Sponzorováno

Hormon Ghrelin – jaké je jeho úloha v těle? 4.73/5 (15)

Hormon Ghrelin - jaké je jeho úloha v těle?Ghrelin je produkován žaludkem – zvyšuje chuť k jídlu a stimuluje uvolňování růstového hormonu.

Co je to ghrelin?

Ghrelin je hormon, který se produkuje a uvolňuje hlavně v žaludku. V malém množství tento hormon také uvolňuje tenké střevo, slinivka břišní (pankreas) a mozek.

Ghrelin má v těle mnoho funkcí. Je označován jako „hladový hormon“, protože stimuluje chuť k jídlu, zvyšuje příjem potravy a podporuje ukládání tuků. Při podávání lidem zvyšuje ghrelin příjem potravy až o 30%. Cirkuluje v krevním řečišti a působí na hypotalamus, oblast mozku, která je rozhodující pro kontrolu chuti k jídlu.

Ghrelin také stimuluje uvolňování růstového hormonu z hypofýzy, ten na rozdíl od samotného ghrelinu rozkládá tukové tkáně a způsobuje tvorbu svalů.

Ghrelin má také ochranný účinek na kardiovaskulární systém a hraje roli při kontrole uvolňování inzulínu.

Jak funguje ghrelin?

Hladiny ghrelinu jsou primárně regulovány příjmem potravy. Hladina ghrelinu v krvi stoupá těsně před jídlem a po jídle, přičemž načasování tohoto vylučování je ovlivněno naší běžnou stravovací rutinou. Proto se předpokládá, že ghrelin hraje roli při jídle „vlčím hladu“ a potřebě začít jíst. Hladiny ghrelinu se zvyšují při hladovění (v souladu se zvyšujícím se hladem) a jsou nižší u jedinců s vyšší tělesnou hmotností ve srovnání s tenkými jedinci, což naznačuje, že ghrelin by mohl být zapojen do dlouhodobé regulace tělesné hmotnosti.

Jedení snižuje koncentrace ghrelinů. Různé živiny zpomalují uvolňování ghrelinů v různých stupních; sacharidy a bílkoviny omezují produkci a uvolňování ghrelinu ve větší míře než tuky.

Somatostatin také omezuje uvolňování ghrelinů, stejně jako mnoho dalších hormonů uvolňovaných z trávicího traktu.

Co se stane, když máte příliš mnoho ghrelinu?

Hladiny ghrelinu se po různých dietách zvyšují, což může vysvětlovat, proč může být obtížně udržet si hmotnost po držení diety. Člověk by očekával vyšší úroveň ghrelinu u lidí s obezitou, že? Nicméně hladiny ghrelinu jsou obvykle nižší u lidí s vyšší tělesnou hmotností ve srovnání s tenkými lidmi, což naznačuje, že ghrelin není příčinou obezity. I když existuje myšlenka, že obézní lidé jsou ve skutečnosti citlivější na činnost tohoto hormonu. Je však zapotřebí více výzkumu k potvrzení této skutečnosti.

Prader-Williho syndrom je genetické onemocnění, při kterém pacienti trpí těžkou obezitou, extrémním hladem a problémy s učením. Na rozdíl od běžných forem obezity jsou hladiny ghrelinu v oběhu hodně vysoké u pacientů s Prader-Williho syndromem a začíná to ještě před rozvojem obezity. To naznačuje, že ghrelin může přispět k jejich zvýšené chuti k jídlu a tělesné hmotnosti.

Sponzorováno

Ghrelinové hladiny jsou také vysoké při kachexii a poruchách stravování, nervové anorexii. To může být způsob, jak se tělo vyrovnává snižováním tělesné hmotnosti stimulováním příjmu potravy a uskladnění tuku.

Co se stane, když máte příliš málo ghrelinu?

Operace bypassu žaludku, která zahrnuje také snížení velikosti žaludku, je považována za nejúčinnější léčbu závažné, život ohrožující obezity. Pacienti, kteří ztrácejí váhu po operaci bypassu, mají nižší hladinu ghrelinu než ti, kteří zhubli jinými způsoby, například dietou a cvičením, což může částečně vysvětlit dlouhodobý úspěch této léčby. Zajímavé že?

Zajímavost: Když někdo přísně kontroluje příjem kalorií, zvyšuje se u něj hladina ghrelinů. Tento hormon je produkován v žaludku a je vylučován, když je žaludek prázdný. Vstupuje do krevního řečiště a má vliv na část mozku známou jako hypotalamus, který řídí vaše hormony a chuť k jídlu.

Jak se vaše hladiny ghrelinu mění během držení diety?

Během dne, kdy začínáte držet dietu, začnou vaše hladiny ghrelinů vzrůst. Tato změna pokračuje v průběhu dalších týdnů. Jedna studie u lidí zjistila 24% zvýšení hladin ghrelinů při 6 měsíční dietě.

V další tříměsíční studii o dietě na snížení tělesné hmotnosti výzkumníci zjistili, že hladiny ghrelinu se téměř zdvojnásobily ze 770 na 1 322 pmol / litr.

Během další 6 měsíční diety, která dosahuje extrémně nízké hladiny tělesného tuku v důsledku výrazných dietních omezení, se ghrelin zvýšil o 40%.

Tyto trendy naznačují, že čím déle trpíte – a tím více tělesného tuku a svalové hmoty ztrácíte – tím vyšší bude vaše hladina tohoto hormonu. Tím se budete cítit hladověji, takže je mnohem těžší udržet si svoji novou váhu.

Jak snížit hladinu tohoto hormonu a tím snížit hlad?

Ghrelin se zdá být hormonem, který nelze přímo ovládat léky nebo nějakými doplňky. Existuje však několik věcí, které můžete udělat pro udržení jeho zdravé úrovně:

  1. Vyhněte se extrémům v hmotnosti: obezita i anorexie mění (zvyšují) hladiny ghrelinů.
  2. Dbejte na kvalitní spánek: Špatný spánek zvyšuje hladiny tohoto hormonu a byl spojen se zvýšeným hladem a zvýšením hmotnosti.
  3. Zvyšte svalovou hmotu: Vyšší množství tuku nebo svalové hmoty jsou spojeny s nižšími hladinami ghrelinu.
  4. Jezte více bílkovin: Výživa s vysokým obsahem bílkovin zvyšuje sytost a snižuje hlad.
  5. Udržujte si stabilní váhu: drastické změny hmotnosti narušují hladiny klíčových hormonů, včetně ghrelinu.

Sponzorováno

Pokud máte nějaké informace o ghreliu, napište nám do komentářů.

Zdroje článku a informace, studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva