Sponzorováno

Traumagel či VetiGel – revoluční gel zastaví krvácení do 15 vteřin 4.82/5 (17)

VetiGel zastaví krvácení do 15 vteřin...

VetiGel zastaví krvácení do 15 vteřin…

Konec náplastí a obvazů? Revoluční gel zastavuje krvácení OKAMŽITĚ a může být použit na bojišti na zacelení různých poranění.

VetiGel dokáže pracovat podobně, jako lidský léčebný mechanismus při srážení krve
– Vyvíjí se v laboratoři v Brooklynu, New York
Původem gelu je rostlinný polymer, který je schopen „přichytit se“ na krev a způsobit srážení
– Trvá přibližně jen 15 sekund, dokud gel zacelí poranění, proto je vhodné jeho použití na bojištích nebo v domácnostech namísto náplastí, či obvazů.

Ať už jde o říznutí předmětem v kuchyni, nebo vážné poranění na bojišti, prioritou je vždy zastavit krvácení. Tento gel je určen právě k tomu, krvácení dokáže omezit během pár vteřin. Gel je vyroben z rostlinného hemofilického polymeru, který dokáže pracovat podobně, jako lidský léčebný mechanismus při srážení krve.

Tento nápad dostal Joe Landolina, bio-molekulární chemický inženýr, bývalý student Polytechnického Institutu v New Yorku, který založil společnost v Brooklynu nazvanou Suneris.

VetiGel využívá rostlinné hemofilické polymery, které se přichytí na krev a srážejí ji dohromady, čímž se zaceluje ránu. Výroba samotného gelu spočívá v odstranění buněčných stěn z rostlinných polymerů, které se následně používají jako skládačky z lega – když se gel aplikuje na ránu, „skládačky“ se spojí a vytvoří sraženinu. Zajímavostí, která překvapila i samotné vědce je, že gel po kontaktu s tkání mění barvu a také celkový tvar. Gel je antimikrobiální, tj pokud je používán ve sterilním prostředí, ránu zacelí bezpečně.

Joe Landolina tvrdí: „VetiGel je efektivní, jelikož dokáže pracovat podobně, jako srážení krve u živočichů. V prašných bojových podmínkách může být gel používán jako dočasný fix pro zabránění vykrvácení, zatímco vojáci nedostanou pořádnou lékařskou pomoc. Lékaři v tomto případě gel z rány odstraní a následně ošetří poranění. „

Sponzorováno

Omar Ahmad, výzkumník v Suneris: „Řekněme, že vojáka postřelí na bojišti. Zatímco by ošetřovatel zastavil krvácení, uběhlo by 5 až 10 minut, což může být pro vojáka i smrtelné, VetiGel to zvládne do 15 sekund. „

Tato technologie dokáže zachraňovat životy a nahradit 80% všech produktů určených na lepení ran, jako jsou obvazy, náplasti nebo antiseptické gely.

Společnost tvrdě pracuje na tom, aby byl VetiGel oficiálně schválen jako produkt použitelný na lidech. „Naším cílem je dostat gel do každé lékárny, do každého vybavení vojáka a do každé matčiny kabelky“, tvrdí Joe, doufajíc, že ​​jednoho dne budeme schopni žít bez náplastí. „Znamená to, že zároveň musí být gel i snadno použitelný pro kohokoli“, dodal.

VetiGel se nejprve chystá být zkoušen čistě na zvířatech. Joe tvrdí, že podobné produkty jsou již dostupné pro lidi, avšak jsou velmi drahé a ani jeden z nich nedokáže zacelit ránu i zvířeti tak rychle, jak VetiGel. „Mluvil jsem s několika veterináři o mnoha situacích, jako např. krvácení sleziny, která při poranění krvácí tak rychle, že žádný z dosavadních produktů nedokázal pomoci včas zastavit krvácení. VetiGel by byl v tomto směru velmi vhodný a nápomocný“.

Po provedení mnoha klinických testů na laboratorních zvířatech byl sám Joe Landolina udivený, jak efektivně gel zastavuje krvácení. Experiment, který byl dělán na vepřových játrech, která po naříznutí masivně krvácela, upoutal pozornost mnoha expertů, jelikož po aplikování gelu se rána zacelila během několika sekund.

Zatím nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky VetiGelu. Landolina ho plánuje rozeslat lékařům na veterinární kliniky a začátkem příštího roku by chtěl gel rozšířit i do Evropy a Asie. Nejprve bude dostupný pro vojenský personál a později by se mohl objevit i v operačních sálech nemocnic či dokonce v našich domácnostech.

Vetigel – ten je určen pro zvířata (ošetření poranění zvířat)
Traumagel – ten je určen pro lidi

VIDEO: Jak VetiGel zastavil krvácení

VIDEO: Informace o VetiGelu (anglicky)

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva