Sponzorováno

Jak zabránit mikrospánku? Rady a tipy 4.86/5 (7)

Pokud se cítíte unaveni nebo ospalí, zastavte a odpočiňte si. To je asi nejlepší rada, kterou vám zde můžeme dát.

Pokud se cítíte unaveni nebo ospalí, zastavte a odpočiňte si. To je asi nejlepší rada, kterou vám zde můžeme dát.

Když jedeme na dovolenou, třeba k moři, je běžné, že strávíme část času jízdou v noci. Bez dostatečného odpočinku ale noční jízda může zvýšit riziko náhlých, krátkých epizod spánku – tomu se říká mikrospánek. Vůz může trochu uhnout ze silnice nebo můžete slyšet zvuk pneumatik běžících po speciálním „drnčícím“ pásu na okraji silnice. Možná je čas, aby řídil někdo jiný. Co vysvětluje tyto epizody mikrospánku? Seznamte se s příznaky, příčinami, nebezpečími a prevencí mikrospánku v tomto článku.

Co je to mikrospánek?

Mikrospánek je nekontrolovatelná, krátká epizoda spánku, která může trvat kdekoli od jediného zlomku sekundy až po 10 celých sekund. Tyto epizody mikrospánku se vyskytují nejčastěji, když se ospalý člověk snaží bojovat se spánkem a zůstat vzhůru. Mohou se vyskytnout klasicky při řízení auta a zvýšit riziko vážné dopravní nehody (nebo i v práci při obsluze nějakého stroje).

Existují dvě hlavní fáze spánku, kterými člověk prochází. Dvě fáze spánku jsou:

  1. spánek s rychlým pohybem očí (tzv. REM fáze spánku),
  2. spánek bez rychlého pohybu očí (tzv. NREM fáze spánku).

Mikrospánek nespadá přímo do žádné kategorie spánku, protože jde o nekontrolovatelnou epizodu spánku, která netrvá dostatečně dlouho na to, aby se projevily charakteristiky obou spánkových stavů.

Mikrospánek je stav, kdy se vaše tělo na krátkou dobu přepne do spánkového režimu, přestože jste stále vzhůru. Tento stav je nebezpečný, zejména pokud se vyskytuje během jízdy autem nebo při práci s nebezpečnými stroji.

Pro srovnání, REM spánek je charakterizován živými sny, rychlými pohyby očí, paralýzou většiny svalů těla a změnami krevního tlaku, srdeční frekvence a celkové frekvence dýchání. Také během REM spánku se zvyšuje průtok krve do mozku, stejně jako do penisu a klitorisu, což má za následek překrvení (vedoucí k výskytu ranní erekce).

NREM je typicky charakterizován sníženým množstvím průtoku krve do mozku a kosterního svalstva. Mezi další charakteristiky NREM fáze spánku patří snížená srdeční frekvence, snížený krevní tlak a celkový objem vzduchu vstupující dovnitř a ven z plic.

Jak již bylo ale uvedeno, mikrospánek se nevyskytuje dostatečně dlouho, aby se některá z těchto charakteristik plně projevila.

Příznaky mikrospánku

Jaké jsou některé z potenciálních příznaků mikrospánku? Jsou to obecně tyto:

  • Nepozornost
  • Krátké výpadky paměti – nepamatujete si, co bylo posledních pár vteřin nebo minut
  • Přejezd bočnice dálnice
  • Autonehody nebo skoro autonehody
  • „Padání“ hlavy
  • Krátká ztráta svalové kontroly

Tyto příznaky si můžete uvědomovat hned po probuzení. Je ale také možné, že epizody mikrospánku mohou být tak krátké, že nemusí být plně rozpoznány.

Příčiny mikrospánku

Mikrospánek se často vyskytuje častěji, když má jedinec nedostatek spánku. V noci dochází k velké většině případů mikrospánku, pokud jde o řízení. Řidiči jedoucí v noci jsou často unavení. Často však mají místa, kam se chtějí brzy dostat nebo termíny, které musí splnit, a tak se nutí řídit dál. A zde je velké nebezpečí mikrospánku!

Poruchy spánku mohou také zvýšit riziko výskytu epizod mikrospánku. Mezi potenciální přispěvatele k riziku mikrospánku patří:

Sponzorováno

  • Spánková apnoe
  • Narkolepsie
  • Cirkadiánní poruchy spánku

Mnohé z těchto stavů vedou k fragmentaci stavů spánku a bdění, což zvyšuje pravděpodobnost neočekávaného přechodu z jednoho do druhého.

Nebezpečí mikrospánku

I když mikrospánek může být neškodný, pokud k němu dojde na vaší pohovce (padající hlavu u televize známe asi všichni), když se snažíte zůstat vzhůru kvůli filmu, případy mikrospánku mohou být také extrémně nebezpečné. Mikrospánek může vést k dopravním automobilovým nehodám nebo nehodám u těžkých strojů a také k jiným nebezpečným situacím. Usnout za volantem, byť jen krátce, je vážně nebezpečná situace, která může vést k potenciálnímu zranění nebo dokonce smrti vás i ostatních na silnici.

Prevence mikrospánku

Mikrospánek je často přímým důsledkem spánkové deprivace. Eliminace spánkové deprivace tedy může pomoci snížit pravděpodobnost mikrospánku.

Je důležité mít dostatek spánku, aby vyhovoval vašim potřebám spánku. Pro dospělé to znamená spát alespoň 7 až 9 hodin denně. Skvělý způsob, jak odstranit spánkovou deprivaci, kromě pouhého více spánku, je zlepšit celkovou efektivitu spánku.

Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak zlepšit efektivitu spánku. Jedním ze skvělých způsobů, jak zlepšit efektivitu spánku, je odstranit všechny potenciální rušivé vlivy při spánku. Neměla by být zapnutá televize a hrát hudba u spaní. Pokud jste zvyklí mít zapnutou televizi nebo hudbu, měli byste pracovat na tom, abyste se těchto návyků zbavili a šli spát v tiché, temné a klidné atmosféře. Všechna světla by měla být vypnutá, zejména blikající nebo hodně jasná světla. Na mobilní telefony byste se v posteli neměli dívat, protože světla na obrazovce mohou stimulovat mozek a udržet ho v bdělém stavu. A to před spaním nechcete, že ano.

Jak zabránit mikrospánku

Prvním krokem k prevenci mikrospánku je rozpoznat, kdy jste unavení, a nesnažit se to překonat. Následky mohou být velice vážné. Potenciálně ohrožujete bezpečnost lidí – včetně své vlastní. Pokud jste během jízdy unavení, najděte si bezpečné místo, kde zastavíte a krátce si zdřímnete, abyste se osvěžili.

Ještě lepší rada je: Nejezděte dlouho autem, pokud máte nedostatek spánku. Přeorganizujte si svůj rozvrh a nejprve dožeňte svůj spánek. Tolik lidí se kvůli mikrospánku zraní nebo ještě hůř. Takže ho fakt nepodceňujte.

A dále doporučujeme:

  • Nespoléhejte na stimulanty, jako je kofein, aby vás udržely vzhůru.
  • Vyhněte se lékům a látkám, které způsobují ospalost, včetně alkoholu, před obdobími, kdy musíte být ve střehu.

Proč je spánek tak důležitý

Kromě toho, že způsobuje mikrospánek, nedostatek spánku škodí vašemu zdraví a brání vám fungovat co nejlépe.

Krátkodobě může být ospalost ovlivněna vaše soustředění a pozornost, krátkodobá paměť a další výkonné procesy. Z dlouhodobého hlediska může nedostatečný odpočinek zvýšit riziko poruch nálady, jako je deprese a úzkost, kardiovaskulární onemocnění a dokonce i mrtvice.

Dostatek kvalitního spánku – obvykle asi 8 hodin nebo cokoliv, co jako jednotlivec potřebujete, abyste se druhý den cítili dobře – je opravdu důležité pro vaše celkové zdraví.

Sponzorováno

A dále si přečtěte článek o tom, jak neusnout za volantem.

A dále si o spánku přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva