Sponzorováno

Toto je 7 nejlepších vitamínů pro vaši pleť. Seznamte se s nimi 4.83/5 (12)

Na které vitamíny se zaměřit v souvislosti se zdravou pletí?

Na které vitamíny se zaměřit v souvislosti se zdravou pletí?

Chcete být krásní? Základem je řada věcí. A patří mezi ně také vitamíny. Je jich celá škála vybrat ty pravé nemusí být jednoduché. Díky našemu přehledu však snadno zjistíte, které jsou pro vaši pleť tou nejlepší možnou volbou. Potom už stačí jenom sáhnout po doplňku stravy, nebo ještě lépe – po vhodné potravině. A uvidíte sama, že se úspěch velmi brzy dostaví. A nyní už ke slibovanému přehledu.

Které vitamíny jsou tedy důležité pro vaši pokožku?

1. Vitamín A

První a rozhodně jeden z nejdůležitějších vitamínů, pokud jde právě o krásu vaší pleti. Když ho máte dostatek, ta se můžete těšit z toho, že bude eliminovat projevy stárnutí kůže, stejně jako z toho, že zvýší její odolnost. Pozitivem je ale i to, že napomáhá k celkově lepší hydrataci, stejně jako napomáhá k lepšímu prokrvování. Dobrou volbou je i ve chvíli, kdy vám pleť spálí slunce, protože přispěje k její regeneraci. To vše je hlavní shrnutí účinků. Jestliže že chcete vyzkoušet na vlastní kůži, zařaďte ve větší míře do svého jídelníčku několik potravin:

 • Mrkev</li>
 • Brokolice
 • Meruňky

2. Vitamín B2

Svým působením dokáže velmi dobře stimulovat činnost antioxidantů, díky čemuž dokáže zajistit zdraví vaší pleti, stejně jako dokáže podpořit i její uklidnění. Třeba v případě vyrážek, nebo ekzémů. Má pozitivní vliv na hydrataci pleti, stejně jako její okysličení. Velmi dobře pomáhá k tomu, aby mohly buňky dýchat, což se následně pozitivně projevuje i v tom, ž tak často neodumírají a tím se tolik neobjevuje loupání vaší kůže. Dobrým zdrojem tohoto vitamínu jsou především známé druhy hub, ale i brokolice, produkty ze sóji, nebo také mořské plody – nejvíce potom ústřice.

3. Vitamín B3

Další z vitamínů, který můžeme zařadit do skupiny B. Právě ten s označením B3 má velmi pozitivní vliv na to, že dokáže vaši kůži dobře chránit před některými druhy kožní rakoviny, která je velmi nebezpečnou chorobou. Také je vhodným vitamínem, který primárně doporučíme všem dospívajícím. Proč? Umí velmi dobře redukovat produkci kožního mazu, a tím že ji snižuje, eliminuje tvorbu výraznějšího akné. Spolu se zlepšením hydratace a také se zlepšením ochranných vlastností je pomocníkem, na kterého by rozhodně neměli zapomínat ani dospělí. Pokud nejste vegetariáni, zařaďte do svého jídelníčku tuňáka, a také kuřecí prsa. Pokud se masu vyhýbáte, nezoufejte. Zkuste třeba:

 • Klasické brambory
 • Luštěniny
 • Rajčata

4. Vitamín C

Jistě vám je doporučován v souvislosti s různými důvody. Mezi hlavní patří především obranyschopnost vašeho těla. Když už ho za tímto účelem berete, je dobré připomenout, že má dobrý vliv také na vaši pleť. Umí velmi dobře napomáhat třeba hojení různých ran na vaší kůži. Je i osvědčeným antioxidantem, a tak ji dokáže chránit i před různými volnými radikály. Ochrannou funkci však oceníte i při opalování, protože „céčko“ umí ochraňovat i před UV zářením. Hodí se také všem těm, kteří chtějí zesvětlit svou pleť, a to hlavně tím, že vitamín omezuje produkci takzvaného melaninu. A jaké potraviny tohoto vitamínu obsahují nejvíce? Primárně je to šípek, nebo také brusinky. Vedle však nešlápnete, ani když si dáte jahody, červenou papriku, citrusové plody, nebo třeba kiwi.

Sponzorováno

5. Vitamín D

Vitamín, který je doporučován vždy, pokud s vaší pletí není cokoliv v pořádku. Jeho hlavním velkým pozitivem je to, že umí obnovovat kožní buňky. Také dokáže pleť výrazně zklidňovat, což se hodí nejenom v případě spálenin od slunce, ale hodí se to také ve chvíli, kdy trpíte ekzémem, nebo vyrážkou. Opomíjet nelze také to, že starším lidem dokáže pomoci k omlazení jejich pleti. A je jedno, zda ho do vaší kůže dostanete prostřednictvím různých krémů, nebo zvolíte cestu, která je spojena se změnou vašeho jídelníčku. Déčko do vašeho těla dostanete tak, že začnete více konzumovat ryby – hlavně tresku a lososa nebo začnete jíst bílý jogurt, či pít kefír.

6. Vitamín K

Dobrá volba ve chvíli, kdy se vám zdá, že vaše krása není dokonalá a vy chcete nedokonalosti nejenom zakrývat, ale spíše eliminovat. Pomůže třeba v tom, že eliminuje tmavé kruhy pod očima. Pomůže ale i v dalších oblastech vašeho těla – třeba v oblasti nohou, kde umí eliminovat vznik křečových žil. Také nelze zapomínat na vlastnosti spojené s vyhlazováním pokožky, což vede k tomu, že jednoduše odstraníte vrásky a budete vypadat výrazně mladší. A co musíte jíst? Špenát, kapustu, zelí, ale třeba také dostatečné množství vajec, nebo luštěniny v podobě fazolí.

7. Vitamín F

Umí blahodárně působit na imunitu vašeho těla, stejně jako vám přijde vhod také ve chvíli, když budete chtít uklidnit pocuchané nervy. Lákadlem je ale i proto, že dokáže vaši pleť udržet mladistvou a dokonale pružnou. Je to dáno hlavně tím, že podporuje jak tvorbu, tak i funkci buněčných membrán. Tento vitamín je doporučován také těm z vás, které mají problémy s akné – bez ohledu na váš věk. Vhodný je také ve chvíli, kdy chcete urychlit hojení jakéhokoliv problému, který je s vaší pletí spojený. A to ať už jde o drobné škrábance nebo jizvy, či popálení od sluníčka. Jelikož se jedná o vitamín, který je součástí různých rostlinných olejů, doporučujeme konzumovat jak je, tak i vlašské ořechy, mandle, nebo i různá semena, či například klíčky.

Zaměřte se tedy na tyto vitamíny, vaše pokožka vám rozhodně poděkuje.

Co si dále přečíst o zdravé pokožce?

VIDEO: Péče o pleť – Tonikum, vitamíny pro pleť a séra

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva