Sponzorováno

Rakovina kostí či oka je vzácná. Jaká je šance vyléčit raritní nádory? 4.79/5 (14)

Rakovina kostí či okaNádor může vzniknout i na místech, kde byste ho nečekali. Postihnou jednoho, osm či třináct čechů ročně. Onkologie zná i raritní diagnózy, mezi které patří například zhoubné nádory dutiny nosní či ucha, nebo nádor oka. Lidé se jich bojí, myslí si, že na ně nedostanou nejlepší léky a rychle zemřou, protože raritní nádory jsou na okraji onkologického výzkumu. I ze vzácné diagnózy se však můžete dostat stejně jako z nádoru tlustého střeva a prsu. V některých případech dokonce lépe. Nejdůležitější je o ojedinělých nádorech alespoň cosi vědět a pokud se projeví příznaky, utíkat za lékařem. Problém je to, že s raritními nádory nepočítáme a pacienti přicházejí do nemocnic pozdě.

Více než 120 nádorů

Medicína zná přibližně sto zhoubných nádorů, deset karcinomů „in situ“, tři kategorie nezhoubných nádorů a přibližně deset druhů nádorů neurčitého chování. Odpověď na otázku, proč má tisíc Čechů nádor tlustého střeva a pouze jedenáct lidí ze Česka postihl tumor dutin, neexistuje.

„Nejsme tak daleko, abychom uměli říci, proč se některé nádory vyskytují častěji a jiné méně, medicína zatím neví ani to, jakou cestou vznikají. Víme jen, že je třeba několik poruch DNA, a předpokládáme, že vliv mají i impulzy z vnějšího prostředí,“ říká onkolog docent Jozef Mardiak z Národního onkologického ústavu. „Jenže netušíme, jak ten ,orchestr‘ hraje dohromady. Proto neumíme vysvětlit, proč lidé mají více karcinomů plic a méně nadledvin,“ vysvětluje. Pacienti se nejvíce obávají, že při raritních diagnózách nedostanou nejmodernější léky. Výzkum je skutečně slabý. Firmám se jednoduše nevyplatí investovat miliony eur na léčbu pár pacientů.

Podle onkologa to ještě neznamená selhání léčby. „Všichni věříme, že existuje něco jako nádorová choroba, že cosi je společné pro všechny malignity. Společný jmenovatel se ve velké míře zkoumá a výsledky by měly platit pro všechny nádory,“ říká. Podle Josefa Mardiaka není pro pacienta důležité, zda je nádor raritní, nebo ne. Podstatné je, jak rychle roste, metastázuje a zabíjí svého hostitele. Jedinou naší zbraní je přijít včas. Odpověď na otázku, proč má tisíc Čechů nádor tlustého střeva a pouze jedenáct lidí z Česka tumor dutin, neexistuje.

Nádory nadledvin, 12 případů v ČR ročně

Nadledvinky jsou drobné žlázy, které sídlí nad každou z ledvin. Nádor nejčastěji vznikne v jejich vnější části, která se jmenuje kortex. Ta vyrábí hormony jako kortizol, který nám pomáhá zvládat stres. Aldosteron nám zas reguluje krevní tlak.

Nádory zde dokáží narůst i do pěti centimetrů a jsou velmi často nenádorové, nazývajíse adenomy. Lékaři je najdou většinou náhodou a operace by měla problém vyřešit. Karcinom kůry nadledvin je však jiná písnička. Lékaři ho většinou objeví, když se projeví hormonální změny, pacient bezdůvodně přibere, ženám začne růst ochlupení obličeje a těla a děti dosáhnou velmi brzy pubertu. Druhým projevem je bolest. Průměrný věk pacientů s karcinomem nadledvin je kolem 45 až 50 let. Zdá se, že se více objevuje u žen než u mužů. Pokud nemocný přijde za lékařem včas, má více než šedesátiprocentní šanci, že se dožije alespoň pět let. Onkologové mohou pacientovi navrhnout radioterapii, chemoterapii, ale i hormonální léky.

Rakovina anu a análního kanálu, 14 případů ročně

Zatímco o nádorech tlustého střeva a konečníku se mluví v kampaních, to, že rakovina může vzniknout i zcela na konci trávicího traktu, ví málokdo. Slovo řiť používáme spíš jako nadávku. Je to však odborný výraz pro otvor na spodním konci střev, na kterém může ojediněle vzniknout nezhoubný nádor i rakovina. Zajímavé je, že ženy mají rakovinu anu o něco častěji než muži. Průměrný věk pacientů je šedesát let.

Anální karcinom je závažné onemocnění, naštěstí léčba často velmi dobře zabere. Nejznámější rizikový faktor této rakoviny je virus HPV. Je známý tím, že způsobuje nádory děložního čípku, proto pokud se člověk proti němu postaví formou injekce, chrání se i před rakovinou anu. Určité typy tohoto viru dokážou způsobit i nádory penisu nebo rakovinu hrdla u mužů i u žen. Dalším rizikovým faktorem je anální sex, týká se mužů i žen, a oslabená imunita například pro HIV. Nejlepším způsobem, jak zabránit této nádorové nemoci, je vyhnout a virům HIV a HPV.

Projevuje se bolestí, krvácením z anu nebo svěděním. Výhodou je, že se vyskytuje na přístupné části těla a lékaři mají šanci najít ji i v začátcích. Tehdy se pěti let dožívá šedesát až sedmdesát procent nemocných.

Sponzorováno

Rakovina žlučníku, 54 případů ročně

Máte žlučové kameny? Mohou způsobit i rakovinu žlučníku. Přibližně devět z deseti zhoubných nádorů žlučníku jsou adenokarcinomy, které se tvoří v žlázových buňkách. Bohužel, většinu objeví lékaři v době, kdy se rozrostly do jiných orgánů. Pouze jeden z pěti pacientů má štěstí na včasnou diagnostiku. Nejznámější rizikový faktor jsou žlučové kameny.

Tři ze čtyř pacientů je mají v době diagnostiky rakoviny ve žlučníku. Žlučové kameny jsou vlastně usazeninami cholesterolu a jiných látek a v těle jich má obrovské množství lidí. Na druhé straně nádor žlučníku je ojedinělý, a to znamená, že jen malé procento pacientů se žlučovými kameny ho dostane. V ohrožení jsou pacienti s takzvaným porcelánovým žlučníkem, při kterém je jeho stěna zvápenatění.

Nádor žlučníku lékař při rutinním vyšetření neobjeví, protože je ukrytý hluboko.

Momentálně neexistují žádné krevní nebo jiné testy, kterými lze spolehlivě zjistit žlučníkovou rakovinu včas. Signály mohou být bolesti břicha, zejména v oblasti žaludku, zvracení nebo zežloutnutí. Tato rakovina nemá příznivou prognózu. Pouze polovina pacientů, kterým lékaři zachytili nemoc v začátcích, se dožívá pěti let. Lepší vyhlídky mají pacienti, kterým chirurg vybral při operaci celý nádor. Kromě něj léčí nemocného onkolog a rádioterapeut. Používá se asi pět různých druhů chemoterapie a výzkumné týmy nyní studují, zda by nebylo lepší podat ji pacientovi přímo do nádoru.

Rakovina močového měchýře, 600 případů ročně

V tomto případě nejde o vzácnou diagnózu. Zajímavostí na ní je, že za ni může do velké míry kouření. Močový měchýř je rezervoár, do kterého se vejdou tak dvě sklenice tekutiny. Jeho nádory se rozdělují do několika skupin podle toho, jak vypadají pod mikroskopem. Nejčastěji je to takzvaný uroteliální karcinom.

Většina pacientů má nad 55 let. Kuřáci mají alespoň třikrát vyšší pravděpodobnost dostat rakovinu močového měchýře než nekuřáci. Karcinogeny z tabákového kouře se z plic dostávají do krve, po filtraci v ledvinách se koncentrují v moči. Časem mohou poškodit buňky, které vystýlají vnitřek močového měchýře. Lidé, kteří dostali tento nádor měli často infekce močových cest, ledvin a močového měchýře nebo jim močový měchýř či ledviny dráždily kameny. Prvním doporučením, které lékaři dávají v souvislosti s touto rakovinou, je nekouřit. Hned za tím následuje řada pít hodně tekutin.

Existují vyšetření, které mohou tento nádor odhalit na začátku. Je to cytologie moči, hledání kapek krve v moči pod mikroskopem a čtyři další testy, které však nejsou stoprocentní. Kromě chirurgie, radioterapie a chemoterapie lékaři mohou použít i imunoterapii.

Nádor kostí, 27 pacientů ročně

Kosti jsou oblíbené místo metastáz některých nádorů, ale výjimečně se stává, že rakovina se začne přímo v nich. Existují různý typy kostních nádorů. Jmenují se podle toho, v jakých buňkách vznikly. Některé jsou rakovinné, jiné ne.

Nezhoubné nádory se nešíří dál a chirurg si s nimi většinou poradí. Zhoubné se jmenují sarkomy. Pokud se vytvoří v kosti, jsou to osteosarkomem, v chrupavce jsou to chondrosarkomy. Malé množství nádorů vznikne pro genetickou změnu, ale při velké většině je příčina skutečně neznámá. Chorobou často trpí děti, ale i staří lidé. Jinak se objeví velmi výjimečně.

Nádory jsou nejčastěji v kostech ruky, nohy a pánve. Nejčastějším příznakem je bolest kostí, někdy si pacient nahmatá bulku, signálem mohou být i časté zlomeniny. Léčba je náročná. Pacienti při chirurgickém zákroku mohou přijít o končetinu nebo podstoupit operaci, při které chirurg odstraněnou část kosti nahradí kovovou. U některých typů kostních nádorů lékaři sahají po chemoterapii, jejím cílem je zejména zabít metastázy, ale mnohem více se spoléhají na radioterapii. Využívají ji, pokud se chirurgovi nepodaří vybrat celý nádor nebo ke snížení bolesti a otoků, které způsobí kostní metastázy.

Jak vzniká rakovina

Naše tělo tvoří biliony žijících buněk. Normální buňky rostou, rozmnožují se a umírají. Během dětství a vývoje člověka rostou mnohem rychleji. V dospělosti však mnoho buněk vznikne jen proto, aby nahradily umírající nebo pomohly léčit zranění.

Rakovina vzniká tehdy, když se růst buněk vymkne kontrole. Namísto toho, aby umíraly, buňky dále rostou a vytvářejí nové, abnormální buňky. Na rozdíl do normálních rakovinné jsou schopné prorůstat do tkání. Buňky se stanou nádorovými pro poškození DNA.

Sponzorováno

Říká se, že genetická informace musí být poškozena minimálně dvěma vlivy, čili například kouřením a uzenými klobásami. Pokud se takové poškození odehraje ve zdravé buňce, má v sobě mechanismy, jako chyby opravit nebo si buňka přivodí sebedestrukci, umře. V nádorové buňce se poškozená DNA neopraví a namísto plánované smrti se začne rozmnožovat.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva