Granola a zdraví – je fakt zdravá? Pro a proti této dobroty 4.77/5 (13)

Sponzorováno

 • Granola je snídaňová cereálie, která má podobnou křupavou texturu jako müsli. I když existuje mnoho variant granoly, obvykle se skládá z ořechů, ovsa a ovoce.
 • TESAT DO KAMENE: Faktory, jako je velikost porce a značka granoly, kterou kupujete, velmi ovlivní to, jak zdravá je granola.
 • Stručně řečeno – ano, granola je zdravá. Ale jako většina potravin má granola své klady a zápory. Je to s ní podobně jako s müsli.
 • Kvůli ovsu granola často obsahuje velké množství vlákniny, která je opravdu dobrá pro podporu trávení.
 • PAMATUJTE: Živiny obsažené v různých značkách granoly se mohou výrazně lišit, zejména pokud jde o obsah tuku a sacharidů. Mnoho granol koupených v obchodech má často velké množství cukru, protože používají různé sirupy a cukry, které zvyšují celkový obsah cukru.

Granola a zdraví - je fakt zdravá?Granola je obvykle považována za zdravou snídaňovou cereálii. Je to vlastně opečená směs ovesných vloček, ořechů a sladidla, jako je cukr nebo med, i když může obsahovat i jiná zrna, pufovanou rýži, sušené ovoce, semena, různé koření a dokonce i ořechová másla.

Přesto některé přísady – jako je čokoláda, oleje, sladidla a sirupy – mohou mít vysoký obsah přidaných cukrů a tuků.

Tento článek vysvětluje, zda je granola zdravá, a zkoumá její výhody a nevýhody pro naše zdraví.

Zdravotní výhody granoly

Ačkoli existuje jen malý vědecký výzkum o samotné granole, běžné přísady, které v granole najdete, včetně ovsa, lněných semínek, chia semínek a mandlí, jsou spojeny s četnými zdravotními přínosy.

PAMATUJTE: Faktory, jako je velikost porce a značka granoly, kterou kupujete, velmi ovlivní to, jak zdravá je granola.

Zasytí vás a má vysoký obsah vlákniny

Většina granoly je bohatá na bílkoviny a vlákninu, které obojí přispívají k sytosti. Protein dokonce ovlivňuje hladiny důležitých hormonů plnosti, jako je ghrelin a GLP-1.

Složky s vysokým obsahem bílkovin v granole jsou ořechy, jako jsou mandle, vlašské ořechy a kešu, a semínka jako konopná, dýně a sezam.

Kromě toho potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je oves, ořechy a semena, zpomalují vyprazdňování žaludku a prodlužují dobu trávení, což vám může pomoci cítit se déle sytí – a může pomoci kontrolovat chuť k jídlu.

Další potenciální přínosy granoly pro zdraví

Granola může také:

 • Zlepšit krevní tlak. Bylo prokázáno ve studiích, že přísady s vysokým obsahem vlákniny, jako je oves a lněná semínka, pomáhají snižovat krevní tlak.
 • Snížit hladinu cholesterolu. Oves je dobrým zdrojem beta glukanu, což je typ vlákniny, která dle studií působí na snížení hladiny celkového a LDL (špatného) cholesterolu, dvou rizikových faktorů pro srdeční onemocnění.
 • Snížit hladinu cukru v krvi. Celá zrna, sušené ovoce, ořechy a semena mohou pomoci snížit a kontrolovat hladinu cukru v krvi, zejména u lidí s obezitou nebo prediabetem.
 • Zlepšit zdraví střev. Ve studiích bylo také zjištěno, že granola zvyšuje hladiny zdravých střevních bakterií ve srovnání s rafinovanými snídaňovými cereáliemi.
 • Poskytují mnoho antioxidantů. Ingredience jako kokos, chia semínka, sušené maliny a para ořechy jsou dobrými zdroji antioxidantů bojujících proti zánětu, jako je kyselina gallová, kvercetin, selen a vitamín E.

Granola se snadno připravuje a můžete si ji vzít i na cesty

To je také její výhoda. Granola je již dlouho nejlepší volbou pro turisty a batůžkáře, protože se snadno skladuje a dlouho vydrží.

Na výletech a výstupech poskytuje extra energii a bílkoviny během vytrvalostních aktivit. Což je super.

Z granoly se také vyrábí snack bary, které se snadněji porcují a balí. Ty však ale bývají více zpracované a plné přidaných cukrů, olejů a přísad. Na to pozor.

Může zlepšovat zdraví střev

Granola obsahuje zdravé přísady, které pomáhají udržovat trávicí trakt v dobré kondici. Když to porovnáte s rafinovanými snídaňovými cereáliemi, vláknina v granole pomáhá snižovat zánět ve střevech zvýšením hladiny zdravých střevních bakterií. Studie ukazují, že granola zlepšuje tedy zdraví vašich střev a udržuje váš trávicí systém v dobré kondici.

Zvyšuje kognitivní aktivitu

Snídaně je často označována jako nejdůležitější jídlo dne, protože udržuje váš mozek aktivní po celý den (prostě ho nakopne). Zvlášť to platí, pokud zařadíte granolu, která snižuje krevní tlak v těle.

Granola pomáhá při hypertenzi tím, že působí jako vazodilatátor díky vysokému obsahu draslíku a nízkému obsahu sodíku (záleží ale vždy na složení grnaoly). Když se krevní tlak sníží, zvýší se hladina krve a kyslíku. Zvýšený průtok kyslíku a krve do mozku může zlepšit kognitivní funkce. Zvyšuje také rychlost nervové reakce a tvorbu nervových drah.

Sponzorováno

Pomáhá předcházet anémii

Anémie je stav, který postihuje miliony lidí na celém světě, ale mnozí z nich si neuvědomují, že jsou takto postiženi. Jde v podstatě o nedostatek železa v krvi, které je potřebné pro tvorbu červených krvinek. Granola obsahuje značné množství železa, které pomáhá zmírňovat řadu příznaků anémie.

Granola je v podstatě zapečená směs různých ořechů, semínek, kokosových lupínků a kakaa.

Granola je v podstatě zapečená směs různých ořechů, semínek, kokosových lupínků a kakaa.

Nevýhody granoly

Ano, granola má i pár nevýhod. Přestože granola obsahuje několik zdravých ingrediencí, může být vysoce kalorická a plná přidaných tuků a cukrů.

Často jsou v ní obsaženy tuky jako rostlinný olej, kokosový olej a ořechová másla, které pomáhají vázat přísady, dodávají chuť a pomáhají při procesu opékání. Ty však mohou dodat nadbytečné kalorie. Jíst více než rozumnou porci může vést k nechtěnému přibírání na váze, což zvyšuje riziko obezity a metabolických onemocnění.

Mnoho výživových poradců navíc doporučuje omezit příjem cukru na 10 % vašich celkových denních kalorií, což odpovídá asi 12 čajovým lžičkám (50 gramům) cukru pro někoho, kdo drží příjem kolem 2000 kalorií. Některé granoly obsahují téměř 4 čajové lžičky (17 gramů) cukru v jedné porci. Protože je běžné sníst více, než je standardní velikost porce, můžete získat značné množství cukru pouze v jedné misce. Tak bacha na to.

Jíst příliš mnoho cukru může zvýšit riziko mnoha onemocnění, jako je cukrovka 2. typu, obezita, srdeční choroby, dutiny a dokonce i některé typy rakoviny.

Dávejte si proto pozor na přísady, jako jsou čokoládové lupínky, med a sušené ovoce s přidaným cukrem. Prostě a jednoduše dívejte se, co vaše granola obsahuje a z čeho se vyrábí. Je to velmi důležité.

Jak vybrat zdravou granolu

Vzhledem k tomu, že ingredience se podle značky značně liší, je důležité při nákupu granoly pečlivě číst nutriční štítky. Bez toho prostě zdravou a kvalitní granolu nekoupíte. Číst, číst a číst.

Zkontrolujte seznam přísad a vyhněte se produktům, které obsahují cukr nebo sladidla – včetně přírodních sladidel, jako je med – v prvních několika složkách. Místo toho by prvních několik ingrediencí měly být celé kvalitní potraviny, jako je oves, ořechy, semena a sušené ovoce. Možná budete chtít hledat odrůdy s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny. Zaměřte se na alespoň 3–5 gramů vlákniny na porci.

Nakonec si můžete granolu vyrobit sami, abyste minimalizovali nebo odstranili přidaný cukr a tuk. Pamatujte však, že ořechy a semena jsou stále kalorické, takže si hlídejte porce i u domácích granol.

Kvalitní granola se obvykle vyrábí z ovsa, medu a sušeného ovoce. Je známo, že je vynikajícím posilovačem energie. Granola se při konzumaci doma často kombinuje s jogurtem, medem, skyrem, jahodami, banány a dalšími druhy ovoce. Nebo se někdy míchá i s jinými obilovinami, aby se zvýšila jejich nutriční hodnota. Nyní je široce používána kvůli nepopiratelným zdravotním přínosům, pohodlí, delikátní chuti a její všestrannosti.

Je tedy granola zdravá?

Granola je obecně považována za zdravou potravinu, pokud je vyrobena z kvalitních přísad a správně se konzumuje. Granola je směs ovesných vloček, ořechů, semínek, sušeného ovoce a dalších přísad, které jsou často smíchány s medem, olejem nebo sladidly, a následně pečeny.

Přínosy granoly spočívají v tom, že poskytuje zdroj vlákniny, bílkovin, zdravých tuků a různých živin. Obsahuje také minerály jako železo, hořčík a zinek, stejně jako vitaminy skupiny B. Granola je také často bohatá na antioxidanty díky přítomnosti ořechů a sušeného ovoce.

Při výběru zdravé granoly je důležité číst si složení a vybírat varianty s nižším obsahem přidaného cukru. Mnoho komerčních granol obsahuje vysoké množství cukru a nasycených tuků, což by mělo být omezeno ve stravě. Doporučuje se hledat granoly s nižším obsahem cukru, přírodními sladidly nebo bez přidaného cukru.

Dále je důležité sledovat i velikost porce, protože granola může být energeticky bohatá potravina. Doporučuje se konzumovat granolu v rozumném množství a kombinovat ji s dalšími potravinami, jako je jogurt, tvaroh, čerstvé ovoce nebo mléko.

Celkově lze říct, že granola může být součástí zdravé a vyvážené stravy, pokud je vybrána s rozumem a konzumována s mírou. Je vhodné se zaměřit na varianty s nižším obsahem cukru a vyhnout se příliš sladkým a tučným variantám. Nezapomeňte sledovat celkový obsah kalorií a zahrnout granolu do vyváženého jídelníčku, který zahrnuje i další potřebné živiny a složky stravy.

Sponzorováno

Děláte si granolu doma? Jak? Budu moc ráda, pokud mi necháte pod článkem nějaký komentář.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

1 komentář u článku “Granola a zdraví – je fakt zdravá? Pro a proti této dobroty”

 1. Hana Pinterová napsal:

  Dobrý den, mám jen dotaz k zapékání domácí granoly.
  Dělám si ji jen s oříšků, kokosu a semínek, nepoužívám žádné tuky jen banán a trochu medu. Zajímalo by mě zda 50 minut pečení do zlatova, při 150 st., neničí prospěšné látky.
  Můj recept
  100 gramů mandlí
  100 gramů kešu ořechů
  100 gramů vlašských ořechů
  100 gramů lískových ořechů
  30 gramů citrónové šťávy
  20 gramů medu
  1 banán, zralý, na kousky
  1 špetka soli
  30 gramů strouhaného kokosu
  20 gramů sezamových semínek
  50 g sušených plátků banánu
  Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva