Prevence demence – 7 pravidel a tipů, jak na to 4.7/5 (10)

Sponzorováno

Jak na prevenci stařecké demence? Cesty existují

Jak na prevenci stařecké demence? Cesty existují

Přestože zapomínání často jen tak odbijeme větou, že „přeci patří ke stárnutí“, není to úplně pravda. Proto Světová zdravotnická organizace vydala několik pravidel, která mohou snížit riziko vzniku demence.

Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje, že v následujících letech se počet lidí, kteří budou trpět demencí, výrazně zvýší. Očekává, že do roku 2030 bude stařeckou demencí celosvětově trpět až 82 milionů lidí.

A právě proto WHO připravila doporučení, které mohou výrazně snížit riziko demence. Tedy vydala doporučení pro prevenci demence.

A my se na tyto pravidla blíže podíváme v dnešním článku.

Zde je 7 zlatých pravidel prevence demence

1. Pravidelně se hýbejte

Podle mnoha různých studií mají aktivní lidé o 20 až 50% nižší pravděpodobnost vzniku demence jak ti, kteří většinu dne prosedí na gauči. Pohyb je v tomto směru opravdu velice, velice důležitý.

Pohybem si udržíte nejen fyzickou kondici, ale sport má přímý pozitivní vliv i na strukturu mozku. Stimuluje totiž produkci růstového hormonu BDNF, který pomáhá vytvářet nové nervové buňky.

Lékaři a odborníci doporučují se alespoň 150-180 minut mírné pohybové aktivity jako je například svěží chůze nebo nordic walking týdně. Pokud vám to zdravotní stav dovoluje, klidně můžete zvolit i běh, plavání nebo cyklistiku. Jakýkoliv pohyb je super.

Ideálně:

  • 150 minut mírné aerobní aktivity, jako je rychlá chůze, jízda na kole nebo tlačení sekačky, nebo
  • 75 minut energické aerobní aktivity, jako je běh, rychlé plavání nebo jízda na kole do kopce.

2. Alkohol a cigarety co nejméně

Podle WHO by bylo nejideálnější, abyste kouření úplně vyhnuli. Poškozuje totiž šedou hmotu. Nikotin postupně útočí na plíce, poškozené cévy se stahují a do mozku se tak nakonec dostane méně kyslíku.

Stejně to platí i v případě nadměrné a pravidelné konzumaci alkoholu. Francouzská studie z roku 2018 ukázala, že pravidelné popíjení alkoholu zvýšilo trojnásobně vznik tohoto duševního onemocnění.

3. Dbejte na zdravý a pestrý jídelníček

Pestrá strava se ukazuje jako perfektní prevencí proti demenci. Obzvláště zdravý se ukazuje takzvaný středomořský typ stravování. Jeho základ totiž tvoří ryby a zelenina.

I v případě demence se ukazuje vyvážené a zdravé stravování jako účinný bojovník proti jejímu vzniku. S tímto onemocněním se často pojí zejména nedostatek vitaminu B12, železa a vitaminu D.

Sponzorováno

Vyplatí se také vyhýbat rafinovanému cukru. V ideálním případě byste denně měli sníst 500 gramů zeleniny. Určitě se vyplatí sáhnout i po ovoci, kvalitních olejích či celozrnných produktech. Takový jídelníček je perfektní.

4. Potkávejte se s jinými lidmi, a to hlavně offline

Ačkoliv v současnosti je to občas trochu komplikovanější, snažte se co nejvíce udržovat sociální kontakty. S rodinou, kamarády, sousedy, prostě se neodřežte od okolního světa.

Pokud to nejde osobně, využijte telefon nebo počítač, každá konverzace se počítá.

Smějte se, čtěte, diskutujte. Sociální kontakty tříbí jazykové dovednosti, krátkodobou paměť i emocionální centrum. Mozek musí informace vnímat, získané informace zpracovat a přemýšlet, aby správně zareagoval na konverzaci. A to je parádní cvičení pro mozek.

5. Udržujte si zdravou váhu

Světová zdravotnická organizace velmi výrazně v souvislostí s prevencí demence doporučuje snížit nadváhu, ale hlavně vůbec nemít, nebo řešit obezitu. Právě nadbytečné kilogramy vás zbytečně obírají o výkon a zatěžují organismus.

Normální hmotnost navíc snižuje riziko srdečně-cévních onemocnění.

6. Hlídejte si krevní tlak

Hypertenzi se vyplatí mít pod kontrolou už ve středním věku, už tehdy totiž může ovlivnit pozdější vývoj demence.

Systolická hodnota by neměla trvale pohybovat nad hodnotu 140 mmHg, protože se postupně poškozují mozkové tepny. Určitě nad vyššími hodnotami jen tak nemávněte rukou, v prvotních stádiích vysoký tlak můžete snížit vhodnou dietou s nízkým obsahem soli, ale i pravidelným pohybem.

7. A hlídejte si i krevní cukr

Podle typu cukrovky je důležitá medikamentózní léčba nebo úpravy stravy. V žádném případě problémy neignorujte. To je ta nejhorší varianta.
V případě diabetiků se zvyšuje riziko vzniku demence přibližně o padesát procent. A to je už nějaké číslo!

Důvod není jednoznačně objasněn. Odborníci předpokládají, že za vším se skrývá metabolismus cukrů v mozku, který může být vlivem cukrovky narušen.

Sponzorováno

A jak jdete na prevenci demence vy? Napište nám vaše tipy do komentářů, budeme moc rádi.

A o demenci si dále přečtěte

Zdroje článku a studie

  • The ‘PREVENT’ Study Tato studie se zabývá prevencí demence prostřednictvím environmentálních intervencí a je z Imperial College London.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva