Sponzorováno

Rakovina slinivky – příznaky, příčiny a léčba 4.85/5 (26)

Rakovina slinivky - příznaky, příčiny a léčbaRakovině slinivky podlehli jí Steve Jobs, Patrick Swayze či Luciano Pavarotti. Rakovina slinivky je 13. nejčastějším zhoubným onemocněním, ale pro špatnou prognózu jí patří ve vyspělých zemích 4. místo v počtu úmrtí. Rakovina slinivky je mimořádně zákeřné onemocnění, které se většinou odhalí pozdě a až 95% pacientů umírá. Je to jediný typ rakoviny, jejíž úmrtnost u obou pohlaví stoupá.

Je to málo poznané onemocnění, které se obtížně diagnostikuje i léčí. Příznaky nejsou specifické, a proto mohou být mylně interpretovány. Nejčastěji potíže, které člověka přivedou k lékaři, jsou bolesti břicha, ztráta hmotnosti, svědění kůže, nevolnost, zežloutnutí kůže a očního bělma. Umístění tumoru bývá těžko přístupné a nádor bývá „schovaný“ za okolními orgány. Doposud se nepodařilo identifikovat žádné geny, biomarkery či nové zobrazovací techniky, které by diagnostiku zjednodušily, ani vyvinout žádný spolehlivý screeningový test, který by dokázal toto onemocnění správně a včas odhalit. Proto bývá rakovina slinivky odhalena příliš pozdě, což spolu s omezenými možnostmi léčby vede k mimořádně vysoké úmrtnosti. Jen jeden z dvaceti pacientů s tímto onemocněním může očekávat, že se dožije dalších pěti let.

Umístění slinivky v těle

Umístění slinivky v těle

Léčba závisí zejména na stadiu, ve kterém se ji podaří odhalit. Pokud se onemocnění podaří odhalit v časném stadiu, základem léčby je chirurgický zákrok s cílem odstranit celý nádor. Mezi další používané metody patří radioterapie a chemoterapie, jejich účinnost při rakovině slinivky je však nedostatečná.

Příznaky a symptomy rakoviny slinivky

Symptomy rakoviny slinivky často nejsou hned patrné. Zkuste však nemoc zachytit včas – dokud ještě nemoc nemoc není v pokročilém stadiu. Pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků, poraďte se s lékařem. Je lepší navštívit doktora dříve, než bude pozdě. Pak si už budete zbytečně dělat výčitky.

1. Vaše pokožka vypadá žlutě

Žloutenka je jedním z nejjasnějších příznaků rakoviny slinivky břišní. Často se pacienti cítí dobře, dokud si třeba kamarád nevšimne jejich očního bělma. Pak jdou k lékaři a zjistí, že mají rakovinu slinivky břišní. Rakovina může zablokovat žlučovod, brání žluči dosažení střev, kde pomáhá rozkládat tuky a nakonec odchází z těla ve stolici. To žluč hromadí a způsobuje žloutenku, která se projevuje zežloutnutím kůže nebo očí. To může také někdy způsobit, že vás kůže svědí. Takže na tento příznak pozor.

TIP: Přečtěte si článek na téma minerály v těle a rakovina

2. Bolesti břicha nebo zad

Položte špičku prstu na horní části břicha, těsně pod hrudní kostí. Dále si představte, prst ukazující směrem dozadu přes vaše tělo s páteří. Zde pacienti s rakovinou slinivky břišní cítí bolest. Tu bolest je těžké popsat, ale je tupá, vnitřní, vystřeluje do břicha a do zad. V případě, že rakovina se šíří do okolních nervů slinivky břišní, tak to může způsobit bolesti zad.

3. Tmavá moč nebo mastná stolice

Pokud moči delší dobu vypadá tmavě hnědě (nebo má rezavou barvu), i to by mohlo být příznakem rakoviny slinivky břišní. Bilirubin, což je látka vyrobena v játrech, které částečně tvoří žluč, se hromadí v krvi, moč ztmavne. Hliněně zbarvená nebo mastná stolice může také signalizovat problém, který by mohl být způsoben tím, že rakovina blokuje žlučovod.

4. Častá nevolnost nebo zvracení

Rakovina někdy tlačí na vzdáleném konci žaludku, to může způsobit částečné zablokování, takže je těžké pro potraviny projít až do žaludku – to může způsobit nevolnost, zvracení a bolesti břicha, které mají tendenci být horší po jídle.

Sponzorováno

5. Máte špatnou ústní hygienu

Pokud jsou vaše ústa plná špatného dechu, zanícených dásní, nebo uvolněných zubů, to může být i něčím jiným, než špatnou ústní hygienou. Je známo, že pacienti s rakovinou slinivky břišní jsou náchylní k onemocnění dásní, ústní dutiny, a ke špatnému ústnímu zdraví obecně. Takže na to pozor.

6. Nedávno vám byl diagnostikován diabetes 2. typu

Diagnóza diabetes neznamená, že dostanete rakovinu slinivky břišní, ale je to spojeno se zvýšeným rizikem. Jedna studie zjistila, že 40 procent pacientům rakoviny slinivky byl diagnostikován s diabetes několik měsíců před jejich diagnózou rakoviny. Slinivka je zodpovědná za tvorbu inzulínu, takže časná stadia nádoru může ovlivnit schopnost slinivky břišní k produkci inzulínu, což způsobuje cukrovku.

7. Nevysvětlitelně hubnete

Pokud se náhle máte málo chuti k jídlu, nebo pokud jste zhubli aniž byste změnili svůj jídelníček nebo cvičební režim, navštivte svého lékaře; toto může být znakem rakoviny slinivky břišní.

Rizikové skupiny pro rakovinu slinivky

Riziko zhoubných nádorů slinivky se zvyšuje s věkem, nejvíce případů se indikuje po 50. roce života. Muži jsou postiženi o něco častěji než ženy. K faktorům zvyšujícím pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění patří zejména kouření, chronický zánět slinivky, alkohol, strava s vysokým obsahem tuků, obezita, cukrovka a výskyt tohoto onemocnění v rodině.

TIP: Podívejte se na 10 symptomů rakoviny, které bohužel často přehlížíme

Průběh nemoci

Velká většina nádorů slinivky (až 90%) vzniká z buněk s vnější sekrecí, které vytvářejí trávicí enzymy. Ostatní novotvary vycházejí z buněk produkujících inzulín a glukagon (hormony udržující stálou hladinu krevního cukru) – nazývají se nádory z ostrůvkových buněk. Později se rakovina často šíří do jater a ostatních břišních orgánů.
Počáteční příznaky jsou neurčité a přisuzují se špatnému trávení. S dalším rozvojem onemocnění se objevují bolesti, hubnutí, žloutenka a jiné potíže, které přivedou nemocného k lékaři.

TIP: Přečtěte si o rakovině částí hlavy a krku
 

Rakovina slinivky a její léčba

Operace

V raném stádiu onemocnění, které je lokalizováno v pankreatu, se provádí tzv. Whippleova operace: odstraní se hlava slinivky, dvanáctník, dolní část žaludku, žlučník, společný žlučovod a okolní lymfatické uzliny. Při modifikované Whipp. operaci se ponechá celý žaludek, aby se zajistila lepší výživa.

Pokud nádor nelze operovat, provádějí se usnadňující výkony, např. střevní spojky, které umožňují nemocnému přijímat potravu. Pokud se uzavře pankratický vývod nebo žlučovod, může se do něj zavést tenká trubička (stent), která zachovává přirozený odtok žluči a trávicích šťáv.
 

Kombinovaná léčba

Chirurgický zákrok následuje po chemoterapii nebo po ozáření. Tento postup rakovinu nevyléčí, ale zmírňuje potíže a prodlužuje život.

Pokud je rakovina omezena pouze na slinivku břišní, chirurgie je možný druh léčby. Paliativní chirurgie je používána ke zmírnění příznaků. Například, žaludeční bypass je forma paliativní operace, aby došlo k trávení potravy, když nádor narušuje tok potravy ze žaludku. Chemoterapie používá speciální léky k odstranění rakovinných buněk, nebo jejich dělení. Radiační terapie používá vysoce energetické paprsky na odstranění rakovinných buněk.

Prevence rakoviny slinivky

Riziko výskytu nádorů slinivky jednoznačně zvyšuje kouření. Vyvolávající příčina však není jistá, proto neexistuje ani jednoznačná prevence.

Co si ještě přečíst o rakovině slinivky?

VIDEO: Indikace – karcinom slinivky břišní

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva