Sponzorováno

Osteosarkom – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.73/5 (15)

  • Osteosarkom je vzácný typ rakoviny kostí, který začíná v kostních buňkách. Tento typ rakoviny se obvykle vyskytuje u dětí, adolescentů a mladých dospělých, přičemž nejčastěji postihuje dlouhé kosti, jako jsou kosti stehen či paží.
  • Osteosarkom může prorůstat do blízkých tkání, jako jsou šlachy nebo svaly. Může se také šířit nebo metastázovat krevním řečištěm do jiných orgánů nebo kostí v těle.
  • Příznaky osteosarkomu mohou být bolest v postižené oblasti, otoky, citlivost a možná i oslabení postižené končetiny.
  • Léčba osteosarkomu zahrnuje obvykle kombinaci chirurgického odstranění nádoru a chemoterapie.

Co je osteosarkom?

Osteosarkom (osteogenní sarkom) je typ rakoviny, který začíná ve vašich kostech. Na začátku se rakovinné buňky zdají být normální kostní buňky. Pak ale vytvářejí nádory a tyto nádory vytvářejí nezralou, nepravidelnou, nemocnou kost. Nejčastěji se vyskytuje u dospívajících, přičemž průměrný věk diagnózy osteosarkomu je 15 let.

„Sarkom“ je typ rakoviny, který se vyvíjí v pojivové tkáni, jako je kost, chrupavka nebo sval. „Osteo“ označuje kosti.

Osteosarkom nejčastěji postihuje dlouhé kosti, jako jsou kosti paží a nohou. Obvykle se vyskytuje v blízkosti konců kostí (metafýzy) a poblíž kolena, kde probíhá nejrychlejší růst (pokud jste teenager). Nejčastěji postižené kosti a oblasti osteosarkomem jsou:

  • Stehenní kost v blízkosti kolena.
  • Holenní kost blízko kolena.
  • Pažní kost (humerus) poblíž vašeho ramene.
  • Vzácně i v měkkých tkáních nebo orgánech v břiše nebo hrudníku.

Mezi další méně časté lokality pro osteosarkom patří:

  • Pánev
  • Lebka
  • Čelist
Osteosarkom stehenní kosti - ilustrace

Osteosarkom stehenní kosti – ilustrace

 

Jaké jsou typy osteosarkomu?

Nádory osteosarkomu lze kategorizovat jako nízkého, středního nebo vysokého stupně. Nízký stupeň znamená, že vaše rakovina poroste pomalu a zůstane tam, kde začala (lokalizovaná), zatímco vysoký stupeň znamená, že se bude rychle šířit a metastázovat. Metastazování je proces šíření rakoviny do jiných částí vašeho těla.

Většina osteosarkomů nalezených u dětí a dospívajících je vysokého stupně. Buňky osteosarkomu nevypadají pod mikroskopem jako normální kost.

Kdo má často osteosarkom? Jaké jsou rizikové faktory?

Osteosarkom nejčastěji postihuje mladistvé a dospívající; průměrný věk při diagnóze je 15 let. Více než 75 % případů jsou lidé mladší 25 let. To může souviset s „růstovým spurtem“, který většina dospívajících v tomto věku zažívá. Osteosarkom se může objevit i u dětí a mladých dospělých.

Před dospíváním se vyskytuje rovnoměrně u mužů i žen. Po dospívání se vyskytuje o něco častěji u chlapců, možná z důvodu delšího období růstu kostry.

Máte vyšší riziko osteosarkomu, pokud:

Jak častý je osteosarkom?

Osteosarkom tvoří asi 3 % všech dětských rakovin. Jde o nejčastější primární kostní nádor u dětí. Osteosarkom je třetím nejčastějším nádorovým onemocněním v dospívání (po lymfomech a mozkových nádorech).

Způsobuje osteosarkom bolest?

Ano, osteosarkomy mohou způsobit bolest. Pokud máte například nádory v kostech paže, může být bolestivé zvedat věci. Pokud jsou nádory v kostech vašich nohou, může to způsobit kulhání. Osteosarkomy však mohou být i nebolestivé.

Proč je bolest osteosarkomu horší v noci?

Pacienti uvedli, že bolest osteosarkomu je horší během aktivity a v noci. Není jasné, proč se tak děje.

Mohu cítit osteosarkomový nádor?

Možná. Někdy lze hmotu (nádor) nahmatat přes kůži, ale jindy jsou buď příliš malé, nebo příliš hluboké, aby je bylo možné nahmatat.

Je osteosarkom smrtelný?

Pokud osteosarkom nemetastazuje, míra přežití je asi 70-75%. Pokud se rakovina rozšířila do jiných částí vašeho těla, vaše míra přežití může být až 30 % až 50 %.

Příčiny – co způsobuje osteosarkom?

Přímá příčina osteosarkomu není známa. Existují však některé rizikové faktory, jako například:

  • Rychlý růst kostí: Riziko osteosarkomu se zvyšuje během růstových skoků u dětí a dospívajících.
  • Vystavení záření: K tomu mohlo dojít při léčbě jiného typu rakoviny.
  • Genetické faktory: Osteosarkom je jedním z několika typů vzácných rakovin u mladých lidí. To může souviset s genem retinoblastomu, který může souviset s rakovinou oka u malých dětí nebo s jinými nádory u dětí a mladých dospělých, na kterých se podílí mutace genu p53.
  • Kostní infarkt: Stává se to, když kostní tkáň není dostatečně zásobena krví. To ničí buňky.

Příznaky – jaké jsou příznaky osteosarkomu?

Mezi nejčastější příznaky osteosarkomu patří:

  • Bolest nebo zvýšená citlivost kostí
  • Hmota nebo bulka (nádor), která je teplá a lze ji nahmatat přes kůži.
  • Otok a zarudnutí v místě vašeho nádoru.
  • Zvýšená bolest při zvedání (pokud osteosarkom postihuje vaši paži).
  • Kulhání (pokud osteosarkom postihuje vaši nohu).
  • Omezený pohyb (pokud postihuje kloub).
  • Nevysvětlitelná horečka.
  • Zlomená kost (někdy se to stane i po jednoduchém pohybu).

Diagnostika – Jak se diagnostikuje osteosarkom? Jaké testy se dělají?

Váš lékař začne důkladnou anamnézou a fyzikálním vyšetřením. Bude se ptát na vaše příznaky a anamnézu; například jakákoli předchozí radiační léčba nebo zda někdo z vaší rodiny má určité dědičné stavy. Budou také hledat hrudky, které mohou vyčnívat z kostí.

Lékař může při stanovení diagnózy také použít určité testy. Jako jsou například:

Sponzorováno

  • Krevní testy: Tyto testy mohou poskytnout informace o krevním obrazu a o tom, jak fungují vaše orgány (jako jsou ledviny a játra). Neexistuje žádný krevní test, který by detekoval přítomnost kostního nádoru.
  • Rentgen: Bude proveden rentgen, aby se prozkoumaly abnormální výrůstky ve vašich kostech.
  • Počítačová tomografie (CT): CT využívá počítače ke spojení mnoha rentgenových snímků do průřezových pohledů na vnitřek vašeho těla. Tento test se používá k hledání jakýchkoli nádorů ve vašich plicích.
  • Zobrazování magnetickou rezonancí (MRI): MRI využívá velký magnet, rádiové vlny a počítač k vytvoření jasných snímků částí těla. To lze objednat pro podrobnější snímky, pokud rentgen není normální.
  • Scintigrafie: Tento test používá malé množství radioaktivního materiálu vstříknutého do vašeho těla k identifikaci problémů a nemocí kostí.
  • ET scan: Tento test používá speciální indikátor glukózy, který ukazuje oblasti ve vašem těle, kde je příjem glukózy mimořádně vysoký. Tento indikátor je často přijímán ve vysokých koncentracích v rakovinných buňkách.
  • Biopsie: Jedná se o postup, při kterém je z postižené oblasti odstraněn kousek tkáně, aby bylo možné studovat rakovinné buňky.

Poté, co lékař diagnostikuje osteosarkom, dalším krokem je zjistit, zda se rakovinné buňky rozšířily, pokud zůstaly lokalizované. Tomu se říká „inscenace“. Rakovina se může šířit vaší krví, lymfatickým systémem nebo tkáněmi. Pokud rakovina vstoupí do vašich plic, stále se nazývá osteosarkom, nikoli rakovina plic.

Mohou být použity následující diagnostické nástroje:

  • Rentgen: Použití rentgenu na orgány, jako jsou jiné kosti nebo vaše plíce – ty budou rentgenovány.
  • Počítačová tomografie: Bude také provedeno další CT vyšetření. Toto je nejlepší typ skenování pro hodnocení vašich plic.
  • PET-CT: Tento test kombinuje snímky z CT skenu a PET skenu.
  • MRI: K získání podrobných snímků jiných míst rakoviny může být zapotřebí další MRI.
  • Scintigrafie: Skenování kostí zjistí, zda se rakovinné buňky rozšířily do jiných kostí.

Léčba – jak se osteosarkom léčí? Jaké jsou možnosti?

Nejběžnější formy léčby osteosarkomu jsou:

Chirurgické řešení

Během operace bude nádor a část zdravé tkáně kolem něj vyříznuta z postižené kosti. Ve většině případů týkajících se paže nebo nohy lze operaci provést bez amputace. Tyto postupy mohou být možné u těch, jejichž rakovina se nerozšířila za své původní místo.

Někdy mohou být k náhradě kosti, která byla odstraněna během operace, použity umělé implantáty nebo kost odebraná z jiné části vašeho těla. Bohužel existují případy, kdy musí být část nebo celá paže nebo noha amputována. Poté pacient dostane protézu (umělou končetinu).

Chemoterapie

Jedná se o použití léků k zabíjení rakovinných buněk. Chemoterapie se podává před operací, aby se zmenšil nádor a zabily všechny rakovinné buňky plovoucí v krvi, a po operaci, aby se zachytily všechny rakovinné buňky, které by mohly být stále ve vašem těle.

Chemoterapie před operací se nazývá „neoadjuvantní chemoterapie“ a obvykle trvá asi 10 týdnů. Chemoterapie podávaná po chirurgickém zákroku k zabití zbývajících rakovinných buněk se nazývá „adjuvantní chemoterapie“. Typická délka adjuvantní chemoterapie u osteosarkomu je dalších 18 týdnů.

Radiační terapie

Někdy se i radiační terapie používá k léčbě osteosarkomu. To je zvláště důležité v případech, kdy není možná operace.

Existují dva typy: externí radiační terapie a interní radiační terapie. Externí používá stroj, který nasměruje záření na oblast těla, která je rakovinná. Vnitřní radiační terapie je tam, kde je látka zavedena jehlou nebo katétrem.

Cílená terapie

Cílená terapie je použití léků, které blokují určité proteiny, které jsou důležité pro rakovinné buňky. Tyto léky obvykle nepoškozují normální buňky tolik jako chemoterapie nebo ozařování. Nejčastěji používanými léky jsou terapie inhibitory kinázy, savčí cíl inhibitorů rapamycinu a terapie monoklonálními protilátkami.

Kryochirurgie

Tekutý dusík se při kryochirurgii používá ke zmrazení a zničení rakovinných buněk.

Amputace

Amputace je chirurgické odstranění končetiny. To je sice vzácné, ale někdy se provádí.

Rotační plastika

Tento postup se používá u nádorů distálního femuru, což je oblast nohy těsně nad kolenem. Místo, aby lékaři amputovali pacientovi celou nohu nad kolenem, oddělí pouze část nohy a zbytek od kotníku po lýtko pak přišijí obráceně. Kotník tak může sloužit jako náhrada za kolenní kloub a protéza se nasazuje na něj. Pokud je rotační plastika možností, lékař s vámi prodiskutuje vedlejší účinky.

Máte s osteosarkomem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Prognóza & dlouhodobý výhled pro jedince s osteosarkomem

Prognóza osteosarkomu velmi závisí na těchto aspektech:

  • Rozsah onemocnění, velikost a umístění nádoru
  • Patologický stupeň rakoviny
  • Odpověď nádoru na terapii
  • Váš věk a celkový zdravotní stav
  • Vaše tolerance konkrétních léků, postupů nebo terapií
  • Nový vývoj v léčbě

U osoby, která byla jako dítě nebo dospívající léčena pro rakovinu kostí, se mohou příznaky projevit měsíce nebo roky po ukončení léčby. Tyto účinky se nazývají pozdní účinky. Druh pozdních účinků závisí na umístění nádoru a způsobu, jakým byl léčen.

Některé typy léčby mohou třeba později ovlivnit plodnost. Pokud je tento nežádoucí účinek trvalý, může způsobit neplodnost nebo neschopnost mít děti. Postiženi mohou být muži i ženy.

Stejně jako u každé rakoviny se prognóza a dlouhodobé přežití mohou velmi lišit od člověka k člověku. Každý jedinec je jedinečný a léčba a prognóza jsou strukturovány podle vašich potřeb. Včasná lékařská péče a agresivní terapie jsou důležité pro nejlepší prognózu. Pro člověka s diagnózou osteosarkomu je nezbytná nepřetržitá následná péče. U přeživších se mohou vyskytnout vedlejší účinky ozařování a chemoterapie, včetně jiné rakoviny.

Sponzorováno

Neustále se však objevují nové metody, jak zlepšit léčbu a snížit vedlejší účinky.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva