Sponzorováno

Léky a přibírání na váze – mýtus nebo pravda? 4.68/5 (28)

Jak nepřibrat při užívání léků? Klíč je v životosprávě.

Jak nepřibrat při užívání léků? Klíč je v životosprávě.

Užíváte antidepresiva, hormonální antikoncepci či kortikosteroidy a displej váhy ukazuje stále více? Co dělat, když vám předepíší léky, z nichž přibíráte, ačkoli nechcete? Některé léky mohou způsobit přírůstek na váze. Řešením je změna životosprávy.

Přibírání z léků

Renáta se svými čtyřmi kily navíc v letní sezóně bojuje už léta. Může za to nekontrolovaný vlčí hlad, který čtyřicátnice propadne vždy na jaře. „Je to příšerné. Během porady dokážu na posezení sníst všechno, co dá šéfka na stůl.“ V jejím žaludku po dvou hodinách skončí téměř celá bonboniéra, střapce hroznů, oříšky, sušenky … „Neumím to zastavit a kila se na mě lepí jedna radost. V době, kdy bych měla mít do plavek pěknou postavu, mi odevšad vyčnívají nepěkné tukové polštářky.“

Koloběh jarního přibírání trápí Renatu od doby, co jí zjistili pylovou alergii. „Musím užívat antihistaminika, které zvyšují chuť k jídlu. A přestože sportuji téměř každý druhý den, přibírám.“ Renáta se svým problémem není sama. Stejně jako ji, trápí přibírání většinu těch, co musí užívat antidepresiva či antiepileptika. Pokud užíváte hormonální antikoncepci nebo kortikosteroidy při astmatu, kožních, revmatoidních a imunitních onemocněních, ve vašem těle může zadržovat voda. Proč některé léky zapříčiňují nárůst tělesné hmotnosti? Důvody mohou být různé.

„Některé léky, především hormonální přípravky, přímo zasahují do metabolismu a způsobují zvýšené ukládání zásobního tuku. Další dokonce zvyšují chuť k jídlu nebo se hmotnost zvyšuje v důsledku zadržování vody a vzniku otoků. I do této kategorie patří některé hormonální přípravky. Léky, které mají výrazný sedativní, tlumivý účinek, snižují váš energetický výdej. Pokud se tomu nepřizpůsobí příjem, organismus se dostane do pozitivní energetické bilance, jejímž důsledkem je přibírání,“ vysvětluje odbornice na výživu.

Názor odborníka

Tloustnutí při užívání některých léků se dá předejít změnou životosprávy. Když očekáváte zvýšenou chuť k jídlu nebo celkový útlum a sníženou aktivitu, připravte se na to a přizpůsobte tomu energetický příjem, výdej a celkový denní režim. Pokud se budete stravovat stejně jako před onemocněním, podlehnete zvýšené chuti k jídlu a budete se mnohem méně pohybovat, zákonitě přiberete.

Pokud vaše onemocnění nevyžaduje speciální dietu, stravu si upravte tak, aby měla při snížené energetické hodnotě vysokou výživovou hodnotu a zajišťovala dostatečný přirozený příjem vitaminů, minerálních látek a antioxidantů – stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, mléko a nízkotučné mléčné výrobky, libové maso, ryby a rostlinné oleje. Nezapomínejte na pitný režim. Tělesnou aktivitu přizpůsobte onemocnění a jeho léčbě. V každém případě se poraďte s lékařem, který může zvážit i užívání některého výživového doplňku pro zvýšení účinnosti léčby.

V případě zadržování tekutin nejde o pravou obezitu, která se definuje jako nadměrné ukládání tukové tkáně. Další postup musí v tomto případě zvážit ošetřující lékař, protože každé odvodnění znamená vážný zásah do vodního a elektrolytového hospodářství organizmu. Při užívání některých hormonálních přípravků (především kortikosteroidů) se však nedá dělat nic – redistribuce tuku a zvyšování hmotnosti patří k jejich základním vedlejším účinkům, které po ukončení léčby pominou. Při závažném onemocnění a užívání léků s nežádoucími vedlejšími účinky je terapie dalšími léky na hubnutí zbytečná, nevhodná a zatěžující organismus. V případě většího hmotnostního přírůstku se některé léky dají změnit. Poraďte se s lékařem a nebojte se požádat o jiný druh.

Léky, ze kterých můžete přibrat

Antidepresiva

K jejich závažným a poměrně častým nežádoucím účinkům patří nárůst tělesné hmotnosti, často v důsledku zvýšené únavy a ospalosti. Funguje však také jednoduchá rovnice – přibrání je důsledkem úspěšné léčby. Někteří lidé během deprese totiž trpí nechutenstvím a kila jdou dolů. Když léčba projevy onemocnění zmírní, vrátí se jim i chuť k jídlu.

Antiepileptika

Starší, klasické antiepileptika mají výrazné sedativní (tlumivé) účinky a snižují výdej energie. Novější mají méně nežádoucích účinků, jejich tlumivý účinek je mnohem nižší.

Sponzorováno

Kortikosteroidy

Jejich nadbytek v organismu vede k rozvoji Cushingova syndromu – způsobují redistribuci tuku v organismu a pacient získá vzhled, pro který je typický měsícovitý obličej, býčí šíje, obezita v oblasti trupu a tenké končetiny. Nárůst hmotnosti může způsobit i zadržování tekutin a solí a vznik otoků. Kortikosteroidy mohou zvyšovat chuť k jídlu, čímž se zpravidla zvyšuje i celkový energetický příjem.

Hormonální antikoncepce

Estrogeny v hormonálních tabletkách mohou zvýšit chuť k jídlu, u některých žen mohou způsobovat zadržování tekutin v těle. Zvýšená tělesná hmotnost však bývá spíše výsledkem nesprávného životního stylu, a ne užíváním antikoncepce. V současnosti již existuje hormonální antikoncepce, která obsahuje gestagen drospirenon, který působí proti zadržování vody v těle způsobenému estrogenní složkou.

Inzulín

Léčba inzulínem znamená nahrazování chybějícího vlastního hormonu a zabránění vzniku závažných diabetických komplikací. K nežádoucím účinkům u pacientů s cukrovkou 2. typu patří výrazné přírůstky hmotnosti. Příčinou mohou být nadměrné dávky inzulínu nebo nevhodný režim jeho aplikace. Při užívání inzulínu však přibírání nemusí být samozřejmým průvodním jevem. Některé moderní přípravky mohou dokonce způsobit snižování hmotnosti. Při cukrovce je udržování a hlídání hmotnosti velmi důležité – i malé snížení vede k lepší kontrole glykémie.

Betablokátory

Betablokátory se využívají zejména při léčbě hypertenze, ischemické choroby srdeční, srdečních arytmií, anginy pectoris. Blokují stimulační účinek katecholaminů, hormonů stresové reakce, čili zpomalují tepovou frekvenci a snižují krevní tlak. Jelikož ovlivňují několik systémů organismu, mají i nežádoucí účinky – snižují fyzickou výkonnost, zasahují do metabolismu glukózy a mohou zvyšovat pocit únavy. Jednoznačně však prodlužují život pacientů se srdeční nedostatečností a po úpravě životního stylu nemusí zvyšovat hmotnost.

Thyreostatika

Podávají se při nadměrné funkci štítné žlázy (tedy tzv. hypertyreóze). Mají několik nežádoucí účinky, které se týkají zejména poruch trávení a vlivu na nervovou soustavu. Změněnému hormonálnímu stavu je třeba přizpůsobit energetickou bilanci, aby zpomalením chorobně zvýšeného metabolismu nenastal nežádoucí přírůstek hmotnosti.

Antihistaminika

Histamin je vysoce aktivní přirozená chemická látka, která se uvolňuje v těle v důsledku alergické reakce. Má hlavní podíl na alergických příznacích. Účinky histaminu zmírňuje léčba antihistaminiky, které mohou ovlivnit i chuť k jídlu.

Naše rady pro životosprácu při užívání léků

Omezte uzeniny, sýry a slané potraviny, do jídelníčku zařaďte především kořenovou zeleninu – petržel, celer, mrkev, bílou ředkev, křen, celer, šalotku, chřest, okurky, ale i zelí a listovou zeleninu. Z luštěnin jezte co nejvíce fazolí azuki, sojových bobů. Nakličte si fazolky mungo a přidávejte do hotových jídel. Kromě toho, že mají diuretické účinky, mají nesmírně mnoho vitamínů a minerálů, které podporují zdravé hubnutí. Mají také výrazný detoxikační efekt. Z obilovin upřednostněte ječmen a oves v jakékoli podobě. Z bylinek vám pomůže přeslička, březové listy a kopřiva. Odvar z nich pijte nejvýše tři týdny, po třítýdenní přestávce můžete kúru zopakovat.

Sponzorováno

POZOR!
I když se snažíte tělo odvodnit, neodepírejte mu dostatek tekutin! Nejvhodnější je čistá voda a bylinkové čaje.

Co si můžete dále přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Léky a přibírání na váze – mýtus nebo pravda?”

  1. Boženka napsal:

   Dobrý den, chci se zeptat jestli se přibírá aji po antipsychotika?? děkuj

   • Ano. Většina antipsychotik způsobuje nárůst hmotnosti. Zdá se, že riziko je nejvyšší u olanzapinu a klozapinu. V počátečním období po zahájení léčby antipsychotiky se váha rychle zvyšuje. Pacienti opravdu po těchto lécích dlouhodobě nabírají na váze.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva