Sponzorováno

Lichořeřišnice a zdraví – zabíjí streptokoky a stafylokoky 4.96/5 (77)

Lichořeřišnice a zdravíLichořeřišnice je léčivá bylinka žádaná zejména v chřipkových obdobích, ale pro své sytě barevné květy se s oblibou pěstuje v předzahrádkách. Obsahuje velké množství vitamínu C, má silné antibiotické účinky a její listy a plody se mohou použít jako zelenina do salátu.

Lichořeřišnice se z Peru dostala do Evropy díky španělským kolonizátorům. Ti si už v 16. století všimli její blahodárné účinky a začali ji využívat jako přírodní širokospektrální antibiotikum. Léčivá je celá rostlina, listy, květy i semena. Využívá se ve formě tinktury z pupenů nebo jako výtažek z celé rostliny, případně uvařit čaj z čerstvých listů.

Bakterie a viry nemají šanci

Lichořeřišnice má silné antibiotické, antivirové a antibakteriální účinky. Využít ji lze v mnoha případech:

 • pomůže při chřipce, nachlazení, bolestech v krku či zánětech dýchacích cest,
 • snižuje teplotu,
 • eliminuje kašel,
 • zabíjí streptokoky a stafylokoky,
 • při bakteriálních onemocněních zkracuje dobu léčby a zamezuje opakovanému navrácení nemoci.
 • v počátečním stadiu bakteriální nákazy dokáže lichořeřišnice zcela zastavit její rozvoj,
 • jako prevenci vzniku chorob a jako prostředek posílení snížené imunity.

Pokud se přece jen rozhodnete užívat chemicky vyrobené antibiotika, dopřejte si k nim čaj z lichořeřišnice. Zesílí jejich účinek a urychlí vaše vyléčení. Léčivé účinky lichořeřišnice se neomezují jen na bakterie, její konzumace zabraňuje i množení virů a růstu plísní. Dobré výsledky se dosahují i ​​při léčbě zánětů zvukovodu, zvláště pokud nezabírá antibiotická léčba.

Zdravé močové a pohlavní ústrojí

Lichořeřišnice je je také vhodná pro léčbu zánětlivých onemocnění ledvin a močového měchýře. Muži ji ocení při prevenci a léčbě onemocnění prostaty. Ženám uleví při zánětech vaječníků a ženských pohlavních orgánů. Na jejich léčbu je dobrá například sedací koupel.

Trávicí trakt

V žaludku likviduje bakterie Helicobakter pylori, která je často původcem žaludečních vředů a Escherichia coli (E. coli), která způsobuje nepříjemné záněty. Velmi pozitivně působí při infekčních průjmech a dokáže zlikvidovat i bakterii salmonely. Rozdrcená semena vypuzují hlístice. Pomleté ​​semena se používají jako koření a povzbuzují trávení.

Lék na vypadávání vlasů a hojení ran

Tinktura z lichořeřišnice lze úspěšně použít proti vypadávání vlasů a na podporu jejich růstu. Připravte si ji podle následujícího receptu:

Stejný díl kořene kopřivy, listu a květu lichořeřišnice a jemně nařezaných větviček buxusu zalijete 60% alkoholem v poměru 1 díl bylin a 5 dílů alkoholu. Nechte 3 týdny louhovat a po scezení používejte na masáže hlavy.

Čerstvě rozdrobené listy dezinfikují rány a urychlují jejich hojení. Rozdrcené semena lichořeřišnice se používají na obklady na bolavá místa.

Dlouhodobé používání lichořeřišnice

Velkou výhodou užívání lichořeřišnice je její velmi dobrá snášenlivost a možnost užívání v delším časovém období bez možnosti předávkování. Lichořeřišnice se také dobře snáší v kombinaci s jinými bylinami či chemicky vyrobenými léčivy. Lichořeřišnice lze užívat dokonce i v průběhu těhotenství a při kojení. Čerstvou a syrovou rostlinu a semena je třeba konzumovat jen v malém množství, jinak by mohly vyvolat problémy.

Sponzorováno

Jak si vypěstovat lichořeřišnici doma?

Nejlépe se jí daří na slunném bezvětrném místě nebo v polostínu. Semena vysazujeme asi v dvaceticentimetrové vzdálenosti od sebe v polovině dubna až v květnu, nejlépe do zavlažovaných jamek. Lichořeřišnici se daří na všech druzích dobře propustné půdy. Při jejím pěstování platí zásada, čím je půda chudší na živiny, tím bohatší jsou její zářivé květy a semena. Pokud chceme získat rostlinu s krásnými listy, vysazujeme ji do úrodné půdy. Na pohnojeném pozemku tedy bujně roste, ale málo kvete. Vhodné je rostlinu předpěstovat v květináči a do zahrady ji vyložit až po mrazech. Rostliny nesnášejí přesazování – jsou křehké a snadno se poškodí. Listy jsou odolné proti mšicím, ale rady si na nich pochutnávají housenky.

Využití lichořeřišnice v kuchyni

Šťáva z lichořeřišnice má ostrou chuť, proto je nejlepší je pít ji po jídle s podmáslím nebo spolu s ovocnou šťávou. Můžeme si připravit čaj ze dvou čajových lžiček semen, které krátce povaříme. Chuť čerstvé rostliny je mírně kořeněná, někdy ostřejší, připomíná řeřichu, ředkvičku nebo křen.

Květy a listy můžeme sbírat celé léto a přidávat je do salátů namísto rukoly, do pomazánek, polévek případně na obložené chlebíčky. Nezralé plody a pupeny květů se nakládají do octa jako náhražka kapary. Mladá semena lichořeřišnice můžeme používat jako náhradu křenu. Semena mají z celé rostliny nejpikantnější chuť a na rozdíl od ostatních částí rostliny mohou při zvýšené konzumaci způsobit průjem.

Výjimečně silná

Lichořeřišnice má neuvěřitelně silné a širokospektrální antibiotické účinky. Působí proti většině kmenů bakterií, které způsobují zánětlivá onemocnění močových a dýchacích cest. Objevují se pozitivní informace o boji se zlatým stafylokokem, léčeným lichořeřišnicí. Tato bylinka je účinná i proti salmonelóze nebo streptokokům. Její užívání nás může v mnoha případech ušetřit pojídání syntetických antibiotik, nebo významně podpořit a zkrátit léčbu nemoci. Důležité však je začít s aplikací lichořeřišnice v počátcích nemoci. Působí také jako prevence, případně na doléčení zánětů s hrozbou recidivy. Stejně účinně pomáhá proti vypadávání vlasů či tvorbě lupů.

Často bývá součástí přírodních přípravků k léčbě těchto problémů. Čerstvá šťáva nebo obklady z rozdrcených listů mají dezinfekční účinek při aplikaci na poraněnou pokožku, kde ničí případné mikroorganismy, které by mohly zapříčinit zánět. Lichořeřišnice má unikátní vlastnost a to, že je navzdory její velmi silným účinkům ohleduplná k tělu. Neničí přirozenou mikroflóru zažívacího traktu a jiných sliznic, tak jak chemická antibiotika.

Čaj, tinktura, tablety z lichořeřišnice

Lichořeřišnice má léčivé květy, listy, plody. Dva šálky nálevu denně posilují organismus po dlouhotrvajících chorobách. Stačí do dvou deci horké vody vsypat lžíci sekaných listů, květů a semen. Listy na přípravu čaje se dají sušit do zásoby. V lékárně běžně dostaneme tinktury a tablety s výtažkem lichořeřišnice, nejen pro lidi, ale i pro zvířata. Doma si můžeme připravit lázeň, která pomáhá ženám při nepravidelné menstruaci. Dvě hrsti posekané rostlinky – květy, listy i semínka přidáme do sedacího koupele.

Jak čisticí kúra nám poslouží lichořeřišnice jednou, nebo nejlépe dvakrát do roka, kdy pomocí tinktury zbavíme naše tělo bakterií, virů, plísní a dalších choroboplodných zárodků a potvůrek, které se v našem organismu usadili.

VIDEO: Léčivé účinky lichořeřišnice větší

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „3853 – Tropaeolum majus (Große Kapuzinerkresse)“ od TubifexVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Lichořeřišnice a zdraví – zabíjí streptokoky a stafylokoky”

  1. Věra napsal:

   Dobrý den,
   užitečné a pěkné video, jen prosím tu hudbu není potřeba- Vaše slova pak zanikají.
   Děkuji, přeji pěkný den.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva