Sponzorováno

TOP 18 tipů jak stimulovat mozek – jak nejlépe udržet mozek aktivní? 4.77/5 (13)

Stimulujte váš mozek, vyplatí se vám to

Stimulujte váš mozek, vyplatí se vám to

Mozek se podílí na všem, co děláme. A stejně jako o jakoukoli jinou část těla je třeba se o něj také dobře starat.

Cvičení mozku za účelem zlepšení paměti, soustředění nebo každodenních funkcí je pro mnoho lidí nejvyšší prioritou, zvláště když stárnou. To znamená, že lidé všech věkových kategorií mohou těžit ze začlenění několika jednoduchých mozkových cvičení do svého každodenního života, což podrobněji prozkoumáme v tomto článku.

Stimulace mozku je důležitá

Výzkum ukázal, že existuje mnoho způsobů, jak můžete zdokonalit svou duševní bystrost a pomoci svému mozku zůstat zdravý, bez ohledu na věk. Provádění určitých mozkových cvičení, která vám pomohou zlepšit paměť, koncentraci a soustředění, může urychlit a usnadnit provádění každodenních úkolů a udržet váš mozek bystrý, i když budete starší.

Jak ale na to? Čtěte dále a dozvíte se to v tomto článku.

Nejlepší metody stimulace mozku

1. Postavte si puzzle

Ať už skládáte 1000dílný obrázek Eiffelovy věže nebo skládáte 100 dílků a vytváříte obrázek Mickey Mouse, práce na skládačce (puzzle) je skvělý způsob, jak posílit svůj mozek.

Výzkum ukázal, že skládání puzzle zvyšuje četné kognitivní schopnosti a je ochranným faktorem proti kognitivnímu stárnutí. Jinými slovy, když skládáte puzzle, musíte si prohlížet různé kousky obrázku a musíte přijít na to, kam zapadají do většího obrázku. To může být skvělý způsob, jak stimulovat a procvičit váš mozek.

2. Procvičte své ruce kartami

Kdy jste naposledy hráli nějakou karetní hru? Vědci, kteří v roce 2015 provedli studii o mentálně stimulujících aktivitách pro dospělé, tvrdí, že rychlá karetní hra může vést k většímu objemu mozku – a to hned v několika oblastech mozku. Stejná studie také zjistila, že hraní karet může zlepšit paměť a myšlení.

Zkuste se naučit jednu z těchto osvědčených karetních her:

  • solitér
  • poker
  • kanasta
  • pasiáns
  • prší
  • žolíky
  • mariáš

3. Budujte si slovní zásobu

Bohatá slovní zásoba jednak způsobí, že budete znít a vypadat chytře. Věděli jste ale, že si ze slovíčku můžete udělat stimulující mozkovou hru?

Výzkum ukazuje, že mnohem více oblastí mozku je zapojeno do úkolů se slovní zásobou, zejména v oblastech, které jsou důležité pro vizuální a sluchové zpracování. Chcete-li tuto teorii otestovat, vyzkoušejte tuto kognitivní aktivitu:

  • Při čtení knihy (určitě často čtete :) mějte s sebou zápisník.
  • Zapište si jedno neznámé slovo a poté vyhledejte jeho definici.
  • Zkuste to slovo druhý den použít pětkrát ve větě.

Pokračujte v hledání nových slov a přidávejte je do svého slovníčku.

4. Roztančete své srdce i mozek

Studie ukazují, že učení se novým tanečním pohybům může zvýšit rychlost zpracování a zlepšit paměť vašeho mozku. Jinými slovy, vyzkoušejte pohyb na tanečním parketu a váš mozek vám poděkuje.

Chcete to vyzkoušet? Vyzkoušejte některou z těchto tanečních aktivit:

  • Objednejte si kurz salsy, stepu, hip-hopu nebo současného tance.
  • Vyzkoušejte cvičení zumby nebo jazzu.
  • Podívejte se na online video se zábavnými tanečními pohyby, které jste se vždy chtěli naučit.
  • Popadněte partnera a naučte se společenský tanec.
  • Shromážděte své přátele a zkuste tancovat.

Najděte si jednoduše lekce tance na Youtube a jeďte podle nich. Taky super na stimulaci mozku.

5. Používejte všechny své smysly

Výzkum z roku 2015 naznačuje, že používání všech smyslů může pomoci posílit váš mozek.

Chcete-li procvičit své smysly a mozek, zkuste dělat činnosti, které současně zapojí všech pět vašich smyslů. Můžete zkusit upéct várku sušenek, navštívit farmářský trh nebo vyzkoušet novou restauraci a zároveň se soustředit na čich, hmat, ochutnávání, vidění a slyšení. Soustřeďte se bedlivě na vaše smysly. Často už je máme utlumené stereotypními dny a nevnímáme je. Zkuste třeba vnímat vůně na farmářském trhu. Ano, i takto jednoduše můžete mozek stimulovat.

6. Naučte se nějakou novou dovednost

Tak tohle mám rád. Tento bod miluju. Učení se nové dovednosti je nejen zábavné a zajímavé, ale může to také pomoci posílit spojení ve vašem mozku. Když se učíte nové věci, váš mozek to neuvěřitelně stimuluje.

Výzkum z roku 2014 také ukazuje, že učení nové dovednosti může pomoci zlepšit paměťové funkce u starších dospělých.

Je něco, co jste se vždy chtěli naučit? Možná jste vždy chtěli vědět, jak opravit své auto nebo koloběžku, jak používat konkrétní softwarový program (třeba grafický?) nebo jezdit na koni? Chtěli jste vždy umět žonglovat? Nebo malovat nějakou technikou? Vyřezávat? Udělat si svoji židli? Chtěli jste umět plavat znak, ale nikdy vám to nešlo. Prostě zkuste cokoliv nového! Nyní máte další dobrý důvod, proč se tuto novou dovednost naučit. Pamatujte, že nikdy není pozdě na to, abyste se naučili něco nového.

7. Naučte novou dovednost někoho jiného

Jedním z nejlepších způsobů, jak zlepšit své učení, je naučit dovednost jinou osobu.

Poté, co se naučíte novou dovednost, musíte ji procvičovat. Když to budete učit někoho jiného, ​​musíte vysvětlit koncept a opravit chyby, které dělá. Naučte se například odpalovat golfovou holí a poté naučte tyto kroky kamaráda.

8. Poslouchejte nebo hrejte hudbu

Chcete snadný způsob, jak zvýšit svou kreativní mozkovou sílu? Odpověď může spočívat v zapnutí nějaké hudby.

Podle studie z roku 2017 pomáhá poslouchání veselých melodií vytvářet inovativnější řešení ve srovnání s tichem. To znamená, že spuštění dobré hudby může pomoci zvýšit vaše kreativní myšlení a mozkovou sílu.

A pokud se chcete naučit hrát hudbu, nyní je skvělý čas začít, protože váš mozek je schopen učit se novým dovednostem kdykoli ve vašem životě. To je důvod, proč nikdy nejste příliš staří na to, abyste začali hrát na nástroj, jako je klavír, kytara nebo dokonce bicí. Zkuste to! Nebojte se toho!

9. Udělejte si nové rutiny ve vašem dni

Nezůstávejte ve vyjetých kolejích, pokud jde o vaše každodenní úkoly. Místo toho buďte ochotni zkoušet nové způsoby, jak dělat stejné věci.

Vyberte si každý týden jinou trasu do práce nebo vyzkoušejte jiný způsob dopravy, jako je jízda na kole nebo použití veřejné dopravy místo jízdy autem. Nebo si čistěte zuby levou rukou (když si jindy čistíte pravou). Pusťte si ráno hudbu.

Váš mozek může těžit z této jednoduché změny a možná vás překvapí, jak snadné je změnit své myšlení.

Sponzorováno

10. Meditujte

Dobrá meditace může zklidnit vaše tělo, zpomalit dýchání a snížit stres a úzkost. Věděli jste ale, že může také pomoci vyladit vaši paměť a zvýšit schopnost vašeho mozku zpracovávat informace?

Najděte si klidné místo, zavřete oči a každý den věnujte pět minut meditaci. Podívejte se na náš návod, jak meditovat doma.

11. Naučte se nový jazyk

Opět perfektní věc na stimulaci mozku. Výzkum z roku 2012 naprosto prokázal mnoho kognitivních výhod plynoucích ze schopnosti mluvit více než jedním jazykem.

Podle četných studií může bilingvismus přispět k lepší paměti, zlepšení zrakově-prostorových dovedností a vyšší úrovni kreativity. Plynulá znalost více než jednoho jazyka vám také může pomoci snadněji přepínat mezi různými úkoly a oddálit nástup mentálního úpadku souvisejícího s věkem.

Dobrou zprávou je, že nikdy není pozdě na to, abyste se naučili nový jazyk. Podle výzkumníků můžete zlepšit svou paměť a zlepšit další mentální funkce tím, že se kdykoli v životě stanete studentem nového jazyka. Vyberte si jazyk, který se vám celý život líbil, a jděte na to. I pomocí youtube videí nebo aplikace Duolingo se dá moc dobře učit nový jazyk z pohodlí domova.

12. Zapojte se do tai chi

Není žádným tajemstvím, že tai chi může prospívat vašemu zdraví mnoha způsoby, včetně pozitivních účinků na vaše duševní zdraví. Navíc vám může pomoci „vyrovnat“ vás, když se vám zdá, že život není v rovnováze.

Pravidelné cvičení tai chi může pomoci snížit stres, zlepšit kvalitu spánku a zlepšit paměť. Studie z roku 2013 zjistila, že dlouhodobé cvičení tai chi může vyvolat strukturální změny v mozku, což má za následek zvýšení objemu mozku.

Začátečníci nejlépe udělají, když třeba zkusí kurz, kde se naučí různé pohyby. Ale jakmile budete znát základy, můžete cvičit tai chi kdekoli a kdykoli. Nebo opět doporučíme videa na Youtube.

13. Stimulace mozku s jinou osobou

Až budete příště s někým komunikovat, poznamenejte si o něm 4 věci. Tak třeba barvu jeho košile nebo kalhot. Nosí brýle? Má na hlavě klobouk, a pokud ano, jaký? Jakou barvu mají jeho vlasy? Nosí prstýnek a hodinky?

Jakmile se rozhodnete pro čtyři věci, které si zapamatujete, udělejte si mentální poznámku a vraťte se k ní později během dne. Napište, co si o těchto čtyřech detailech pamatujete.

14. Jezte zdravě, mozek to ocení

Možná víte, že ořechy, ryby a červené víno jsou spojeny se zdravým mozkem, ale i snížení příjmu cukru může pomoci stimulovat i vaši mysl.

Pro extra podporu mozku se doporučujezařadit do svého jídelníčku tyto potraviny:

  • Tučné ryby, jako je losos, jsou plné omega-3 mastných kyselin, které jsou hlavními stavebními kameny mozku.
  • Čaj a káva mohou zlepšit bdělost a soustředění. Čaj je bohatý na polyfenoly a antioxidanty a kofein může pomoci upevnit nové vzpomínky.
  • Vlašské ořechy mají vysoký obsah bílkovin a zdravých tuků, které mohou pomoci zlepšit paměť a jsou spojovány se snížením krevního tlaku a čistšími tepnami.
  • Bobule (maliny, borůvky) mají antioxidanty a flavonoidy, které mohou výrazně pomoci oddálit zhoršení paměti.

15. Dopřejte si dostatek spánku

Nedostatek spánku vás může vystavit většímu dlouhodobému riziku fyzických a duševních zdravotních problémů, včetně snížené pozornosti, zhoršené paměti a změn nálady. Během spánku se vzpomínky a nově naučené dovednosti přesouvají do trvalejších oblastí mozku. To usnadňuje jejich vybavování.

Dospělí ve věku 65 let a starší by měli usilovat o sedm až osm hodin spánku každou noc. Pokud je vám mezi 26 a 64 lety, sedm až devět hodin v noci je dobrý cíl.

16. Hrajte hry a malujte

Některé hry jsme už ve článku zmínili – třeba karty nebo puzzle. Ale věnujte se i jiným hrám. Hraní stimuluje a zlepšuje náš mozek.

Malujte, vybarvujte omalovánky pro dospělé nebo vezměte pero a papír a něco nakreslete. Ať už je to mistrovské dílo nebo pouhé čmáranice, vytvořit něco uměleckého je intelektuální cvičení.

Hry jsou dalším jednoduchým způsobem, jak zbystřit a stimulovat svou mysl. Zde je několik her stimulujících mysl, které si mohou senioři užít se svými blízkými:

  • Sudoku
  • Šachy
  • Vrchcáby
  • Piškvorky nebo kostky
  • Zkuste i aplikace a online hry pro trénink mozku v chytrých telefonech

17. Socializace je pro mozek důležitá

Užívání si společnosti přátel může být duševně zajímavou volnočasovou aktivitou a může pomoci zachovat kognitivní funkce. Studie z roku 2019 zjistila, že u lidí s častějším sociálním kontaktem je méně pravděpodobné, že budou mít kognitivní úpadek a demenci.

Některé sociální aktivity, které mohou pomoci stimulovat mozek, jsou tyto:

  • vést diskuse
  • hraní her s přáteli
  • účastnit se společenských sportů

I taková kávička s kamarádkami a potlach je super socializace.

18. Pravidelně cvičit = mít supr mysl

Pravidelné fyzické cvičení je prospěšné jak pro mozek, tak pro tělo. Autoři studie z roku 2019 poznamenávají, že cvičení zlepšuje následující aspekty zdraví mozku:

  • Paměť
  • poznání
  • motorická koordinace

Stimulace mozku – sečteno a podtrženo

Zaměření se na zdraví mozku je jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro zlepšení své koncentrace, soustředění, paměti a duševní hbitosti, bez ohledu na věk.

Začleněním různých cvičení mozku do svého každodenního života získáte výzvu pro svou mysl, zdokonalíte své kognitivní dovednosti a možná se během toho naučíte něco nového a obohacujícího.

Sponzorováno

Jak cvičíte a stimulujete váš mozek vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A dále si o mozku přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva