Sponzorováno

Jak zlepšit zrak? 4.73/5 (15)

Jak můžete zlepšit váš zrak? Zkuste naše tipy!

Jak můžete zlepšit váš zrak? Zkuste naše tipy!

Od smartphonů, přes počítač až po televizi. Všude namáháme a používáme naše oči. Musíme se vlastně dívat a zaostřovat na malá písmena a obrázky více než kdy předtím. Zatímco jsme zaneprázdněni prováděním našich každodenních rutin a trávíme hodiny a hodiny před obrazovkou počítače nebo jsou naše oči přilepeny na knize či časopisu, málokdy navštěvujeme očního lékaře nebo se vůbec našim očím věnujeme.

Zeptejte se sami sebe, jíte potraviny, které jsou nejlepší pro vaše oči? Děláte relaxační cvičení? Co vše děláte pro vaše oči? Děláte toho dost? V tomto článku vám přinášíme ty nejlepší tipy, jak zlepšit svůj zrak. Alespoň takto se o své oči můžete postarat. Co při péči o oči dělat a co naopak určitě nedělat? Podívejte se na naše tipy.

1. Oči a váš jídelníček

Co dělat? Konzumujte potraviny bohaté na vitamín A, vitamín C, lutein a beta-karoten, protože pomáhají regenerovat oči, dále potraviny jako olej z tresčích jater, sladké brambory, máslo, papája, borůvky, meruňky a hrozny. Jezte vajíčka a citrusové plody, a vyhněte se nezdravé výživě (smaženému a tak). Podívejte se co dále jíst pro zdravé oči.

Co nedělat? Nevyhýbejte se potravinám zelené barvy! Dejte si z času na čas kapustu, špenát, zelenou zeleninu, cukety a růžičkovou kapustu. Pro vaše oči jsou fakt super.

2. Nechte oči odpočinout

Co dělat? Dopřejte očím dostatek odpočinku, třeba spánek umožňuje přepracovaným očním svalům zcela se uvolnit. Sem tam během dne na několik minut zavřete oči a odpočívejte. Očím tak dopřejete chvilku relaxu.

Co nedělat? Nedělejte jednu činnost, které je náročná pro oči, delší dobu. Pravidelné přestávky po 20 minutách činnosti vašim očím jen a jen prospějí.

3. Nezapomeňte na hydrataci

Co dělat? Zvyšte příjem vody, pokud jsou vaše oči často suché nebo unavené. To může pomoci.

Co nedělat? Vodou nestačí jen umýt tvář. Kdykoli máte pár minut navíc, dejte si doušek vody. Denně vypijte 2-3 litry vody.

4. Nezapomeňte občas cvičit oči

Co dělat? Dělejte relaxační oční cvičení. Zkuste oční jógu. Dejte si na oči teplé dlaně. To vám pomůže při relaxaci očí.

Co nedělat? Kdykoliv budete procvičovat oči, zapomeňte na světlo. Tma je pro oči relaxační, ve tmě si nejlépe odpočinete. Vykonávejte oční cvičení zvlášť když sedíte před počítačem celé hodiny.

5. Zaměřte se na oranžovou barvu

Co dělat? Jezte mrkev a další potraviny bohaté na beta-karoten. Právě betakaroten dodává jídlu oranžový odstín. Podporuje zdraví očí a zlepšuje vidění.

Sponzorováno

Co nedělat? Nevylučujte ze své stravy ořechy a ryby. Obsahují omega 3 mastné kyseliny. Tyto mastné kyseliny pomáhají udržet vaši sítnici zdravou a také výrazně zpomalují zhoršení zraku související s věkem.

6. Řekněte ne tomu špatnému

Co dělat? Vyvarujte se sladkých potravin, protože jsou opravdu špatné pro vaše oči. Čím více cukru jíte, tím horší bude váš zrak.

Co nedělat? jednoznačně nekuřte. Bylo spojeno se zvýšeným rizikem vzniku makulární degenerace, katarakty a obecně s poškozením zraku.

7. Zaměstnejte svoje oči

Co dělat? Zkuste takové malé cvičení. Zaměřte se na objekt, který je vzdálen minimálně 5 metrů od vás. Střídavě na něj zaostřujte zrak a rozostřujte. To vše po dobu 20 sekund, každých 20 minut. Budete překvapeni, jak bude lepší pocit vašich očí.

Co nedělat? Nepoužívejte telefon moc dlouho v jednom kuse. A také snižte úroveň jasu obrazovky počítače či telefonu, protože to snižuje namáhání očí.

8. Jezte malé a barevné ovoce

Co dělat? Jezte borůvky a ostružiny, jsou plné antioxidantů a pomáhají chránit zrak a zvyšují krevní oběh v očích.

Co dělat? Nosíte brýle? Nenoste je nonstop. Sem tam si je sundejte a trénujte oči bez brýlí.

A pár tipů nakonec co dělat pro zlepšení zraku

 • Dávejte si pozor na UV světlo. Je známo, že UV paprsky paprsky poškozují oči. Je proto vhodné vždy nosit sluneční brýle, když je slunce v plné síle. Když svítí nejvíc. Pomůžete tím snížit šance na kataraktu.
 • Starejte se o své zdraví. Zejména diabetes a vysoký krevní tlak budou mít negativní vliv na váš zrak. Měli byste proto pravidelně kontrolovat váš krevní tlak. Choďte k lékaři na pravidelné vyšetření.
 • Pijte zelený čaj. Pijeme příliš mnoho kávy, ale zelený čaj je pro vás lepší. I pro vaše oči. Kromě toho, že obsahuje spoustu antioxidantů, zelený čaj má katechiny, které pomáhají při ochraně sítnice.
 • Buďte si vědomi své rodinné historie. Některé problémy s očima mohou být součástí rodinné historie. Pokud by měli vaši rodiče nebo prarodiče nějaké oční obtíže, mohli byste k nim být také náchylní. Snažte se zjistit historii rodiny z tohoto pohledu. A řekněte to i lékaři. Pomáhá to dříve identifikovat případné problémy.
 • Vyzkoušejte vitamínové doplňky. Vitamíny na oči pomáhají posílit vaše oči a posílit váš zrak.
 • Použijte svůj vlastní ručník. Když si umyjete svůj obličej, vysušte si obličej a oblast očí svým vlastním ručníkem. Ať ho nepoužívá nikdo jiný než vy. To je způsob, jak zabránit přenosu očních chorob.

Co si o vašich očích a zraku ještě přečíst?

VIDEO: Jak si zlepšit zrak a zbavit se brýlí

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva