Sponzorováno

Chondrosarkom (nádor chrupavky) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.69/5 (13)

 • Chondrosarkom je vzácný typ kostního nádoru, který vychází z chrupavky. Jedná se o maligní (zhoubný) nádor, který se vyvíjí z buňek chrupavky v kostech. Chrupavka je typ tkáně, která obvykle tvoří klouby a poskytuje podporu a flexibilitu kostem.
 • Chondrosarkomy se obvykle vyskytují v kostech, které obsahují chrupavčitou tkáň, jako jsou například kosti páteře, pánve, žebra, ramenní kloub a kolenní kloub. Mohou se však také objevit v jiných kostech těla.
 • Příznaky chondrosarkomu mohou být: bolest v postižené oblasti, otoky, omezená pohyblivost a možná také hmatatelná hmotu v oblasti nádoru.
 • Diagnóza chondrosarkomu obvykle vyžaduje sérii testů, včetně rentgenových snímků, MRI, CT scanu a biopsie, aby se ověřila přítomnost a charakteristiky nádoru.
 • Léčba chondrosarkomu může znamenat chirurgické odstranění nádoru, radioterapii a/nebo chemoterapii, v závislosti na velikosti, umístění a rozsahu nádoru, stejně jako na celkovém zdravotním stavu pacienta.
 • Chondrosarkomy jsou obecně považovány za agresivní nádory s vysokou tendencí k recidivě a metastázám, což může být výzvou při léčbě tohoto onemocnění.

Co je chondrosarkom?

Chondrosarkomy jsou skupinou vzácných nádorů kostí, které začínají ve vaší chrupavce. Chrupavka je měkká pojivová tkáň, která umožňuje pohyb mezi vašimi kostmi a klouby. Nejběžnější léčbou je chirurgický zákrok k odstranění rakovinné tkáně a kosti. Přibližně 60 % až 70 % lidí, kteří mají nejběžnější formu chondrosarkomu, žije i pět let po diagnóze.

Chondrosarkomy mohou růst z rakovinné tkáně na vaší kosti nebo z benigních kostních nádorů, které se staly rakovinnými. Tato rakovina se může objevit kdekoli, kde máte chrupavku, ale obvykle se tvoří v pánvi, hrudní kosti, žebrech, pažích nebo nohou.

Nejběžnější léčbou chondrosarkomu je chirurgický zákrok k odstranění rakovinné tkáně a kosti.

Kdo je postižen chondrosarkomem?

Chondrosarkom postihuje muže i ženy stejnou měrou a obvykle se objevuje u lidí ve věku 40 až 75 let. Průměrný věk v době diagnózy je 51 let.

Histopatologický obraz chondrosarkomu hrudní stěny

Histopatologický obraz chondrosarkomu hrudní stěny

 

Je chondrosarkom běžnou formou rakoviny?

Ne, není běžný. Ročně je diagnostikován chondrosarkom přibližně u 600 lidí.

Typy chondrosarkomu

Existuje několik typů chondrosarkomu:

 • Jasnobuněčný chondrosarkom. Tento typ chondrosarkomu se obvykle vyskytuje u mužů ve věku 30 až 50 let. Obvykle se vyskytuje v blízkosti kloubu. Tyto chondrosarkomy mají tendenci růst pomalu a zřídka se šíří do jiných oblastí vašeho těla.
 • Dediferencovaný chondrosarkom. Dediferencované chondrosarkomy začínají jako typické chondrosarkomy, ale pak se některé části nádoru změní na buňky jako u sarkomu vysokého stupně (jako je osteosarkom, fibrosarkom nebo nediferencovaný pleomorfní sarkom vysokého stupně). Tento typ chondrosarkomu má tendenci se vyvíjet u starších dospělých a roste rychleji než většina ostatních chondrosarkomů.
 • Mezenchymální chondrosarkom. Tento chondrosarkom má tendenci se vyvíjet spíše u mladších dospělých. Tento typ často roste rychle a je pravděpodobnější než jiné chondrosarkomy, že se po léčbě vrátí.

Jaký je rozdíl mezi chondrosarkomem a osteosarkomem?

Osteosarkom začíná v kosti a typicky postihuje děti. Chondrosarkom začíná ve vaší chrupavce a obvykle postihuje dospělé. Lékaři mohou léčit chondrosarkom samotnou operací a léčit osteosarkom chemoterapií a chirurgickým zákrokem.

Příznaky – jaké jsou příznaky chondrosarkomu?

Jako u většiny nádorů kostí je bolest v kosti a otok nejčastějším příznakem chondrosarkomu. Další příznaky mohou být:

 • Velká únava
 • Horečka
 • Neúmyslné a nevysvětlitelné hubnutí

Příčiny – co způsobuje chondrosarkom?

Vědci stále zkoumají, co přesně způsobuje rakovinu kostí, jako je chondrosarkom. Spojili chondrosarkom s dědičným stavem syndromu Li-Fraumeni. Lidé s určitými zdravotními problémy mají zvýšené riziko vzniku chondrosarkomu. Mezi tyto problémy patří:

 • Maffucciho syndrom. Lidé, kteří mají tento syndrom, mají na kostech velké množství nezhoubných nádorů, které způsobují oslabení jejich kostí. Mohou mít také načervenalé nebo nafialovělé kožní výrůstky, nazývané hemangiomy, což jsou uzly a spleti neobvykle velkých krevních cév.
 • Ollierova nemoc. Stejně jako Maffucciho syndrom mají lidé, kteří mají tento stav, na kostech mnoho benigních nádorů.
 • Mnohočetné dědičné exostózy (osteochondromatózy). Jedná se o více benigních kostních nádorů, které mohou narušit váš růst kostí.

Diagnostika – jak se diagnostikuje chondrosarkom?

K diagnostice chondrosarkomu váš lékař často nejprve použije rentgenové záření k zobrazení snímků vašich kostí. Skenování magnetickou rezonancí (MRI) a CT (počítačová tomografie) poskytují podrobnější snímky oblastí kolem vašich kostí a obvykle se standardně dělají před jakoukoli léčbou.

Sponzorováno

K potvrzení diagnózy váš lékař provede biopsii, při které se z kosti odebere malý kousek tkáně, který bude vyšetřen pod mikroskopem. Patologové se pak podívají na vaši tkáň pod mikroskopem. Tento proces se někdy nazývá histologie a provádí se, abyste se dozvěděli více o vašem chondrosarkomu. Patologové například potvrzují, že váš nádor začal ve vaší chrupavce, místo toho, že se tam rozšířil z jiné oblasti vašeho těla. Určují také stupeň vašeho chondrosarkomu, což je měřítko toho, jak rychle váš nádor pravděpodobně poroste. Tyto informace pomáhají lékařům nastavit váš plán léčby.

Stupně chondrosarkomu

Chondrosarkomy mají stupeň od 1 (I) do 3 (III). Čím nižší stupeň, tím pomaleji má rakovina tendenci růst a tím menší je pravděpodobnost jejího šíření:

 1. Chondrosarkomy nízkého stupně (stupeň I), nazývané také atypické chrupavčité nádory, mají tendenci růst nejpomaleji a jejich šíření je velmi nepravděpodobné.
 2. U chondrosarkomů středního stupně (stupeň II) je o něco pravděpodobnější šíření.
 3. Nejčastěji se šíří chondrosarkomy vysokého stupně (III. stupně).

Léčba – jak se léčí chondrosarkom?

Lékaři obvykle používají chirurgické řešení k léčbě chondrosarkomu. Váš lékař s vámi bude mluvit o vašich možnostech léčby, včetně operace, která může vyžadovat dokonce i odstranění končetiny.

Zde je několik možností, které může váš lékař doporučit:

 • Chirurgie: Můžete podstoupit končetinu šetřící operaci. Chirurg vám odstraní rakovinu a některé okolní normální tkáně, ale ponechá vaši končetinu nedotčenou. Někdy však není operace se záchranou končetiny možná. V takovém případě váš chirurg odstraní rakovinu a celou vaši končetinu nebo její část.
 • Kostní štěpy: Váš chirurg může použít skutečné nebo umělé kostní štěpy k opravě nebo přestavbě postižených kostí.
 • Někdy je nutná opakovaná operace, pokud nebyly všechny rakovinné buňky odstraněny poprvé.

Chondrosarkom a chemoterapie

Chemoterapie se obvykle nepoužívá k léčbě chondrosarkomu. Jak již bylo řečeno, váš lékař však někdy může použít chemoterapii k léčbě agresivnějších forem chondrosarkomu, jako je dediferencovaný chondrosarkom.

Prevence – jak snížit riziko rozvoje chondrosarkomu?

Vědci spojili některé zdravotní stavy se zvýšeným rizikem rozvoje chondrosarkomu. Promluvte si se svým lékařem o vaší rodinné anamnéze, aby mohl posoudit vaše riziko a doporučit kroky ke sledování vašeho zdraví.

Výhled & Prognóza – co můžete očekávat, pokud máte chondrosarkom?

Existuje několik typů chondrosarkomu, každý s jinou prognózou nebo očekávanými výsledky. Zeptejte se svého lékaře na vaši konkrétní diagnózu a prognózu.

Život s chondrosarkomem obvykle začíná zotavením z léčby. Chondrosarkom se často léčí chirurgickým zákrokem, který může zahrnovat odstranění končetiny nebo části končetiny, aby se odstranila celá rakovina. Jakmile se zotavíte z operace, budete muset zahájit rehabilitační program, který vám pomůže přizpůsobit se používání protetické končetiny nebo životu s vnitřní protézou.

Možná budete potřebovat pomoc s přizpůsobením se jiným změnám, jako je způsob vašeho každodenního života nebo změny vašeho vzhledu. Váš lékař bude mít jistě návrhy na terapie fyzického, pracovního nebo duševního zdraví, které vám mohou pomoci vyrovnat se s těmito problémy.

Shrnutí

Chondrosarkom je typ rakoviny kostí, který se vyvíjí v buňkách chrupavky. Chrupavka je specializovaná, zrnitá pojivová tkáň, a tkáň, ze které se vyvíjí většina kostí. Chrupavka hraje důležitou roli v procesu růstu. Existuje mnoho různých typů chrupavek, které jsou přítomny v celém těle. Chondrosarkom primárně postihuje buňky chrupavky stehenní kosti, paže, pánve nebo kolena. I když méně často, mohou být postiženy i jiné oblasti (například žebra).

Chondrosarkom je druhým nejčastějším typem primární rakoviny kostí. Primární rakovina kostí je rakovina, která začíná z kosti. To je v protikladu k tomu, aby se začalo v jiném orgánu a pak se rozšířilo do kosti. Tento typ rakoviny zřídka postihuje jedince mladší 20 let. Riziko stále roste až do věku 75 let. Výskyt mezi muži a ženami je stejný.

Sponzorováno

Máte s chondrosarkomem zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

 • Zdroj obrázku ve článku: wikipedia.com
 • Chondrosarcoma Zdroj: cancer.gov

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva