Sponzorováno

Vitamín C do žíly – nová naděje pro onkologické pacienty 4.81/5 (21)

 • Aplikace vitamínu C intravenózně (do žíly) se v některých případech považuje za vhodnou a zdravou. Existuje několik důvodů, proč se toto může provádět.
 • Vysoká absorpce: Aplikace vitamínu C intravenózně umožňuje jeho rychlou a úplnou absorpci do krevního oběhu. Tímto způsobem lze dosáhnout vyšších hladin vitamínu C v krvi než při perorálním podání (ústním užíváním).
 • Terapeutické účinky: Vyšší dávky vitamínu C podávané intravenózně se někdy využívají pro své terapeutické účinky. Studie naznačují, že vysoké dávky vitamínu C mohou mít antioxidantní, protizánětlivé a imunomodulační účinky, které mohou přispět k léčbě různých onemocnění.
 • Podpora imunitního systému: Vitamín C je důležitý pro správnou funkci imunitního systému. Intravenózní aplikace vyšších dávek vitamínu C se někdy používá jako podpora imunitního systému v případech zvýšené potřeby, například při těžkých infekcích nebo během rekonvalescence.
 • Intravenózní podání vitamínu C by mělo být prováděno pod dohledem lékaře a v souladu s přesnými indikacemi. Dávky a způsob podání vitamínu C se liší v závislosti na konkrétních zdravotních podmínkách jednotlivce. Je proto důležité konzultovat s lékařem o vhodnosti a správném použití intravenózního vitamínu C.

Vitamín C do žílyLékaři, kteří začali používat terapii infuzní vitamínem C byli velmi překvapeni jejími pozitivními účinky.

„Nasazení parenterálního vitamínu C v paliativní onkologické péče zlepšuje kvalitu života pacientů. Ti se po aplikaci cítí lépe, mizí nevolnosti, únava, vyčerpání, poruchy a další nežádoucí symptomy spojené s onkologickou léčbou. Vitamín C aplikujeme v infuzi na naší ambulanci Komplexního onkologického centra již několik měsíců u pacientů s různými typy nádorových onemocnění – při karcinomu prsu, vaječníků, tlustého střeva, slinivky a dalších. Osvědčilo se nám zejména podávání vysokodávkovaných vitamínu C u pacientů, kteří z důvodu pokročilosti nádorového onemocnění nemohou podstoupit konvenční onkologickou léčbu. Recentní studie ukazují, že podávání vitamínu C v infuzích napomáhá prodloužení života u těchto typů pacientů „- říká zástupkyně primáře a vůdčí lékařské ambulance Komplexního onkologického centra Krajské nemocnice v Liberci, MUDr. Marta Holíková (citace: Zdravotnické noviny 6.5.2013, Česká republika)

„Selektivní protinádorový účinek vitaminu C na některé typy nádorových buněk, který je vědecky dokázaný, to je zázrak, který ve mně vzbuzuje pocit velké úcty a pokory vůči naší matce přírodě. A pocit velké díků vůči těm, kteří nám dokázali takovou účinnou vysoce koncentrovanou formu vitamínu C připravit“ říká paní doktorka MUDr. Ester Točíková, z Neurologické ambulance Hippokrates, z Bratislavy (citace: medik SLK, 1/2013, Slovenská republika)

Sponzorováno

Přestože jsou onkologové opatrní při jeho zavádění do své praxe, v zahraničí jsou běžné pracoviště, kde onkologičtí pacienti dostávají vedle klasické léčbě i léčbu infúzní podaným vitaminem C 7,5 g. Vitamin C dokonce zesiluje účinek některých cytostatik a tak pomáhá pacientům úspěšněji překonat onkologické onemocnění, ale také lépe snášet samotnou onkologickou léčbu a její nežádoucí účinky. Pacienti se po infuzí vitamínem C cítí lépe, mizí nevolnost, únava, vyčerpání, poruchy spánku, viditelně se zlepšuje kvalita jejich života. Infúzní podaný vitamín C je organismus celkově posiluje, hlavně imunitní a nervový systém, což jim pomáhá při překonávání fyzických a psychických obtíží.

Klinické studie a praxe potvrzují povzbudivé výsledky při použití infuzní terapie například při léčbě rakoviny prsu, vaječníků, rakoviny dělohy, prostaty, slinivky, tlustého střeva, plic atd.. Velký význam má užívání infuzní terapie vitaminem C i v období remise (tzn. v období přechodného vymizení příznaků rakoviny), po základní onkologické léčbě, aby se pomohlo předejít novému propuknutí nemoci a metastazování.

Vitamín C musí přijít přímo do žíly

„Léčebné podání vitamínu C doporučuji i u jiných onemocnění, jejichž vývoj může pozitivně ovlivnit vysoká plazmatická hladina vitaminu C. Jsou to onemocnění spojené s přítomností chronického zánětu – například borelióza, revma, degenerativní onemocnění kloubů a páteře (artrózy), paradentóza. Onemocnění spojené s poruchou imunitní reakce, například – astma, různé virové a bakteriální infekce, alergické a autoimunitní onemocnění. Jako příklad mohu uvést velký přínos vysoce dávkované infuze vitaminu C při pásovém oparu (herpes zoster), když se dosáhlo podstatné zmírnění bolesti už za dva týdny oproti klasické léčbě, kde to trvalo 4 týdny. Rovněž byl snížen počet pacientů, kteří trpěli postherpetickou bolestí na 6,4% oproti pacientům léčených konvenční léčbou, kde vykazovalo bolest až 24% „: říká paní doktorka MUDr. Ester Točíková, z Neurologické ambulance Hippokrates, z Bratislavy (citace: medik SLK, 1/2013, Slovenská republika).

Aby se takový účinek dosáhl, u lidí nestačí užívat vitamín C v potravě nebo tabletách, ale musí být dodán přímo do žíly a to v dostatečném množství. Studie zaměřené na farmakokinetiku vitaminu C v organismu potvrdily, že přes žaludek a střeva se dokáže vstřebat do krve při jednorázovém podání jen 200 mg vitaminu C, zbytek se vyloučí z těla ven. I kdyby se jeho podání ústy opakovalo vícekrát za den, nikdy by nedosáhla potřebná léčebná hladina vitaminu C v krvi. Pro dosažení efektivní léčivé dávky vitamínu C, je proto důležité podávat ho přímo do žíly v několika gramové koncentrací (7,5 g).

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Vitamin C v léčbě onkologických onemocnění

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Vitamín C do žíly – nová naděje pro onkologické pacienty”

 1. Romana Zigová napsal:

  Dobrý den mám dotaz na možnost aplikace infuzí vit C. marodím téměř 30let s roztroušenou sklerózou a před 2lety jsem měla na levém lýtku zhoubný melanom.
  Děkuji za odpověď s pozdravem R.Zigová

 2. Baránek napsal:

  S roztrúsenou sklerózou nemám skúsenosti, ale mám skúsenosti s manželkiným onkologockým ochorením. Jej vysoké dávky c vitamínu v infúzii doslova zachránili život. Pokiaľ by ste potrebovali viac informácií, napíšte mi na mail janbaranek58@gmail.com.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva