Sponzorováno

Jak na zapomínání a lepší paměť? 4.9/5 (10)

Mozek a paměť neustále trénujte...

Mozeka paměť neustále trénujte…

Už si nepamatujete, kde jste položili oblíbenou tašku, zapomínáte jména svých známých nebo se si nevzpomínáte, co jste měli přinést z obchodu? Nezoufejte. Ani vyšší věk neznamená, že se zapomene se nedá nic udělat. Pravidelným tréninkem či správnou stravou si budete pamatovat lépe než v mládí a na zapomínání brzy zapomenete.

Několik tipů, jak na zapomínání

1. Nezapomínejte ráno na sacharidy

Pokud ze svého jídelníčku vylučujete snídaně, rozhodně neděláte dobře. Rovněž nesprávně je, pokud sice snídáte, ale vyřadíte z nich sacharidy. Ti, kteří je nekonzumovali, měli výsledky paměťových testů podstatně horší. Sacharidy jsou totiž potravou pro mozkové buňky. Komplexní sacharidy, které vaše tělo tráví postupně, najdete například v celozrnném pečivu. To nepodpoří jen mozkové buňky, ale i trávicí proces.

2. Vybírejte si tu správnou potravu

Správné živené neurony jsou základem dobré paměti. Kromě výše zmíněných sacharidů jsou důležité i potraviny bohaté na antioxidanty. K nim patří osvěžující borůvky, brokolice i špenát. Nesmíme zapomínat ani na nenasycené mastné kyseliny, jejichž výborným zdrojem jsou ryby. Mávejte je proto na talíři pravidelně. Také se snažte udržet stálou hladinu cukru v krvi. Nervový systém můžete podpořit i užíváním potravinových doplňků, jako je vitamin E, thiamin, ginko biloba či B-komplex.

3. Rozhýbejte tělo i mysl

Cvičením rychleji a lépe prokrvíte mozek, tím se do něj dostane více kyslíku i glukózy. Nejenže budete v práci výkonnější, ale po intenzivním cvičení si do paměti snadněji zapíšete i náročnější cizí slovíčka. Vhodná je jakákoli forma aerobního cvičení. Podobně účinné jsou i různé meditační techniky. Oba způsoby je nejvhodnější praktikovat ráno. Rozhýbete tak hned po probuzení obojí – tělo i mysl.

4. Vsaďte i na dostatečný spánek

Unavená mysl nedokáže absorbovat dostatečné množství vizuálních vjemů. Dbejte tedy na dostatečný noční spánek – alespoň 7 hodin. Pokud máte i odpoledne pocit únavy a máte možnost, dopřejte si 15-20 minutový spánek. Díky němu si odpočinete a dokážete se lépe koncentrovat a zabojujete tak se zapomene.

5. Trénujte si paměť na detailech

Stává se vám, že si při seznámení s novou osobou nezapamatujete její jméno? Přestože vám ho řekla, nedostatečně jste se koncentrovali, takže vám uniklo. Abyste se vyhnuli podobným trapasům, zaměřte svou pozornost na detaily a doma si vyzkoušejte takový trénink. Vyberte si jakoukoliv neznámou fotografii nebo obrázek. Pár vteřin se na ni důkladně dívejte a otočte. Pak usilujte vybavit si co nejvíce detailů. Stejný princip lze využít u výloh obchodů. Pokud si na to najdete nějakého pomocníka, může z toho vzniknout i docela dobrá zábava. Určitě to zkuste.

6. Hrajte si

Možná to nezní příliš přesvědčivě, ale i hra dokáže pomoci při problémech s pamětí. Nejenže se při tom pobavíte a prožijete příjemný čas s blízkými a rodinou, ale i vylepšíte svůj jazykový projev a potrénujete krátkodobou paměť. Stačí už jen vytáhnout karty, Scrabble, šachy či jiné logické hry. Kdo se netěší ze společenských her, ten může sáhnout např. po puzzle.

7. Luštěte, luštěte a luštěte

Snad nejjednodušším způsobem jak si zlepšit paměť je luštit křížovky. V současnosti je už zbytečné vymlouvat se na to, že nevíte, jak je ruské letadlo na tři. Mezi tolika druhy křížovek si prostě musí každý najít to své. Klasické křížovky, sudoku, hlavolamy, malované křížovky, osmisměrky a mnoho jiných už jen čeká na to, abyste se s nimi trápili a zároveň pro sebe něco udělali. Některé vyžadují logiku, jiné zase prostorové schopnosti.

Sponzorováno

8. Jezte borůvky, červené hrozny a jedno jablko denně

Antokyany, chemické látky, které dodávají ovoci tmavé zbarvení, jsou absorbovány mozkovými membránami a dokáží zlepšit paměť i poznávání,“ tvrdí profesor James Josepf z univerzity Tufts. Na tom, zda si je pořídíte čerstvé nebo mražené, podle něj nezáleží. Stejný účinek mají zmíněná barviva i v švestkách, v ostružinách, v tmavém hrozně a v červené zelí. Vědci také nedávno objevili látku kvercetin, čili antioxidant přirozeně obsažený v jablkách. Právě ten může mozek chránit před různým degenerativním poškozením, jakým je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba.

9. Stroopův test

Vyhledejte si na internetu text, ve kterém jsou za sebou napsány názvy barev, ale každé slovo má jiný odstín – například se podívejte na tuto stránku na wikipedii. Poté se co nejrychleji snažte říci barvu slova, ne tu, kterou dané slovo pojmenovává. Jde o zajímavý souboj pravé a levé hemisféry, který je výborným stimulem pro mozek. Tato zábava vám zabere jen pár minut během, například, pracovní přestávky. Při každodenním cvičení určitě pocítíte rozdíl. Stroopův efekt je znám již téměř století, datuje se od roku 1930.

10. Představujte si

Vytváření vizuálních podnětů pomáhá zapamatovat si skupinu různých hmotného zboží. „Pokud jdete koupit chléb a mléko, představte si krajíc chleba namáčený ve sklenici mléka,“ radí dr Nanette Santoro ze medicínského centra v New Yorku.

TIP: Přečtěte si o prosopagnosii – zapomínání tváří

11. Meditujte

Klidná a soustředěná mysl také zlepšuje paměť a koncentraci. Nejvíce zapomnětlivé okamžiky vznikají, když mozek zavalíme množstvím úkolů a snažíme se udělat příliš mnoho věcí najednou. „Když nemůžete najít klíče nebo si zapamatovat jméno, zeptejte se sami sebe, kolika věcem se snažíte věnovat pozor najednou,“ vysvětluje Lesley Kagan z medicínského institutu. Právě meditace nás prý naučí všímavosti v daném okamžiku.

12. Čtěte

Knihy, časopisy, noviny, příručky a cokoliv, co máte rádi. Čtení několikrát do týdne totiž snižuje riziko demence v pozdějším věku až o 35% ve srovnání s těmi, co nečtou vůbec.

13. Vařte s česnekem

Kromě toho, že česnek působí jako vynikající přírodní antibiotikum, snižuje riziko rakoviny a pomáhá v léčbě krevního tlaku, jeho velmi příznivé účinky se objevily i v souvislosti s Alzheimerovou chorobou.

14. Zesilte hlasitost na rádiu

Rádi se dostáváte do nálady tím, že přidáte hlasitost k právě hrané chytlavé melodií. Váš organismus v tom okamžiku začne uvolňovat dopamin který napomáhá uchovávat vzpomínky. „Když jsme pozitivně naladěni, jsme schopni lépe si nahrávat paměťové stopy,“ prozrazuje britská psycholožka Catriona Morrison. Je potvrzeno, že právě hudba nám pomáhá zpracovávat nové informace hlouběji.

15. Vyrazte si do společnosti

Jděte na párty, navštěvujte přátele, rodinu a známé, ale nezůstávejte sami izolováni ve své domácnosti. Společenské vztahy totiž působí jako mentální stimuly – ať už v podobě konverzace, nebo jiných aktivit.

A jak rozvíjíte svůj mozek vy?

A dále si přečtěte

VIDEO: Potřebujeme trénovat mozek?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva