Sponzorováno

Sušené ovoce – je zdravé? Kolik obsahuje kalorií? 4.89/5 (18)

Sušené ovoce - je zdravé? Kolik obsahuje kalorií?Sušené ovoce je bohaté na cukr (fruktózu a glukózu), proto ho mnozí považují za energetickou bombu. Pokud jej však srovnáme například s mléčnou čokoládou, obsah kalorií je zhruba poloviční. A co je nejdůležitější, sušené ovoce poskytuje tělu zdroj důležitých živin.

Nejlepší volbou je bezesporu konzumace čerstvých ovocných plodů. Ani sušené ovoce však není k zahození. Přestože při sušení dochází ke ztrátě některých živin, vláknina, některé vitamíny, fytochemikálie a minerály, zůstávají zachovány. Pro zdraví je rozhodně prospěšnější, pokud si dáte pár sušených plodů namísto tabulky čokolády nebo oplatku (v tomto případě nemáme na mysli čokoládu s vysokým obsahem kakaa, resp. Antioxidantů, ale běžnou mléčnou čokoládu).

Chcete být fit? Sušenému ovoci se nevyhýbejte

Doporučená denní dávka je 25 gramů sušených plodů. Pokud se neumíte vzdát sladkostí, sušené ovoce se může stát vhodnou náhradou. Dodáte tělu živiny a ušetříte kalorie, protože 25 gramová porce míchaného sušeného ovoce obsahuje v průměru 60 až 70 kalorií, mléčná čokoláda asi 130 kcal. Nezapomínejte na dostatek tekutin, které podporují účinky vlákniny.

To nejzdravější je domácí

Nejbezpečnější a nejzdravější je sušené ovoce, které si doma připravíte sami. Domácí sušičky (případně i obyčejný radiátor) vám prokáží skvělou službu. Rizikem při kupovaných produktech jsou konzervační látky, zejména síra. Z tohoto důvodu je třeba dodržovat pokyny výrobce a ovoce namočit na stanovený čas do teplé vody a pak ještě opláchnout pod tekoucí vodou. Opatrní na sušené ovoce by měly být alergici a astmatici.

Vyberte si to, které vám chutná nejvíce

Na sušení je vhodná široká škála ovoce – švestky, meruňky, banány, fíky, datle … Při jednotlivých plodech uvádíme obsah kalorií a vlákniny v gramech na jednu porci, která představuje 25 gramů.

Švestky podporují trávení

Sušené švestky používali už naše babičky jako prostředek proti zácpě. Jsou bohaté na látky, které podporují peristaltiku střev. Obsahují 54 kalorií, 4,4 g vlákniny, vitamíny A, skupiny B, C, hořčík, draslík a železo. Chcete-li zaručit správné fungování metabolismu, dopřejte si je.

Sponzorováno

Zdravé srdce díky sušeným meruňkám

Už barva meruněk napovídá, že jsou bohaté na beta-karoten. Mezi další v nich hojně zastoupené živiny patří vláknina, draslík, hořčík a železo. Odborníci doporučují konzumaci sušených meruněk těm, kteří trpí vysokým krevním tlakem a srdečně-cévními onemocněními. Porce dodá tělu 4,4 g vlákniny a 60 kalorií. Pokud se konzumují na lačný žaludek, pomáhají tělu zbavit se toxinů a podporují správnou činnost žaludku.

Sušená jablka a hubnutí

V sušených jablkách je zastoupeno 2,8 g vlákniny a 62 kalorií. Zachovány zůstávají i vitamíny A, skupiny B a při šetrném sušení i dávky vitaminu C. Sušené jablkové plody ocení i ti, kteří se snaží zhubnout, protože obsah speciálních enzymů pomáhá při rozkládání tuku. Vitaminy skupiny B zase podporují činnost mozku.

Fíky proti depresi, rakovině i pro silné kosti

Fíky jsou bohaté na obsah vitamínů skupiny B, které jsou zárukou správného fungování nervové soustavy. Pomáhají zvládat stres a jsou bojovníky proti depresi. Bohaté zastoupení vápníku posiluje kosti. Japonci je dokonce využívají při léčbě nádorových onemocnění. Denní energetický příjem zvýší o 64 kalorií a tělu dodají 2,4 g vlákniny.

Obsah kalorií a vlákniny ve vybraných sušených plodech:

Ovoce

Kalorie/25g

Vláknina/25g

Živiny/účinky

Datle

70

2,2

Aminokyselina tryptofan má uklidňující účinky, podporuje spánek, bojuje proti depresi

Hrozinka

76

1,3

Jsou rychlým zdrojem energie a eliminují škodlivé bakterie v ústní dutině

Brusinky

77

1.25

Podporují zdraví močového ústrojí a močového měchýře

Banány

72

1,6

Výborný antidepresivní prostředek

TIP: Podívejte se na Zdravé recepty se sušeným ovocem

A co vy? Jíte sušené ovoce? Máte ho rádi? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

VIDEO: Sušené ovoce: pro a proti

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva