Sponzorováno

Astigmatismus – nejen rozostřené vidění 4.85/5 (26)

AstigmatismusAčkoliv se tato oční vada projevuje zhoršenou ostrostí zraku a nedostatečným vnímáním detailů a kontrastů, častokrát vůbec netušíme, že nás postihla. Příčinou této vady je nerovnoměrné zakřivení některých optických ploch oka, nejčastěji oční rohovky. Při astigmatismu totiž není rohovka pravidelná a nepřipomíná kulatý míč, ale spíše koblihu, protože je v jedné nebo v obou osách více či méně zakřivená. Paprsky světla ze všech směrů procházející rohovkou se pak odlišně lámou a na sítnici se nedokáží spojit do jednoho bodu. Výsledkem je rozostřené a deformované vidění.

S astigmatismem (tzv. cylindrickou oční vadou) se obvykle narodíme – nízký stupeň zakřivení postihuje většinu lidí, protože rohovka nikdy není zcela pravidelná, ale má mírné zakřivení. Vidění je však bezproblémové a není třeba jej žádným způsobem korigovat. V případě větší vady je však korekce nezbytná. Někdy se astigmatismus diagnostikuje až u dospělých, například v souvislosti s úrazy, operacemi rohovky a při některých očních onemocněních.

Astigmatismus se často objevuje současně s jinou oční vadou, obvykle s dalekozrakostí a krátkozrakostí. Velikost vady lze zjistit pouze při očním vyšetření a uvádí se v tzv. cylindrických dioptriích s počtem úhlových stupňů osy. Naměřené údaje lékař zapisuje například do poukazu na brýle, protože jsou potřebné na vhodnou korekci.

Jak se astigmatismus projevuje

Astigmatismus ovlivňuje vidění do blízka i do dálky. Kvalita vidění závisí na velikosti vady. Nízké postižení nebývá viditelné, u vyšších stupňů astigmatismu se objevuje snížená ostrost vidění, zhoršené vnímání detailů a kontrastů, pokřivený a deformovaný obraz, což často vede k zaměňování si některých písmen a znaků, například 3 místo 8, M namísto H nebo N, P místo F nebo K namísto X. Průvodním jevem astigmatismu bývají bolesti hlavy, únava, pálení a řezání očí a podobně. Člověk mívá problém i s prostorovou orientací, přivírá oči při pohledu na vzdálené předměty nebo otáčí hlavu do určitého směru.

Sponzorováno

Astigmatismus a možnosti řešení

Astigmatismus lze řešit nejen optickými pomůckami, jako jsou brýle a kontaktní čočky, ale také pomocí laserových a nitroočních zákroků. Nejjednodušším způsobem korekce jsou brýle, ve kterých se používají torické čočky. Ty ovlivňují směr dopadu světelných paprsků, čímž korigují asymetrické zakřivení rohovky. Stejným způsobem vadu korigují kontaktní čočky, množství lidí je však odmítá kvůli určitému nepohodlí a počátečním problémem. K dosažení dobrého vidění je totiž vždy nutná správná orientace nasazené kontaktní čočky. Při větších vadách se obvykle používá tzv. tvrdá kontaktní čočka. Brýle ani kontaktní čočky však nedokáží vadu odstranit, pouze ji vyrovnávají a zlepšují vidění.

Laserové a chirurgické operace očí

Astigmatismus patří k očním vadám, které dnes lze úspěšně řešit pomocí nitroočních a laserových operací. Nitrooční operace se doporučují pacientům s těžším astigmatismem nebo s astigmatismem, který je kombinovaný s jinou refrakční vadou, dále pacientům nad 45 let, u kterých se již projevila presbyopie, nebo pacientům postiženým astigmatismem a šedým zákalem. Při tomto typu zákroků se přirozená oční čočka nahrazuje umělou (torickou) čočkou, která dokáže vyrovnat zakřivení rohovky a vyřešit astigmatismus tak, aby bylo vidění trvalo ostré a jasné.

Další možností řešení astigmatismu jsou laserové operace. Během zákroku laserový paprsek upraví zakřivení oční rohovky, takže po operaci světelné paprsky dopadají na sítnici rovnoměrně a vidění je ostré a přesné. Laserovou operací lze vyřešit astigmatismus i krátkozrakost a dalekozrakost. Výhodou laserové operace je rychlost, šetrnost a bezbolestnost. V současné době je bezkonkurenčně nejlepší metodou korekce zraku, pomocí femtosekundového laseru. Laserová operace očí má obrovský úspěch a navíc je prakticky bezbolestná!

Kdy dojde ke zlepšení zraku?

Ke zlepšení zraku dochází prakticky ihned, finální podoba vidění však trvá o něco déle. Tato doba (ustálení zraku) je však závislá na metodě, kterou byla korekce oční vady provedena.

VIDEO: Představení femtosekundového laseru – nejvhodnější pro řešení astigmatismu

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Astigmatismus – nejen rozostřené vidění”

    1. […] zrak zachrání, počítač porouchá, astigmatismus vás připraví o vlasy. Co je pravda a co mýtus? Odpovídá MUDr. Radovan […]

    2. […] Astigmatismus – Zastřený, zda zkreslený obraz, což způsobuje nepravidelný tvar oční bulvy (zploštělý) často se přidružuje i jiná porucha vidění, jako např. krátkozrakost. V takovém případě se používají zejména torické čočky. […]

    3. […] nebo krátkozrakost (myopie). Při nepravidelném zakřivení rohovky vzniká onemocnění zvané astigmatismus. K těmto poruchám se řadí také presbyopie, která je způsobena přirozeným stárnutím. Ve […]

    4. lenka napsal:

      Dobrý den,
      mám po 1 rok po operaci obou očí . Měla jsem dioptrie na dálku i do blízka.
      Nechala jsem si voperovat implantáty trifokální čočky PanOptix Alcon – Novartis.
      Operace se z mého pohledu nezdařila , jelikož do blízka vidím špatně.
      Lékař mě říká , že je problém v mém mozku , protože nenašel ten správný obraz. Můžete mě prosím poradit a nebo doporučit nějaké řešení?

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva