Sponzorováno

Žlutý (medový) meloun a zdraví – na co je dobrý? 4.89/5 (28)

Máme pro vás několik důvodů, proč si oblíbit žlutý meloun.

Máme pro vás několik důvodů, proč si oblíbit žlutý meloun.

Žlutý meloun je velmi chutné, voňavý a je také super pro naše zdraví. Může být konzumován jen tak čerstvý, je častou a chutnou složkou v různých ovocných salátech a nebo může být přeměněn na jakýsi nektar (drcením jeho buničiny mixérem) spolu s 2-3 čajovými lžičkami kvalitního medu.

V našem článku se podíváme co pro naše zdraví může udělat žlutý meloun.

Úspěšně se používá jako doplněk k léčbě onemocnění, jako jsou například anémie, zácpa, poruchy chuti k jídlu (anorexie), dermatóza, cukrovka. Činnost žlutého melounu je také prospěšná při správné funkci žláz s vnitřní sekrecí, zejména štítné žlázy.

Výzkumníci dokonce zjistili optimální množství melounu, který má být zkonzumován pro ideální zdraví podle věku, takto:

 • lidé ve věku 16 až 34 let by měli konzumovat 600 g melounu denně,
 • ti ve věku 35-49 let, 750 g denně
 • ti ve věku 50-65 let 400 g denně

Žlutý meloun obsahuje účinné složky, které mohou modifikovat sekreci tyrosinu a štítné žlázy.

Žlutý meloun v kosmetice

Žlutý meloun lze s velkým úspěchem využít v kosmetickém průmyslu. Masáž se žlutým džusem melounu dělá doslova zázraky pro tón pleti a její elasticitu. Také uklidňuje podráždění pokožky a bojuje s popáleninami pleti. Nepříjemné pocity na kůži lze odstranit použitím studených plátků žlutého melounu na bolestivých místech, což je také velmi relaxační a příjemné.

Benefity žlutého melounu

Ukažme si tedy výhody použití žlutého melounu v několika bodech:

1. Super pro pokožku

Masáž žlutým melounem má zvlhčující a uklidňující efekt na vaši pokožku. Doporučuje se zejména pro jasný tón a elasticitu pokožky. U vybledlé nebo podrážděné pokožky lze dělat lehké masáže s čerstvou žlutou šťávou melounu. Můžete si z něj vyrobit tenké plátky ovoce a položit je na popálenou kůži od slunce po dobu 15 až 20 minut.

2. Pro imunitní systém

Žlutý meloun obsahuje velké množství kyseliny listové, která zlepšuje náš imunitní systém. Obecně zlepšuje stav žaludečních onemocnění a zlepšuje duševní dispozice. Pomáhá regenerovat tkáň, detoxikuje tělo, je dobrá na zácpu, dnu a revmatismus.

3. Zajímavý obsah draslíku

Nedostatek draslíku může mít za následek třeba nepravidelný srdeční tep. Mnoho druhů plodů dodává dobrou dávku draslíku, třeba banán. Jeden kousek žlutého melounu vám poskytne až 8 procent z množství draslíku, které potřebujete každý den. Dobrý poměr voda-draslík ve žlutém melounu může také pomoci zabránit zvýšení krevního tlaku.

4. Vitamín C

Vaše kůže a kolagen v ní se spoléhají na dostatečný příjem vitamínu C. Žlutý meloun vám ho dodá dobrou dávku. 1 větší porce tohoto melounu vám poskytne asi třetinu denní potřeby vitamínu C. Vitamin C může také posílit váš imunitní systém, abyste pomohli předcházet onemocnění a infekci. Posiluje tkáně, jako jsou krevní cévy a kosti, a podporuje funkci mozku.

Sponzorováno

5. Měď

Měď je nezbytná pro zdravou pokožku, protože pomáhá při regeneraci kožních buněk. A žlutý meloun je opravu dobrým zdrojem tohoto stopového minerálu. Vaše tělo se schopností regenerovat svaly a tkáně spoléhá na dostatečný příjem mědi a přidání žlutého melounu do vaší stravy vám může pěkně pomoci zvýšit hladinu tohoto důležitého minerálu v těle.

6. Vitamíny skupiny B

Vedle toho, že je žlutý meloun zdrojem draslíku, vitamínu C a mědi, tak je také dobrým zdrojem několika vitaminů B, včetně thiaminu a niacinu. Vitamíny skupiny B pomáhají vašemu tělu zbavit se toxinů, které mohou způsobit nemoci a jiné problémy. Dále mohou také snížit riziko srdečních onemocnění a Alzheimerovy nemoci.

7. Žlutý meloun podporuje hubnutí

Žlutý medový meloun je bohatý na vlákninu, která reguluje trávení + také pomáhá snížit celkovou hladinu cholesterolu v těle. Co to znamená? Že potraviny, které zkonzumujete, jsou správně tráveny a vše vyústí v pravidelný pohyb střev. Tím se snižuje pravděpodobnost, že budete mít problémy s trávením, jako je zácpa a podobně. Vedle obsahu vlákniny má tento meloun také málo kalorií. Je tedy velmi výhodný pro ty, kteří si naordinovali nějakou tu dietu.

8. Hydratuje tělo

Takřka všechny melouny jsou známé tím, že obsahuje velké množství vody. Žlutý melou není výjimkou, toto ovoce je z 90% voda. Proto je toto ovoce oblíbené v létě a v horkých slunečných dnech, protože udržuje tělo hydratované a také účinně potlačí žízeň. Hydratuje tělo na celulární úrovni.

9. Dobrý na vysoký krevní tlak

Studie prokázaly, že konzumace nebo pití extraktu z tohoto ovoce je dobré pro ty, kteří mají vysoký krevní tlak. Je to právě kvůli vysokému obsahu draslíku, který zabraňuje zvýšení tlaku a jeho dalším účinkům.

10. Zlepšuje celkové zdraví očí

Jedny z nejdůležitějších fytonutrientů, které oči potřebují, jsou lutein a zeaxantin. A právě ty se vyskytují ve žlutém medovém melounu. Lutein a zeaxantin zlepšují celkové oční zdraví, to vede k lepšímu vidění a snížení rizika očních poruch, jako je katarakta nebo makulární degenerace související s věkem, slepota související s věkem a podobně.

A co vy? Jaké pozitivní účinky cítíte po konzumaci žlutého melounu vy? Budeme rádi za komentáře.

A co si dále o melounu přečíst?

VIDEO: Ovocný koktejl ze žlutého melounu

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva