Sponzorováno

Nejen černý čaj a ostružiny: Jezte černé potraviny, budete zdravější! 4.86/5 (14)

Nejen černý čaj a ostružiny: Jezte černé potraviny, budete zdravější!Ostružiny jistě znáte, ale slyšeli jste už o černé rýži, čočce či sóji? Jsou plné vzácných živin! Tmavá barva potravin pochází z antokyanů, rostlinných barviv, které mohou pomoci snížit riziko cukrovky, srdečních onemocnění a rakoviny. Obsahují i více antioxdiantů, právě díky pigmentu. Jaké potraviny tedy přidejte do své stravy? Tradiční i exotické, ale hlavně chutné a zdravé.

Černá rýže

Hnědá rýže je zdravá, ale černá rýže je ještě lepší. Obsahuje významně vyšší množství vitamínu E, který posiluje imunitní systém a chrání buňky před poškozením volnými radikály. Ve skutečnosti černá rýže obsahuje více antioxidantů než borůvky.

Černá čočka

Tyto luštěniny jsou plné železa. Jeden šálek má v sobě asi 8 miligramů, což je téměř polovina denní spotřeby pro ženy, které potřebují 18 mg. Pochlubit se může i vysokou úrovní rozpustné vlákniny, což vede nejen ke snížení hladiny cholesterolu, ale i zlepšuje funkčnost imunitního systému.

Sponzorováno

Ostružiny

Polyfenoly nalezené v tmavém bobulovém ovoci mohou zmírnit pokles kognitivních funkcí ve vyšším věku. Očistí i buňky od látek, které narušují funkce mozku. Ostružiny jsou bohaté na vlákninu – jeden šálek obsahuje 8 z 25 gramů, což je potřebná denní dávka.

Černá fazole

Tmavá slupky těchto fazolí obsahuje bioflavonoidy, silné rostlinné živiny, které tělo chrání před rakovinou.

Černá sója

Korejská studie zjistila, že černá sója může pomoci snížit riziko vzniku krevních sraženin, které představují potenciální smrtelné nebezpečí. V tom pomáhá sója obecně, ale ta černá více než žluté nebo zelené sójové boby. Sójový olej obsahuje alfa-linolenovou kyselinu, což je typ omega-3 mastných kyselin, které snižují riziko srdečních onemocnění.

Černý čaj

Zelené a bílé čaje kolem sebe nadělali už mnoho rozruchu. Ale i klasika, černý čaj, má své výhody. Obsahuje antioxidanty, které urychlují zotavení z bolesti svalů po intenzivním cvičení. Pití černého čaje také může snížit riziko srdečního infarktu.

VIDEO: Proč bychom měli jíst černou rýži? (anglicky)

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva