Sponzorováno

Jablka a zdraví – nepodceňujte toto super ovoce! 4.9/5 (40)

Jablka jsou výjimečné tím, že obsahují nejvíce pektinu ze všeho ovoce.

Jablka jsou výjimečné tím, že obsahují nejvíce pektinu ze všeho ovoce.

Jedno jablko denně, a jste za vodou, alespoň co se zdraví týče. To, že pochroupete denně jedno jablko se vám odrazí na fyzickém i psychickém zdraví, je poměrně známý výrok. Je však pravdivý? Opravdu má tento druh ovoce takové blahodárné účinky na naše zdraví? Ano, opravdu má.

Jablka neloupejte, ochuzejete se

Dobře, možná se po jejich konzumaci nedožijete několik stovek let, jako v některých zemích kdysi dávno věřili, i tak si díky nim můžete polepšit. A to v různých oblastech. Důležité je však hned na začátku zmínit, že mnoho cenných vitamínů a minerálů se nachází těsně pod slupkou jablka, proto byste je neměli jíst oloupané. Kromě toho, že přijdete o tyto živiny, vyhodíte i podstatné množství vlákniny, která se ve slupce nachází.

Ta je důležitá při trávení a působí preventivně proti rakovině tlustého střeva. Některé látky, které se nacházejí ve slupce a těsně pod ní, mají protirakovinný účinek, bojují proti ekzémům a snižují riziko srdečních chorob.

Na druhé straně slupka jablka (i slupky ostatního ovoce či zeleniny) obsahuje zbytky pesticidů, kterými jsou plody ošetřeny. Míra těchto postřiků je sice nízká a člověku neškodná, ale na trhu se sem-tam objeví i plodiny, které stanovený limit přesahují. Loupat či neloupat je tedy trošku dilema, kterého jste zbaveni, nakupujete bio potraviny, nebo máte vlastní zahradu a přesně víte, co na jablka stříkáte. Pro ty „méně šťastné“, drhněte ovoce i zeleninu horkou vodou, lépe smývá nečistoty a pesticidy. Stejně upřednostňujte plody z méně vzdálených zemí, které nemusí být chemicky ošetřeny, aby „přežily“ dlouhou cestu. Nejlepší koupí jsou plody přímo od pěstitelů a v době jejich sezóny.

Jablka jsou velmi zdravá

Pojďme však na ty šťavnatější informace související s tímto ovocem. Jablka jsou zdravé a oblíbené z několika důvodů. Více než 84 procent jejich obsahu tvoří voda, docela solidně tak uhasí žízeň a díky ovocným kyselinám osvěží celého člověka. Jedno středně velké jablko obsahuje pouze cca 50 kalorií a kromě nich se v něm skrývá množství živin, ale téměř žádné tuky. Z těch živin můžeme jmenovat draslík, který hraje důležitou roli při zásobování mozku kyslíkem, funkci ledvin a svalů, plus je důležitý při hospodaření s vodním režimem v těle.

Kromě draslíku jsou tu ještě vápník a hořčík a dalšími důležitými látkami jsou i vitamín C a zmíněná vláknina, která podporuje vyprazdňování a tím pročišťuje střeva. Jablko obsahuje i antioxidanty, ten „zdravý“ cukr – fruktózu a pektin, který zbavuje tělo škodlivin. Tato řada živin dělá z jablka účinný lék na několik neduhy. Pomáhá při bolestech hlavy nebo poruchách trávení. Kyselá jablka podporují činnost střev, tedy jsou dobré, pokud trpíte zácpou. Sladká sypká jablka naopak zachraňují člověka při průjmu. Díky zmiňovanému céčku (a stejně vitaminu A a B6) se doporučuje několik jablek denně i při chřipce a nachlazení, při horečce a kašli.

Sponzorováno

Skoro zázračné ovoce, nemyslíte?

Konzumací jablka si upravíte krevní tlak, hladinu cholesterolu i cukru v krvi. Uděláte něco pro své srdce, zuby a dásně (a dech), imunitní systém i nervovou soustavu, protože jablečný džus, čaj nebo koupel zklidní mysl, navodí lepší spánek a prý pomáhá proti depresi. Díky obsahu železa pomáhají jablka při chudokrevnosti a preventivně působí proti tvorbě žlučníkových a ledvinových kamenů. Rovněž je to jedna z potravin, která se vřele doporučuje při oslabených játrech. Výzkumy ukazují, že denní konzumací jablek bojuje člověk jako proti Parkinsonově a Alzheimerově chorobě, tak i proti kilům. Lidé, kteří jedí dvě-tři jablka denně, jsou podle výzkumů štíhlejší, než ti, kteří toto ovoce obcházejí.

Fruktóza a pektin v jablku

Za sladkou chuť jablek je zodpovědná fruktóza. Je to cukr, který se v těle rozkládá pomaleji a hladinu cukru v krvi tak udržuje na stabilní úrovni. Jablka jsou výjimečné tím, že obsahují nejvíce pektinu ze všeho ovoce. Pektin patří do velké rodiny vlákniny a od základní skupiny se liší tím, že je ve vodě rozpustný. Brání rozvoji škodlivých mikroorganismů, podporuje činnost střev i vylučování toxinů z těla, a tak nás vlastně chrání před rakovinou.

Zbraň proti rakovině

Jablka jsou také plné flavonoidů a antioxidantů. Výzkumníci zjistili, že jsou to důležité zbraně proti rakovině. Navíc, když budete jíst jablka, nemusíte kupovat z lékárny drahé tabletové antioxidanty. Enzymy v jablku příznivě působí na trávení. Střevní mikroflóru udržují v rovnováze a šetří náš slinivku, protože obsahují látky podobné inzulínu.

Odborník: Čím více jablek, tím méně nemocí

„Ze všech dobrých vlastností, které mají jablka, nejvíce vyzdvihuji, že obsahují důležitou vlákninu a že si jablky můžeme velmi dobře nahradit sladkosti, tedy kalorické bomby obsahující řepný cukr. Dalším plusem je, že jablka jsou dostupné celý rok,“ říká odborník na zdravou výživu z Plzně. „Jezte jablka, kolik vám peněženka dovolí. Čím více jablek, tím méně nemocí,“ zdůraznil.

TOP 10 důvodů, proč jíst jablka

Už naše babičky věděly, že jablko nám může pomoci při mnoha zdravotních neduhů. Moderní věda potvrdila, že „babské rady“ fungují. Kdy je dobré sáhnout po jablku? Mrkněte na 10 největších důvodů:

1. Jablka pomohou proti zácpě.
2. V boji proti chřipce, nachlazení, kašli i horečce jsou také užitečné.
3. Při problémech s ledvinovými kameny a pískem sáhněte také po jablkách. Po týdnu se vám uleví.
4. Lékaři doporučují konzumovat jablka i při vysokém cholesterolu.
5. Jablka jsou dobrým lékem i na srdce. Odvádějí z těla přebytečnou vodu, díky čemuž se srdce méně namáhá.
6. Máte náběh na revma nebo dnu? Naordinujte si povinné chroupání jablek.
7. Podle nejnovějších výzkumů plody jabloně chrání náš mozek před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.
8. Budoucí maminky jablky sníží riziko vzniku astmatu u dětí.
9. Jablkem si také můžete podpořit krvetvorbu.
10. Pokud chcete shodit nějaké to kilo, pomůže vám jablečný ocet. Dokáže totiž odbourávat tuk.

Sponzorováno

Tak co? Nedáte si náhodou jablko ještě dnes?

Co si ještě přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Jablka a zdraví – nepodceňujte toto super ovoce!”

  1. abcd napsal:

   Jablka jsou velmi zdravá. Pokud nemám doma ovoce čerstvé, sahám pro zdravé svačince z eurona by cerny. Beru si je na výlety. Jsou zdravější, než nějaká jiná sladkost.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva