Sponzorováno

Prohřešek z mládí: Jak odstranit tetování? 4.88/5 (8)

Jak odstranit tetování?Jméno, které nosíte vytetované, už dávno neplatí, nebo jste během léta spontánně podlehli bláznivému nápadu, který vás už omrzel. Co s tím? Ještě v osmdesátých letech bylo tetování pro ženy tabu. Do roku 1990 zkrášlování těla tímto způsobem bylo výhradně mužskou záležitostí, často z nižších sociálních skupin, poslední roky začaly ženy tento náskok rychle dohánět. A stále více třicátnic se začíná prohřešků divokého mládí zbavovat. Dá se to, aniž zůstala jizva?

Dnes je možné všechno

Kdysi se tetování nedalo odstranit, ale dnes je řešením laser. Ten produkuje krátké záblesky, pulzy, které procházejí přes vrchní vrstvu kůže, aniž by ji porušili. Světlo různých vlnových délek je vstřebáváno pigmentem tetovacích barev a následně dochází k jeho „rozstřelení“ – rozložení pigmentu na malé částice. Poškozené barevné částice odstraní imunitní systém kůže nebo se odloupnou spolu s poškozenými povrchovými buňkami. Speciální laser pracuje s přesností na jednu tisícinu milimetru, čímž dosáhneme maximálně ošetření okolní tkáně. Laser dokáže odstranit i nejhlubší a nejproblematičtější barevné tetování. Nejlépe se odstraňuje obrázek na místech, kde se kůže často ohýbá. Je to například krk.

Princip odstranění je vlastně opačný princip tetování. Tam se barva dostávala vpichem dovnitř, nyní je nutné barvu, tedy pigmentové částečky, dostat ven. A to bez narušení kůže. To je nemožné, protože pigmentové částečky jsou moc velké na to, aby prošly vrstvami pokožky a dostaly se skrze ni ven. Laser má tedy tu funkci, že pigmentové částečky rozstřílí na menší. Jak se tomu děje i u laserových operací. Rozstřílené částečky na maličkaté částice pak tělo vyloučí, jelikož naše imunita tyto částečky bere jako cizí částice a dostane je z těla ven. Nejlépe odstranitelné jsou odstíny černé, šedé a tmavě modré, naopak nejhůře se pracuje s odstraněním zelené, žluté a červené. Po odstranění laserem se o místo pečuje stejně, jako při novém tetování.

Kolik stojí takové ošetření?

Cena zákroku se pohybuje okolo 700 kč za čtvereční centimetr. Bezprostředně po ošetření může být kůže zarudlá, místy až krvavá. Tyto projevy by měly však rychle zmizet. Při tmavých a velkých plochách se někdy objeví drobné puchýřky, které je třeba nechat zahojit. Je možné, že se v průběhu hojení vytvoří tenká šupinka, která se později sama odloupne.

Jakých činností se vyvarovat po ošetření?

Krátce po zákroku není vhodné koupání v bazénu s chlorovou vodou ani slunění, čili podzim a zima jsou na odstranění tetování nejvhodnějším obdobím. Pokožka by však měla mít prostor k dýchání. Raději se tedy vyvarujte těsného oblečení.

Sponzorováno

Tetování se dá i překrýt – cover up

Méně bolestivou a patrně i méně náročnou pro vaši peněženku, je překrytí, tedy takzvaný cover up. Překrývání je vcelku běžkou záležitostí a dnešní pokrok, skvělé a syté barvy a šikovné ruce tatérů, dovedou se starým paskvilem zázraky. Každý z vás již určitě někdy užasl nad nějakým tím cover up-em v tatérově portfoliu. Tetování lze překrýt větším tetováním, barevným, lze jej celé zakrýt či jen předělat, zakomponovat do nového motivu, nebo jeho část zachovat a část předělat. Zde se meze nekladou a nejlépe vám pomůže sám tatér při konzultaci. Překrývačka je kompromis, se kterým se nechá poměrně dobře pracovat. Ovšem pamatujte na jedno, jestliže máte přes celou ruku tribalový ornament, vyvedený tlustou černou linkou, překrýt ji lze jen další černou linkou, ještě silnější. Na ulicích můžete potkat i jedince s celou černou paží. I to se může stát, když vás rukáv omrzí či motivy neodpovídají vašemu současnému pohledu na svět. Z velkého černého motivu bude tedy ještě větší. Platí, že čím menší a jemnější provedení, tím lépe se zakrývá.

Velké a tmavé plochy už jsou pro tatéry oříškem. Stejně jako nezdařilá tetování, vypadaná a zjizvená, která je potřeba překrýt. Se zjizvenou kůží se pracuje velmi složitě. Vše je ale jen a pouze o kvalitách vašeho tatéra a možnostech, které vaše kůže a rozsah původní tetováže nabízí. Jestliže tedy nechcete čistou kůži a obrázek vám nevadí, jen by prostě potřeboval nějakou renovaci či proměnu, je pro vás předělávka ideální řešení. Do budoucna bude možná velký předělávkový boom, protože velké procento lidí podléhá trendům, které se mění a jejich tetováže tak budou zastaralé, nemoderní a tím pádem nežádoucí. A půjdou nemilosrdně na předělání. Avšak pozor na to, předělávat se jedno a též místo nedá do nekonečna.

TIP: Další informace o možnostech odstranění tetování

Další možnost: Krémy a korektory

V současné době přicházejí kosmetické firmy také s novinkou, jakou je kosmetický korektor na tetování, nebo také tattoo kyt, který se nanese na tetování podobně jako make up a měl by dokázat tetování zakrýt. Vhodný je tedy při příležitostech, kdy se vám prostě tetování nehodí ale natrvalo se ho rozhodně nechcete vzdát. Jedná se pouze o chvilkovou metodu. Jedním takovým přípravkem je například tetovací korektor od Kate Von D, který přináší síť Sephora. Jednou z levnějších, ale zdlouhavých metod jsou krémy, které jsou dostupné v dermatologických ordinacích a mají za účinek postupné blednutí pigmentu. Krémy se používají v rozmezí několika měsíců. Účinnost ale není stoprocentní a vždy je třeba se poradit s dermatologem a vyloučit případné alergie.

A co vy? Máte s odstraněním tetování nějaké zkušenosti?

Dále si o tetování přečtěte

VIDEO: Jak se odstraňuje tetování

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Prohřešek z mládí: Jak odstranit tetování?”

  1. […] Kam dál? Přečtěte si článek o tom jak se dá tají odstranit tetování. […]

  2. Erika napsal:

   Další informace k tématu najdete také na http://www.odstraneni-tetovani-laserem.cz

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva