Sponzorováno

Avokádo a cholesterol – může avokádo udržet LDL cholesterol na uzdě? 4.75/5 (12)

  • Strava je základní složkou zdraví a konzumace pestré stravy může pomoci k větší pohodě a kvalitě života.
  • Avokádo může být součástí zdravé stravy a může lidem poskytnout některé užitečné živiny.
  • Nová studie zjistila, že konzumace jednoho avokáda denně nepřispívá k přibírání na váze, může snížit hladinu špatného cholesterolu a zvýšit kvalitu stravy.

Avokádo a cholesterol - může avokádo udržet LDL cholesterol na uzdě?Nejnovější potravinové trendy se neustále mění a může být těžké držet s nimi krok. Někteří odborníci nyní přizpůsobují svůj výzkum zdravotním přínosům konkrétních potravin. Jednou z těchto potravin je avokádo.

Nedávná studie publikovaná v Journal of the American Heart Association hodnotila dopad konzumace jednoho avokáda denně ve srovnání s obvyklou stravou (bez konzumace avokáda).

I když vědci nenašli velký rozdíl mezi kontrolní a intervenční skupinou, zjistili, že účastníci, kteří denně jedli avokádo, měli nižší hladinu LDL (špatného) cholesterolu.

Je ale také důležité zdůraznit, že výzkum financovala Hass Avocado Board. Tedy firma, která avokáda dodává. Ale věřme v neovlivnitelnost výzkumníků :)

Cholesterol a nutriční hodnota avokáda

Lidé mohou cholesterol získat z jídla, ale tělo ho také vytváří.

Existují dva hlavní typy cholesterolu: lipoprotein s nízkou hustotou (LDL) a lipoprotein s vysokou hustotou (HDL). Je nezbytné udržovat hladinu cholesterolu, zejména LDL (někdy nazývaného „špatný“ cholesterol), pod určitou hodnotou, aby se zabránilo nepříznivým zdravotním následkům, jako je mrtvice nebo onemocnění koronárních tepen. Jde ale také o poměr LDL a HDL v těle.

Hladina cholesterolu v krvi a zdraví srdce spolu úzce souvisí

Přesvědčivé důkazy ze studií vykreslují obraz hladiny cholesterolu v krvi, který je důležitý pro zdraví srdce. Zvýšené hladiny jsou důležitým rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění, včetně cerebrovaskulárních onemocnění a ischemické choroby srdeční.

Dále pokračuje výzkum o tom, jaké faktory ovlivňují hladinu cholesterolu a jak mohou lidé upravit svůj jídelníček, aby udrželi hladinu cholesterolu na zdravé úrovni a zlepšili celkovou stravu. Jednou z oblastí zájmu je, jak konkrétní potraviny ovlivňují zdraví.

Například konzumace avokáda může pomoci udržet zdravou hladinu cholesterolu. Avokádo také obsahuje několik užitečných vitamínů, jako je vitamín C a K, a je dobrým zdrojem vlákniny.

Výhody toho, kdy si dáte avokádo denně

Dotyčná studie byla randomizovaná studie a zkoumala zdravotní přínosy konzumace jednoho avokáda denně po dobu šesti měsíců. Výzkumníci chtěli zjistit, zda každodenní konzumace avokáda pomohla lidem snížit viscerální adipozitu u účastníků se zvýšeným obvodem pasu.

Zabývali se také dopadem na několik dalších zdravotních výsledků, včetně hladiny cholesterolu, tělesné hmotnosti, dopadem na index tělesné hmotnosti a kvalitu života související se zdravím.

Aby byli účastníci zařazeni do studie, museli mít zvýšený obvod pasu a pravidelnou konzumaci dvou nebo méně avokáda za měsíc. Intervenční skupina (505 účastníků) konzumovala jedno avokádo denně, zatímco kontrolní skupina (503 účastníků) pokračovala ve svém typickém jídelníčku. Výzkumníci shromáždili údaje o příjmu potravy na začátku studie a v 8., 16. a 26. týdnu a pomocí MRI skenování sledovali hladiny viscerálního tuku neboli tělesného tuku, který vystýlá břišní orgány.

Sponzorováno

Výzkumníci zjistili, že mezi kontrolní a intervenční skupinou nebylo mnoho významných rozdílů. Výjimkou ovšem byla hladina cholesterolu. Intervenční skupina měla nižší hladiny celkového cholesterolu a nižší hladiny „špatného“ (tedy LDL) cholesterolu.

Mezi těmito dvěma skupinami byly také mírné rozdíly ve stravě, přičemž intervenční skupina měla vyšší skóre indexu zdravé výživy. Intervenční skupina užívala vyšší hladiny vlákniny a tuku a nižší hladiny sacharidů a bílkovin.

Kromě toho výzkumníci také nenašli žádné významné rozdíly mezi skupinami, pokud jde o přibírání na váze, což naznačuje, že začlenění denního avokáda nepřispívá k nárůstu hmotnosti (jak se někteří lidé obávají).

Shrňme si to

Přidání avokáda do jídelníčku člověka může mít pozitivní zdravotní přínosy, včetně zvýšení hladiny cholesterolu s vysokou hustotou lipoproteinů (HDL), často označovaného jako dobrý cholesterol.

Studie ukazuje, že avokádo může také snížit cholesterol lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL), známý jako špatný cholesterol.

A zmíníme i další studii. V roce 2015 vědci provedli metaanalýzu 10 různých studií, které zkoumaly vztah mezi avokádem a cholesterolem. Zjistili, že když účastníci konzumovali avokádo místo živočišných tuků, hladina LDL cholesterolu a triglyceridů v jejich krvi se snížila o -18,80 miligramů na decilitr (mg/dl).

Triglyceridy jsou nejběžnějším typem tuku v těle. Vysoká hladina triglyceridů v kombinaci s vysokou hladinou LDL nebo nízkou hladinou HDL zvyšuje riziko srdečního infarktu nebo mrtvice.

Avokádo tedy může pomoci některým lidem s hladinou cholesterolu. Při pravidelné konzumaci mohou avokáda pomoci zvýšit hladinu HDL cholesterolu v těle. Aby však člověk snížil hladinu LDL cholesterolu, bude pravděpodobně muset omezit zdroje nasycených a trans-tuků ze stravy.

Naše rada? Provádění trvalých změn životního stylu, jako je konzumace různých druhů ovoce a zeleniny, cvičení, omezení vysoce zpracovaných potravin, zvládání stresu a odvykání kouření, pokud je to možné, by pravděpodobně mělo největší kombinovaný dopad na udržení zdravých hladin cholesterolu.

Kombinovaný účinek může lidem pomoci lépe zvládat cholesterol a snížit tento jeden rizikový faktor srdečních onemocnění.

Sponzorováno

A co vy? Dáváte si občas avokádo? Napište nám do komentářů.

A dále si o avokádu můžete přečíst

Zdroje článku & odborné studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva