Sponzorováno

Prediabetes – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.78/5 (9)

  • Prediabetes je zdravotní stav, kdy hladina glukózy v krvi je vyšší než normální, ale ne dostatečně vysoká na to, aby byla diagnostikována jako diabetes mellitus.
  • Konkrétně se jedná o hladinu krevního cukru mezi 5,6 a 6,9 mmol/l nalačno, nebo mezi 7,8 a 11 mmol/l 2 hodiny po jídle (v závislosti na kritériích použitých pro diagnostiku).
  • Prediabetes může být předstupněm k vývoji diabetu 2. typu. Lidé s prediabetem mají zvýšené riziko srdečních onemocnění a dalších zdravotních problémů, jako jsou problémy s ledvinami, očima a nervy.
  • Léčba prediabetu spočívá obvykle v úpravě životního stylu, včetně změny stravy, zvýšení fyzické aktivity a snížení tělesné hmotnosti. V některých případech může být předepsána i terapie léky. Doporučuje se pravidelně kontrolovat hladinu krevního cukru a sledovat zdravotní stav s lékařem.

Přibližně 38 % dospělých a 28 % dětí v Evropě má prediabetes (dle studií), zdravotní stav spojený s abnormálně vysokou hladinou cukru v krvi.

I když hladiny krevního cukru (glukózy) jsou u prediabetu zvýšené, nejsou dostatečně vysoké, aby mohly být diagnostikovány jako diabetes 2. typu.

Tento článek ukazuje možné příznaky prediabetu, včetně extrémní žízně, častého močení a rozmazaného vidění. Posuzuje také komplikace, které mohou nastat, pokud není stav řádně zvládnut.

Prediabetes může být předstupněm k vývoji diabetu 2. typu. Lidé s prediabetem mají zvýšené riziko srdečních onemocnění a dalších zdravotních problémů, jako jsou problémy s ledvinami, očima a nervy. Nicméně, pokud je prediabetes včas odhalen a řešen, může se vývoj diabetu 2. typu zastavit nebo zpomalit.

Prediabetes a jeho možné příznaky

Prediabetes není neškodným stavem, protože předchází nástupu diabetu 2. typu, chronického onemocnění, které může vést k poruchám oběhového systému, nervového systému a imunitního systému.

Většina dětí a dospělých s prediabetem nemá příznaky, zejména na začátku onemocnění. A to je problém.

Pokud existují prediabetické příznaky, nejčastěji zahrnují jeden nebo více z následujících:

Nadměrná žízeň

Nadměrná žízeň, nazývaná také polydipsie, je výsledkem vysoké hladiny krevního cukru (glukózy) v těle.

Obvykle je glukóza ve vašem krevním řečišti filtrována a reabsorbována ve vašich ledvinách. Při vysokých hladinách glukózy se však proteiny, které se obvykle vážou a reabsorbují glukózu v ledvinách, nasytí.

Výsledkem je, že glukóza není znovu absorbována, ale uvolňována do moči, kde přirozeně nasává vodu. Když glukóza opustí vaše tělo močí a vezme s sebou vodu, spustí se reakce vašeho mozku na žízeň, aby doplnil ztracený objem vody.

Řešení? Zajistěte přiměřenou hydrataci. Pokud máte prediabetes a pociťujete žízeň, je nezbytné držet se vody nebo nápojů bez kofeinu, jako je slaná voda, bylinný čaj nebo limonáda bez cukru. Nezapomeňte také omezit příjem alkoholu, protože alkohol obsahuje cukr a může vás dehydratovat.

Časté močení

Časté močení, nazývané také polyurie, jde obvykle ruku v ruce s nadměrnou žízní.

Velké množství vody se uvolňuje močí, když je hladina cukru v krvi zvýšená. Tato ztráta vody v moči může vést k dehydrataci tkání a příznakům, jako je nevolnost, závratě, bolesti hlavy, zácpa a mdloby.

Pokud pociťujete nutkání močit často, bez jiné zjevné příčiny (jako je konzumace nadměrného množství kofeinových nápojů), obraťte se na svého lékaře. To může být příznak prediabetu.

Rozmazané vidění

Většina studií uvádí, že 5 % nebo více lidí s prediabetem má diabetickou retinopatii, což je komplikace zvýšené hladiny cukru v krvi způsobená poškozením krevních cév v sítnici (tkáň v zadní části oka).

Rozmazané vidění je prominentním, časným příznakem diabetické retinopatie.

Další příznaky mohou být:

  • Vidíte tmavé nebo plovoucí skvrny
  • Problémy se čtením nebo řízením
  • Zhoršené barevné vidění

Pokud máte rozmazané vidění, je důležité navštívit svého lékaře a nechat si zkontrolovat hladinu cukru v krvi.

Absolvujte oční test

Pokud vám již byl diagnostikován prediabetes, nezapomeňte navštívit očního specialistu, jako je oftalmolog (lékař se specializací na oční choroby), který bude provádět pravidelné prohlídky očí. To platí i v případě, že nepociťujete žádné změny vidění.

Jiné prediabetické příznaky

Mezi další možné příznaky prediabetu, na které je třeba dávat pozor, patří:

  • Neobvyklá únava
  • Boláky nebo řezné rány, které se nehojí
  • Necitlivost a brnění nohou, prstů, rukou a prstů
  • Zvýšený hlad
  • Tmavé skvrny sametové kůže na zadní straně krku, v podpaží nebo v tříslech – to, co je známé jako acanthosis nigricans
  • Neúmyslné hubnutí
  • Časté kožní infekce (například kvasinkové infekce)

Dále se objevují i takové vzácné příznaky. Dva vzácné, ale potenciálně život ohrožující stavy, které se mohou vyvinout u lidí, jejichž prediabetes progredoval do diabetu 2. typu (možná, aniž by o tom věděli) jsou:

Diabetická ketoacidóza (DKA)

Diabetická ketoacidóza nastává, když tělo odbourává tuk a produkuje toxické kyseliny zvané ketony. Tělo to dělá v reakci na nedostatečnou hladinu inzulínu. Inzulín je hormon, který pomáhá přesunout krevní cukr do buněk, který může být využit pro energii.

Příznaky diabetické ketoacidózy mohou zahrnovat:

  • Časté močení
  • Extrémní žízeň
  • Suchá ústa
  • Bolesti hlavy
  • Nevolnost nebo zvracení
  • Bolest břicha
  • Ovocně vonící dech
  • Hyperglykemický hyperosmolární neketotický syndrom (HHNS)

Hyperglykemický hyperosmolární neketotický syndrom znamená extrémně vysoké hladiny cukru v krvi vedoucí k těžké dehydrataci. Dle studií je nejčastější u starších dospělých, ale může se vyskytnout i u dětí a dospívajících.

Sponzorováno

Příznaky HHNS mohou být dále:

  • Časté močení
  • Extrémní žízeň
  • Suchá ústa
  • Ospalost
  • Slabost
  • Zmatek
  • Pocit na omdlení

Komplikace prediabetu

Většina komplikací prediabetu se projevuje v důsledku dlouhotrvající a neléčené vysoké hladiny cukru v krvi.

Pokud se prediabetes neléčí, může přejít do diabetu 2. typu a způsobit tyto komplikace:

  • Diabetická nefropatie: Poškození ledvin z vysoké hladiny cukru v krvi může vést k selhání ledvin.
  • Diabetická neuropatie: Poškození nervů (neuropatie) může způsobit bolest (brnění, pálení, ostré nebo střelecké pocity), potíže s chůzí a zranění související s pádem.
  • Diabetické oční onemocnění: Patří sem zmíněná diabetická retinopatie, makulární edém (otok sítnice), katarakta (zakalení čočky) a glaukom (nahromadění tlaku v oku).
  • Srdeční infarkt: Vše může mít za následek infarkt myokardu (srdeční záchvat).
  • Mrtvice: Přívod krve do mozku může být zablokován nebo přerušen nebo může prasknout krevní céva v mozku.
  • Onemocnění periferních tepen: Zablokování tepen přivádějících krev do vašich končetin, hlavy nebo břicha může způsobit opruzeniny a vředy na nohou a ztrátu končetiny (amputaci).

Prediabetes hodnoty

Prediabetes - hodnoty

Prediabetes – hodnoty

 

Kdy navštívit lékaře

Navštivte svého lékaře, pokud si všimnete jakýchkoli příznaků nebo známek prediabetu, jako je pocit žízně, hladu nebo únavy více než obvykle, častější močení nebo rozmazané vidění.

Obecně doporučuje, aby všichni dospělí zahájili screening na prediabetes nebo diabetes ve věku 35-40 let. Screening se doporučuje také u dětí, které vstoupily do puberty nebo jsou jim alespoň 10 let, mají nadváhu nebo jsou obézní a mají alespoň jeden další rizikový faktor pro diabetes 2. typu.

Pokud není prediabetes diagnostikován, může se vyvinout v diabetes 2. typu a způsobit vážné poškození životně důležitých orgánů, včetně ledvin, očí, nervů, srdce a krevních cév.

Dobrou zprávou je, že změny životního stylu, jako je výživná strava, hubnutí při nadváze nebo obezitě, udržení fyzické aktivity a odvykání kouření, mohou oddálit, ne-li zabránit, nástup diabetu 2.

Prediabetes je stav, který se vyznačuje zvýšenou hladinou krevního cukru, ale není dostatečně vysoký na diagnózu diabetu. Je to však varovný signál, že byste měli změnit svůj životní styl, abyste snížili riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Řešení a léčba prediabetes

Změny životního stylu jsou nejdůležitější součástí léčby prediabetes. To znamená zejména toto:

Dodržování zdravé stravy: Zkuste snížit příjem cukru a sacharidů, konzumujte více celozrnných potravin, ovoce a zeleniny, bílkoviny a zdravé tuky.

Zvýšená fyzická aktivita: Cvičení může pomoci snížit hladinu krevního cukru a zlepšit citlivost na inzulín.

Ideální je v případě potřeby zhubnout: Pokud máte nadváhu nebo obezitu, zhubnutí může snížit riziko vzniku diabetu.

Omezte alkohol: Omezte pití alkoholu na míru nebo zcela přestaňte.

Kontrola krevního tlaku a cholesterolu: Vysoký krevní tlak a cholesterol mohou zvyšovat riziko vzniku diabetu.

Vyhněte se kouření: Kouření může zvyšovat riziko vzniku diabetu.

Kromě změn ve svém životním stylu může být doporučeno užívat léky na snížení hladiny krevního cukru. Výběr konkrétního léku pak závisí na individuálních faktorech, jako je věk, zdravotní stav a hladina krevního cukru.

Je důležité pravidelně navštěvovat lékaře a dodržovat jeho pokyny ohledně změn životního stylu a léků. S včasným a správným léčením lze riziko vzniku cukrovky 2. typu významně snížit.

Shrňme si informace o prediabetu

Prediabetes je zdravotní stav, při kterém jsou hladiny glukózy v krvi člověka vyšší než obvykle, ale pod prahem pro diagnózu diabetu. Většina lidí s prediabetem nemá žádné příznaky; pokud ano, příznaky jsou často jemné. Mohou zahrnovat mimo jiné nadměrnou žízeň, časté nutkání močit nebo rozmazané vidění.

Pokud není prediabetes zvládnut, může se vyvinout v diabetes 2. typu a mohou se objevit komplikace zahrnující oči, nervy, cévy a ledviny.

Sponzorováno

I když nepociťujete žádné prediabetické příznaky (nebo jsou jemné), neváhejte si nechat zkontrolovat hladinu cukru v krvi. Dřívější odhalení znamená více času na převzetí kontroly nad svým zdravím a prevenci diabetu 2. typu.

Dále si o cukrovce u nás můžete přečíst

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva