Sponzorováno

TOP 10 bylinek a rostlinek na jizvy a strie – které mohou pomoci? 4.7/5 (23)

Jaké bylinky zkusit na jizvy a strie? Zkusíme vám poradit.

Jaké bylinky zkusit na jizvy a strie? Zkusíme vám poradit.

Estetická krása je pro mnoho žen i mužů velmi důležitá. Bohužel jejich tělo si pro ně může připravit celou řadu negativ. Jedná se například o celulitidu, stejně jako může jít o různé jizvy a také strie. I ty trápí stále větší procento žen i mužů. S čím jsou různé jizvy a strie nejčastěji spojeny?

Možností, jak se je snažit odstranit, je hned několik. Mohou k tomu posloužit různé krémy, stejně jako změna životního stylu, nebo o ošetření pomocí laseru. Dále může pomoci i řada rostlin, které mají takové složení, které umí přírodní silou bojovat proti těmto kosmetickým problémům. Na jaké rostliny se zaměřit, co umí, a jak je používat? Podívejte se společně s námi.

1. Rakytník řešetlákový

Velmi známá a pro zdraví obecně doporučovaná rostlina. Je to dáno hlavně tím, že plody této rostliny obsahují látky, jako jsou flavonoidy, silné antioxidanty, stejně jako obsahují i vitamin C. Právě tato kombinace však působí nejenom obecně na lidské zdraví, ale dokáže pomoci i v oblastí krásy. A to tak, že mohou přinášet změny na pokožce, která se stává výrazně hladší. K tomu je dobré přidat i další trojici látek, kterými jsou tyto:

 • Vitamin E
 • Vitamíny skupiny B
 • Kyselina listová

A ideální možnost použití? My doporučujeme pořídit si rakytníkový olej, který pravidelně mažte na místa, kde se strie objevují. Jde o osvědčenou pomoc, která už po několika aplikacích přinese prvotní výsledky.

2. Zlatobýl obecný

I tuto rostlinu je možné zařadit do kategorie těch, které jsou přece jenom celkem známé. Zlatobýl obecný je rostlina, jenž se hodí k tomu, aby vám pomohla eliminovat nepříjemné strie a jiné případné jizvy, které se mohou na vašem těle objevit. Jedinečnost dané rostliny je dána tím, že dokáže podporovat prokrvování daných oblastí a tím i zajistit, že se bude kůže lépe sama regenerovat. Možnosti použití jsou hned dvě, buď je možné doplnit svou lázeň odvarem z této rostliny, ve které se budete několik desítek minut koupat. Ještě účinnější je využití tinktury, kterou je možné na problémová místa nanášet.

3. Pýr plazivý

Pokud si vzpomínáte na školní léta, a na hodiny biologie, jistě víte, kam pýr plazivý zařadit. Je to segment plevelů, které na mnoha místech mohou napáchat celkem značné škody. Ne však na vašem těle, a rozhodně už ne na těch oblastech, kde se objevují nepříjemné strie. Zde dokáže pravý opak., A to hlavně eliminovat dané drobné jizvy. V první řadě proto, že jeho složení podporuje kvalitu kůže, a také proto, že umí výrazně rozproudit lymfu a tedy celkově zlepšit látkové procesy ve vašem těle.

A jak na samotné použití? Existuje hned dvojice možností, které se nabízejí. Buď je možné přidat odvar z pýru přímo do vaší koupele, nebo je možné v odvaru namáčet houbičku nebo žínku a tímto způsobem aplikovat přímo na vaší kůži.

4. Pupečník asijský

Možná ho znáte pod názvem gotu kola, který se pro tuto rostlinu také používá. Spíše ale musíme říci, že ji neznáte, jelikož se o ní nijak výrazně nemluví. To však lze vnímat jako celkem velkou chybu, jelikož pupečník asijský je velmi dobrým pomocníkem právě v případech, kdy vás strie trápí. Používat ho je možné nejenom na řešení konkrétních problémů, ale hodí se také jako prevence. To proto, že dokáže zajistit pokožce celkově lepší pružnost, která už sama o sobě eliminuje vznik jizviček. A použití? To je celkem různorodé. Na trhu najdete krémy, které obsahují jeho výtažky, stejně jako lze pořídit i sušené listy, které se hodí na tvorbu odvarů. Dále nezapomínejme na to, že si gotu kola můžete také sami pěstovat a čerstvé lístky lze využívat jako ingredienci do jídel.

Sponzorováno

5. Bělotrn kulatohlavý

Možná ho máte i na své zahradě, a to aniž byste o tom věděli. Charakteristikou této rostliny je totiž fakt, že se jedná o celkem zajímavý bodlák, který umí zaujmout svou estetickou krásou. Nutno ale říci, že se jím nemusíte jenom kochat, ale můžete ho také využít ve chvíli, když se budete chtít zbavit nepříjemných strií. A to tak, že si z rostliny připravíte odvar. Je to celkem jednoduché, jelikož stačí využít kompletní nadzemní část. Též se však hodí i k výrobě tinktury, která se následně nanáší přímo na postižená místa. V tomto stavu výrazně podporuje prokrvování, a také eliminuje situace, kdy by kůže byla náchylná k popraskání. Díky tomu se strie nebudou zvětšovat a zároveň se nebudou vytvářet ani nové.

6. Jedle

Nemusí být součástí vašeho domova jenom na Vánoce, kdy si ji ozdobíte. Jedli můžete použít i v případě, kdy vás tolik trápí právě strie. Co konkrétně je tím pomocníkem z tohoto stromu? Obyčejné jehličí. To jenom podporuje prokrvování, ale i celkovou regeneraci a kvalitu kůže.

A příprava? Buď je vhodné vytvořit si z jehličí odvar, kterým lze místa mazat, nebo ho lze přidávat do koupele. Alternativou je příprava domácí masti. Zde stačí jehličí nasekat na opravdu drobné kousky, až prášek. Následně smíchat třeba s trochou sádla nebo jiným pojivem, a potom už zbývá jenom krok poslední. A tím je pravidelné nanášení na postižená místa. Nejlépe krouživými pohyby, díky kterým dané místo i velmi dobře namasírujete.

7. Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je další z tajných agentů při odstraňování jizev. Měsíček nezná žádné hranice, pokud jde o hojení ran. Místní aplikace bylinky prokázaly, že urychluje hojení a regeneraci ran díky zvýšení průtoku krve do zraněné oblasti. Asi nejoblíbenějším způsobem je používat olej z měsíčku. Dá se z něj vyrobit hojivý gel přidáním aloe vera – pak je jeho schopnost odstraňování jizev opravdu úžasná.

8. Aloe Vera

Jedná se o jednu z nejoblíbenějších bylin. Proč? Výhod bylinky Aloe Vera existuje spousta. Asi všichni víte, že Aloe Vera je přírodní zvlhčovač, který obnovuje ztracený obsah vlhkosti v kůži. Ale věděli jste také, že Aloe Vera může dělat zázraky s jizvami?
 
Gelový extrakt této byliny je schopen léčit popáleniny a řezné rány spolu s otoky a bolestí. Extrakt Aloe Vera může být také použit při odstraňování jizev. Nepoužívejte ale Aloe Vera na otevřené rány, protože to může způsobit podráždění a zpomalení procesu hojení.

9. Levandule

Levandule, zejména ve formě esenciálního oleje, je účinná léčivá látka pro snížení jizev. To vše díky antiseptickým léčebným vlastnostem. Levandule je antibakteriální a může být místně aplikována na pleť.

10. Ananas

Ananas obsahuje enzym bromelain. Je to sloučenina doporučovaná zejména po chirurgických operacích. Bromelain minimalizuje otoky, zjizvení, podlitiny a zkracuje čas léčby. Bromelain je často extrahován z ovoce, ale větší množství bromelainu do sebe nedostanete pouze konzumací ananasu. Proto existují různé doplňky. Ideální ale je konzumace ananasu ve spojení s kurkumou – zjistilo se, že posiluje funkci bromelainu.

A co vy? Jaké přípravky nebo bylinky používáte na strie a jizvy vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě přečíst o jizvách a striích?

VIDEO: Když už bylinky nezabírají – Korekce strií frakčním CO2 laserem

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva