Obsah článku
Dejte zabrat paměti
Právě selhávání paměti si uvědomujeme nejčastěji. Najednou si neumíte vybavit jméno spolužáka, se kterým jste čtyři roky chodili na střední školu nebo vám stále častěji vypadává nač jste vlastně šli do drogerie? Eliminujte takové nepříjemnosti na minimum a svou paměť si denně cvičte. Osvěžovat si můžete věci z minulosti, které jste možná pozapomněli – vzpomeňte si na vybraná slova, první SPZ vašeho auta nebo jména a příjmení učitele či spolužáky.
Cvičte mozek hrou
Co se týče dneška – hrajte různé hry na paměť. Například se snažte zapamatovat si slova nové písně, která se šíří z rádia, naučte se telefonní čísla svých blízkých (případně i vzdálenějších) příbuzných nazpaměť, nebo se nabiflujte různé pracovní informace, které si za normálních okolností vždy vyhledáváte.
Pozornost na maximum
Schopnost soustředit se a věnovat pozornost nějaké činnosti je důležitá nejen v práci, ale při pořizování jakékoliv činnosti. Procvičit ji můžete celkem jednoduše – změnou věcí, které provádíte rutinně. Zkuste se osprchovat a umýt si zuby druhou rukou, jděte domů z práce jinou cestou nebo se oblečte do pyžama potmě.
Chcete-li i nadále zvládat dělání více věcí najednou, nezapomeňte se procvičovat i v tomto ohledu. Žehlení a aktivně sledování televize, běhání a řešení rovnice v hlavě nebo poslech kolegy a zároveň psaní mailu vaši schopnost soustředit se na více věcí určitě podpoří.
Procvičte své vyjadřování
Čtete stále stejný typ textů a jen zřídka se podíváte na něco jiného, než je váš panelák? Děláte chybu. Pro vaši slovní zásobu, schopnost zapamatovat si méně používaná slova a plynulost vyjadřování je ideální číst co nejvíce rozmanitých textů. Vůbec tak nemusí být od věci začíst se alespoň jednou za čas do sportovních stránek, nejnovějších vědeckých objevů nebo i do milostného příběhu. Totéž platí i pro televizní programy. Pokud ovládáte cizí jazyk, přepněte si alespoň jednou za čas na vysílání v něm, nebo vyměňte film například za historický dokument.
TIP: Jezte vlašské ořechy – pro mozek jsou super
A co představivost?
Při řešení problémů si běžně představujeme, co se stane v té či oné situaci. Pro schopnost předvídat je představivost důležitá. Pokud se chcete i v budoucnu spolehnout na svůj úsudek, procvičujte svou představivost už dnes. Jedním ze způsobů například představování jednotlivých předmětů v místnosti – od tvaru, barvy až po umístění. Stejně si můžete v práci vzpomínat, například jaké billboardy jste cestou viděli.
Jak cvičit paměť?
1. Hra s písmenky
K tomuto mozkovému cviku potřebujete dva efektivní fitness nástroje – libovolný článek a pero. Trénink spočívá v letmém přečtení textu, přičemž podtrhnete všechna slova, které se skládají ze tří slabik, případně dvou souhlásek za sebou. Nebo si vyberte jedno dlouhé slovo a snažte se z jeho písmenek poskládat co nejvíce nových slovíček. Variací cviků je víc, takže zde můžete kromě chytrosti, zároveň uplatnit i svou fantazii.
TIP: Super jídla pro výživu mozku
Tento způsob trénování mozku se nazývá mentální aktivační cvičení. Především je zaměřeno na tříbení centra pozornosti v mozku a pomocí něj se dostávají do napětí i ostatní části lidského mozku. Cvičení kromě toho zvyšují rychlost, jakou se zpracovávají v hlavě informace. Je vědecky dokázáno, že pravidelné 10-20 minutové cvičení je po dobu dvou týdnů schopny zvýšit IQ člověka až o 15 bodů. Důležitý je však při tom pohyb rukou, protože ta část mozku, která ho řídí, sousedí s řečovým centrem, které se díky tomu aktivuje také.
2. Překvapujte se
Činnost mozkových buněk funguje na principu zájmu, proto je velmi prospěšné dát je do pohybu něčím novým a překvapivým. Na základě tohoto poznatku vyvinul americký neurolog, Dr. Lawrence Katz, tzv. neurobic, čili jakýsi mozkový aerobic sestávající z malých každodenních multisenzorových cvičení, jejichž úkolem je objevování nových věcí, ať činností.
Možností překvapení je více. Tak začněte například tím, že si budete ráno mýt zuby, případně snídat, místo pravé, levou rukou. Nebo si zkraťte cestu autobusem tím, že zavřete oči a na základě zvuků, či zatáček se pokusíte identifikovat místo, kde se asi nacházíte. Svůj mozek, a také chuťové buňky, můžete překvapit i koupí neobvyklého ovoce či jiné potraviny. Při neurobicu platí, že čím více smyslů zapojíte, tím efektivněji vaše cvičení bude.
3. Recitujte
Byť jen minutka denně je přínosem. Poznatek, který k nám přišel z Japonska říká, že hlasité čtení náročného textu stimuluje centrálu rychlého myšlení na čelní části mozku. Kombinované s jednoduchým počítáním dokonce může zabránit demenci ve stáří. A opět: čím více složitých slovíček text obsahuje a čím čistší bude váš přednes, tím větší efekt vám cvičení přinese.
Sponzorováno
4. Sáhněte po přírodní lékárničce
Obsahuje totiž několik rostlinných povzbuzovačů mozku. Nejznámější a ověřené je Ginkgo, proto dopřejte své mysli duševní fitness v podobě čaje právě z této rostliny. Jeho listy totiž napomáhají prokrvení mozku a účinek také pocítíte na dlouhodobé paměti. Máta a Guarana mají, i díky obsahu kofeinu, také stimulační účinek, efekt je však spíše krátkodobý.
5. Pijte hodně vody
Věříte, že se můžete stát hlt po hltu chytřejší? Raději věřte, protože ten, kdo poctivě dodržuje pitný režim, udržuje na vysoké úrovni průtok informací mezi mozkovými buňkami. Pití naši krev ředí, což má zase za následek lehčí okysličování mozku. Spolu s kyslíkem se v buňkách spaluje i glukóza a tím pádem se získává energie na myšlení. Doporučení odborníků: minimálně dva litry tekutin denně.
6. Moudré kuličky
Tentokrát sáhneme do homeopatie. Ta totiž doporučuje v případě zapomnětlivosti a problémy s koncentrací užívat Acidum phosphoricum D12 (kyselina fosforečná), která je vyrobena z vysoce zředěných fosforových kyselin. Tento prostředek působí na centrální nervový systém a jeho efekt oceníte zejména při tělesném a duševním přetížení. Užívání je vhodné jen po dobu několika dní.
7. Žvýkejte žvýkačku
Jakkoliv neesteticky to bude vypadat, mozku to pomůže. Žvýkání žvýkačky znamená rychlý doping pro šedé buňky. Prací těchto svalů se zlepšuje okysličování mozku a tak mozek dostává větší množství potřebného kyslíku. Jak potvrdili vědci z anglického Newcastlu, žvýkáním se výkonnost krátkodobé i dlouhodobé paměti dokáže zvýšit až o jednu třetinu.
8. Spěte
Nejenže se budete cítit odpočatě, vzpružíte i svou mysl. Pokud nerušeně sníme, zažívá náš mozek nejproduktivnější část dne. Jeho úkolem je informace, které se nám v průběhu dne ukládaly do krátkodobého „úložného prostoru“, přesunout do dlouhodobé paměti. Z hlediska faktové paměti je pro nás mimořádně důležitá hluboká fáze spánku ihned po usnutí, motoricko-senzorické dispozice zas za nezbytnou ke své regeneraci považují ranní REM fázi. Zda váš spánek trvá šest nebo devět hodin, není v tomto případě až tak podstatné, důležitý je spíše subjektivní pocit odpočinutí po probuzení.
9. Sportujte
A máme to tu zas! Sport udržuje fit nejen naše tělo, ale i hlavu, ne však ledajaký. Stereotypní sporty jako například běh sice prokrví mozek, ale kdo chce opravdově duševně pookřejí, měl by svou pozornost spíše zaměřit na aktivity jako bruslení, plavání, či golf, zkrátka takové, při kterých se zapojuje co nejvíce smyslových orgánů. Zvyšuje se tím koncentrace nervově-růstových faktorů, jakož i předchází vápenatění cév, čili infarktu.
10. Vytvořte si příběh
I vy patříte k notorickým zapomínačům jmen? Tvář, barvu vlasů, či dokonce typ bot není až takový problém, ale vzpomenout si na jméno dá pořádně zabrat. Máme pro vás radu. Když máte jméno ještě čerstvě v paměti, vytvořte si k němu nějaký krátký příběh, který ho vystihuje. Dejte si k němu okamžitě nějaké vtipné přirovnání, zkrátka udělejte cokoli pro to, abyste si na něj, když to bude nutné, vzpomněli. I za cenu, že vám to vyvolá úsměv na tváři.
11. Tvořte z čísel věty
Další populární kategorií zapomnětlivosti jsou čísla. Technika zapamatování obrazu však funguje i v případě čísel, či dokonce číselných kombinací. Proto opět sáhněte po své představivosti a sestavu čísel adaptujte na nějaké konkrétní slovní spojení, či větu. Opět nejvíce pomohou ty nejvtipnější varianty. Např. SPZ 296 OP si v hlavě „zakódujte“ než dvě stě devadesátšest letých opic. Fantazii se ani v tomto případě meze nekladou.
12. Vypněte televizor
A opět se jednou osvědčilo, že naše mámy měly pravdu, když nás odháněly od televizorů. Dospělí by si také měli brát příklad. Jednak nám pohlcuje množství užitečně využitelného času, jednak nám následkem programové struktury našich TV stanic otupuje mozek a do třetice ještě zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby. Každou hodinou, kterou prosedíme nečinně před televizorem, se toto riziko zvyšuje o faktor 1,3. A vůbec není podstatné, co sledujete. Jde o skutečnost, že váš mozek dlouhodobě vystavujete duševní lenosti.
Takže vzhůru koupit lístky do divadla, cestou tam si zapamatujte minimálně tři SPZ, na chvíli zavřete oči a uhodněte kam jdete, během představení si „zpříběhujte“ jména všech divadelních postav, po příchodu domů si dejte pořádný doušek gingko čaje, umyjte si zuby levou rukou a spěte jako miminko. A ráno se vzbudíte bystrá jako rybička.
Kam dál?
- Super cviky na lepší paměť
- Tyto věci váš mozek nemá rád, nedělejte je
- TOP aktivity pro trénink mozku
- TOP 18 tipů jak stimulovat mozek – jak nejlépe udržet mozek aktivní?
VIDEO: Trénink paměti s Pavlínou Boučkovou
VIDEO: Procvičování paměti a jemné motoriky seniorů
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- A Large-Scale, Cross-Sectional Investigation Into the Efficacy of Brain Training Autor: Adam Hampshire
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články
[…] Mozek a jehu funkce musíte držet v aktivitě. Podívejte se jak můžete cvičit mozek a paměť. […]
Zdravím ve spolek. S velmi efektivní a opravdu jednoduchou metodou tréninku mozku, která posiluje kreativitu a paměť, přišel před několika lety japonský neuolog Dr. Kawašima.