Sponzorováno

Rakovina žlučníku – příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (24)

Rakovina žlučníku je relativně vzácnou chorobou.

Rakovina žlučníku je relativně vzácnou chorobou.

Rakovina žlučníku je rakovina, která začíná v žlučníku (to asi není tak moc překvapivé).

Váš žlučník je malý, hruškovitý orgán na pravé straně břicha, těsně pod játry. Žlučník uchovává žluč, trávicí tekutinu produkovanou játry.

Rakovina žlučníku je docela neobvyklá, vzácná. Pokud je rakovina žlučníku objevena v nejranějším stádiu, příležitost k léčení je velmi dobrá. Ale většina rakovin žlučníku je objevena v pozdním stadiu, kdy prognóza je často spíše špatná.

Rakovinu žlučníku je obtížné diagnostikovat, protože často nevyvolává žádné specifické příznaky. Také poměrně skrytá povaha žlučníku usnadňuje růst rakoviny žlučníku bez brzkého zjištění.

Příznaky (symptomy) rakoviny žlučníku

Příznaky rakoviny žlučníku mohou být následující:

  • Bolesti břicha, zejména v pravé horní části břicha
  • Časté nadýmání v břiše
  • Horečka
  • Ztráta hmotnosti bez toho, aniž byste chtěli
  • Nevolnosti
  • Žloutnutí kůže a bělma očí (žloutenka)

Příčiny rakoviny žlučníku

Není úplně na 100% jasné, co způsobuje rakovinu žlučníku.

Lékaři vědí, že rakovina žlučníku vzniká, když se u zdravých buněk žlučníku vyvíjejí změny (mutace) v DNA. Tyto mutace způsobují, že buňky rostou mimo kontrolu a nadále pokračují ve svém životě, i když jiné buňky normálně zemřou. Akumulační buňky tvoří nádor, který může růst za hranicí žlučníku a může se rozšířit do dalších oblastí těla.

Většina rakoviny žlučníku začíná ve žlázových buňkách, které jsou okolo vnitřního povrchu žlučníku. Rakovina žlučníku, která začíná v tomto typu buňky, se nazývá adenokarcinom (tedy je to zhoubný nádor ze žlázového epitelu). Tento termín se týká způsobu, jak se rakovinné buňky objevují při vyšetření pod mikroskopem.

Rizikové faktory u rakoviny žlučníku

Mezi faktory, které mohou zvýšit riziko rakoviny žlučníku, patří:

  • Vaše pohlaví. Rakovina žlučníku je častější u žen.
  • Váš věk. Obecně se riziko vzniku rakoviny žlučníku zvyšuje s věkem.
  • Historie žlučových kamenů. Rakovina žlučníku je nejčastější u lidí, kteří v minulosti měli žlučové kameny. Přesto, rakovina žlučníku je i u těchto lidí docela vzácná.
  • Další nemoci a podmínky žlučníku. Jiné problémy se žlučníkem, které mohou zvýšit riziko rakoviny žlučníku, zahrnují polypy žlučníku a chronickou infekci žlučníku

Diagnostika rakoviny žlučníku – jak probíhá?

Testy a postupy používané k diagnostice rakoviny žlučníku jsou obecně tyto:

  • Krevní testy. Krevní testy k vyhodnocení funkce jater mohou pomoci lékaři určit, co způsobuje vaše příznaky.
  • Různé metody a procedury k vytvoření snímků žlučníku. Obrázkové testy, které mohou vytvářet snímky žlučníku, zahrnují ultrazvuk, počítačovou tomografii (CT) a magnetickou rezonanci (MRI).

Stanovení rozsahu rakoviny žlučníku

Jakmile váš lékař diagnostikuje rakovinu žlučníku, pracuje dále na tom, aby zjistil rozsah (stádium) vaší rakoviny. Stadia rakoviny žlučníku pomáhají určit vaši prognózu a možnosti léčby.

Testy a postupy používané k léčbě rakoviny žlučníku jsou:

  • Průzkumová operace. Lékař může doporučit chirurgický zákrok, aby se podíval do břicha kvůli známkám šíření rakoviny žlučníku. Při proceduře nazvané laparoskopie chirurg provede malý řez v břiše a vloží tam malou kamerku. Ta umožňuje chirurgovi vyšetřit orgány, které obklopují váš žlučník – podívá se na známky toho, kam až se rakovina rozšířila.
  • Zkoušky k vyšetření žlučovodů. Váš lékař může doporučit postupy pro aplikaci barviva do žlučovodů. Poté následuje zobrazovací test, který zaznamenává, kde se barvivo nachází. Tyto testy mohou prokázat zablokování žlučových cest. Tyto testy mohou zahrnovat endoskopickou retrográdní cholangiopancreatografii, magnetickou rezonanční cholangiografii a perkutánní transhepatální cholangiografii.
  • Další zobrazovací testy. Většina lidí s rakovinou žlučníku podstoupí řadu skenů, které pomohou určit, zda se rakovina rozšířila dál nebo zůstala v dané lokalitě. Které skeny by se měly provádět, se liší podle vašich okolností. Obecně tato vyšetření zahrnují CT hrudníku a břicha, ultrasonografii a MRI jater.

Stádia rakoviny žlučníku

Stádia rakoviny žlučníku jsou:

Sponzorováno

  1. Stádium I. V této fázi je rakovina žlučníku omezena na vnitřní vrstvy žlučníku.
  2. Stádium II. V této fázi rakoviny žlučníku nádor roste, aby napadl i vnější vrstvu žlučníku.
  3. Stádium III. V této fázi rakovina žlučníku narůstá, aby napadla jeden nebo více blízkých orgánů, jako jsou játra, tenké střevo nebo žaludek. Rakovina žlučníku se možná rozšířila i do blízkých lymfatických uzlin.
  4. Stádium IV. Poslední stav rakoviny žlučníku zahrnuje velké nádory, které napadly několik blízkých orgánů a nádory jakékoli velikosti, které se rozšířily do vzdálených oblastí těla.

Léčba rakoviny žlučníku

Jaké možnosti léčby rakoviny žlučníku máte k dispozici, závisí na stádiu vaší rakoviny, celkovém zdravotním stavu a vašich preferencích.

Původním cílem léčby je odstranění rakoviny žlučníku, ale pokud to není možné, další terapie mohou pomoci při potlačení šíření onemocnění a udržet vás v co nejpříjemnějším stavu.

Chirurgie při časném stadiu rakoviny žlučníku

Pokud máte rakovinu žlučníku v počáteční fázi, může být možným řešením operace. Možnosti zahrnují:

  • Chirurgické odstranění žlučníku. Časná rakovina žlučníku, která je omezena na žlučník, je léčena operací k odstranění žlučníku (cholecystektomie).
  • Chirurgie k odstranění žlučníku a části jater. Rakovina žlučníku, která přesahuje žlučník do jater, se někdy léčí chirurgicky odstraněním žlučníku, stejně jako části jater a žlučovodů, které obklopují žlučník.

Není jasné, zda další léčba po úspěšném chirurgickém zákroku může zvýšit pravděpodobnost, že se vaše rakovina žlučníku nevrátí. Některé studie zjistily, že tomu tak je, takže v některých případech může lékař po operaci doporučit chemoterapii, radiační terapii nebo kombinaci obojího.

Léčba rakoviny žlučníku v pozdních fázích

Chirurgie nemůže vyléčit rakovinu žlučníku, která se rozšířila do jiných oblastí těla. Místo toho lékaři doporučují léky, které mohou zmírnit příznaky a projevy rakoviny. Možnosti být následující:

  • Chemoterapie. Chemoterapie je léčba, která používá chemikálie k zabíjení rakovinných buněk.
  • Radiační terapie. Radiace využívá energické paprsky energie, jako jsou rentgenové záření a protony, které zabíjejí rakovinové buňky.
  • Klinické studie jsou studie testující experimentální nebo nové léky k léčbě rakoviny žlučníku. Poraďte se svým lékařem, abyste zjistili, zda máte nárok na účast v klinické studii.

Postupy k ulehčení blokovaných žlučových cest

Pokročilá rakovina žlučníku může způsobit zablokování žlučových cest, což způsobuje další komplikace. Různé postupy pro zamezení tomuto zablokování mohou pomoci. Například lékaři mohou umístit dutou kovovou trubičku (stent) do cest, aby ji otevřely nebo chirurgicky mohou přesměrovat žlučové cesty kolem blokády (biliární bypass). Opět se na toto zeptejte lékaře.

Pár slov na závěr

Rakovina žlučníku je relativně vzácnou chorobou. Existují různé typy rakoviny žlučníku. Mohou být obtížně léčitelné, protože nejsou diagnostikované až do pozdního vývoje onemocnění. Žlučové kameny jsou běžným rizikovým faktorem rakoviny žlučníku.

Rakovina žlučníku se může rozšířit z vnitřních stěn žlučníku na vnější vrstvy a pak na játra, lymfatické uzliny a další orgány. Příznaky rakoviny žlučníku mohou být podobné jako u akutní cholecystitidy, ale také nemusí být přítomny žádné symptomy. To právě správnou diagnostiku nemoci znesnadňuje.

Co si ještě o žlučníku přečíst?

VIDEO: Když bolí žlučník

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva