Sponzorováno

Beta-blokátory – co to je – účinky a kompletní přehled 4.79/5 (19)

 • Beta-blokátory jsou skupinou léků, které se používají k léčbě různých onemocnění a stavů spojených s kardiovaskulárním systémem. Hlavní funkcí beta-blokátorů je blokace účinků hormonu nazývaného adrenalin nebo epinefrin na beta-adrenergní receptory, které se nacházejí v srdci, cévách a dalších tkáních.
 • Beta-blokátory mají několik účinků: Snížení srdeční frekvence: Beta-blokátory snižují srdeční frekvenci tím, že brání srdci v reakci na adrenalin, což zpomaluje srdeční rytmus. To může být užitečné při léčbě vysokého krevního tlaku, anginy pectoris (bolesti na hrudi) a arytmií (poruchy srdečního rytmu). Snížení krevního tlaku: Tyto léky mohou snížit krevní tlak tím, že uvolňují cévy a snižují nápor na srdce. Prevence migrény: Některé beta-blokátory se používají k prevenci migrény. Snížení stresového zatížení srdce: Po infarktu myokardu (srdečního záchvatu) mohou beta-blokátory pomoci snížit zatížení srdce a snížit riziko dalších srdečních problémů. Kontrola třesu: Některé beta-blokátory se používají k léčbě třesu, jako je esenciální třes.
 • Použití beta-blokátorů a jejich dávkování závisí na konkrétním onemocnění a potřebách pacienta. Lékař rozhoduje o tom, zda jsou beta-blokátory vhodné a jaký druh je nejlepší pro konkrétní pacienta. Je důležité dodržovat pokyny lékaře ohledně užívání těchto léků, a pacienti by neměli přerušovat léčbu bez konzultace s lékařem, protože náhlé zastavení beta-blokátorů může mít nepříznivé účinky.

Beta-blokátory jsou skupinou léků, které ovlivňují beta-receptory v těle.

Beta-blokátory jsou skupinou léků, které ovlivňují beta-receptory v těle.

Beta-blokátory jsou léky, které mohou snížit stres na srdce a krevní cévy blokováním účinku adrenalinu. Mohou také pomoci zvládnout migrénu, úzkost, třes a další stavy. Jiné názvy beta-blokátorů jsou beta-antagonisty, beta-adrenergní blokátory a beta-adrenergní antagonisté.

V tomto článku se dozvíte o různých typech beta-blokátorů, jak fungují a komu mohou pomoci.

Jak fungují beta-blokátory

Lékaři předepisují betablokátory především ke zvládnutí kardiovaskulárních příznaků, jako je třeba angina pectoris a vysoký krevní tlak.

Beta-blokátory působí tak, že blokují působení určitých hormonů v nervovém systému, jako je adrenalin. Tím pomáhají předcházet aktivaci stresové reakce „bojuj nebo uteč“. Adrenalin a noradrenalin jsou hormony, které připravují svaly v těle na námahu. To je klíčová součást reakce na nebezpečí.

Pokud tělo uvolňuje vysoké hladiny adrenalinu, může se u člověka objevit zrychlený tep, vysoký krevní tlak, nadměrné pocení, úzkost a bušení srdce. Blokování uvolňování těchto hormonů snižuje stres na srdce a snižuje sílu kontrakcí srdečního svalu. Na druhé straně také snižuje tlak na krevní cévy v srdci, mozku a zbytku těla.

Beta-blokátory také brání produkci angiotenzinu II, což je hormon, který produkují ledviny. Tím se uvolňují a rozšiřují krevní cévy a usnadňuje tok krve skrz ně.

Beta-blokátory jsou skupinou léků, které ovlivňují beta-receptory v těle. Beta-receptory jsou proteiny na povrchu buněk, které reagují na hormon nazývaný adrenalin. Tyto léky blokují účinky adrenalinu na beta-receptory a mohou mít několik různých účinků na tělo.

Použití Beta-blokátorů

Beta-blokátory mají široké možnosti využití. Níže uvedené části popisují některé z nich.

Kardiovaskulární problémy a příznaky

Hlavní použití beta-blokátorů je ke zvládání kardiovaskulárních příznaků.

Mohou pomoci léčit nebo předcházet následujícím příznakům a problémům:

Migréna

V roce 2012 bylo v odborné studii doporučeno používat propranolol a metoprolol, což jsou oba typy beta-blokátorů, jako terapii první volby pro prevenci migrény.

Přehled studií z roku 2019 pak dospěl k závěru, že propranolol byl účinnější než placebo v prevenci migrény a bolestí hlavy typu tenze.

Celkově výsledky naznačují, že tento lék může snížit počet epizod, které člověk zažije, z pěti na tři za měsíc.

Glaukom

Glaukom je stav, kdy tlak v oku roste v důsledku nahromadění tekutiny. Je to běžná příčina ztráty zraku u starších dospělých.

Lékaři často předepisují oční kapky obsahující beta-blokátory ke snížení produkce této tekutiny a snížení tlaku v oku.

Úzkost

Beta-blokátory blokují účinky stresových hormonů. V důsledku toho mohou také snížit fyzické příznaky úzkosti, jako je třes a pocení.

Beta-blokátory však nemohou léčit samotnou úzkost. Jiné léčby, jako jsou psychoterapie a poradenství, mohou pomoci řešit základní příčiny úzkosti.

Hyperaktivní štítná žláza

Beta-blokátory mohou snížit příznaky, jako je třes a rychlý srdeční tep u lidí s hyperaktivní štítnou žlázou.

Dělají to tak, že blokují působení hormonu štítné žlázy v krevním řečišti.

Sponzorováno

Esenciální třes

Beta-blokátory, jako je propranolol a primidon, mohou pomoci zvládnout esenciální třes. Studie naznačují, že 50–60 % lidí pozoruje zlepšení symptomů při užívání propranololu, zejména při esenciálním třesu rukou.

Lékař může doporučit použití tohoto léku buď podle potřeby, nebo po celou dobu, v závislosti na situaci osoby.

Typy Beta-blokátorů

Beta-blokátory pomáhají zvládat řadu stavů blokováním beta receptorů, které se vyskytují v celém těle.

Existují tři typy beta receptorů:

 1. beta-1 (B1) receptory, které se vyskytují především v srdci a regulují srdeční činnost
 2. beta-2 (B2) receptory, které se vyskytují v různých orgánech a hrají roli při relaxaci hladkého svalstva a metabolické aktivitě
 3. beta-3 (B3) receptory, které pomáhají rozkládat tukové buňky

Současné lékařské aplikace se zaměřují na receptory B1 a B2.

Beta-blokátory mohou být také selektivní nebo neselektivní. Selektivní beta-blokátory se většinou zaměřují na srdce, zatímco neselektivní zvládají symptomy v jiných částech těla.

Zde jsou některé běžné typy a značky beta-blokátorů:

 • acebutolol (Sectral)
 • atenolol (Tenormin)
 • betaxolol (Kerlone)
 • bisoprolol/hydrochlorothiazid (Ziac)
 • bisoprolol (Zebeta)
 • metoprolol (Lopressor, Toprol XL)
 • nadolol (Corgard)
 • propranolol (Inderal)
 • sotalol (Betapace)
 • karvedilol (Coreg)

Vedlejší účinky beta-blokátorů

Beta-blokátory ovlivňují receptory v celém těle a mohou mít řadu vedlejších účinků, například tyto:

 • pomalý srdeční tep neboli bradykardie
 • nízký krevní tlak
 • studené nohy a ruce
 • únava
 • nevolnost a zvracení
 • slabost a závratě
 • obtíže v oblasti břicha
 • zácpa
 • potíže a poruchy spánku
 • erektilní dysfunkce
 • ztráta paměti
 • zmatenost
 • zadržování tekutin nebo edém, který se může objevit, když osoba začne užívat karvedilol

Lidé s Raynaudovou chorobou nebo astmatem mohou mít výraznější vedlejší účinky při užívání beta-blokátorů.

Upozornění

Lidé by měli před užíváním beta-blokátorů informovat svého lékaře, pokud mají v anamnéze některý z následujících:

 • astma, i když některé typy mohou být vhodné
 • bronchospasmus
 • závažné onemocnění periferních tepen, včetně Raynaudovy choroby
 • pomalý srdeční tep
 • nekontrolované srdeční selhání

Ti, kteří mají srdeční onemocnění nebo bolest na hrudi a v anamnéze užívali kokain, by si měli před použitím betablokátorů promluvit se svým lékařem. Je to proto, že existuje určitá debata o tom, zda je za těchto okolností bezpečné beta-blokátory je používat.

Lidé s cukrovkou, zejména s hypoglykémií, by si měli pravidelně kontrolovat hladinu cukru v krvi. Beta-blokátory totiž mohou bránit příznakům nízké hladiny cukru v krvi, jako je zrychlený srdeční tep.

Některé typy beta-blokátorů mohou být během těhotenství bezpečné, pokud to lékař doporučí. Lékař může poradit, které beta-blokátory jsou vhodné pro jednotlivce k použití po zvážení jejich úplné anamnézy.

Interakce beta-blokátorů s jinými léky

Stejně jako všechny léky mohou beta-blokátory interagovat s řadou dalších léků. Jsou to třeba:

 • antiarytmika pro zvládání nepravidelného srdečního tepu
 • antihypertenziva, která snižují krevní tlak
 • antipsychotika k léčbě závažných duševních problémů</li>
 • klonidin, k léčbě vysokého krevního tlaku a migrény
 • meflochin k léčbě nebo prevenci malárie

Různé beta-blokátory mohou mít různé interakce. Lékárník nebo lékař může poradit, s jakými léky bude každý typ beta-blokátoru interagovat.

Z tohoto důvodu je nezbytné, aby lidé informovali lékaře o všech lécích, které užívají, včetně volně prodejných léků a doplňků stravy.

Vysazení beta-blokátorů

Lidé by neměli náhle přestat užívat beta-blokátory bez rady lékaře a pečlivého dohledu.

Náhlé ukončení léčby betablokátory může zhoršit symptomy člověka, zejména po srdečním infarktu nebo během léčby anginy pectoris.

Beta-blokátory a souhrn informací

Beta-blokátory jsou skupinou léků, které se nejčastěji používají k léčbě problémů týkajících se srdce a oběhového systému. Někdy se také používají k léčbě stavů souvisejících s vaším mozkem a nervovým systémem. Beta-blokátory fungují tak, že zpomalují určité typy buněčné aktivity, což může pomoci kontrolovat krevní tlak, srdeční frekvenci a další.

Beta-blokátory jsou léčbou první volby u mnoha onemocnění. Jsou zvláště užitečné pro zlepšení kardiovaskulárních příznaků, jako je vysoký krevní tlak.

Lidé by se při užívání betablokátorů měli vždy řídit pokyny lékaře a měli by zajistit, aby jejich lékař věděl o všech zdravotních potížích, které mají, nebo o jiných lécích, které užívají.

Máte s Beta-blokátory nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů. Budeme rádi my, i naši čtenáři.

VIDEO: Méně známá tvář léčby betablokátory

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

 • Beta Blockers Autoři: Khashayar Farzam; Arif Jan
 • Zdroj fotografie: VadimVasenin / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva