Sponzorováno

Golf a zdraví – jaké má tento sport zdravotní benefity? 4.63/5 (16)

  • Golf má hned několik zdravotních výhod.
  • Je to fyzická aktivita: Při hře golfu se pohybujete po hřišti, chodíte a provádíte opakované pohyby. Tím se zapojuje svalová práce, zvyšuje se srdeční frekvence a spaluje kalorie. Pravidelná fyzická aktivita má pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví, posiluje svaly a zlepšuje celkovou kondici.
  • Relaxace a snížení stresu: Golf je často spojován s klidnou a přírodní prostředí. Procházka po hřišti vás může uklidnit, snížit hladinu stresu a napomoci relaxaci. Koncentrace na hru a pobyt v přírodě mohou přispět k psychickému uvolnění a zlepšení nálady.
  • Koordinace a rovnováha: Golf vyžaduje koordinaci mezi horními a dolními končetinami, a také vyvážený postoj a rovnováhu. Pravidelné trénování těchto dovedností při hře golfu může vést ke zlepšení celkové koordinace a rovnováhy.
  • Sociální interakce: Golf je často hrou, kterou můžete hrát s dalšími lidmi. To poskytuje příležitost k sociální interakci, budování vztahů a sdílení společných zážitků. Sociální interakce a pocit příslušnosti k určité komunitě mohou mít pozitivní vliv na psychické blaho a zdraví.
  • Zdravotní přínosy golfu se mohou lišit v závislosti na intenzitě a frekvenci hraní, fyzické kondici jednotlivce a dalších faktorech. Je také důležité dodržovat bezpečnostní opatření a správnou techniku, abyste minimalizovali riziko úrazů při hře golfu.

Proč golf patří mezi velmi zdravé sporty?

Proč golf patří mezi velmi zdravé sporty?

Golf je stále často vnímán jen jako sport pro bohaté, avšak již nejsou vidět jeho pozitiva. V dnešní době je velmi oblíbeným a zdaleka nejen u těch majetnějších. Kromě příjemné procházky na čerstvém vzduchu vám přinese i mnoho zábavy, můžete si zde užít příjemný den s přáteli a podpořit svou fyzickou i psychickou kondici. Pokud vám princip tohoto sportu přijde nezajímavý, zkuste si jen cvičně odpálit svůj první míček – již tady totiž začíná opravdová legrace.

Golf je dnes v mnoha zemích světa již chápán za naprostou samozřejmost a je spíše s podivem, pokud jej někdo nehraje. Výhodou je, že se po celou dobu hry pohybujete v nádherně upraveném prostředí a lidé jsou zde (ať již pro svou lásku ke golfu a jeho pravidlům či z prosté přirozenosti) k sobě velmi slušní (což je moc příjemné). Můžete jej bez potíží provozovat i ve vyšším věku, jelikož nepředstavuje pro lidské tělo nijak výraznou námahu, ale přesto mu v mnohém prospívá.

Princip golfu známe všichni

Pro hru jsou podstatná její pravidla, důležitá je však i etika celého sportu. Hlavní vaši snahou při hře je dostat vlastní míček do jamky pomocí hole – samozřejmě na co nejmenší počet ran. Cestu míčku do jamky začínáte v místě nazývaném odpaliště. Zde si míček umístíte na vyvýšené místo a odpálíte. Dále je zde dráha, jamkoviště a vlastní jamka označená praporkem.

Dráhy mívají různou délku, bývají na nich umístěné prohlubně, vyvýšeniny nebo vodní plochy, které znesnadňují cestu míčku do jamky. K dispozici je více různých holí, každá se hodí pro jiný druh úderu, jiný povrch, ze kterého je nutné míček odpálit. U každé jamky je stanoveno, na kolik úderů by se měla zahrát – tzv. par. Celé hřiště vám obvykle nabídne 9 či 18 jamek.

Mohou spolu hrát i lidé s různým stupněm zkušeností, jsou odlišeni v tzv. „handicapovém systému“. Golf si můžete zahrát s přáteli nebo s rodinou, jistě si tak zpříjemníte den. Během hry můžete navíc probrat veškeré novinky, v klidu si popovídat. Nadchnout vás může možnost hrát na různých hřištích, každé je totiž jiné a vždy vás něčím překvapí. Počítejte s tím, že během hry ujdete i více jak deset kilometrů.

Základní potřeby pro hru

Ohledně vybavení nutného pro hraní golfu vám mohou poradit ve specializovaných obchodech. Samozřejmě je možné investovat do začátku hned spoustu peněz, na straně druhé to však není zcela nutné. Klidně můžete začít hrát se zapůjčenými holemi nebo si pořídit již použité.

Ke hře se obvykle užívá rukavice, hodit se vám budou pohodlné prodyšné boty, ve kterých však zvládnete strávit i celé dopoledne na mokrém hřišti. Golf se hraje v pohodlném a praktickém oblečení, obvykle se jedná o plátěné kalhoty a bavlněné tričko, nějaký svrchní další oděv je dobré mít s sebou. Potřebné vybavení se nosí či vozí na vozíku ve velké tašce – bagu.

Jak a kde začít?

První myšlenka při vašem rozhodnutí začít s tímto sportem by měla patřit tomu, kde máte vlastně příležitost hrát. V naší republice je dnes již celá síť golfových hřišť, zjistěte si tedy, kde je pro vás nejbližší. Počítejte s tím, že na hřišti strávíte obvykle půl dne či více a jedná se tedy o relativně časově náročný koníček (obzvláště pokud se k hřišti musíte ještě nějakou dobu dopravovat). Abyste nebyli v roli věčného začátečníka, je dobré věnovat se golfu pravidelně. Jedině tak budete moci sledovat své pokroky.

Sponzorováno

Bohužel u nás v republice funguje naprostá většina hřišť na klubovém principu, zjistěte si tedy také, zda je podmínkou hry členství a kolik se za něj ročně platí. V tomto ohledu můžete narazit na výrazné rozdíly mezi jednotlivými hřišti. Někde si však můžete zahrát jen tak, bez členství.

Na počátku je důležité naučit se základy. Může vám to připadat směšné, ale i odpálit první míček bude chvíli trvat. Důležité je nezačínat hrát sám, ale poradit se s někým, kdo má v tomto ohledu zkušenosti. Vysvětlí vám vše potřebné ohledně techniky hry a dohlédne na to, abyste si nezafixovali chybné návyky. Ve vašem nejbližším golfovém areálu vám jistě nabídnou služby kvalifikovaných trenérů. Pro další samostatnou hru je nutné složit zkoušku, abyste se mohli volně a bezpečně pohybovat po golfovém hřišti.

Zdravotní benefity golfu

A protože jsme se v tomto článku chtěli zaměřit zejména na zdravotní benefity golfu, mrkněte na ně:

1. Pohybujete se venku

Povaha golfu sama o sobě vyžaduje pohyb ve venkovním prostředí. Pohyb v přírodě nám poskytuje mnoho zdravotních výhod pro naši mysl i naše tělo. Různé studie ukázaly, že konstantní expozice zeleně uvolňuje tělo, snižuje stres a může pomoci při zmírnění úzkosti. Kromě toho, vystavení slunečnímu záření umožňuje tělu, aby nasáklo vitamín D ze slunce, snižuje míru stresu, podporuje růst kostí v mládí a snižuje riziko deprese, onemocnění srdce a některých druhů rakoviny.

2. Posiluje vztahy

Golf je velmi společensky příjemný sport. Jeho hraní je skvělý způsob, jak zůstat v kontaktu s přáteli, poskytuje příležitost k poznání nových lidí a pomáhá spojit komunitu. Vzhledem k tomu, že golf je hra, která není tak vysoce intenzivní nebo konkurenční jako fotbal nebo basketbal, je při hře spoustu času a ticha pro interakci s kolegy golfisty. Studie dokonce prokázaly, že velké množství obchodních případů je uzavřeno právě na golfovém hřišti!

3. Posiluje močový měchýř i nohy

To koukáte, že? Tenhle bod je pravda trochu překvapivý, ale určitě si zaslouží zmínku. U golfu se často hodně pije. Čím déle se naučíte moč držet, tím více posílíte kapacitu močového měchýře. U golfu se hodně chodí, takže efektivně posílíte nohy.

4.Spaluje kalorie

Golfová hřiště jsou často opravdu rozlehlá. Při chůzi u průměrné hry můžete ujít vzdálenost mezi pěti až sedmi kilometry. Dle výzkumů mohou golfisté spálit až 1000 kalorií v jedné hře.

5. Je zdravý pro vaše srdce

Golf si vaše srdce zamiluje. Stejně jako je tomu v případě spalování kalorií, chůzi, nošení věcí – vaše tepová frekvence se zvýší, zvyšuje se i průtok krve v těle. Samozřejmě, to všechno působí pozitivně na snížení rizika srdečních chorob a snižuje se hladina „špatného“ LDL cholesterolu.

6. Dobrý pro váš mozek

Zmíněné zvýšení tepové frekvence zlepšuje průtok krve do mozku. To může stimulovat a zlepšovat propojení nervových buněk. Proto je to ideální sport proti duševním chorobám jako je demence. U hraní golfu a hlavně u odpalování je potřeba velká míra koordinace pohybů, to je pro mozek perfektní, učí se nové pohyby. A jako poslední, ne však nedůležité – golfisté stále v hlavě počítají kolik jim chybí úderů na úspěšnějšího kolegu. A tím také posilují svůj mozek a jeho závity.

7. Zlepšuje zrak

Vyžaduje to docela dobrý zrak dívat se na malý bílý míček, který může být mnoho a mnoho metrů od vás. Golfisté se učí zaměřit se na malé cíle z velké vzdálenosti. A to jim posiluje zrak.

8. Sport s nízkým rizikem zranění

Golf je klidný sport ve srovnání s jinými sporty, celkové riziko zranění je velmi nízké – protože to není kontaktní sport. Golf je především sport strategický, koordinační a se zaměřením na přesnost. Golf je sport s nízkým rizikem zranění a přesto u něj spálíte mnoho kalorií. To je prostě super.

9. Pro lepší spánek

Vzhledem k tomu, že toho při golfu hodně nachodíte, bude vaše unavené tělo v noci rádo ulehat do postele. Golfisté usínají rychleji a spí hlouběji, jsou schopni zůstat v hlubokém spánku po delší dobu vzhledem k množství vynaložené energie. Hlubší spánek je nezbytný pro vaše tělo – regenerují buňky a léčí se všechny svaly a tkáně.

10. Snižuje stres

Golf pomáhá zmírnit stres. Pobyt venku na čerstvém vzduchu, můžete komunikovat s ostatními, kteří sdílejí vaše zájmy – to je prostě skvělý způsob, jak zapomenout na všechny problémy. Při golfu se velmi uvolňují endorfiny – hormony štěstí. Takže budete šťastnější a uvolněnější.

Takže kdy půjdete na golf vy?

VIDEO: Golf mají místo tělocviku

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva