Sponzorováno

Dna (dnavá artritida) – nemoc labužníků? Příznaky, příčiny a léčba 4.86/5 (28)

Dna - nemoc labužníků?

Dna, latinsky arthritis urica, se dost často označuje také názvem pakostnice a dodnes se používá i starší termín řeckého původu podagra. Ve starší lékařské literatuře se uvádí, že tato nemoc postihuje osoby žijící v blahobytu a zejména labužníky, kteří jsou zvyklí hodně jíst a pít. Dnes však víme, že dna se může projevit i u lidí, kteří se stravují střídmě a skromně, a že při jejím výskytu se výrazně uplatňuje dědičný faktor právě tak, jako u jiných poruchách látkové výměny (při cukrovce, obezitě a pod.).

Ze známých historických osobností trpěli na dnu Kant, Newton, Richelieu, Luther, Kalvín, Goethe a mnozí další. V této souvislosti jsou zajímavé i údaje o malířích Rubensi a Michelangelovi, kteří trpěli na dnu i přesto, že vynikali svou skromností, jednoduchostí a střídmostí.

Proč dna vůbec vzniká?

Příčinou dny je chybné vytváření a hromadění kyseliny močové a jejích solí (urátů) v těle. Její průvodními znaky jsou charakteristické kloubové projevy a dost často i mimokloubního, které se označují odborně jako hyperurikemický syndrom. Kyselina močová se vylučuje z těla hlavně ledvinami – močí. Pokud se poruší rovnováha mezi vytvářením a vylučováním kyseliny močové, může dojít k jejímu hromadění v těle.

Tato nerovnováha může prakticky vzniknout ze dvou příčin:

 1. v těle se jí vytváří příliš mnoho a nestačí se vylučovat,
 2. hromadí se proto, že je porušena funkce ledvin, které ji vylučují.

Kyselina močová vzniká zejména při rozpadu bílkovin (purinů), které se dostávají do těla potravou, nebo při rozpadu vlastních buněk těla.

Z nahromaděné kyseliny močové se vysrážejí drobné krystalky, které se usazují v různých tkáních těla, zejména v kloubech, i v moči, kde jsou příčinou vzniku močových urátových kamenů.

Sponzorováno

Muži na dnu trpí více

Zdá se, že v posledních letech nemocných na dnu ustavičně přibývá. Toto onemocnění se častěji vyskytuje v oblastech, kde je zvykem přejídat se masitými a pikantními jídly. I časté pití alkoholických nápojů nebo některé léky, například diuretika, které zvyšují tvorbu a vylučování moči, zvyšují i ​​hladinu kyseliny močové v krvi.

Přispívá k tomu i obezita, sedavý způsob života, větší duševní zátěž, jednostranné pracovní zatížení.

Dědičnost má při této nemoci důležitou roli. Podle současných znalostí se předpokládá, že se dědí sklon k této nemoci a ne nemoc sama.

Dna je nemoc lidí středního věku (nejčastěji kolem 40. roku). Nezřídka se objeví i dříve (kolem 20. roku). Méně častý výskyt dny u žen podmiňuje skutečnost, že již od přírody mají hladinu kyseliny močové v krvi průměrně nižší než muži.

Jak se dna projevuje?

 • silné bolesti,
 • otoky,
 • zarudnutí kloubů,
 • omezení jejich pohyblivosti.

Typické je postižení drobných kloubů nohou a rukou. Nejčastěji se zánět projevuje na palci nohy. Kyselina močová a uráty se mohou vytvářet také v ledvinách a vyvolávat vznik ledvinových kamenů nebo jiné problémy až selhání ledvin. Nemoc zhoršuje obezita, podobně jako při cukrovce a může ji doprovázet vysoký krevní tlak.

Co pomůže?

 • Proti tvorbě nadměrného množství kyseliny močové se doporučuje téměř vegetariánská strava, množství salátů.
 • Nevhodné je tmavé maso, kůže z masa, vnitřnosti, káva, ořechy a rafinovaný cukr.
 • Třeba omezovat potraviny s vysokým obsahem purinů: masné výrobky s vysokým obsahem bílkovin, vývary, masové omáčky, mozeček, vnitřnosti – ledviny, játra, mleté ​​maso, luštěniny – fazole, čočka, hrách, sledi, sardinky, špenát, květák, droždí.
 • Pravidelné pití vyššího množství tekutin pomáhá odplavovat uráty z těla. Kromě obyčejné vody se doporučují bylinkové čaje, například šípkový, mátový, přesličkový.
 • Maximálně omezit alkohol, protože brání vylučování kyseliny močové z těla, pivo obsahuje velké množství purinů.

Sponzorováno

A co vy? Trápí vás dna? Jak s ní bojujete? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o dně přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  5 Komentářů u článku “Dna (dnavá artritida) – nemoc labužníků? Příznaky, příčiny a léčba”

  1. […] léčby u nemoci dna je dieta a pitný režim, protože příjem tekutin podporuje vylučování kyseliny močové z […]

   • Machinedraemon napsal:

    Na dně je nejhoší, že její záchvaty může způsobit prakticky cokoliv. U někoho je to jedno jídlo, u jiného něco jiného, případně je těch věcí víc a nebo jsou tak nějak globální, jako třeba čokoláda. Naopak dobré jsou údajně třešně a višně, což mi připomíná, že teď žeru enzycol a v tom se nachází látky z třešní a višní (kolik višní, tolik třešní… :D ). Zatím je to dobrý.

  2. […] Čtěte také: Je DNA nemoc způsobená salámy? […]

  3. […] Ochrání vás také před aterosklerózou. Přeslička je totiž známá jako skvělá čistička krve a cévního systému. Odmění vás i vylepšeným krevním oběhem a kvalitnější činností srdce. Sníží vám krevní tlak a pomůže při revmatismu a dně. […]

  4. […] Dna je onemocnění, při kterém se v krvi hromadí mnoho kyseliny močové i jejích solí a usazují se v kloubech. Ty opuchnou, zčervenají a bolí tak, že se jejich nedokážete ani dotknout. Prvním útočištěm nadbytečné kyseliny bývá palec na noze, následují klouby na rukou a nohou. Někdy se zabydlí v ledvinách a ty mohou selhat, nebo se v nich vytvoří kameny. „Hyperurikemie, zvýšená hladina kyseliny močové v krvi, nevyvolává u většiny lidí žádné subjektivní obtíže,“ upozorňuje MUDr. Jana Bendová, praktická lékařka pro dospělé. „Patří však k rizikovým faktorům kardiovaskulárních onemocnění, například ischemické choroby srdeční. Dnou trpí obvykle lidé, kteří rádi jedí, hlavně hodně masa a často jsou nestřídmou v konzumaci alkoholu,“ dodává MUDr. Jana Bendová. Dnou trpěli mnozí známí lidé, nazývali ji nemoc králů, nebo bohatých lidí. Měl ji Benjamin Franklin, král Jindřich VIII., či František Rákóczi II. […]

  5. […] minerály jsou účinným potravinovým doplňkem při dně, vysokém krevním tlaku, osteoporóze, cukrovce, revmatismu, akutních a chronických […]

  6. Tomáš Kusý napsal:

   Zdravím. Už měsíc beru Enzycol na bolavé klouby, zvláště kolena a palec u nohy natíkají a bolí a jsou divně zbarvený. O něco se to zlepšilo, to ano, ale za doktorkou nechci, zase řekne, co mi všechno je, ničemu nebudu rozumnět a napíše mi deset chemiálií na drahý předpis. Myslíte, že když je to teda ta nemoc labužníků, pomůže mi dietoložka líp? A vážně se na to nejí maso? Díky za odpovědi.

   • Mirek napsal:

    Zdravím i já tebe. Dna je natolik vážné onemocnění, že je třeba se zamyslet i nad svým jídleníčkem a konzumací alkoholu, obojí vede k vámi zmiňované zánětlivé bolesti kloubů, i když zrovna dna to být nemusí, mělo by se to řešit co nejdřív. Návštěvu doktora rozhodně doporučuji, i když zrovna enzycol je velmi dobrá volba. Mě pomohl spolu s omezením sladkých nápojů a červeného masa, pivo si teď dávám jen jednou týdně, občas i ten steak, ale hold se pak budeš muset smířit s bolestí nebo komplikacema. Dle všeho pomáhá taky vitamín C a konzumace jogurtů a jiných nápojů a k najití jsou na netu i jiné recepty

    • Tomáš Kusý napsal:

     Aha, tak jo, děkuju. Dám si na to pozor a jsem rád, že zrovna ten enzycol mi tak pomáhá aniž bych to tušil O.O

  7. Tomáš Malý napsal:

   Dobrý den, taky jsem nadšeny z enzycolu . Opravdu mi pomohl, super !:-)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva