Sponzorováno

Jak se dá lépe prokrvit mozek? 4.77/5 (22)

Jak se dá podpořit prokrvení mozku? Cesty jsou.

Jak se dá podpořit prokrvení mozku? Cesty jsou.

Nedostatečný krevní oběh v mozku může vést k mnoha duševním problémům, od mírných až po vážné. Ale existuje celkem dost způsobů, jak zvýšit průtok krve.

Mozek tvoří pouze 2 % celkové tělesné hmotnosti, přesto přijímá 15–20 % celkového krevního zásobení. Nahoře, v naší hlavě, se toho děje hodně, takže mozek vyžaduje neúměrné množství energie a živin, které jsou dodávány krevním zásobením těla.

Proč je důležité přivádět dostatečné množství krve do mozku?

Stálý průtok krve dodává životodárný kyslík, plus glukózu, vitamíny, aminokyseliny, minerály a další živiny, které mozek potřebuje k přežití a prosperitě.

Cerebrální krevní oběh také „odnáší“ pryč věci, které mozek nepotřebuje nebo nechce, jako je oxid uhličitý, toxiny a metabolické odpadní produkty.

Prokrvení mozku ho udržuje dobře hydratovaný, což je důležité, protože mozek obsahuje více než 70 % vody.

Krev dodává mozku hormony a neurotransmitery, které potřebuje, aby fungoval, a udržuje mozek na konstantní teplotě a pH (míra toho, jak je kyselý nebo zásaditý).

K tomu všemu proteče každou minutu v mozku jeden litr krve. Ale když je oběh omezen, mozkové buňky trpí a mohou dokonce zemřít.

Odhaduje se, že se v průměru v mozku nachází asi 100 miliard mikroskopických krevních cév, které tvoří tzv. mikrocirkulaci a zajišťují dodávku kyslíku a živin do každé buňky mozku.

Existují spolehlivé důkazy, že snížený průtok krve mozkem vás vystavuje riziku mozkových poruch, jako je vaskulární demence a Alzheimerova choroba.

Je zřejmé, že udržení dostatečného krevního oběhu v mozku je pro zdraví a funkci mozku nanejvýš důležité.

Příznaky špatného průtoku krve do mozku

Mezi běžné příznaky nedostatečného průtoku krve mozkem patří mozková mlha, duševní únava, závratě, točení hlavy, ztráta paměti a časté bolesti hlavy.

Zde jsou další známky zhoršeného průtoku krve mozkem:

 • špatné soustředění a pamatování
 • časté spoléhání se na kofein nebo cvičení, které nakopne váš mozek do pohybu – jinak to nejde
 • nezdravé nehty – plíseň nebo bílá nehtová lůžka (měla by být růžová)
 • stále studený nos, nohy nebo ruce
 • potřeba nosit ponožky do postele
 • křeče v nohou a rukou

Udělejte si sami test, který někteří odborníci doporučují: zatlačit pevně na nehet na několik sekund a uvolnit. Měla by se barva okamžitě změnit z bílé na růžovou. Pokud ne, je to známka sníženého, horšího oběhu.

Fyzická nečinnost je špatná pro celkový krevní oběh, ale sedět celý den shrbený nad počítačem s rameny stočenými dopředu specificky omezuje průtok krve do mozku.

Když se oběh zhorší, nejvíce trpí oblasti nejvzdálenější od srdce – ruce, nohy a mozek. Ale na rozdíl od rukou a nohou nemá mozek výhodu gravitace, která by pomohla zajistit větší průtok krve.

Pravidlem je, že pokud je krevní oběh ve vašich končetinách nedostatečný, téměř jistě bude nedostatečný i do vašeho mozku mozek.

VÁŽNÉ PŘÍZNAKY OMEZENÉHO PRŮTOKU KRVE DO MOZKU

Vertebrobazilární poruchy krevního oběhu jsou onemocnění charakterizovaná nízkým průtokem krve do zadní části mozku. Nejčastěji jsou způsobeny mrtvicí, poraněním mozku nebo kornatěním tepen.

Příznaky vertebrobazilárních poruch krevního oběhu zahrnují:

 • změny ve vidění
 • nezřetelná řeč
 • špatná koordinace
 • svalová slabost
 • bolest hlavy
 • nejistá chůze
 • necitlivost nebo brnění v obličeji nebo končetinách

Pokud zaznamenáte tyto příznaky, zvláště pokud je jejich nástup náhlý, neriskujte. Okamžitě zavolejte svého lékaře nebo 112. Vážně narušená cerebrální cirkulace může vést k poškození mozku a dokonce ke smrti.

Příčiny a rizikové faktory zhoršeného průtoku krve do mozku

Snížený krevní oběh může být způsoben faktory, které se pohybují od směšně jednoduchých až po docela vážné. Obecně spadají do dvou hlavních kategorií: životní styl nebo problémové zdravotní stavy.

Jak faktory moderního životního stylu brání přísunu krve do mozku

Zde jsou některé ze způsobů, jak může náš moderní životní styl způsobit zkázu v průtoku krve do mozku.

Sedavý životní styl
Podle studie na více než jednom milionu dospělých může být sedavý způsob života zdraví stejně nebezpečný jako kouření. Tak to prostě je.

Dlouhé sezení je spojeno s řadou stavů, včetně nadměrného tělesného tuku a vysokého krevního tlaku, které oba negativně ovlivňují oběh.

Fyzická nečinnost je špatná pro celkový oběh, ale sedět celý den shrbený nad počítačem s rameny stočenými dopředu specificky omezuje průtok krve do mozku.

Těsné kravaty
Pánové, pokud musíte nosit kravatu, ujistěte se, že není uvázaná příliš těsně. Toto bylo skutečně odborně studováno a bylo zjištěno, že brání hodně těsně uvázaná kravata brání průtoku krve do hlavy.

Kofein
Možná patříte mezi miliardy lidí, kteří spoléhají na kofein ve formě kávy, čaje, sody nebo energetických nápojů, aby přežili den. Pokud ano, uvědomte si, že kofein snižuje průtok krve do mozku zúžením krevních cév.

Kouření
Kouření přináší do mozku dvojitou ránu. Nejen, že snižuje průtok krve do mozku, ale také snižuje množství dostupného kyslíku.

Mít nadváhu
Nadváha vede k vyššímu riziku špatné cirkulace krve do mozku. Vzhledem k tomu, že mnoho procent Evropanů je považováno za obézní, má to dopad na mnoho miliónů lidí.

Stres
Stres snižuje průtok krve do mozku. Stres spouští reakci „bojuj nebo uteč“. Tato stresová reakce nás připravuje vypořádat se s nebezpečím spuštěním kaskády fyziologických reakcí. Zrychlí se srdeční frekvence, zastaví se trávení a průtok krve se přesune z mozku do svalů.

Jak některé zdravotní problémy brání přísunu krve do mozku

Oběh mozku může ovlivnit jak fyzické, tak psychické zdraví. Máte zvýšené riziko sníženého průtoku krve do mozku, pokud máte některý z následujících stavů:

 • anémie
 • poranění mozku
 • deprese
 • cukrovka
 • srdeční choroby
 • hypotyreóza
 • traumatický stres

Nízký krevní tlak
Je dobře známo, že vysoký krevní tlak je nebezpečný a zvyšuje riziko mrtvice, ale nízký krevní tlak je obecně považován za bezproblémový. To však není pravda – když je krevní tlak nízký, krev se doslova nemůže dostat do mozku dostatečně dobře, aby „nakrmila“ vaše mozkové buňky. To nevyhnutelně ovlivňuje funkci mozku a zvyšuje riziko neurodegenerativních poruch.

Zvyšte průtok krve do mozku cvičením

Chcete-li zlepšit průtok krve mozkem, pravidelné fyzické cvičení by mělo být vaší prioritou číslo 1. Fyzické cvičení může být tou nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat pro zdraví a funkci svého mozku.

A co vlastně cvičit?

Nejlepším cvičením, které rozproudí krev, je jakékoli cvičení, které vás baví natolik, že ho skutečně pravidelně děláte.

Každé cvičení, které rozpumpuje vaše srdce, je dobré, ale cvičení nemusí být přehnaně namáhavé. Takže obecně kardio cvičení je super. Rychlejší chůze i jóga jsou skvělé možnosti.

Sponzorováno

Nejlepší jógové pozice pro zvýšení krevního oběhu v mozku jsou inverzní pozice, ty, které umisťují hlavu pod srdce. Jednoduchá a účinná inverze, kterou zvládnou i začátečníci, je pozice psa směřující dolů, jak je vidět na obrázku níže.

Jóga inverzní pozice

Jóga inverzní pozice

 

Inverzní terapie

Pokud necvičíte jógu, zvažte inverzní terapii. Původně byla populární na bolesti zad, ale může být také použita ke zvýšení krevního oběhu v hlavě.

Inverzní terapie zahrnuje ležení na stole nebo sezení na židli určené k umístění srdce nad hlavu.

Poznámka: Nezkoušejte inverzní terapii, pokud máte vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění nebo jakékoli oční onemocnění.

Existuje mnoho dalších činností, které zvyšují průtok krve do mozku. Některé už možná děláte. Jiné jsou tak jednoduché, že byste měli zvážit, zda je vyzkoušet.

Hudba

Hudba dělá pro mozek spoustu skvělých věcí; může vás učinit chytřejšími, šťastnějšími a kreativnějšími. A jedním ze způsobů, jak hudba přináší tyto výhody, je zvýšení průtoku krve do mozku. Vědci mohou měřit průtok krve mozkem pomocí funkční magnetické rezonance (fMRI).

Zjistili, že absolvování hudebních lekcí nebo dokonce jen poslech hudby zvyšuje průtok krve do mozku, zvláště když je to hudba, kterou máte rádi.

Poslech hudby, která zní radostně, může dočasně zvětšit průměr krevních cév o působivých 26 %.

Učte se cizí jazyk

Učení se cizího jazyka je často uváděno jako jeden z nejlepších způsobů, jak zvýšit duševní výkonnost a odvrátit stárnutí mozku. Mozky vícejazyčných mluvčích jsou obecně větší, lépe propojené a dostávají více krve než u těch, kteří mluví jedním jazykem.

Neurofeedback

Neurofeedback je technika mysli a těla, která vás naučí ovládat autonomní tělesné funkce vědomou změnou vzorců mozkových vln. Můžete ji použít k trénování, abyste zastavili stresovou reakci, která směřuje průtok krve pryč z mozku.

Můžete také použít neurofeedback k řešení některých rizikových faktorů nízkého průtoku krve mozkem, jako je vysoký krevní tlak a stres.

Jeden druh neurofeedbacku, HEG (hemoencefalografie), vás konkrétně učí, jak přesměrovat průtok krve do různých oblastí mozku podle libosti.

Meditace

Meditace nabízí velké množství mozkových výhod, včetně zvýšené cirkulace v mozku. Výzkum potvrdil, že provádění meditace Kirtan Kriya po dobu 12 minut denně zvyšuje průtok krve do oblastí mozku, které se podílejí na získávání paměti.

Akupunktura

Akupunktura je prastará praxe, která údajně funguje tak, že vyrovnává tok vitální energie těla, známé jako chi nebo qi.

Vědecké důkazy ukazují, že akupunktura funguje tak, že snižuje svalové napětí, snižuje zánět, vyrovnává neurotransmitery a hormony a zvyšuje průtok krve do mozku bez zvýšení krevního tlaku nebo srdeční frekvence. Schopnost akupunktury zvýšit průtok krve z ní činí slibnou léčbu pro pacienty s mrtvicí.

Jasné světlo

Vystavení jasnému světlu zvyšuje průtok krve do mozku. I když přirozené sluneční světlo funguje nejlépe, není vždy možné trávit čas na slunci. Jako alternativu můžete použít lightbox, druh používaný k léčbě sezónní afektivní poruchy.

Žvýkání žvýkaček

Nejen, že žvýkání žvýkaček zvyšuje průtok krve do mozku, ale také mění vzorce mozkových vln, abyste se dostali do uvolněnějšího stavu. Zajímavé je, že čím je žvýkačka chuťově výraznější, tím lépe působí na zlepšení průtoku krve mozkem a funkce mozku.

Doplňky stravy

Je známo mnoho doplňků, které zlepšují krevní oběh v mozku. Zde je seznam doplňků, které prokazatelně zvyšují průtok krve do mozku:

 • acetyl-l-karnitin
 • bacopa
 • citicolin
 • kakao
 • kurkumin
 • rybí tuk
 • česnek
 • zázvor
 • ginkgo
 • hloh
 • n-acetylcystein
 • extrakt z borové kůry
 • PQQ (pyrrolochinolinchinon)
 • resveratrol
 • rozmarýn
 • taurin
 • vinpocetin
 • vitamín C
 • vitamín K

Tento dlouhý seznam může být ohromující. Pokud si nejste jisti, kde začít, doporučuji vyzkoušet kurkumin. Tato sloučenina, extrahovaná z koření kurkuma, funguje jako „cvičení v láhvi“. Výzkumy potvrzují, že zlepšuje průtok krve i fyzické cvičení. Pokud máte nízký krevní tlak, zkuste jej zvýšit extraktem z kořene lékořice.

Jedním z doplňků, kterým je ale třeba se vyhnout, je yohimbin. Často se užívá při hubnutí a erektilní dysfunkci. Tato bylina usměrňuje průtok krve pryč z mozku.

Jak zlepšit průtok krve do mozku jídlem?

A konečně, jídlo, které jíte, může skutečně ovlivnit váš krevní oběh. Některé z výše uvedených doplňků jsou odvozeny z potravin a lze je snadno začlenit do vaší stravy.

Zázvor, česnek, rozmarýn a kurkuma jsou koření, která nejen dělají jídlo chutnější, ale také zvyšují krevní oběh.

Korýši a tmavé maso drůbeže jsou nejlepšími zdroji aminokyseliny taurinu.

Ryby, zejména studenovodní, mastné ryby, jako je losos, jsou původním zdrojem omega-3, které se nacházejí v rybím tuku.

Resveratrol je fytonutrient připisovaný mnoha zdravotním přínosům červeného vína. Nachází se také v bobulích, hroznech, arašídech a hořké čokoládě.

Řepa je vynikajícím zdrojem dusičnanů, účinných regulátorů krevního toku. Bylo prokázáno, že požití řepné šťávy specificky zvyšuje průtok krve do mozku.

Ukázalo se, že čokoláda zvyšuje průtok krve mozkem s účinky trvajícími několik hodin po požití.

A je tu jeden poslední tip, který může mít velký vliv na oběh vašeho mozku – pijte více čaje a méně kávy. Poměrně velké množství kofeinu v kávě omezuje průtok krve do mozku. I když čaj obsahuje kofein, i když podstatně méně než káva, obsahuje také l-theanin. L-theanin je relaxační sloučenina, která kompenzuje snížení průtoku krve mozkem způsobené kofeinem.

Sponzorováno

A jak jste na tom vy? Co používáte pro zlepšení průtoku krve do mozku? Napište mi o tom do komentářů, budu rád.

A dále si o mozku přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva