Sponzorováno

U mozkové příhody rozhodují sekundy, je třeba ji rozpoznat včas! 4.89/5 (9)

U mozkové příhody rozhodují sekundy, je třeba ji rozpoznat včas!Rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody je poměrně jednoduché. Čím dříve se začne mrtvice léčit, tím větší šanci na uzdravení máte. Neutešujte se tím, že na mozkovou příhodu nemáte věk. Lucii zkolabovaly obě velké mozkové tepny v dvacítce a skončila na jednotce intenzivní péče. Ke genetické predispozici se přidala zvýšená srážlivost krve a užívání hormonální antikoncepce. Do nemocnice se naštěstí dostala dřív, než mrtvice napáchala škodu. „Mohla jsem přijít o polovinu mozku nebo jsem to nemusela přežít,“ konstatuje Lucie. Díky rychlé pomoci a lokální trombolýze dnes jen trochu kulhá a jednu ruku má méně funkční.

„Věková hranice se posunula a dnes není výjimečná porážka v třicítce. Je to velmi nespecifické, proto v tomto věku je třeba pátrat po nemoci srážlivosti nebo vzácných onemocněních. Kouření, antikoncepce či dehydratace jsou rizikovou kombinací,“ přizvukuje MUDr. Denis Richter, primář neurologického oddělení fakultní nemocnice svatého Cyrila a Metoděje.

Příznaky neignorujte

Naštěstí, cévní mozková příhoda nechodí bez varování. Ačkoli …

„Může se stát, že se mozková příhoda vyvíjí i hodiny. Céva se postupně uzavírá, sraženina ní putuje. Tělo ji dokáže částečně rozpustit, tehdy se stav přechodně zlepší, ale následuje zhoršení. Příznaky se dají ignorovat při poškození němých zón mozku – drobná porucha zraku, brnění končetin, mravenčení, závratě, které po čase pominou. O několik minut nebo hodin však může přijít dokonalá cévní mozková příhoda“ varuje neurolog. Ignorace je největší chyba, která stála v minulosti mnoha život. Varovné příznaky se podceňovaly, jestliže odezněly do hodiny.

„Dnes, pokud infarkt potvrdí počítačová tomografie nebo magnetická rezonance, klasifikuje se jako mrtvice, i když se cítíte dobře. Dostanete léčbu. Tranzitorní ischemická ataka může být předzvěstí větší mrtvice“ dodává MUDr. Richter.

Máte čtyři a půl hodiny

Nečekejte, že potíže ustoupí – volejte rychlou záchrannou službu nebo utíkejte do nejbližší nemocnice. „Léčba musí začít nejpozději čtyři a půl hodiny od prvních příznaků, ideálně do tří hodin. Pak se šance na pomoc výrazně snižují,“ přizvukuje primář. Jestliže se přívod krve do postižené oblasti neobnoví v prvních hodinách, mozkové buňky bez kyslíku odumírají a jejich funkce již nelze obnovit. Část těla, kterou řídí, přestane dobře fungovat. Příznaky odpovídají lokalitě poškození – náhlá slabost, necitlivost a porucha hybnosti tváře, horní a dolní končetiny na polovině těla.
Může se přidat nevolnost, zvracení, problémy s mluvením nebo s porozuměním, porucha zraku. Můžete si všimnout problémy s chůzí nebo závratě, silné bolesti hlavy bez zjevné příčiny.

Cévní mozkovou příhodu potvrdí počítačová tomografie. Při trombolytické léčbě vám do těla z infuze vyteče látka, která rozpouští krevní sraženinu. Někdy se musí podat přímo do mozkové tepny přes stehenní artérii. Nemůže ji však dostat každý. Pomůže jen v případě, že se zablokuje přívod krve do mozku. To se děje ve třech čtvrtinách případů. Rizikem je krvácení, protože trombolýzou se krev přestane srážet v celém těle, nejen v postižené cévě. I proto se tato léčba nemůže podat, když praskne céva, která zásobuje mozek.

Chcete cévní mozkové příhodě předejít? Zkuste i rajčata

Urychlí ji neléčený vysoký krevní tlak, kouření, obezita, cukrovka, vysoký cholesterol, nadměrná konzumace alkoholu, stres, nesprávné stravování a nedostatek pohybu. Pijete málo? Letní vedra také zvyšují riziko. Čím je krev koncentrovanější, tím je riziko větší. I proto je důležité dodržovat správný pitný režim.

Sponzorováno

„Pětkrát větší riziko cévní mozkové příhody přináší nejčastější porucha srdečního rytmu, fibrilace síní. Vytvářejí se při ní poměrně velké sraženiny, které se dostanou do cév mozku,“ upozorňuje prof. MUDr. Víra, PhD. Riziko mozkové příhody můžete snížit konzumací rajčat, které jsou bohaté na silný antioxidant lykopen. Důležitou roli v prevenci vzniku ischemické mozkové příhody, jakož i v akutní fázi už vzniklé mozkové příhody má hořčík. Rozšiřuje mozkové cévy, čímž zlepšuje zásobení mozku krví, kyslíkem a dalšími živinami.

Riziko je velké

Překonali jste mozkovou příhodu? Riziko, že se zopakuje, je největší v prvních dnech. Po akutní trombolytické léčbě následuje preventivní léčba, která riziko sníží. Kromě redukce hmotnosti, úpravy životosprávy a snížení krevního tlaku vám lékař předepíše léky proti shlukování krevních destiček, antiagregancie.

„Pokud cévu ucpala sraženina, která se do mozku dostala ze srdce během fibrilace srdečních síní, musíte dlouhodobě užívat léky na podporu pravidelné srdeční činnosti a antikoagulační léčbu. Od loňského roku máme nové tabletky. Účinnější, bezpečnější a pohodlnější. Neovlivňují se s jinými léky a s jídlem, nemusíme vás tak podrobně sledovat a odebírat vám krev tak často jako při užívání kumarinů. I riziko krvácení je nížší“ informuje angiologička.

Jsou i mechanické možnosti léčby

Mozkovou tepnu vám mohou i mechanicky zprůchodnit. A to do osmi hodin od nástupu příznaků. Cévní chirurg nařízne krční tepnu a odstraní překážku. Nebo můžete podstoupit radioinvazivní zákrok, při kterém radiolog zavede do zúženého místa tepny speciální katetr, balónkem ho rozšíří a pokud je třeba, založí stent. Ten udrží cévu normálně širokou a průchodnou. Pokud céva praskla, chirurg může v některých případech odsát hematom, který je příliš velký nebo ohrožuje život. Při poruše hybnosti je klíčovou rehabilitace, poruchu řeči pomáhá napravit logoped, své místo v terapii má i psycholog či psychiatr.

Rozpoznejte mozkovou příhodu. Jak na to?

Rozpoznat mozkovou příhodu vám pomohou jednoduché pokyny. Požádejte podezřelého, aby se usmál, zapískal a ukázal zuby. Pokud má mozkový infarkt, všimnete si pokleslý koutek. Koutky nejsou symetrické, úsměv vypadá jako grimasa. Ať zkusí vypláznout jazyk. Pokud je zakřivený, kroutí se ze strany na stranu, zpozorněte. Poproste ho, aby předpažil, upažit nebo vztyčil. Ochrnutá ruka obvykle klesá rychle nebo zůstane ochable viset při těle. Podobně je to s nohama. Požádejte ho, aby řekl jednoduchou větu, či slovní spojení, například: kuřecí polévka. Člověk s cévní mozkovou příhodou to nedokáže nebo větu dokonce zkreslí.

Čeho si tedy všímat?

  • Brní vám obličej nebo úplně ustrne. Nemůžete se usmát, zapískat nebo polykat.
  • Neovládáte ruku, je jakoby bez citu. Šálek kávy nebo cigareta vám náhle vypadnou z ruky.
  • Noha vás přestane poslouchat nebo se při chůzi podlamuje
  • Nedokážete vyslovit slova přesto, že přesně víte, co chcete říct, nebo opačně – nerozumíte tomu, co říká vaše okolí
  • Špatně se vám píše nebo čte. l Dostanete závratě a pocit na zvracení
  • Na dvě až tři minuty můžete mít rozmazané nebo dvojité vidění na jednom oku
  • Ztrácíte rovnováhu, nejste schopni koordinovat chůzi
  • Náhlá bolest hlavy někdy přechází do ztuhnutí krku. Zpozorovali jste na sobě nebo na příbuzném některý z těchto příznaků? Co nejdříve volejte rychlou zdravotní službu

Máte dvě možnosti problému

Ischemická cévní příhoda – céva se zúžila nebo ucpala, čímž zamezila přívod kyslíku do mozku. Zabírá trombolytická léčba k rozpuštění sraženiny.
Hemoragická cévní příhoda – céva praskla a krev zaplavila mozek, v lepším případě vznikl hematom, který se dá v některých případech odsát. Trombolytická léčba se nesmí podat.

VIDEO: Cévní mozková příhoda

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva