Aldosteron – jaké funkce má tento hormon? 4.87/5 (23)

Sponzorováno

Aldosteron se významně podílí na regulaci objemu tělesných tekutin.

Aldosteron se významně podílí na regulaci objemu tělesných tekutin.

Většina z nás nikdy neslyšela o tomto konkrétním hormonu, přesto hraje důležitou roli v kardiovaskulárním zdraví. Aldosteron je produkován v kůře nadledvin, které jsou umístěny nad ledvinami. Porozumění tomuto hormonu vám pomůže lépe pochopit vaše tělo a pomůže vám přijmout opatření k zajištění vašeho optimálního zdraví.

Aldosteron je steroidní hormon vznikající v kůře nadledvin. Ovlivňuje zpětné vstřebávání vody a sodíku v ledvinách a vylučování draslíku a ovlivňuje tak hladiny těchto minerálů v krvi a následně i dalších minerálů.

Jaké funkce má hormon aldosteron?

Aldosteron ovlivňuje schopnost těla regulovat krevní tlak. Vysílá signál orgánům, jako jsou ledviny a tlusté střevo, které mohou zvýšit množství sodíku, které tělo posílá do krevního řečiště, nebo množství draslíku uvolněného do moči. Hormon také způsobuje, že krevní oběh re-absorbuje vodu se sodíkem a zvyšuje objem krve. Hormon nepřímo také pomáhá udržovat pH krve a hladiny elektrolytů.

Aldosteron je úzce spojen s dalšími dvěma hormony: reninem a angiotensinem, které tvoří systém renin-angiotensin-aldosteron. Tento systém je aktivován, když tělo zažívá pokles průtoku krve do ledvin, například po poklesu krevního tlaku nebo výrazném poklesu objemu krve po krvácení nebo vážném zranění. Renin je zodpovědný za produkci angiotensinu, který pak způsobuje uvolňování aldosteronu. Jakmile je tělo rehydratováno a má správnou hladinu soli v krvi, hladiny reninu klesají a v důsledku toho se hladiny aldosteronu také snižují.

Sponzorováno

Jaké problémy mohou s aldosteronem nastat?

U zdravého jedince funguje systém renin-angiotensin-aldosteron bez problémů, systém pomáhá přirozeně regulovat a kontrolovat krevní tlak. Jednotlivci však někdy mohou mít příliš vysoké nebo příliš nízké množství aldosteronu – tyto problémy pak mohou mít přímí vliv na funkci aldosteronu.

Vysoká hladina aldosteronu

Jedinci s vysokou hladinou aldosteronu mají stav známý jako hyperaldosteronismus – ten je obvykle způsoben malými, benigními nádory na nadledvinách. Hyperaldosteronismus může způsobit vysoký krevní tlak, nízkou hladinu draslíku a abnormální zvýšení objemu krve, protože hormon přímo ovlivňuje organismus.

Nízká hladina aldosteronu

Je samozřejmě také možné mít nízké hladiny aldosteronu. Příčinou může být adrenální hyperplazie, onemocnění, které způsobuje obecně ztráta funkce nadledvin. U pacientů s primární adrenální nedostatečností způsobující nízkou hladinu aldosteronu se může vyskytnout nízký krevní tlak, zvýšené hladiny draslíku a letargie.

Sponzorováno

Genetické mutace mohou také ovlivnit produkci aldosteronu. U pacientů s touto vzácnou genetickou poruchou se projeví příznaky podobné primární adrenální nedostatečnosti, ale příznaky jsou obvykle méně závažné.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva