Candy Crush, Tetris s další podobné hry mohou pomoci odhalit demenci 4.75/5 (8)

 • Hry jako Candy Crush a Tetris mohou být ve srovnání s tradičními testy lepším způsobem, jak odhalit první (rané) známky kognitivního poklesu.
 • Odborníci říkají, že informace z našich smartphonů, včetně toho, jak píšeme či skrolujeme, mohou někdy lékařům pomoci odhalit některé zdravotní problémy.
 • Zjištění kognitivního úbytku může pomoci vést k včasné diagnóze demence. Časná diagnóza je zde pro účinnou léčbu přímo kriticky důležitá.

Hry jako jsou Tetris, Candy Crush Saga a Fruit Ninja mohou včas odhalit kognitivní úpadek

Hry jako jsou Tetris, Candy Crush Saga a Fruit Ninja mohou včas odhalit kognitivní úpadek

Může být opravdu snadné přehlédnout počáteční známky demence. Ale co kdyby váš mobilní telefon mohl naznačit, že se mění vaše kognitivní zdraví, než si toho nějak všimnete sami? Zdá se vám to jako nesmysl. Možná to nebude až tak daleko od reality.

Nový výzkum provedený vědci z University of Kent naznačuje, že populární hry na mobilním telefonu mohou poskytnout užitečné informace o kognitivních funkcích uživatelů. Autoři nové studie provedli řadu kognitivních testů na papíře u 21 zdravých účastníků. Poté požádali účastníky, aby strávili 10 minut hraním populárních mobilních her, jako jsou Tetris, Candy Crush Saga a Fruit Ninja. Vědci pomocí senzorů zabudovaných do mobilních telefonů uživatelů shromažďovali během hraní her data o jejich pohybech, o každém přejetí prstem, o gestech rotace a podobně.

A výsledek? Našli jasnou souvislost mezi rychlostí, délkou a intenzitou gest uživatelů během hry a jejich kognitivním výkonem. Na základě těchto zjištění dospěli k závěru, že populární mobilní hry mohou být použity k identifikaci změn pohybových schopností u lidí s Alzheimerovou chorobou, traumatickým zraněním mozku nebo jinými stavy, které mohou způsobit kognitivní pokles.

Ano, je zapotřebí dalšího výzkumu

Používání mobilních her k testování kognitivních funkcí se může ukázat jako jednodušší, rychlejší a poutavější než tradiční testy na papíře.

Podle mnoha vědců je ale zapotřebí dalšího výzkumu, aby se replikovaly výsledky této studie a aby se zjistilo, jak mobilní aplikace mohou pomoci informovat.

„Jsou to zajímavé výsledky, ale je obtížné činit nějaká tvrzení ohledně prevence kognitivního poklesu, když byla studie prováděna na zdravých dospělých, a tedy nikoli na cílové populaci,“ řekl k tématu jeden z odborníků. „U těchto typů studií se replikace stává novým zlatým standardem,“ dodal.

Využití každodenních technologií – musíme dát pozor na osobní citlivá data

V posledních letech se vědci v oblasti digitální psychiatrie a klinické informatiky stále více zajímají o používání dat ze smartphonů pro hodnocení kognitivního zdraví a duševního stavu. První zjištění naznačují, že způsoby, kterými na našich telefonech informace procházíme, jak píšeme a jak hovoříme, mohou poskytnout cenné informace o našem kognitivním stavu, zpracování informací a náladě.

Tyto informace mohou jednoho dne pomoci pacientům a jejich lékařům odhalit změny duševního stavu.

„Myslím, že při používání každodenních moderních technologií existuje obrovský potenciál k odhalení časných známek kognitivního úpadku,“ řekl jeden z vědců, který se na výzkumu podílel. „Myslíme si, že existuje obrovská příležitost použít cesty a techniky pro sběr dat k identifikaci lidí v raných fázích nemocí, a těšíme se na čas, kdy se to stane realitou,“ pokračoval.

Mezitím je zapotřebí více výzkumu k ověření výsledků raných studií a vyhodnocení možného využití mobilních aplikací pro hodnocení duševního zdraví a kognitivních změn. Zůstávají zde také otázky týkající se odpovědné správy dat shromažďovaných prostřednictvím aplikací pro chytré telefony. Kdo vlastní data, jak budou používána a jak bude chráněno soukromí pacientů? To vše se musí vyřešit.

Včasná diagnóza je nezbytná

Je normální, že s věkem lidem klesají kognitivní schopnosti. Ale když se u někoho vyvinou kognitivní změny, které narušují každodenní život, může to být příznakem zdravotního stavu, který vyžaduje léčbu.

Pokud jdete z obchodu s potravinami a zapomenete, kde jste zaparkovali auto, je to zcela normální a bude se to stávat častěji, jak stárnete. Ale pokud opustíte obchod s potravinami, ztratíte se na cestě domů a ocitnete se v pro vás neznámém prostředí, je to důvod k většímu znepokojení.

Včasná detekce kognitivních změn je důležitá pro zajištění účinné léčby a omezení ztráty dalších funkcí. V některých případech je kognitivní pokles způsoben zdravotními stavy, které jsou snadno léčitelné, například nedostatkem vitamínů. V jiných případech je to známka Alzheimerovy choroby nebo jiné formy demence.

V současné době neexistuje žádný lék na Alzheimerovu chorobu, ale k léčbě některých symptomů jsou k dispozici léky.

Pokud máte podezření, že vy nebo některý z vašich rodinných příslušníků možná máte jistý kognitivní pokles, zajděte určitě ke svému lékaři. Choďte také na pravidelné preventivní prohlídky. V rámci nich se dá udělat i kognitivní test.

A jak nám dále mohou hry pomoci?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva