Sponzorováno

Zlomyslnost ovoce: Mají zralé banány více kalorií? Banány a zdraví 4.83/5 (30)

Mají zralé banány více kalorií? Banány a zdravíMáte za sebou snídani? Obsahovala i ovoce, konkrétně banány? A které si na konzumaci vybíráte nejčastěji? Obáváte se zralých, prežloutnutých s černými tečkami, zda již nejsou staré? O jejich dobu konzumace strach mít nemusíte. Spíše si přečtěte, zda jeden a týž banán neobsahuje více kalorií, když ho necháte dozrát.

Banány jsou výživné ovoce s přirozeně nízkým obsahem tuku a cholesterolu. Poskytují pohodlné a nutričně nabité občerstvení jak pro dospělé, tak pro děti. Přestože zralé banány obsahují i vlákninu a bílkoviny, očekává se, že většina kalorií v tomto ovoci, je ze sacharidů ve formě ovocného cukru.

Kalorie v banánech

Kalorie se ve zralém banánu liší v závislosti na jeho velikosti. Takový 15-centimetrový banán obsahuje asi 90 kalorií, zatímco větší 20-centimetrový banán poskytuje zhruba 120 kalorií.

Cukr v banánech

Jeden středně surový banán obsahuje 1,30 g bílkovin, méně než 0,5 g tuku, 3 g dietní vlákniny a téměř 27 g sacharidů. Ačkoliv množství kalorií obsažených v nezralých a zralých banánů zůstává stejný, sacharidy změní formu. Čím více slupka žloutne, poměr škrobů a cukrů se postupně posouvá. Když je banán docela zralý, až 90 procent sacharidů pochází z cukru, zbytek jsou většinou škroby.

Zmrazte banány

Zralé banány jsou bohaté na živiny, včetně více draslíku, hořčíku, vitamínu C a vitamínů skupiny B. Pokud nechcete jíst zralé banány, zmrazte je a zachovejte „štíhlejší“ pro pozdější použití, například jako hlavní přísadu do výživných koktejlů jako je banánové smoothie.

banan2

Vliv banánu na zdraví

Deprese

Podle výzkumů mezi lidmi trpících depresí velká část se cítí výrazně lépe po požití banánu. To je proto, že banán obsahuje tryptophan, druh proteinu který tělo přemění na serotonin, a ten uvolňuje relaxační prvek a zlepšuje náladu a celkově vás činí šťastnější.

Pro menstruační Syndromy

Zapomeňte na tabletky – nabanánujte se. Vitamín B6, který se v banáně nachází vám zreguluje hladinu glukózy v krvi, což kladně učínkuje na vaši náladu.

Anémie

Vysoký obsah železa v banánech dokáže stimulovať hemoglobín v krvi a pomáhá v případě anémie.

Krevní tlak

Toto jedinečné tropické ovoce má extrémně vysoký obsah Potasia a přitom nízký obsah soli, a to dělá banán perfektním nástrojem v boji proti krevnímu tlaku. Navíc, US Food and Drug Administration právě povolila banánovému průmyslu, aby mohla oficiálně vyhlašovat schopnosti tohto ovoce na snižovaní rizik krevního tlaku a infarktu.

Mozková síla

200 studentů na škole dostávalo tento rok po dobu zkoušek banánovou potravu: na sní dani, svačinu a oběd jako prostředku na zvýšení výkonnosti jejich mozku. Výzkum dokázal, že toto ovoce, dokáže pomáhat a dělat studenty mnohem soustředěnějšími.

Sponzorováno

Trávení

Vysoký obsah vlákniny v stravě tvořený banány pomáhá upravit činnost trávicího traktu do normálu a pomáha překonat problémy bez použití laxativ.

Kocovina

Jeden z nejrychlejších zabírajících způsobů odstranění poopicových stavů je udělat si banánovo-mléčný šejk oslazený medem. Banán utiší žaludek a s pomocí medu vybuduje nazpět zničenou hladinu cukru v těle, zatím co mléko utiší a znovu zavodní váš systém. Podívejte se na další tipy, jak se ráno po párty nakopnout.

Pálení na srdci

Banány mají účinek jako přírodní antacid v těle, takže pokud máte problémy s pálením na srdci, snězte banán na úlevu.

Ranní bolesti

pár kousků banánu mezi jídlem pomáhá udržet hladinu cukru ve vyvážení a odstraňuje ranní bolesti.

Komáří bodnutí

Předtím než sáhnete pro krém na ošetření bolestivého vpichu po komárech, vyzkoušejte potřít bolestivé místo vnitřkem z banánové šlupky. Velké množství lidí zjistilo, že banán je neuvěřitelně účinný ve snížení pálení a podrážděnosti pokožky.

Nervy

Banány mají vysoký obsah B vitamínů co tiší nervový systém.

Nadváha

Práce pod tlakem? Studie psychológie dokázala, že práce pod tlakem často vede k přecpávání se uklidňujícími doplňky jako je čokoláda nebo čipsy. Při průzkumu hospitalizovaných pacientů vědci zjistili, že nejobéznějšími byli skupiny osob, pracující v práci pod vysokým nátlakem. Správy v závěru, aby jsme dokázali vyloučit požívání jídla vzniklé panikou, potřebujeme kontrolovat naši hladinu cukru v těle. Kus banánu s vysokým podílem uhlohydrátů požitý každé dvě hodiny vám pomůže udržet tuto hladinu.

Žaludeční vředy

Banán je používaný jako dietní jídlo při zažívacích problémech pro svou hladkou texturu a jemnost. Je to jediné ovoce, které může být používané bez bolestí i v chronických případech. Banán dokáže neutralizovat nadměrnou kyselinu a snižuje podráždní tím, že jemně obalí stěny žaludku.

Kontrola teploty

Banán je uznávaný jako chladící ovoce, které dokáže snížit obě, jak tělesnou tak i emociální teplotu nastávajících maminek. Například v Thajsku, těhotné ženy pojídají banány aby zajistily, že jejich dítě se narodí s normální teplotou.
Problém se sezónní citlivostí (SAD): Banány dokáží pomoci lidem trpícím na SAD protože obsahují přírodní tryptophan který zlepšuje náladu.

Kouření a používání tabáku

Banány dokáží pomoci lidem, kteří se pokouší přestat kouřit. Vitamíny B6, B12 obsažené v banánech – potasium a magnézium pomáhají tělu se dostat z nikotínového absťáku.

Stres

V banánu životně důležitý minerál pomáhající normalizovat srdečný rytmus, pomáhá dodávat kyslík do mozku a reguluje vaši tělesnou hladinu vody. Když jsme ve stresu náš metabolický poměr se zvyšuje a tak snižuje naši hladinu potasia. To může být vyvážené nazpět s pomocí s vysoko potasiovým nabanáněním.

Infarkt

Podle výsledků zveřejněných v TV, jedině banány jako součást pravidelné stravy může snížit riziko infarktu až o 40%!

Bradavice

Tato jednoduchá přírodní alternativa potvrzuje, že když se chceš zbavit bradavice, vem kus banánové šlupky a přilož na bradavici žlutou stranou ven. Zlehka připevni slupku náplastí (izolepou). Mrkněte na seznam toho jak se dá použít šlupka od banánu.

Sponzorováno

Takže, banán je skutečně přírodní prostředek na mnoho nemocí. Když porovnáš banán s jablkem, má v sobě čtyřnásobně více proteinů, dvojnásobně více uhlohydrátů, tři krát víc fosforu, pět krát více vitamínu A a železa, a dvojnásobek jiných vitamínů a minerálů. Bohatost na potasium ho činí ovocem s nejvyšší hodnotou. Je právě čas nato, aby jste změnili svoje staré zvyky „Jeden banán denně drží vašeho lékaře v nedohlednu!“

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva