Sponzorováno

Mýty o zraku a o očích: Škodí očím počítač a pomáhá mrkev? 4.91/5 (11)

Mýty o zraku a o očíchMrkev zrak zachrání, počítač porouchá, astigmatismus vás připraví o vlasy. Co je pravda a co mýtus? Odpovídá MUDr. Radovan Piovarči.

 

Modré oči jsou citlivější na oční onemocnění jak tmavé

Ano

Některá onemocnění se vyskytují statisticky častěji u bledých duhovek. Například věkem podmíněná makulární degenerace, chronické onemocnění žluté skvrny, může vyústit do ztráty centrálního vidění. Vše souvisí s pigmentovým epitelem, který se nachází v oku a zajišťuje správnou výživu a metabolismus oka. Při bledých duhovkách je ho méně.

Koukání do slunce způsobuje slepotu

Ano

Každý pohled do ostrého světla způsobí krátkodobé oslepení. Při delším pohledu do slunce nastávají v oku nevratné změny včetně zjizvení nejdůležitějších struktur pro vidění. V žádném případě nedívejte do slunce cíleně a dlouhodobě, jde o jednu z nejčastějších příčin slepoty. Výjimečně nebezpečné je zatmění slunce. Vydržíte se do něj dívat déle a nevnímáte riziko.

Mrkev zlepšuje zrak

Ano, ale

Mnozí lidé se mylně domnívají, že když budou jíst dostatek mrkvových pokrmů, brýle potřebovat nebudou. S dioptrickými vadami oka však konzumace mrkve nesouvisí. Podobně jako mléko, sýr nebo vajíčka je mrkev bohatá na vitamin A. Nepřímo tak pomáhá kvalitnímu zrakovému vjemu na sítnici. Podobnou službu dělají i další zrakové barviva – flavonoid, zeaxantin a lutein, které najdete v zelené listové zelenině a v kukuřici, také nenasycené omega-3 mastné kyseliny v rybím oleji.

Vysedávání za počítačem zhoršuje zrak

Ne, ale

Nezhoršuje, ale unavuje. Svaly, které odpovídají za zaostřování pohledu, se ustavičně zatěžují. V dnešní době, kdy není možné dopřát si několikadenní přestávky od používání monitorů a mobilních zařízení, jsou důležité krátké, párminutové přestávky během dne. Po každé půlhodině intenzivní práce za monitorem počítače či smartphonu se na deset minut postavte, podívejte ven oknem a Zadívejte se do dálky. Předejdete syndromu suchého oka, který se projevuje zarudnutím, řezáním, pálením, pocitem písku a cizího tělesa v oku. Ve vyšším věku se zhoršuje schopnost zaostření na malé předměty. Důležité jsou správné korigovány dioptrie, bez nich se váš zrak rychle unaví – začnete vidět rozmazaný obraz a přestanete být schopen práce nablízko.

Pokud začnete nosit dioptrické brýle, oči zleniví a rychleji se kazí

Ano, ale

Podle toho, zda nosíte plusové nebo minusové dioptrie. Při minusových oči nezleniví, čočka neumí sama doostřit. Při plusových dioptriích přibližně do padesátého roku života to dokáže. Čím více plusových dioptrií máte, tím větší nebezpečí hrozí, že vaše oko zleniví. Jsou však i výjimky. Stává se, že když si sundáte brýle, v prvním okamžiku nevidíte. No po krátké chvíli si oko dokáže do určité úrovně jakoby „doostřit“ vidění. Tento stav je však dočasný.

Sponzorováno

Zraku pomáhá cvičení

Ano

Každý sval lidského těla se stává silnějším když se správně trénuje. Správným cvičením očí posiluje ciliární tělísko v oku, čímž se zlepší přeostřování z dálky na blízko. Tím se zpomalí, respektive oddálí nutnost používání brýlí nablízko, tedy i na čtení.

Výměnou čoček po čtyřicítce předejdete šedému zákalu

Ano, i když

Pokud se rozhodnete pro výměnu nitroočních čoček po čtyřicítce, čeká vás patnáctiminutový ambulantní nelaserový zákrok, při kterém vám oční chirurg natrvalo implantuje multifokální nitrooční čočku. Ta zcela nahradí původní čočku, která ztratila schopnost zaostřovat . Pomocí této metody se dá odstranit jakýkoliv počet dioptrií. Podstatou šedého zákalu je zakalení vlastní nitrooční čočky. Po tom, jak ji nahradí umělá čočka, riziko primárního šedého zákalu odpadá a sníží se riziko záchvatovitého zeleného zákalu.

Při astigmatismu vypadávají vlasy a řasy

Ano, ale

Vypadávání řas může upozornit na skrytou dioptrickou chybu i na astigmatismus, které nejsou dobře korigovány. Tento stav může způsobit nejen jejich padání, ale i častější výskyt ječmene, vypadávání vlasů v chomáčích, až vznikají ohraničené pleše. Dioptrickými brýlemi, kontaktními čočkami nebo laserovou korekcí odstraňujeme příčinu, ne důsledek.

Dalekozrakost se zlepšuje věkem, ale není dobře, když se zlepší brzo – kolem třicítky

Ne

Plusové dioptrie, které naměříme dítěti, se s růstem mohou snižovat až do momentu, kdy nemusí nosit dioptrické brýle. Pokud se v tomto období ukončí růst dítěte, stav bez dioptrií přetrvává. Pokud relativní růst oka pokračuje, z dalekozrakého se postupně stane krátkozraké.

Laserová operace dioptrií je pouze dočasné řešení , zrak se po letech opět zhorší

Ne, ale

To, jak se bude vaše oční chyba v budoucnu vyvíjet, nelze předvídat. Po laserové operaci se může už natrvalo zastavit nebo může dále růst. Výhodou je šetrná laserová metoda, která umožňuje následné dolaserování. Několik českých očních klinik poskytují k takovému zákroku doživotní záruku. Pokud se vám v budoucnu nižší dioptrická chyba opět objeví, dolaserování je bezplatné.

Koukání na televizi škodí

Ne, ale

Koukání na televizi nezpůsobuje žádné výrazné problémy, pokud je obrazovka více než dva metry od očí a není jediným zdrojem světla v místnosti. Dnešní LCD obrazovky nevytvářejí žádné škodlivé vyzařování. Staré přijímače měly ve srovnání s dnešními velké elektromagnetické vyzařování, přesto nepředstavovaly vážnější zdravotní hrozbu.

Dobrý zrak se dědí

Ano

Dobrý genetický základ a správná životospráva vám zaručí kvalitní vidění s nízkým rizikem vzniku dioptrií, šedého zákalu či degenerativních změn na sítnici. To jen v případě, pokud nenastanou vývojové vady během nitroděložního vývoje v dětství a během růstu. Naopak, genetická predispozice k určité oční onemocnění spolu s nesprávnou životosprávou as vnějšími vlivy se mohou rozvinout až do chorobného poškození zrakových funkcí.

Čočky jsou méně zdravé než brýle

Ano

Kontaktní čočky by v žádném případě neměly nahrazovat brýle. Oko potřebuje dýchat. Nejlepší jsou jednorázové, jednodenní čočky. Odbouráte roztoky s konzervačními látkami, do oka si vkládáte zaručeně sterilní čočku. Pokud je čočka znečištěná nebo natržená, poškodí rohovku a dojde k bolestivému zánětu.

Sponzorováno

A co vy? Staráte se o své oči?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Mýty o zraku a o očích: Škodí očím počítač a pomáhá mrkev?”

    1. […] TIP NA ČTENÍ: Mýty o vidění a očích […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva