Blefaroplastika (operace očních víček) – co je to a kdy se provádí? 4.86/5 (21)

Sponzorováno

 • Operace očních víček neboli blefaroplastika je chirurgický zákrok ke zlepšení vzhledu očních víček.
 • Operace může být provedena na horních víčkách, dolních víčkách nebo na obou.
 • Ať už chcete zlepšit svůj vzhled nebo máte funkční problémy s očními víčky, operace očních víček (tedy blefaroplastika) může omladit oblast kolem očí.

Tato stránka vám poskytne informace o blefaroplastice.

Co je to blefaroplastika?

Blefaroplastika je operace k odstranění přebytečné kůže a tuku z očních víček – vede ke zpevnění kůže a měkkých tkání kolem očí.

Blefaroplastika je typ chirurgického zákroku, který odstraňuje přebytečnou kůži z očních víček. S věkem se oční víčka natahují a svaly, které je podporují, ochabují.

Blefaroplastika je typ chirurgického zákroku, který odstraňuje přebytečnou kůži z očních víček. S věkem se oční víčka natahují a svaly, které je podporují, ochabují.

 

Je pro vás vhodná blefaroplastika?

Jak stárnete, vaše kůže ztrácí svou elasticitu (roztažnost) a gravitace táhne dolů měkké tkáně vašich víček, což způsobuje jejich prověšení.

Přebytečná kůže v horním víčku může někdy viset dostatečně nízko, aby narušovala vaše vidění. Někdy může povislé obočí a čelo způsobit, že vaše horní víčko vypadá, jako by bylo povislé.

Kůže v dolním víčku může ztratit svůj tonus, ochabnout a vytvořit vrásky a zdá se být nafouklá způsobená vypouklými tukovými polštáři.

Váš chirurg provede podrobné posouzení, než se rozhodne, zda je pro vás operace vhodná.

Co dokáže blefaroplastika (operace očních víček) léčit

 • Povolená nebo ochablá kůže, která vytváří záhyby nebo narušuje přirozený obrys horního víčka, někdy zhoršuje vidění
 • Tukové usazeniny, které se projevují jako otoky očních víček
 • Váčky pod očima
 • Povislá spodní víčka
 • Přebytečná kůže a jemné vrásky u spodního víčka

Jaké jsou výhody blefaroplastiky?

Vaše tvář by pak měla vypadat mladší a jasnější. Pokud vám horní víčko překáží ve vidění, vaše vidění by se pak mělo velmi zlepšit. To jsou základní výhody blefaroplastiky.

Existují nějaké alternativy k blefaroplastice?

Váš chirurg může být schopen posoudit u vás, zda jste kandidáti na laserový resurfacing kůže, kde se laser používá k jemnému spálení povrchu vaší kůže kontrolovaným způsobem.

Injekce botoxu může také vyhladit jemné vrásky.

Jak se blefaroplastika provádí?

Blefaroplastika horních víček se obvykle provádí pod lokálním anestetikem, který se vstříkne do vašich očních víček. Blefaroplastika dolních víček se provádí v celkové anestezii nebo sedaci.

Operace obvykle trvá hodinu až 90 minut.

Blefaroplastika horního víčka – Váš chirurg provede řez do přirozené kožní rýhy těsně nad víčkem. Odstraní veškerou přebytečnou kůži a tuk, který se tlačí přes sval.

Sponzorováno

Blefaroplastika dolních víček – Váš chirurg provede řez podél okraje víčka pod řasami až těsně za vnější okraj oka. Odstraní veškerou přebytečnou kůži a odstraní nebo přerozdělí veškerý tuk, který se tlačí přes sval. Váš chirurg vám může stáhnout víčko, aby zabránil jeho poklesu (kantopexe).

Jaké komplikace mohou nastat?

Některé komplikace mohou být vážné a mohou způsobit i smrt. Ale to se děje samozřejmě zřídka.

Obecné komplikace jakékoli podobné operace:

 • bolest
 • krvácení
 • infekce místa chirurgického zákroku
 • alergická reakce na zařízení, materiály nebo léky

Specifické komplikace blefaroplastiky:

 • odstraní se příliš mnoho kůže
 • otok spojivky
 • krvácení do očního důlku
 • abraze rohovky, kdy dojde k poškrábání povrchu oka během operace nebo stehem
 • dvojité vidění
 • kosmetické problémy

Jak brzy se uzdravíte?

Pokud podstupujete pouze blefaroplastiku horního víčka, měli byste být schopni jít domů po několika hodinách.

První týden neprovádějte namáhavé cvičení ani se nesklánějte.

Několik týdnů se neličte, nepijte alkohol a chraňte obličej před sluncem.

Pravidelné cvičení by vám mělo pomoci co nejdříve se vrátit k běžným aktivitám. Než začnete cvičit, požádejte o radu svého lékaře. Modřiny a otoky obecně pomalu ustupují přibližně za 10 až 14 dní. Jizvy po chirurgických řezech mohou mizet měsíce. Chraňte svou jemnou pokožku očních víček před slunečním zářením.

Výsledky blefaroplastiky mohou trvat 5 až 10 let a někdy mohou být trvalé. Váš obličej bude stále stárnout, ale vždy by měl vypadat mladší, než kdybyste operaci nepodstoupili.

Souhrn

Blefaroplastika je typ chirurgického zákroku, který odstraňuje přebytečnou kůži z očních víček. S věkem se oční víčka natahují a svaly, které je podporují, ochabují. V důsledku toho se nad a pod vašimi víčky může shromažďovat přebytečná kůže a tuk. To může způsobit povislé obočí, povislá horní víčka a vaky pod očima.

Mnoho lidí, kteří podstoupili blefaroplastiku, tvrdí, že se cítí sebevědoměji a mají pocit, že vypadají mladší a odpočatější. U některých lidí mohou výsledky operace trvat celý život. U jiných se mohou povislá víčka opakovat.

Blefaroplastika je operace, při které pak vaše víčka vypadají mladší a může zlepšit vaše vidění. Celkově budete vypadat po této operaci mladší. Měli byste pečlivě zvážit možnosti a mít realistická očekávání ohledně výsledků.

Sponzorováno

Podstoupili jste blefaroplastiku? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů.

A dále si o očích přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva