva může být vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem a mohla by mít i příznivé účinky. Lidé by si však měli dávat pozor na svou toleranci ke kávě a na to, jak jejich tělo na kofein reaguje.

Pokud má někdo obavy o svůj krevní tlak, měl by se poradit s lékařem.

Jak to máte s kávou a vysokým krevním tlakem vy? Napište nám do komentářů.

A dále si o kávě přečtěte

VIDEO: KÁVA | Kolik jí pít denně? Odvodňuje organismus? Kofein. Předsudky a mýty o kávě.

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva