Sponzorováno

Fazole Azuki (Vigna angularis) a jejich vliv a účinky na naše zdraví 4.73/5 (30)

Fazole adzuki pomáhají ledvinám. A obsahují mnoho zdravých látek.

Fazole adzuki pomáhají ledvinám. A obsahují mnoho zdravých látek.

Pokud jste zarytým fanouškem asijské kuchyně, pak jste nejspíš obeznámeni s pastou z červených fazolí. Ale víte, který druh malých červených fazolí se používá k vytvoření této jedinečné pasty? Jsou to adzuki fazole, úžasný zdroj základních živin, vitamínů a minerálů.

Tyto drobné fazole pocházejí z východní Asie (dá se říci z himálajského regionu) a jsou tradičně konzumovány v Japonsku, Číně i Koreji. Obecně jsou oblíbené u všech asijských národů, a samozřejmě se mohou díky vývozu vyskytovat i v jiných částech světa. Jejich název „adzuki“ pochází z japonštiny, ačkoli výslovnost často zní jako „azuki“. Tyto fazole jsou primárně červené barvy, ale v některých oblastech lze nalézt také fazole bílé či černé barvy (i mnohobarevné, jakoby skvrnité). Vědecký název těchto fazolí je Vigna angularis. Rostou každoročně.

Tyto fazole jsou v asijských zemích často používány pro oslazení kulinářských pochoutek, například při přípravě natto v Japonsku. Když jsou fazole adzuki uvařeny, oslazeny a zpracovány do červené fazolové pasty, možnosti jejího použití jsou takřka nekonečné, v pikantních pokrmech, sladkých dezertech, sushi, ve sladkostech, koláčích nebo pro namazání na vafle nebo chléb. Může být dokonce použita k výrobě zmrzliny.

Většina lidí si myslí, že fazole jsou slané, ale adzuki fazole jsou sladké.

Pokud se budeme bavit o zdravotních benefitech těchto fazolí, obecně se dá říci, že v souvislosti s fazolemi se mluví o pomalejším stárnutí, zlepšením srdečního zdraví, prevenci rakoviny, snížením cholesterolu, zmenšením obvodu pasu a zvýšením energie.

S jejich mírně ořechovým, a přesto zcela neutrálním profilem chuti, si je možná oblíbíte i vy. Pokračujte v čtení, abyste zjistili, jak přínosné fazole adzuki skutečně mohou být pro vaše zdraví.

Zdravotní přínosy fazolí Adzuki

Podívejme se společně na zdravotní přínosy adzuki fazolí.

Zlepšené trávení

Stejně jako většina odrůd fazole, i adzuki fazole se mohou pyšnit vysokým obsahem vlákniny, což je jeden z klíčových elementů pro zdravé trávení. Vláknina stimuluje peristaltiku střev – podporuje pohyb jídla trávicím traktem a umožňuje snadný příjem živin z jídla.

Vláknina také pomáhá eliminovat zácpu, průjem a nadýmání, stejně jako vážnější stavy, jako je rakovina tlustého střeva.

Prevence diabetu

Dietní vláknina v adzuki fazolích má i druhý benefit – reguluje aktivitu inzulínových receptorů v těle, čímž se zajistí, že hladina cukru v krvi zůstane normální (výzkum na toto téma zde).

Tato skutečnost může pomoci zabránit nástupu diabetu nebo pomáhá zabránit vzniku špiček a poklesů v krevním cukru, které jsou pro diabetiky tak nebezpečné.

Zlepšené zdraví srdce

Folát (Kyselina listová), draslík, hořčík a vláknina v adzuki fazolích se spojují a vzniká silný kardiovaskulární bojovník. Dietní vláknina pomáhá vyrovnávat hladinu cholesterolu, zatímco draslík uvolňuje krevní cévy a zvyšuje průtok krve, čímž snižuje krevní tlak a zátěž na srdce.

To ve finále může pomoci snížit vaše šance na rozvoj aterosklerózy, což znamená vaši lepší ochranu před infarktem a mrtvicí.

Růst a oprava

Adzuki fazole obsahují značné množství bílkovin, což je velmi důležitáživina v naší stravě, zejména pro vegetariány a vegany, kteří nekonzumují bílkoviny ze živočišných zdrojů. Proteiny se rozpadají na esenciální aminokyseliny, které naše tělo potřebuje k vytvoření nových buněk, tkání a orgánů jak pro růst, tak pro jejich regeneraci.

Sponzorováno

Super při hubnutí

Mnoho lidí se v asijských i v evropských zemích na adzuki fazole (a samozřejmě i na jiné odrůdy fazolí) obrací, když chtějí hubnout. Jejich obsah vlákniny a bílkovin totiž člověka zasytí na dlouhou dobu, aniž by fazole měly vyšší množství kalorií. A to je přeci náramná výhoda, když hubnete. 115 gramů adzuki fazolí (tedy cca 1/2 šálku) má pouze 150 kalorií.

Pomoc při detoxikaci

Fazole Adzuki obsahují jedinečný minerál molybden v poměrně vysokých koncentracích. Jedná se o stopový minerál a nenachází se v mnoha potravinách, hraje však zásadní roli při detoxikaci jater. Výzkum na toto téma najdete zde.

Dokonce už jen malá porce adzuki fazolí vám dodá 100% denního doporučeného příjmu molybdenu.

Prevence vrozených vad

Vysoký obsah vitaminů B, zejména kyseliny listové, může zabránit vzniku vrozených vad u nenarozených dětí. Poruchy neurální trubice jsou přímým důsledkem nedostatku folátu, takže konzumace adzuki fazolí může zajistit zdravý vývoj plodu.

I pro zdraví kostí

Pokud chcete zabránit osteoporóze a oddálit nástup „stáří“, přidání minerálů jako je zinek, měď a hořčík do vaší stravy může výrazně zvýšit sílu kostí a zabránit demineralizaci kostí. Adzuki fazole také obsahují tyto důležité minerály. Takže naše doporučení je jasné. Chcete pevnější kosti? Jezte pravidelně Adzuki fazole.

Pro zdraví pokožky

Adzuki jsou vynikající pro exfoliaci a čištění pokožky. Můžete použít fazolový prášek s trochou aloe gelu, abyste vytvořili výživnou masku na obličej. Takto fazole redukují kožní infekce a otoky.

Jak vařit fazole Adzuki

Tyto fazole je docela snadné uvařit, zde je postup:

  • Krok 1: Vytřídit fazole, abyste odstranili všechny špatné.
  • Krok 2: Vložte fazole do cedníku a opláchněte pod vodou.
  • Krok 3: Po promytí je umístěte do velkého hrnce a zalijte dostatečným množstvím vody, abyste měli dostatek místa k jejich „roztažení“.
  • Krok 4: Dejte do chladničky.
  • Krok 5: Nechte fazole namočené minimálně 8 hodin, klidně celý den.
  • Krok 6: Vylijte pak vodu od fazolí a doplňte nádobu třemi díly vody na jednu fazoli.
  • Krok 7: Přiveďte k varu a poté snižte teplotu plotny na střední, nechte chvíli vařit.
  • Krok 8: Zkontrolujte fazole po 45 minutách, vytáhněte jednu fazoli. Pokud je fazole měkká, snadno se dá rozmělnit, je hotovo. Pokud tomu tak není, pokračujte ve vaření až do chvíle, kdy budou fazole měkké.
  • Krok 9: Vypněte plotnu po dokončení vaření fazolí a vypusťte vodu. Fazole jsou nyní připraveny k přidání do jakékoliv nádoby dle vašeho výběru.

Jednoduché recepty adzuki fazolí znamenají ochucení připravených fazolí mořskou solí, pepřem, česnekem (či česnekovým práškem) a chilli spolu s nakrájenými cherry rajčaty.

Sponzorováno

A co vy? Máte rádi Adzuki fazole? Napište nám do komentářů.

A co si dále o luštěninách přečíst?

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva