Sponzorováno

TOP 12 aktivit pro trénink mozku – které jsou nejlepší? 4.73/5 (26)

Jakými činnostmi efektivně trénovat mozek?

Jakými činnostmi efektivně trénovat mozek?

Činnost naší centrální nervové soustavy můžeme trénovat každý den, aniž bychom si to nějak blíže uvědomovali. Jakýmkoliv jejím tréninkem předcházíme tomu, abychom v budoucnu museli řešit potíže s pamětí a jejím užíváním, snižujeme riziko různých degenerativních onemocnění. Pokud jsou některé z níže uvedených aktivit vaším dlouhodobým koníčkem, váš mozek jistě nestrádá. A je to tak dobře.

Mozek se holt musí po celý život namáhat. Jen tak mu zajistíte dostatečné podněty pro jeho rozvoj a pro to, aby jen tak nezakrněl. Jak na to? Podívejte se na několik našich tipů pro trénink mozku.

1. Zkoušejte nové věci

Pro stálé obnovování spojů mezi jednotlivými nervovými buňkami je ideální jednou za čas vyzkoušet nějakou novou činnost. Můžete se věnovat sportu, který vás vždy lákal, začít tvořit výrobky z různých materiálů, naučit se háčkovat nebo se přihlásit na lekci tance. Vším, co si nově zkusíte, zapojíte svůj mozek zase o trochu jinak než obvykle a prospějete mu tím.

Pro lepší zbystření pozornosti můžete inovovat i úplné maličkosti v průběhu vašeho dne. Zkuste třeba jen jít do práce jinou cestou, svezte se městskou hromadnou dopravou přes jinou čtvrť než obvykle, zajděte do obchodu, kam jinak nechodíte, ráno se zkuste nalíčit levou rukou místo pravé. To vše vám může dodat mnoho nových impulzů. Co takhle si ráno zkusit vyčistit zuby levou rukou místo pravé?

2. Četba

Pro naše myšlení má přínos též pravidelná četba. Můžete se tím dozvědět mnoho informací, ale také při ní pracuje na plné obrátky vaše představivost. I ta má velmi pozitivní vliv na fungování center v mozku. Přínosné je též hlasité čtení třeba pohádek nebo básniček. Soustřeďte se při tom i na opravdové procítění sdělovaného textu.

3. Cvičte svou paměť

Mozek můžete velmi efektivně trénovat tím, že se budete snažit uložit si do paměti nové věci. Soustřeďte se třeba na vnímání slov písničky, kterou často hrají v rádiu a vám se líbí, naučte se její slova. Pokud si obvykle seznam na nákup píšete na papír nebo ukládáte do mobilního telefonu, zkuste si jej tentokrát zapamatovat. Můžete si zkusit zapamatovat telefonní čísla lidí, kterým často voláte nebo pořadí autobusových zastávek na trase, kterou se často pohybujete.

4. Cizí jazyk

Pokud se začnete učit cizí jazyk nebo se opět vrátíte k jazyku, který jste se učili již dříve, ale třeba jej v posledních letech trochu opomínali, svému mozku tím zašlete neskutečnou dodávku nových informací. Podpoříte jej tím více, čím více různých způsobů pro učení využijete. Bude nucen se zapojit trochu jinak při mechanickém učení se novým slovíčkům, při konverzaci s vyučujícím, ale i při sledování filmu v jiném jazyce než je váš mateřský.

5. Hrajte si

I během odpočinku můžete podpořit svůj mozek. Stačí jen trávit třeba chvilku denně hrou nebo některou zábavnou mobilní aplikací. Pomoci vám mohou společenské hry s přáteli a rodinou, ale i hry speciálně určené pro podporu duševní kondice. V jejich průběhu můžete trénovat paměť, rychlost rozhodování, tvorbu asociací atd. Když máte tedy chvilku času, jste třeba nuceni setrvat v čekárně u lékaře, můžete si zkusit vyluštit křížovku nebo se věnovat některé jiné hře – zcela bez výčitek, jelikož tím trénujete své myšlení.

Sponzorováno

6. Běžné součásti každého dne

Fungování vašeho mozku může v mnoha ohledech ovlivnit to, jak vypadá váš běžný den. Pro podporu koncentrace ale i dobré paměti je nezbytný dostatečný spánek. Výživa neuronů je zajišťována i z vaší stravy, je tedy nutné dodat tělu veškeré potřebné látky. Velmi důležitý je přísun ovoce a zeleniny, rostlinných tuků, ale třeba i ryb. Neopomínejte ani dostatečný pitný režim a pravidelnou pohybovou aktivitu. Mnoho nových informací se můžete dozvědět též od svých přátel. Ptejte se na jejich záliby, názory a třeba i každodenní zvyky. Možná vás něco z toho nadchne, budete mít nová překvapivá zjištění nebo chuť něco z toho vyzkoušet také.

7. Vypněte navigaci v autě

Vypněte navigaci v autě. Nespoléhejte se slepě na techniku, pokud se při řízení spoléháte na navigaci, unikají vám důležité podněty, které podporují činnost mozku. Vnímejte vědomě okolí a sami najděte správnou cestu. Váš mozek potřebuje úkoly, které ho drží v kondici.

8. Jděte ven

Váš mozek potřebuje slunce, obzvláště hypothalamus, který ho řídí. Výkon podporuje už jen 20 až 30 minutová procházka denně. Mozku dodáte kyslík a tělu sluneční záření. Kombinace tohoto je pro vaši hlavu dobrá.

9. Koncentrujte se

Mozku pomáhá, když danou věc děláte vědomě, koncentrovaně. Je jedno, jestli při vaření, zahradničení, nebo sportu
dokáže se v daném čase soustředit jen na jednu věc. Pokud chcete pracovat co nejvýkonněji, neměli byste současně telefonovat, psát mail a uvažovat o projektu. Jedem pro mozek je multitasking, což znamená dělat několik věcí najednou.

10. Mozek miluje žonglování

Žonglování, kromě toho že je to zábavná činnost, posiluje nervové propojení ve vašem mozku, vylepšuje koordinaci mezi rukama a očima a dokonce zvyšuje množství bílé a šedé mozkové hmoty. Žonglování se můžete učit donekonečna. Vždy najdeš nějaký nový trik na kterém můžeš zapracovat a tutorialů jsou na Youtube tisíce.

11. Naučte se nové pohyby

Jak jsem již naznačili na začátku tohoto článku, existuje několik druhů inteligence – jednou z nich je pohybová. Je to schopnost tvého těla učit se a provádět nové pohyby. Samozřejmě i tuto svou schopnost můžete vylepšovat, tím že budeš zkoušet neustále nové věci a tím vytvářet nová spojení v mozku. Zkuste například tanec, ať už společenský, nebo moderní.

Když se naučíte nový pohyb, tak kromě toho, že si zlepšujete mozek, si užijete i pořádnou dávku dopaminu, který vám instantně zlepší náladu. Je to jako vysoce návyková droga, ale v tomto případě jde o pozitivní závislost.

12. Používejte vaši vnitřní kalkulačku

Typický příklad mentální lenosti je když někdo počítá úplně základní matematické operace na kalkulačce. Vážně potřebujete, aby výpočet typu „4 × 8“ za vás udělal stroj? Lidé se stále více spoléhají na to že za ně budou myslet počítače a tím nechávají svůj vlastní, megavýkonný počítač chřadnout. V podstatě outsourcují svou mysl. A to je sakra chyba.

Stařecká demence, Alzheimer a podobná neurodegenerativní onemocnění vznikají právě kvůli tomu, že se o svůj mozek dostatečně nestaráme. Nedáváme mu dostatečný stimul k tomu, aby si uvědomil že ho ještě potřebujeme a on se začne upadat.

Outsourcing je sice velmi efektivní, ale v tomto případě raději dopřejte svému mozku nějakou tu rozcvičku a snažte se počítat v hlavě. Následně si výsledek klidně ověřte na kalkulačce. Uvidíte, že časem vám ty výpočty půjdou lépe a to má své praktické výhody například i při nakupování.

Co si ještě přečíst o tréninku mozku?

VIDEO: Workshop o trénování paměti

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva