Sponzorováno

Metastázy v kostech – příznaky, příčiny a léčba 4.81/5 (16)

 • Kostní metastázy nastávají, když se rakovinné buňky šíří ze svého původního místa do kosti.
 • Téměř všechny typy rakoviny se mohou šířit (metastázovat) do kostí. Ale některé typy rakoviny se o něco pravděpodobněji rozšíří do kostí, jako třeba rakovina prsu a rakovina prostaty.
 • Kostní metastázy se mohou objevit v jakékoli kosti, ale častěji se vyskytují v páteři, pánvi a stehně.
 • Kostní metastázy mohou být prvním příznakem, že máte rakovinu, nebo se kostní metastázy mohou objevit roky po léčbě rakoviny.
 • Kostní metastázy mohou způsobit bolest a zlomeniny kostí. Až na vzácné výjimky nelze rakovinu, která se rozšířila do kostí, vyléčit. Léčba je paliativní - může pomoci snížit bolest a další příznaky kostních metastáz.
 • Kost je třetím nejčastějším místem metastáz, se zvláštní incidencí u pacientů s rakovinou prsu a prostaty. Například u téměř 70 % pacientek s rakovinou prsu se v pozdní fázi onemocnění rozvine několik kostních metastáz.

Metastázy v kostech způsobují bolesti kostí

Co jsou kostní metastázy?

V případě, že se nádor do kostí rozšířil z jiného ložiska v těle, mluvíme o kostních metastázách. Vznikají tehdy, když se rakovinové buňky oddělí od primárního nádoru, proniknou do krevního oběhu nebo lymfatického systému a putují do kostní tkáně, kde se usadí a začnou růst. Více než polovina pacientů s nově diagnostikovaným nádorovým onemocněním má i bolest kostí, nejčastěji právě při metastatickém postižení kostí. Až v 80 procentech stojí za kostními metastázami karcinom prsu, plic nebo rakovina prostaty.

S jakou pravděpodobností se u jednotlivých onkologických onemocnění vyskytují metastázy kostí?

Nejčastěji se metastázy do kostí šíří při mnohočetném myelomu, při rakovině prsu a rakovině prostaty.

Stručně pravděpodobnost vyjádří i naše tabulka:

Typ nádorového onemocnění Výskyt kostních metastáz při pokročilé nemoci (v procentech) Přežití od diagnózy kostní metastázy (v měsících)
Mnohočetný myelom 95–100 20–33
Karcinom prsu 80–85 24–36
Karcinom prostaty 85 36–48
Karcinom plic 44 3–7
Karcinom štítné žlázy 50 48
Karcinom močového měchýře 40 6–9
Maligní melanom 40 6
Karcinom ledviny 20–35 12

 

Kde se kostní metastázy nejčastěji vyskytují?

Kostní metastázy mohou vzniknout v každé kosti těla. Některé lokality jsou však postiženy kostními metastázami častěji. Je to dáno zejména mírou krevního zásobení určitých částí kostry. Nejčastěji postižené kosti jsou:

 • páteř – 40–50 %
 • pánev – 10–20 %
 • žebra – 25–30 %
 • stehenní kosti – 5–10 %
 • lebka – 3–5 %

Příznaky metastáz v kostech

Někdy kostní metastázy nezpůsobují žádné příznaky. Když se objeví, příznaky kostních metastáz jsou nejčastěji tyto:

 • Bolest kostí
 • Zlomené kosti
 • Únik moči
 • Střevní inkontinence
 • Slabost nohou nebo paží
 • Vysoká hladina vápníku v krvi (hyperkalcémie), která může způsobit nevolnost, zvracení, zácpu a zmatenost

Příčiny

Kostní metastázy vznikají, když se rakovinné buňky oddělí od původního nádoru a rozšíří se do kostí, kde se začnou množit.

Lékaři si nejsou jisti, co způsobuje šíření některých druhů rakoviny. A není jasné, proč některé druhy rakoviny cestují spíše do kostí než na jiná běžná místa pro metastázy, jako jsou játra.

Jak se diagnostikují kostní metastázy?

Biochemické a krevní testy

Biochemická vyšetření se zaměřují především na vyhledávání látek vznikajících při odbourávání kolagenu I. typu, které se uvolňují při osteolýze. Vylučují se ledvinami a určují se vyšetřením krve. U metastáz v kostech se objevují i ​​nápadně zvýšené hladiny vápníku v krvi (tj. hyperkalcémie). Někdy se objevují i ​​zvýšené hodnoty tzn. alkalických fosfatáz.

Zobrazovací testy

Ze zobrazovacích vyšetření se provádí RTG vyšetření kostry, CT vyšetření, PET (pozitronová emisní tomografie). Nejcitlivější metodou je scintigrafie – vyšetření kostí s pomocí radioaktivní látky technecium, která se aplikuje nitrožilně a v kostních metastázách se po několika hodinách začne hromadit.

Léčba – jak se kostní metastázy vlastně léčí?

Léčba kostních metastáz je víceúrovňová. Uplatňuje se chirurgická léčba, radioterapie i systémová léčba (chemoterapie, hormonální léčba, bisfosfonáty, cílená léčba).

Sponzorováno

Terapie kostních metastáz je v podstatě paliativní a jejím hlavním cílem je zpomalit postup onemocnění a zlepšit kvalitu života nemocného.

Systémová léčba kostních metastáz

Systémová chemoterapie primárního nádoru má obvykle na kostní metastázy jen omezený účinek.

Hormonální léčba má v paliativní léčbě kostních metastáz významné místo při hormonálně závislých nádorech prsu či prostaty. Při léčbě zaměřené nikoli na léčbu primárního nádoru, ale na kostní komplikace, hovoříme o tzv. podpůrné léčbě. Ať jsou to bisfosfonáty nebo cílená léčba, jejím cílem je snížit úmrtnost související s kostními metastázami, výskyt komplikací spojených s kostními metastázami a oddálení rozvoje kostních metastáz.

Chemoterapie

Pokud se rakovina rozšířila do více kostí, může vám lékař doporučit chemoterapii. Chemoterapie prochází celým vaším tělem, aby bojovala proti rakovinným buňkám. Chemoterapie může být užívána jako pilulka, podávaná do žíly nebo obojí. Nežádoucí účinky závisí na konkrétních chemoterapeutických lécích, které dostáváte. U rakoviny, která je citlivá na chemoterapii, může být chemoterapie nejlepším způsobem, jak zmírnit bolest způsobenou kostními metastázami.

Radiační terapie

Radiační terapie využívá vysoce výkonné energetické paprsky, jako jsou rentgenové záření a protony, k zabíjení rakovinných buněk. Radiační terapie může být možností, pokud vaše kostní metastázy způsobují bolest, která není kontrolována léky proti bolesti, nebo pokud je bolest omezena na malý počet oblastí.

V závislosti na vaší situaci lze radiaci do kosti podat v jedné velké dávce nebo v několika menších dávkách po mnoho dní. Nežádoucí účinky záření závisí na ošetřovaném místě a jeho velikosti.

Chirurgická operace

Chirurgické zákroky mohou pomoci stabilizovat kost, která je ohrožena zlomeninou nebo opravit zlomenou kost.

 • Operace ke stabilizaci kosti. Pokud hrozí zlomení kosti v důsledku kostních metastáz, mohou chirurgové stabilizovat kost pomocí kovových dlahy, šroubů a hřebů (ortopedická fixace). Ortopedická fixace může zmírnit bolest a zlepšit funkci. Radiační terapie se často provádí, když se po operaci uzdravíte.
 • Chirurgie k injekci cementu do kosti. Kosti, které nelze snadno zpevnit kovovými destičkami nebo šrouby, jako jsou pánevní kosti a kosti v páteři, mohou mít prospěch z kostního cementu. Lékaři vstřikují kostní cement do kosti, která je zlomená nebo poškozená kostními metastázami. Tento postup může snížit bolest.
 • Chirurgie na opravu zlomené kosti. Pokud kostní metastáza způsobila zlomeninu kosti, chirurgové mohou pracovat na opravě kosti. To zahrnuje použití kovových destiček, šroubů a hřebíků ke stabilizaci kosti.

Kostní cement se vyrábí z materiálu zvaného polymetylmetakrylát (PMMA). Ortopedi jej používají již více než šest desítek let.

Další možností může být náhrada kloubu, jako je náhrada kyčelního kloubu. Obecně zlomeninám způsobeným kostními metastázami nepomáhá umístění sádry na zlomenou kost.

Zahřívání a zmrazování rakovinných buněk

Postupy k zabíjení rakovinných buněk teplem nebo chladem mohou pomoci kontrolovat bolest. Tyto postupy mohou být možností, pokud máte jednu nebo dvě oblasti kostních metastáz a nepomáhá vám jiná léčba.

Při zákroku zvaném radiofrekvenční ablace se do kostního nádoru zavede jehla obsahující elektrickou sondu. Elektřina prochází sondou a ohřívá okolní tkáň. Tkáň se nechá vychladnout a proces se opakuje. Podobný postup zvaný kryoablace nádor zmrazí a následně nechá rozmrazit. Proces se několikrát opakuje.

Nežádoucí účinky mohou zahrnovat poškození blízkých struktur, jako jsou nervy, a poškození kostí, které může zvýšit riziko zlomeniny.

Shrňme si informace

Sponzorováno

Kostní metastázy jsou výzvou pro lékaře a zátěží pro pacienty, protože často způsobují bolest a mohou vést ke zlomeninám. Současné terapeutické možnosti jsou bohužel ve většině případů pouze paliativní, zlatým standardem léčby kostních metastáz zůstává chirurgický zákrok. Chirurgická intervence většinou zajišťuje náhradu postižené kosti bioimplantátem, který může být vyroben z materiálů různého původu a navržen pomocí několika technik, které se vyvíjely v průběhu let současně s klinickými potřebami.

A dále si přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Metastázy v kostech – příznaky, příčiny a léčba”

 1. marie hamanova napsal:

  dobrý den, mám dotaz zda kostní metastáze se dají zamněnit po popisu RTG kolene za artrozu? Bolí mně dlouhodobě svaly a kosti celého těla a stále jen čekám na vyšetření CT nebo MR, BYLA JSEM ZATÍM ODESLÁNA JEN na gastro – tam bez nálezu – a na zmíněný rentgen kolene.Krevní testy jen jaterní a tumor markr Ca . podle praktické lékařky odpovídá normě :ALT , 0.42 AST 0,35 GGT 0,31 ALP 1,26 cA 153- 23,9
  děkuji za odpově´d
  M.Hamanová

Zanechat komentář ke článku

Zpráva