Podrážděný žaludek – které potraviny na něj ano, a které ne? 4.82/5 (11)

Sponzorováno

Bílá rýže je vhodná při podrážděném žaludku

Bílá rýže je vhodná při podrážděném žaludku

Téměř každému se čas od času „zvedne žaludek“. Máme ho prostě nějak podrážděný. Mezi běžné příznaky patří nevolnost, poruchy trávení, zvracení, nadýmání, průjem nebo zácpa.

Existuje mnoho potenciálních důvodů pro žaludeční nevolnost a léčba se liší v závislosti na základní příčině. Naštěstí různé potraviny dokážou uklidnit podrážděný žaludek a pomohou vám cítit se lépe.

Možná vás překvapí, když zjistíte, že gastrointestinální potíže – včetně nadýmání, průjmu, plynatosti a žaludečních křečí – se vyskytují až 6x častěji u žen než u mužů. Ušetřete si bolesti žaludku hlavně tím, že vynecháte potraviny, které tyto nepříjemné reakce způsobují. A čas od času, když se tyto nepříjemné příznaky objeví, zkuste sáhnout po potravinách, které jsou pro tělo suprové.

Tyto potraviny vám poskytnou úlevu, kterou chcete – a potřebujete – když máte podrážděný a bolavý žaludek.

Tyto potraviny ANO na podrážděný žaludek

Začněte s tekutinami

Pokud se vám nedaří držet pevnou stravu, nemá smysl se snažit jíst za každou cenu. Věci jako sportovní nápoje, čistý vývar nebo kokosová voda obsahují minerály, které potřebujete, jako je draslík, vápník a sodík (sůl). Pijte tekutiny, protože tím zabráníte nebezpečné dehydrataci těla.

Papája

Papája, která se tradičně používá na vředy, žaludeční nevolnosti, pálení žáhy a průjem – obsahuje papain, přírodní trávicí enzym, který pomáhá rozkládat potraviny, které mohou dráždit žaludek.

Ovesné otruby

Ovesné otruby jsou významným zdrojem rozpustné vlákniny. Rozpustná se rozpouští ve vodě, nerozpustná ne. Pro zdravé trávení potřebujete oba typy. Bonus: Ovesné otruby snižují hladinu cholesterolu.

Rýže

Dejte si obyčejnou bílou rýži. Divoká, hnědá nebo černá rýže – obecně zdravá – je hůře stravitelná, zvláště při podrážděném žaludku. Škrobové potraviny s nízkým obsahem vlákniny, jako je bílá rýže, také mohou pomoci zpevnit stolici a zastavit průjem, který může přijít spolu se žaludečními potížemi.

Jablka a jablečná dřeň

Nejen, že mají vysoký obsah vlákniny, ale jsou také bohaté na pektin a další enzymy, které pomáhají rozkládat a zbavovat tělo dráždivých částeček potravy. Máte hodně citlivý žaludek? Zkuste je pečené, ne syrové. Nebo si udělejte takovou jablečnou kašičku (dřeň).

Skořice

Skořice, která se tradičně používá k léčbě ranní nevolnosti a průjmu, je také účinná při rozbíjení plynových bublin. Posypte sko5ic9 slaná jídla (např. kuře) i sladká (jablečný koláč). To udělá vašemu podrážděnému žaludku dobře.

Fenykl

Fenykl je přírodním lékem proti plynatosti, což je jeden z důvodů, proč ji často vidíte nabízenou na konci jídla v indických restauracích. Půl lžičky fenyklových semínek by mělo stačit.

Vývar

Pokud člověk není schopen jíst nebo udržet v sobě jídlo, může být schopen tolerovat jednoduchý zeleninový vývar nebo vývar z kostí.

Vývar z kostí obsahuje aminokyselinu glutamin. Studie z roku 2017 uvádí, že glutamin hraje roli při udržování střevní bariéry. Tato bariéra pomáhá chránit tělo před škodlivými patogeny a toxiny. Pomáhá také člověku absorbovat vodu a živiny z potravy.

Banány

Banány mohou pomoci doplnit draslík a další elektrolyty, které může člověk ztratit v důsledku zvracení nebo průjmu.

Banány tvoří součást jídelníčku, kterou někteří lidé doporučují na podrážděný žaludek s průjmem. Tento jídelníček obsahuje banány, rýži, jablečný protlak a toasty. Tato nevýrazná jídla jsou šetrná k žaludku, takže mohou pomoci zabránit další žaludeční nevolnosti.

Zázvor

Zázvor může pomoci bojovat s pocity nevolnosti. Člověk si může připravit zázvorový čaj tak, že nakrájí nebo nastrouhá čerstvý zázvor a přidá horkou vodu. Usrkávání tohoto výborného čaje může pomoci uklidnit podrážděný žaludek.

Zázvor má také protizánětlivé vlastnosti, které by mohly pomoci zmírnit zánět ve střevech (IBD).

Studie z roku 2019 zkoumala účinky doplňků stravy ze zázvoru na účastníky s ulcerózní kolitidou, což je forma zánětu (IBD). Během 12 týdnů dostávali účastníci s mírnou až středně těžkou ulcerózní kolitidou buď 2 gramy (g) zázvorového doplňku denně nebo placebo. Účastníci, kteří užívali zázvorové doplňky, vykazovali sníženou aktivitu onemocnění a zvýšenou kvalitu života ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo.

Sponzorováno

Potraviny bohaté na probiotika

Probiotika nabízejí zdravotní výhody pro trávicí systém a imunitní systém. Lidé mohou užívat probiotické doplňky nebo jíst potraviny, které jsou přirozeně bohaté na probiotika. Můžete konzumovat probiotické potraviny i tehdy, pokud jste právě dokončili léčbu antibiotiky nebo jako doplňkovou léčbu chronických zažívacích problémů.

Potraviny bohaté na probiotika nemusí vyhovovat lidem, kteří pociťují podrážděný žaludek se záchvaty zvracení a průjmu. Po zotavení z těchto problémů však může člověk chtít konzumovat probiotika, aby doplnil své prospěšné střevní bakterie.

Mezi potraviny bohaté na probiotika patří:

Suchý toast nebo rohlík

Když máte podrážděný žaludek, jednoduchý toast z bílé mouky (nebo rohlík) je zde lepší než celozrnné výrobky bohaté na vlákninu. Celozrnné pečivo obsahuje vlákninu, která je dobrá, když nejste nemocní, ale může zhoršit bolavé břicho, zvláště pokud máte průjem nebo nevolnost.

Tyto potraviny NE na podrážděný žaludek

Máte podrážděný žaludek? Pak se vyhněte těmto potravinám?

Mléčné výrobky

Mléčné výrobky obsahují mléčný cukr laktózu. Někteří lidé trpí intolerancí laktózy, což znamená, že nejsou schopni trávit laktózu. Krátce po konzumaci mléčných výrobků mohou zaznamenat následující příznaky:

 • nadýmání
 • kručení v žaludku
 • nadýmání
 • bolest žaludku a křeče
 • nevolnost
 • průjem

Lidé s intolerancí laktózy by se měli vyhýbat konzumaci mléčných výrobků, jako jsou:

 • mléko
 • sýr
 • jogurt

Bezlaktózové mléčné výrobky jsou dostupné ve většině supermarketů a jsou vhodné pro osoby s intolerancí laktózy.

Mastná a smažená jídla

Lidé, kteří trpí zvracením, průjmem či mají podrážděný žaludek by se samozřejmě měli vyhýbat tučným a smaženým jídlům. Ty jsou těžko stravitelné a mohou zhoršit žaludeční nevolnost.

Příklady tučných nebo tučných jídel, kterým je třeba se vyhnout, jsou obecně tyto:

 • jídla z rychlých občerstvení
 • maso s vysokým obsahem tuku
 • sýry s vysokým obsahem tuku, včetně smetanových sýrů
 • plnotučné mléko nebo mléko obsahující více jak 3% tuku
 • smetana
 • zakysaná smetana
 • potraviny s přidaným máslem, margarínem nebo olejem

Potraviny a nápoje s vysokým obsahem cukru

Konzumace potravin s vysokým obsahem cukru může vést ke stavu zvanému dumping syndrom neboli rychlé vyprazdňování žaludku. To je problém, kdy žaludek hodně rychle vyprazdňuje svůj obsah do dvanáctníku, což je horní část tenkého střeva.

Osoba, která má dumping syndrom, může mít často vodnatý průjem. Může také pocítit účinky nízké hladiny cukru v krvi během 30 minut až 2 hodin po konzumaci potravin s vysokým obsahem cukru.

Příklady sladkých potravin a nápojů, kterým je třeba se vyhnout, jsou třeba tyto:

 • sušenky (cookies)
 • pečivo
 • koláče
 • zmrzlina
 • čokoládové mléko
 • sladké limonády
 • ovocné džusy
 • hodně ochucené jogurty, sladké jogurty

Kořeněná jídla

Je to pravděpodobně to poslední, na co máte chuť s podrážděným žaludkem – a má to svůj důvod. Váš trávicí systém se možná bude muset více snažit, aby taková jídla strávil, a to může zhoršit váš podrážděný žaludek. Držte se chuťově nevýrazných věcí, dokud se nebudete cítit lépe.

Syrové ovoce a zelenina

Jsou skvělé, když jste zdraví. Ale když máte podrážděný žaludek, vláknina v nich – díky které se vaše hovno obvykle snadno projde – může situaci zhoršit. Nejlepší je počkat, až se budete cítit lépe a pak je přidat zpět do svého jídelníčku. Začněte malými porcemi vařené zeleniny a šťáv.

Shrňme si to

Člověk, který má podrážděný žaludek, může mít problém vůbec něco sníst. Musí však pít hodně tekutin, aby nedošlo k dehydrataci.

Nevýrazná jídla bez výrazných chutí a pachů mohou pomoci ukojit hlad, aniž by dále zatěžovali žaludek. Některé z těchto potravin mohou také pomoci nahradit elektrolyty ztracené zvracením nebo průjmem.

Některé potraviny mohou dále zhoršit podrážděný žaludek nebo základní zažívací potíže. Příklady zahrnují smažená nebo tučná jídla a potraviny s vysokým obsahem cukru.

Osoba by měla navštívit lékaře, pokud pociťuje přetrvávající nebo zhoršující se příznaky žaludeční nevolnosti. Lékař bude pracovat na diagnostice příčiny a nabídne i vhodnou léčbu.

Sponzorováno

A co jíte na podrážděný žaludek vy? Budeme rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva