Sponzorováno

Co škodí vašemu mozku? Tyto věci mozek nemá rád… 4.9/5 (29)

Mozek máte ve svých rukou... neubližujte mu...

Mozek máte ve svých rukou… neubližujte mu…

Mnohé z vás by ani nenapadlo, že zcela běžnými činnostmi, resp. zlozvyky, můžete dennodenně škodit svému mozku. Ale bohužel, je to tak. Jsou to činnosti, které děláte všichni, ať už více, nebo v menší míře a přitom si ani neuvědomujete, že si tím můžete škodit. O co tedy jde?

1. Nestíháte snídani? Děláte chybu!

Neškodíte tím totiž jen svému metabolismu, ale nově i mozku. Málokoho by napadlo, že by právě chybějící snídaně mohly být těmi, které mohou škodit mozku. Je to tak, protože lidé, kteří nesnídají, mají nižší hladiny cukru v krvi. To v konečném důsledku vede k nedostatečnému přísunu potřebných živin do mozku a způsobuje to jeho pomalou degeneraci. Kromě toho si tímto zlozvykem i postupně a přitom úplně zbytečně přidáváte kila navíc, protože si zpomalujete metabolismus.

2. Přejídání mozek nerad

Podobně, jako jeden extrém – vynechání snídaně, tak i opačná strana mince – přejídání, nepůsobí na váš mozek pozitivně. Zvýšeným přísunem stravy totiž způsobujete svému tělu dlouhodobou zátěž, která se může odrazit v životu nebezpečném kornatění cévního systému, tedy v onemocnění zvaném ateroskleróza. A ta může zapříčinit zdravotní komplikace, jako například mozkovou mrtvici, která může skončit smrtelně, nebo trvalým postižením v podobě ochrnutí části těla.

3. Kouření

Neexistuje jediný důvod, proč byste měli kouřit, naopak existují tisíce, proč byste s tímto zlozvykem měli skoncovat. Kouř, který do sebe během kouření vdechujete škodí mozku, způsobuje úbytek mozkové hmoty a může vést například ke Alzheimerově chorobě. Kromě toho kouření neškodí jen mozku, ale kompletně celému tělu. Kuřáci mají několikanásobně vyšší riziko úmrtí na infarkt, nebo zhoubné onemocnění, ve srovnání s nekuřáky. Vdechovaný kouř je přitom směsí dehtu, jedovatého kyanovodíku, arsenu, acetonu, pesticidů, methanolu, radioaktivního polonia a olova, karcinogenních uhlovodíků a jiných kolem 400 nebezpečných chemických látek, z nichž je více než 43 prokazatelně rakovinotvorných.

4. Pozor na cukr

Cukr – další tichý zabiják, který se tváří nevinně. Nadbytek cukru je pro tělo velmi nebezpečný. Kromě toho, že je doslova výživou pro rakovinné buňky, je také živnou půdou pro plísně a různé parazity, které v současnosti trápí lidstvo a kterých je problém zbavit se i pomocí léků. Pokud je cukru příliš mnoho, narušuje se celkové trávení, mimo jiné i vstřebávání živin, což může vést ke zhoršování mozkové činnosti, nervozitě, zhoršené koordinace a zvýšené únavě.

Sponzorováno

5. Nedostatek spánku

Málo spánku škodí – to víme velmi dobře všichni. Odnáší si to celé tělo, ale zejména mozek, pro který je prioritně fáze spánku určena. Pokud spíte méně než doporučených 7 – 8 hodin, váš mozek se dostatečně nezregeneruje, resp. si neodpočinou a vy se tak nebudete moci plnohodnotně koncentrovat na psychické, tak i fyzické výkony během následujícího dne. Dlouhodobý deficit spánku navíc způsobuje jeho degeneraci a předčasné odumírání mozkových buněk.

6. Znečištěné ovzduší

Člověk potřebuje pro svůj život kyslík. Jeho největším spotřebitelem je přitom právě mozek. Vdechováním znečištěného vzduchu snižujete přísun kyslíku do mozku, čímž dochází ke snížení jeho výkonnosti. Možná budete namítat a řeknete si, že se vzduchem v prostředí, v jakém žijete neuděláte nic, ale něco přece jen udělat můžete. Vyberte se každý týden někam do přírody, někde, kde je hodně stromů a pročistěte si nejen plíce, ale i mozek. V ČR máme takových míst, kde se to dá naštěstí dost a jistě se najdou i ve vašem blízkém okolí.

7. Alkohol

Alkohol je pro mozek a mozkové buňky prostě peklo! Ničí nervové buňky především v levé hemisféře, což ovlivňuje jazyk a logiku. Nedoporučuje se množství vyšší než 2 desetistupňová piva nebo 2 sklenky vína za den.

8. Pasivita a nečinnost

Mozek zabíjí i vaše lenost a pasivita. Mozek musíte cvičit, musíte ho trápit úkoly. Zkuste se třeba učesat druhou rukou než obvykle, nebo si takto vyčistit zuby. Mrkněte na možnosti jak cvičit mozek.

9. Obezita

Proč přesně nadváha mozku škodí, lékaři zatím nevědí. Odhadují ale, že potíž bude v příliš vysoké hladině krevního cukru. Doposud se vědělo, že u obézních pacientů je vyšší riziko různých forem demence. Teď se ale ukázalo, že urychluje i běžný pokles duševních schopností souvisejících s věkem. Vyplynulo to ze sledování 6000 dobrovolníků ve věku od 35 do 55 let. Ti po dobu jednoho desetiletí pravidelně vyplňovali testy na paměť a další kognitivní funkce. U obézních lidí se projevovaly nejen nepříznivé změny metabolismu, ale podstatně rychleji se zhoršovaly i rozpoznávací a rozumové schopnosti.

Náš tip: Prokrvení mozku napomáhají přípravky s výtažky ginkgo biloba (jinan dvoulaločný). Zlepšují průtok krve, čímž jsou buňky lépe vyživovány, normalizují přilnavost krevních destiček, čímž snižují nebezpečí vzniku krevních sraženin a chrání buňky před volnými radikály. Doporučená denní dávka je 240 mg, účinek lze pozorovat nejdříve po 3 týdnech. Kůra by měla trvat 3 měsíce.

Co si dále o mozku přečíst?

VIDEO: Cesta do hlubin mozku

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva