Sponzorováno

Beta-glukany a zdraví (i pro děti) – účinky, zdroje a další informace 4.96/5 (23)

Zdrojem beta-glukanů jsou třeba ovesné vločky.

Zdrojem beta-glukanů jsou třeba ovesné vločky.

Přemýšleli jste někdy o tom, proč lékaři a výživoví poradci doporučují konzumovat ovesné vločky k prevenci kardiovaskulárních onemocnění? Je to proto, že obsahují zdravou rozpustnou vlákninu. Rozpustnou vlákninu dále najdete například v ječmeni, fazoli, v některém ovoci, čočce, ovesných otrubách či hrachu. Bylo dokonce klinicky prokázáno, že snižuje hladinu cholesterolu. A proč se právě v tomto článku bavíme o rozpustné vláknině? Právě beta glukan je speciální druh vlákniny, která má moc snižovat hladiny cholesterolu a posilovat imunitní systém.

Lékařské využití beta glukanu

Překvapivě docela hodně lidí nikdy neslyšelo o beta-glukanu, ale ve vědeckých časopisech se o něm hovoří v mnoha tisících článků. Je překvapivé, že beta-glukan nezapadl na trhu s doplňkovými doplňky do „hlavního proudu“, protože jeho přínosy pro zdraví jsou opravdu vynikající.

Beta-glukany patří do skupiny fyziologicky aktivních sloučenin nazývaných modifikátory biologické odpovědi. Jsou to vlastně přirozeně se vyskytující cukry, které působí jako vysoce konzervované strukturní složky buněčných stěn, hub, mořských řas a kvasinek. mají znatelnou „imunomodulační aktivitu“, která zvyšuje naši imunitní obranu aktivací komplementových systémů a zlepšováním makrofágů. To znamená, že beta-glukany mohou zlepšit imunitní odpověď jako žádná jiná látka a jsou užívány pro jejich širokou škálu léčebných účinků:

 • Alergie – výzkum naznačuje, že užívání specifického produktu obsahujícího kvasinky beta-glukany denně po dobu 4 týdnů snižuje příznaky alergie.
 • Astma
 • Nadýmání
 • Rakovina – existují určité důkazy, že dávkování určitých druhů beta-glukanů intravenózně nebo jako injekčně do svalu může prodloužit život u některých lidí s pokročilou rakovinou. Léčba beta-glukany však musí být podávána nejméně po dobu jednoho roku.
 • Běžné nachlazení / chřipka
 • Crohnova nemoc
 • Diabetes
 • Infekce uší
 • Fibromyalgie
 • Hepatitida
 • Vysoký cholesterol – Užívání beta-glukanů z kvasinek nebo ječmene snižuje hladinu celkového cholesterolu a lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL neboli „špatný“) cholesterol u lidí s vysokým cholesterolem po několika týdnech léčby. Existuje však také výzkum, který naznačuje, že beta-glukany moc neovlivňují hladiny cholesterolu. Zdá se, že konfliktní důkaz vyplývá z toho, jak se zpracovávají produkty obsahující beta-glukany.
 • Vysoký krevní tlak – beta-glukany mohou přispět ke snížení krevního tlaku. Studie z června 2007 uvádí, že beta-glukany jsou zvláště účinné při snižování krevního tlaku u těch, jež jsou obézní a mají již hodně vysoký krevní tlak. Je však zapotřebí více studií pro toto použití.
 • Infekce
 • Dráždivé onemocnění střev
 • Problémy s játry
 • Lymská borelióza
 • Roztroušená skleróza
 • Fyzický a emoční stres
 • Revmatoidní artritida
 • Ulcerózní kolitida
 • Různé virové infekce (HPV, HIV / AIDS a další)
 • Prevence infekcí po operaci – použití specifické směsi beta-glukanů nazývaných PGG-glukany intravenózně snižuje riziko infekce po operaci. Beta-glukany také zřejmě snižují riziko závažné infekce nazývané sepse u pacientů s traumatem.
 • HIV / AIDS – poslední výzkumy ukazují, že užívání beta-glukanů jednou nebo dvakrát týdně intravenózně zvyšuje imunitní funkci u lidí s HIV.
 • HPV virus – poslední výzkum naznačuje, že aplikace beta-glukanů na pokožku snižuje kožní reakce související s léčbou HPV.

Betaglukany a rakovina

Účinek beta-glukanů na rakovinu je obzvláště zajímavý. Bylo klinicky prokázáno, aby zabraňují metastázám různými způsoby:

 1. Cytotoxicita – Stimulací bílých krvinek (makrofágy) k zastavení růstu nádorů.
 2. Antiangiogeneze – zabraňuje rakovinným buňkám rozvíjet síť krevních cév, která je nutná k výživě nádorů.
 3. Léčba – obnovení poškození způsobeného chemoterapií a radiační terapií, glukany obnovují poškození kostní dřeně stimulací tvorby červených krvinek.

Beta-glukany mohou snižovat hladinu cholesterolu v krvi tím, že zabraňují absorpci cholesterolu z jídla v žaludku a střevech, když se užívají ústy. Při podání injekcí může beta-glukan stimulovat imunitní systém tím, že zvýší úroveň chemických látek, které zabraňují infekcím. Lékaři někdy podávají beta-glukany intravenózně nebo injekčně do svalu k léčbě rakoviny a k posílení imunitního systému u lidí s HIV / AIDS a souvisejících stavů. Beta-glukany jsou také podávány intravenózně, aby se zabránilo infekci u lidí po operaci.

Je zajímavé, že na rozdíl od jiných mikroorganismů, nádorové buňky (a i jiné podobné buňky) postrádají beta-glukan jako svou povrchovou složku. Právě to může být jeden z důvodů, proč je rakovina tak zranitelná pro beta glukanové doplňky.

Bylo také zjištěno, že glukany jsou velmi účinné při léčbě kožních stavů, jako jsou spáleniny, dermatitida, diabetické vředy, ekzémy, rány, popáleniny a dokonce i vrásky. Přesto doposud málo chápeme, proč a jak beta glukany fungují. Čeští vědci to shrnuli jasně:

Sponzorováno

„Uplynulo 150 let výzkumu a stále zůstávají přesné mechanismy a jejich působení nejasné.“

Kontrola krevního cukru

Rozpustná vláknina, jako je beta-glukan, zpomaluje absorpci cukrů ze stravy – to může být velmi užitečné při kontrole hladiny cukru v krvi. Počáteční studie jsou slibné, je ale zapotřebí více vědeckých studií, aby se ověřilo, že beta-glukany mohou skutečně být použity k regulaci hladiny cukru v krvi. Bylo třeba prokázáno, že beta-glukany z obilovin snižují glykemickou odpověď na sacharidy.

Dávkování betaglukanů

Následující dávky byly studovány ve vědeckém výzkumu:

Ústně

Na vysoký cholesterol: bylo použito 7,5-9 gramů dvakrát denně beta glukanů z kvasnic přidaných do šťávy. Beta-glukany z ječmene byly také použity v dávkách 3 až 10 gramů / den.

Intravenózně

Lékaři doporučují intravenózně beta-glukany pro infekci HIV, prodlužují život pacientů s rakovinou a předcházejí infekci u některých pacientů podstupujících operaci.

Přírodní zdroje betaglukanů

Beta-glukany jsou cukry, které se nacházejí v buněčných stěnách bakterií, hub, kvasinek, řas, lišejníků a rostlin, jako je oves a ječmen. Někdy se používají jako léky nebo jako doplňky stravy. Existuje docela omezený počet přirozeně se vyskytujících beta-glukanových zdrojů v potravinách. Jsou to:

1. Ovesné vločky

Oves patří k nejbohatším zdrojům beta glukanu – ovesné otruby, ovesný olej nebo ovesná mouka. To je způsobeno vysokou koncentrací rozpustné vlákniny, která je obsažena v ovsu. Ti lidé, kteří jedí 3 gramy rozpustné ovesné vlákniny denně, mohou snížit svůj celkový cholesterol o 5 až 10 procent. Oves se ale obecně nepovažuje za náhradu za léčbu vysokého cholesterolu, to si pamatujte.

2. Ječmen

Dietní vláknina v ječmeni je také známa tím, že je bohatá na beta-glukan. Ale ječné vlákno se může pochlubit dalším přínosem – obsahuje kyselinu propionovou, která může potlačit enzym HMG-CoA reduktázy. Tento enzym je zodpovědný za tvorbu cholesterolu v játrech. Studie publikovaná v roce 2001 dospěla k závěru, že vláknina z ječmene výrazně snižuje jak hladinu celkového cholesterolu v plazmě, tak cholesterol s nízkou hustotou lipoproteinu.

3. Jedlé houby (Chaga, Shitake, Maitake, Kotrč a Rosolovka řasotvará)

Houby jsou dalším bohatým zdrojem beta glukánu. Také je známo, že obsahují fytonutrienty a polysacharidy, mají houby protirakovinné vlastnosti. Beta glukan v houbách se také považuje super na posilování imunitního systému. Zaměřte se hlavně na houby jako Chaga, Shitake, Maitake, Kotrč, Rosolovka řasotvará, Hlíva ústřičná.

Vedlejší účinky?

Většina klinických studií prováděných na zvířatech a na člověku neodhalila žádné nežádoucí účinky spojené s užíváním beta glukanů. Například 13-týdenní klinická studie odhalila, že i když byla podána krysám maximální dávka, nebyla zjištěna žádná škodlivá účinnost.

Když je lidé vezmou ústně, jsou dobře snášeny a jsou považovány za bezpečné.

Nicméně při intravenózním podání se uvádí, že „beta-glukany mohou způsobovat závratě, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, průjem, zácpu, kopřivku, vyrážku, vysoký nebo nízký krevní tlak nebo nadměrné močení“.

Vždy si prověřte prodejte doplňku s Beta-glukany, než začnete užívat nějaké doplňky. Pokud máte v plánu koupit Beta-1, 3D Glukan pro člena rodiny nebo přítele, ujistěte se, že neužívá žádné z těchto léků proti depresi:

 • Azathioprin (Imuran)
 • Basiliximab (Simulect)
 • Cyclosporin (Neoral, Sandimmune)
 • Daclizumab (Zenapax)
 • Muromonab-CD3 (OKT3, Orthoclone OKT3)
 • Mykofenolát (CellCept)
 • Takrolimus (FK506, Prograf)
 • Sirolimus (Rapamune)
 • Přednison (Deltasone, Orasone)
 • Kortikosteroidy (glukokortikoidy) a další.

Kromě toho jsou složení β-glukanu vysoce závislé na konkrétní metodě, kterou je zpracován nebo vyroben přípravek β-glukan. Tyto změny mohou mít významný vliv na jejich imunostimulační aktivitu. Je tedy důležité si uvědomit, že ne všechny produkty beta-glukany na trhu jsou vyrobeny stejně a je velmi důležité, abyste se drželi dále od syntetických odrůd se spornými vlastnostmi.

Beta-glukany i pro děti

Existuje minimálně 5 důvodů, proč se beta glukany doporučují pro každé dítě. Beta glukany totiž:

 1. Podporují dětský imunitní systém
 2. Jsou i na alergie
 3. Pomáhají dýchacímu systému
 4. Zabraňují obezitě
 5. Jsou pro zdravé srdce

Každá z těchto otázek hraje důležitou roli u našich dětí. Prevence je důležitá pro jejich zdraví. Ochrana dětských imunitních systémů a předcházení chronickým onemocněním v dětství jim nastavuje jejich celoživotní zdraví.

Co si více o beta glukanech přečíst?

VIDEO: Nebojme se potravních doplňků: beta glukan – prof. Václav Větvička

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o beta glukanech

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Beta-glukany a zdraví (i pro děti) – účinky, zdroje a další informace”

 1. Karolína napsal:

  Moje děti užívají na posílení imunity právě betaglukan, ale jako doplněk stravy, abych jim zajistila odpovídající množství. Na doporučení jsme vybrali Marťánky ImunoForte a jsme spokojeni já i děti. Já proto, že vím, že pro ně dělám v tomto směru maximum a děti proto, že jim chutnají ;-). .

Zanechat komentář ke článku

Zpráva