Sponzorováno

Léčba anémie lidovými léky + babské rady – co vám pomůže? 4.78/5 (23)

Například šťáva z řepy v kombinaci s limetkovou šťávou patří mezi přírodní léky na anémii.

Například šťáva z řepy v kombinaci s limetkovou šťávou patří mezi přírodní léky na anémii.

Anémie je zvláštní stav těla, kdy se sníží hladina hemoglobinu a počet krevních buněk, což může dramaticky zhoršit pacientův stav a v těžkých případech dokonce vést k smrti.

Anémie je tedy stav, který se vyvine, když vaše krev postrádá dostatek zdravých červených krvinek nebo hemoglobinu. Hemoglobin je hlavní součástí červených krvinek a váže na sebe kyslík. Pokud máte příliš málo, nebo nějakým způsobem abnormální červené krvinky, nebo pokud je hemoglobin nějak abnormální nebo je nízký jeho stav, buňky v těle nedostanou dostatek kyslíku. Pak se objevují příznaky anémie – jako únava – protože orgány nedostávají to, co potřebují k jejich řádnému fungování.

Ženy (kvůli menstruaci a podobně), malé děti a lidé s chronickými nemocemi mají zvýšené riziko vzniku anémie.

Typy anémie

V závislosti na příčinách a některých zvláštnostech biochemického a buněčného složení krve se rozlišuje několik hlavních typů anémie:

  1. Anémie způsobena nedostatkem železa – nedostatek železa způsobuje pokles tvorby hemoglobinu. Nejčastějšími příčinami tohoto stavu jsou krevní ztráty nebo i strava chudá na železo.
  2. Hemolytická anémie – jedná se o problém, kdy erytrocyty přežívají v cirkulaci kratší dobu než obvyklých 120 dnů, což pak vede k celkovému poklesu erytrocytů. Příčinou jsou některé autoimunitní poruchy nebo užívání některých léků.
  3. Aplastická anémie – jedná se o pokles produkce všech krvinek v kostní dřeni včetně erytrocytů. Příčinou může být například protinádorová léčba nebo některé autoimunitní choroby.
  4. Perniciózní anémie a anémie způsobená nedostatkem vitamínů B – toto brání normálnímu vývoji erytrocytů – dělení a růstu.
  5. Anémie chronických chorob – jsou to které mohou způsobit pokles produkce erytrocytů
  6. Talasémie

V závislosti na hladině hemoglobinu a množství červených krvinek v lidské krvi se rozlišují čtyři stupně anémie podle závažnosti stavu:

  1. Lehký stupeň. Hemoglobin je mírně snížen, jeho hladina je vyšší než 90 gramů na litr krve, počet erytrocytů je 3,5 – 4 x 1012 na litr.
  2. Střední stupeň. Hemoglobin je v rozmezí 70-90 gramů na litr krve. Erytrocyty 3-3,5 x 1012 na litr.
  3. Silný stupeň. Hemoglobin se sníží na 50-70 gramů na litr, erytrocyty v krvi jsou 2,5-3 x 1012 na litr.
  4. Extrémně těžká anémie, často vede i ke smrti. Hemoglobin klesá pod 50 gramů na litr, červené krvinky jsou níž než 2,5 x 1012 na litr.

Symptomy (příznaky) anémie

Anemie se projevuje řadou příznaků. Klasická anémie má následující příznaky (anemický syndrom je označení pro soubor příznaků, které se objevují při chudokrevnosti, anémii). Jde o důsledek nedostatku hemoglobinu, což vede k narušení zásobování tkání kyslíkem.

Příznaky tedy jsou:

  • Bledá kůže
  • Pocit slabosti, rychlá únava
  • Závratě
  • Nízký krevní tlak
  • Možné jsou i problémy se srdcem

Vzácnějšími příznaky jsou pak nepřítomnost močení po dlouhou dobu, pocit nedostatku vzduchu, ztráta vědomí, pocit nevolnosti, halucinace, poruchy citlivosti a další.

Příčiny anémie

Anémie se může vyvinout z různých důvodů. Nejčastějšími příčinami anémie jsou:

  • Ztráta krve. Jak akutní, tak chronická (těžké menstruace, žaludeční onemocnění atd.).
  • Nedostatek určitých látek v těle. Nejdůležitější pro syntézu krve jsou železo, vitamín B-12 a kyselina listová.
  • Rh konflikt (vyvíjí se v plodu nebo se objevuje u novorozence, když je matka Rh negativní, otec je pozitivní).
  • Maligní novotvary kostní dřeně
  • Některé genetické choroby

Léčba anémie

Léčba anémie není snadný úkol. Léčba by měla brát v úvahu příčiny, které způsobily anémii, závažnost, celkový stav pacienta. Léčba anémie se provádí s často pomocí přípravků na bázi železa.

Léčba anémie závisí na příčině.

  • Anémie z nedostatku železa. Léčba této formy anémie obvykle zahrnuje užívání doplňků železa a změny ve stravě. Pokud je hlavní příčinou nedostatku železa ztráta krve – jinak než z menstruace – zdroj krvácení musí být samozřejmě lokalizován a zastaven. Může být potřeba chirurgického zákroku.
  • Anemie z nedostatku vitamínu. Léčba kyselinou listovou a B-12 zahrnuje doplňky stravy a zvýšení těchto živin ve vaší stravě. Pokud vaše trávení má potíže s absorpcí vitamínu B-12 z jídla, které jíte, možná budete potřebovat dávky vitamínu B-12.
  • Anémie chronických onemocnění. Pro tento typ anémie neexistuje specifická léčba. Lékaři se zaměřují na léčbu základního onemocnění. Pokud se příznaky zhorší, krevní transfúze nebo injekce syntetického erytropoetinu, což je hormon normálně produkovaný ledvinami, může pomoci stimulovat tvorbu červených krvinek a zlepšovat pocity únavy.
  • Aplastická anémie. Léčba této anémie může zahrnovat krevní transfúze ke zvýšení hladiny červených krvinek. Pokud je kostní dřeň nemocná a nemůže vytvořit zdravé krevní buňky, potřebujete transplantaci kostní dřeně.
  • Anémie spojené s onemocněním kostní dřeně. Léčba těchto různých onemocnění může zahrnovat léčbu, chemoterapii nebo transplantaci kostní dřeně.
  • Hemolytická anémie. Léčba hemolytických anemií zahrnuje vyloučení podezřelých léků, léčbu souvisejících infekcí a užívání léků, které potlačují imunitní systém, který může útočit na vaše červené krvinky. V závislosti na závažnosti anémie může být nutná krevní transfúze nebo plazmaferéza. Plazmaferéza je typ postupu k filtrování krve. V některých případech může být i odstranění sleziny velmi užitečné.
  • Srdeční buněčná anémie. Léčba této anémie může zahrnovat podávání kyslíku, léků na zmírnění bolesti a perorálních a intravenózních tekutin ke snížení bolesti a předcházení komplikacím. Lékaři mohou také doporučovat krevní transfúze, doplňky kyseliny listové a antibiotika. Transplantace kostní dřeně může být za určitých okolností účinnou léčbou. Lék proti rakovině nazvaný hydroxyurea (Droxia, Hydrea) se také používá k léčbě srpkovité anémie.
  • Talasémie. Tato anémie může být léčena krevní transfuzí, doplňky kyseliny listové, odstraněním sleziny (splenektomie) nebo transplantací krevních buněk a kostní dřeně.

Léčba anémie s lidovými léky – babské rady

V mnoha případech může být anemie léčena lidovými léky. Tradiční medicína vyvinula řadu receptů, které pomáhají s anémií. Je důležité pouze pamatovat na to, že takové ošetření by mělo být prováděno pod dohledem ošetřujícího lékaře.

Sponzorováno

  • Každý den ráno, před jídlem, se doporučuje jíst 100 – 150 g mrkve se zakysanou smetanou nebo rostlinným olejem.
  • Plody kdoule obsahují velké množství železa. Receptura je docela jednoduchá – připravte 30% tinktury a užívejte 15-17 kapek na 1 polévkovou lžíci. 3-4 krát denně do vyléčení.
  • Několikrát denně jezte 50-150 gramů vařené dýně. Dýně je dobrým zdrojem železa.
  • Kopřiva je u anémie velmi užitečná, protože zvyšuje množství hemoglobinu a červených krvinek v krvi. Infuze z kopřivy 3x denně 20 minut před jídlem. Pro přípravu infuze je třeba vzít 7 – 10 g nakrájené kopřivy na 1 šálek vařící vody, necháme 15-20 minut vyluhovat. Přípravky z kopřivy mají hemostatický účinek, stimulují metabolismus, zvyšují sílu kardiovaskulárních, respiračních a dalších tělesných systémů.
  • V případě anémie, vezměte listy z kopřivy a břízy, v poměru 1 :1. Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme sklenici vroucí vody, 3 hodiny necháme vyluhovat. Dávku rozdělíme na 3 až 4 dávky. Průběh léčby je 3-4 týdny. Týdenní přestávka a opakujte znovu. Proveďte 3-4 kůry.
  • Vezměte stejné množství rozinek, sušené meruňky, sušené švestky (po odstranění pecek), fíky a šípky. Zalijte plody přes noc studenou vodou a ráno pomelte mlýnkem. Výsledná směs by měla být skladována v chladničce. Užívejte 1 polévkovou lžíci 3-4 krát denně.

A co se dále doporučuje na domácí léčbu anémie?

Zvyšte příjem vitamínu C

Anémie má tendenci oslabovat váš imunitní systém, a proto můžete být náchylnější k infekcím a zánětlivým onemocněním. Přiměřené dávky vitaminu C vám pomohou zevnitř a současně pomáhají při vstřebávání železa. Pijte denně 2 sklenice citronové vody.

Jogurt s kurkumou

Ve své knize Ayurvedic Home Remedies doktor Vasant Lad naznačuje, že ti, kteří trpí anémií typu kapha, by měli jíst šálek jogurtu dvakrát denně, ráno a odpoledne, s čajovou lžičkou kurkumy. Při anémii typu kapha může osoba trpět otoky a kůže se změní na chladnou. Tento lék pomáhá při vyrovnávání kapha dosha v těle.

Jezte více zelené zeleniny

Vysoké množství chlorofylu obsažené v zelené zelenině, jako je špenát, celer a brokolice, je dobrým zdrojem železa. Mějte na paměti, že je nejlepší jíst vařený špenát jak syrové listy, které obsahují kyselinu šťavelovou, která může zabránit absorpci železa v těle.

Sezamová semínka

Jíst pravidelně sezamová semínka je další skvělý způsob, jak zvýšit příjem železa, zejména pak jde o černá sezamová semínka. Můžete nechat naložená sezamová semínka ve vodě po dobu dvou až tří hodin a pak je rozemlít do pasty. Tu konzumujte s čajovou lžičkou medu každý den. Nebo si dejte sezamová semínka do jogurtu. Ale nezapomeňte je velmi pečlivě rozkousat. Jinak projdou trávícím traktem jen tak, prakticky bez užitku.

Rozinky a datle

Tyto druhy sušeného ovoce nabízejí kombinaci železa a vitamínu C. To umožňuje tělu z nich rychle a účinně absorbovat železo.

Banány (klasické i zelené)

Můžete zvýšit hladinu železa v těle konzumací zelených nebo i zralých banánů. Banány jsou plné železa, draslíku, vitamínu C a obsahují i kyselinou listovou. Poskytují vašemu tělu základní živiny, které jsou nezbytné pro tvorbu zdravých červených krvinek a zlepšení hladin hemoglobinu.

Fíky

Fíky jsou také plné železa. Jsou také dobrým zdrojem vitamínu A, kyseliny listové a hořčíku. Dejte si je.

Dejte si řepu

Řepa je jedním z největších zdrojů železa, hořčíku, vápníku, vitamínu A a kyseliny listové. Například tato studie zjistila, že dávkování džusu červené řepy po 20 dnech u dospívajících dívek ukázalo k významnému zlepšení hladin hemoglobinu. Zkuste zkombinovat šťávu z řepy s limetkovou šťávou. Dostanete tak extra silného bojovníka proti anémii. Limetková šťáva nejen nejenže výrazně zlepšuje chuť červené řepy, ale také přidává vitamin C, který, jak již víte, zlepšuje vstřebávání železa v těle.

Sponzorováno

A co vy? Jak jdete na anémii vy? S pomocí lékařů a konvenčních metod, nebo spoléháte na přírodu a babské rady? Budeme rádi za komentáře.

A co si dále o anémii přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva